• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ARA

Started by HerQl, June 07, 2004, 10:10:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

HerQl

 Jel se neko bavi ovim hobijem u nasoj drzavi ili dali uopste ovakav hobi postoji?

Miranda

 Ja mislim da je to vrlo retko i u svetu....stvarno nisam cuo ni za kakvu grupu koja se bavi radio astronomijom, naravno mislim na amatere.... :P  

Maxscope

 Ne znam da li se neko bavio ovom vrstom astronomije kod nas, ali u svetu je radio astronomija popularna.
Amateri koji se njome bave su clanovi regularnih astronomskih drustava, pa verovatno zato nisi ni cuo za neku posebnu organizaciju koja obuhvata ove radio astronome.
U svakom slucaju radio astronomija je veoma rasprosranjena po Univerzitetima sirom Amerike i Kanade a mnogo manje kod amatera i to u poredjenju sa vizuelnom astronomijom . Ne znam sta je pravi razlog ovome ali verujem da bi jedan od razloga mogao biti taj sto je oprema za radio astronomiju dosta skupa. Ja sam imao nameru da malo dublje proucim ovaj oblik astronomije ali sam odustao kada sam video da oprema kosta preko 5.000 US dolara. Dalje od toga nisam ni pokusavao:-)
Ipak, jedan vid radio astronomije je rasprostranjen kod amatera i to je solarna radio astronomija. Znam za dvojicu koji se ozbiljno bave ovim vidom radio astronomije i dosta sam se kod njih upoznao sa opremom i nacinom rada. Stvar je u tome sto opremu za solarnu radio astronomiju mozes sam relativno lako napraviti i to sve od antene preko resivera, pojacala i integratora pa do monitora.
Mislim da je radio astronomija mnogo zanimljiva. Ako bih imao vise vremena (a i novca) sigurno bih se bavio i radio astronomijom. Verujem da bi bilo zanimljivo hvatati signale sa pulsara, radio galaksija i ostalih objekata koji su nevidljivi u vizuelnom teleskopu i uopste koji su nevidljivi za ljudsko oko.
Pozdrav.

Miranda

 Ok za te organizacije....nego sam ja mislio na individualce...mnogo malo ih ima...Pozdrav!

Sasa

 U BG opservatoriji na Zvezdari osposobljava se jedan mali radio teleskop. Nadam se da cemo do kraja leta moci da cujemo neke izvestaje o radu.

Miranda

 Ne verujem da ce do biti nesto posebno....ali dobro za pocetak ce biti OK....valjda...

Sasa

 To je, ako sam dobro shvatio, polu amaterski polu profesionalni projekat. Neki studenti astrofizike su izdajstvolavi nesto sto ce im posluziti za trening. To je sve. Ali, ni to nije lose.  

NeLeO

 interesujeme solarna radio astronomija,ako moze malo vise informacija o tome ili mail od osobe kja se time bavi.Pozdrav

NeLeO

 i ako moze neko da mi kaze nesto o ARGUS projektu kolko sam ja svatio ima neke veze sa SETI projektom.