• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prime focus!

Started by vmiro, November 15, 2006, 06:37:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vmiro

Zanima me jedna stvar: kada fotografisem u primarnom fokusu, znaci nema optickih elemenata izmedju senzora fotoaparata i teleskopa, koliko je pri tom uvecanje?

Pokusacu sam sebi da odgovorim na prostiji nacin, a vi me ispravite ako grijesim. Ako koristim teleskop koji ima fokalnu duzinu 1000mm, uvecanje je
1000mm / 50mm =20x

50mm objektiv daje 1x uvecanje, tj. nema uvecanja, zato dijelim sa 50mm.

Poz

stefan


mravic

Nije tako.
Ti ne mozes da delis sa 50 ako slikas bez objektiva. Gde si nasao samo tih 50 to me interesuje.
Slika se direktno projektuje na film ili na cip i to se nekako drugacije racuna.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

vmiro

Quote from: "mravic"Nije tako.
Ti ne mozes da delis sa 50 ako slikas bez objektiva. Gde si nasao samo tih 50 to me interesuje.
Slika se direktno projektuje na film ili na cip i to se nekako drugacije racuna.


Znas ili nagadjas??   :?
Kad slikas u primarnom fokusu, prakticno teleskop ti je objektiv!

Quote from: "mravic"Gde si nasao samo tih 50 to me interesuje.

Pa napisao sam:
1x uvecanje = znaci kroz aparat vidis kao i bez njega = objekat na 2m od tebe, nalazi se na 2m i kad gledas kroz fotoaparat = nema uvecanja ==> a sve to s 50mm objektivom! :)
Za ovo postoji sigurno strucno objasnjenje, ali eto, ja sam tako skont'o !

gucic

http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/TOC_AP.HTM

Sve mozes naci na ovom sajtu. Ovaj tip je legenda sto se tice astrofotografije. Vrlo je jasno objasnjeno.

Uvelicanje se dobija bas onako kako si napisao. Dakle, socivo od 50mm daje uvelicanje od oko 1x, sto znaci da socivo (ili teleskop) od 1000mm zizne duzine, daje uvelicanje od oko 20x. Socivo je isto sto i mali teleskop, a teleskop je isto sto i malo socivo. Nema razlike sem u promeru objektiva i svetlosnoj moci.
ALi ne zaboravi da to vazi kod SLR analognih aparata, dok je kod Canon 20D, obicno M42 socivo od 50mm pretvoreno u 80mm (1,6x50). To je zbog samog cipa jer je manji od 35mm filma.
>>>> http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/TRACKED/TRACKING.HTM   <<<<

Maxscope

Naravno da postoji uvecanje.
Prime fokus znaci da teleskop sam sluzi kao objektiv kamere. U slucaju fokalne duzine F. i fokalnog prenosa f. racunaju se one od samog teleskopa.
f=F:aparatura teleskopa
Ono na sta vise moras obratiti paznju je fokus, koji mnogi teleskopi (pogotovu Njutn dizajna) ne mogu postici fokus sa kamerom u prime fokusu.
Komercijalni prime fokus adapteri sluze jednim delom i za dostizanje fokusa kod teleskopa. Unutrasnji precnik standardnog adaptera od 1.1/4" ima cirkularni snimak objekta koji ne dostize velicinu 35mm. filma.
Da bi dostigao pun ram 35mm. snimka filma treba ti 2" adapter, kod Maksutova adapter od (mislim) 4cm. u precniku a i sa time trebas racunati na vinjeting u uglovima snimka.
No, da se vratim uvecanju......
I u prime fokusu postoji uvecanje kod snimka sto zavisi od fokalne duzine teleskopa. Na primer kod teleskopa fokalne duzine 1250mm. precnik vidnog polja je 1.1 stepeni X 1.7 stepeni, sto otprilike odgovara da bi  Mesec bio 11 mm. u precniku na snimku, odnosno manje od trecine 35mm. snimka.
Magnifikaciju naravno mozes menjati upotrebom okulara u cevi adaptera ili barlowa.
Pravilo je da kada koristis 35mm. u prime fokusu efektivno uvecanje je:
fokalna duzina teleskopa u milimetrima podeljena sa 50.
Dakle da uzmem primer teleskopa od 1250mm.........
Teleskop od 1250mm. fokalne duzine bi pruzio uvecanje 1250 : 50 = 25x
Odlicno za M 42, M 31, dvostruko jato u Perseju, eklipse itd.....
Toliko o tome.
Sto se tice fokusiranja nije mi bas jasno tvoje pitanje o fokusu u predhodnom topiku....
Fokusira se pomeranjem glavnog ogledala napred-nazad...
Sad, kada fotografises sa Maksutovim u prime fokusu vece i sjajnije objekte kao planete ili Mesec, objekat u fokusu se lako moze pomeriti dok se ogledalo i fokus ne smire.
Da bi ovo izbegao, uvek okreni fokusni tockic prvo u pravcu kazaljki na satu, a zatim fino fokusiraj u pravcu kontra-kazaljki na satu.
Na ovaj nacin kao finalni deo ti zapravo guras ogledalo od sebe i protiv gravitacije, tako da luft u mehanizmu fokusera i masti zubcanika nece postojati.
Ako fokusiras u drugom pravcu, onda fokusiras u skladu sa gravitacijom sto znaci da se fokus lako moze pomeriti jer gravitacija vuce ogledalo u istom pravcu.
Pozdrav....

vmiro

QuoteOno na sta vise moras obratiti paznju je fokus, koji mnogi teleskopi (pogotovu Njutn dizajna) ne mogu postici fokus sa kamerom u prime fokusu.

Bas s tim ja imam problema, ne mogu da dostignem "back focus". Zato kontam da kupim ovakav adapter


a ne npr. ovakav


Cak razmisljam, za svaki slucaj da nabavim i extension tube, koji upravo i sluzi za dostizanje fokusa kod teleskopa koji imaju problema sa tim, npr. ovaj:


QuoteSto se tice fokusiranja nije mi bas jasno tvoje pitanje o fokusu u predhodnom topiku....
Fokusira se pomeranjem glavnog ogledala napred-nazad...

Vidis, kod mene se fokusira pomocu "Crayford style" fokusera, primarno ogledalo je fiksirano, sto je karakteristicno za Intes MK67.