• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astrofoto pitanje!

Started by vmiro, November 14, 2006, 07:40:47 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vmiro

Recimo da imam SC, tacnije Maksutov-Cassegrain teleskop sa klasicnim SC navojem. Hocu da fotografisem u primarnom fokusu, znaci treba mi T-adapter i T-ring za moj model SLR fotoaparata, e sad, kako podesavam fokus s obzirom da mi je primarno ogledalo fiksirano, a inace fokusiram pomocu fokusera koji sam skinuo da bih stavio T-adapter.

Poz

mravic

Mislim da imas problem. Moras da napravis nesto slicno kao fokuser da bi mogao da fokusiras. Taj tvoj maksutov je predvidjen da ima fokuser i on mora da postoji ili da eksperimentalno odredis daljinu fotoaparata od teleskopa pa napravis potreban adapter.
Ja imam maksutova ali se na njemu fokusira pomeranjem primara, tako da ja nemam takvih problema.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

vmiro

Prakticno najbolje resenje bi bilo da nabavim T-adapter za 2" focuser, pa na njega T-ring...!

Aj kad sam vec tu da priupitam jos nesto. Teleskop je Intes MK-67, uzeo sam ga od Kisa. Fokuser je zakacen na teleskop preko 3 imbus (allen screws) sarafa, sto znaci da nema klasican SC navoj. Da li mogu da nabavim neki kvalitetniji fokuser od ovog fabrickog a koji nije predvidjen za montazu na SC navoj, kakvi su uglavnom svi fokuseri za SC teleskope?!

Poz

mravic

A zasto ti ne mozes da montiras fotoaparat na fokuser?
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

vmiro

Pa ne mogu bez T-adaptera.
BTW imam Canon EOS 350D...

A sta za fokuser, dal postoji neki a da nije sa SC navojem?

gucic

Da li ima sansi da nabavis T-adapter?

gucic

Nije mi bas sve jasno ali izgleda da ti treba odgovarajuci T-adapter sa dodatnim T-ring za Canon350D. Ne bih ti preporucivao da skidas fokuser jer je to osnova za ostre slike. Posto si skinuo fokuser, posle proveri da li je kolimacija OK, tj. da li je fokuser na mestu gde je i bio jer je dovoljan i milimetar da promeni ostrinu slike. Nemoguce je fokusirati bez fokusera - bar tako mislim. Nisam upoznat sa ostalim tehnikama.
Dakle kao sto si rekao...kupi T-adapter sa navojem (1.25 ili 2") + odgovarajuci prsten sa Canon DSLR i galava vise ne boli (jedino ce otici koji $... :) )

http://scopetronix.com/dslradapters.htm

vmiro

Da, rijesenje je: T-adapter + T-ring za 350D, s tim sto mi treba 2" T-adapter za fokuser kao npr ovaj:
http://www.amazon.com/Orion-T-Adapter-Focusers-Refractor-Reflector/dp/B0000XMUOQ

QuoteNe bih ti preporucivao da skidas fokuser jer je to osnova za ostre slike. Posto si skinuo fokuser, posle proveri da li je kolimacija OK, tj. da li je fokuser na mestu gde je i bio jer je dovoljan i milimetar da promeni ostrinu slike.

Skidao sam fokuser, ali kad ga vratim savrseno dobro nalijeze na teleskop bez milimetra "lufta", tako da nimalo ne utice na ogledalo i na kolimaciju...bar ja tako mislim :D

QuoteNemoguce je fokusirati bez fokusera - bar tako mislim. Nisam upoznat sa ostalim tehnikama.

Posto mi je primarno ogledalo fiksirano, jedini nacin je taj da koristim fokuser (k'o sto rece mravic) i T-adapter sa gornjeg linka!

Quotehttp://scopetronix.com/dslradapters.htm

Gledao sam njihov adapter, koji je valjda njihov nekakav izum, i prilicno je skup + ne salju na nase prostore :(

Za nabavku T-adaptera cu morati malo...malo vise da se potrudim...
...a jesu skupi ovi adapteri, ponekad zazalim sto nisam metalostrugar  :grin:  :grin:

gucic

Ako fokuser prima 1.25" okulare onda i postoji resenje. Mozes da kupis adapter za Canon 350D koji ce mu obezbediti da prima M42 (navoj) objektive. To mozes nabaviti u boljim radnjama, npr.  T-adapter (obicno) ima  M42 navoj + jos mali adapter za M42 koji ide na Canon, eto resenja. Verovatno treba da se kupi i T-ring sa M42 navojem koji ide na adapter...malo komplikovano. Ukratko - T-adapter + T-ring + M42 adapter na Canon.
Posle ces moci i da koristis bilo koje M42 objektive jer su jeftini, dostupni, i solidnog kvaliteta za dat novac. Mislim da metalostrugar moze da resi tvoje probleme. Samo ti je potrebna sema, tj. skica  da bi covek znao sta da radi.

Tebi ce i 1.25" T-adapter sasvim dobro odgovarati ali ne znam da li ce biti vinjetiranja. Meni je bilo malo vinjetiranja na fotkama sa 20D ali nista strasno.  Ipak, 2" daje sire vidno polje ali to ne znaci da ce i cip aparata hvatati bog-zna kako vece polje. :(

Probaj da pitas Lajosa jel moze da izvede ovu kombinaciju.