• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

male planete - veliki teleskopi, ili ?

Started by marino, August 29, 2004, 07:04:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

 sve bi bilo ok da se radi o objektima suncevog sustava, ovako..nezna covjek
sto bi reko, seli li se otkrice vansolarnih planeta u dvorista astronoma amatera?

Until now, all of the 125 or so known extrasolar planets were discovered
with large telescopes equipped with cutting-edge detectors. But an
international team has identified a planet circling a distant star using
mostly off-the-shelf equipment and a 4-inch Schmidt telescope. In fact,
team coleader Timothy Brown (National Center for Atmospheric Research)
assembled the discovery telescope and fine-tuned its optics in the garage
of his Colorado home....

> http://SkyandTelescope.com/news/article_1330_1.asp

m
Vidulini Observatory

Miranda

 Pa sada vec dosta amatera poseduje 4" teleskope! Da ne govorimo o onima koji imaju i vece teleskope....sve to ide svojim tokom tako da cemo valjda i mi uskoro uspeti da priustimo sebi neki dobar scope! A onda naravno i da otkrijemo nesto... :)

Maxscope

 Po meni naslov vesti nije nimalo adekvatan.
Kao prvo nije jedan teleskop od 4" vec mreza teleskopa. Kao drugo teleskopi su specijalno dizajnirani za potragu. Kao trece teleskopi nisu nasli planetu vec su osmatrali 12.000 zvezda od kojih su odvojili 16 kandidata-zvezda koje bi mogle imati planete u orbiti oko sebe. Nakon toga su velike profesionalne observatorije osmatrale ovih 16 zvezda od kojih su kod te jedne pronasli planetu.
Kao cetvrto i najvaznije, ceo projekat je finansirala NASA i nisu u pitanju amateri-astronomi vec naucnici sa Caltecha i Lowell observatorije.
A pored toga dosta Ph.D naucnika je dugo radila na izradi metode za proucavanje informacija dobijenih ovim teleskopima.
Svakako da je ovo ogroman uspeh, ali mislim da su amateri jos jako daleko od okretanja teleskopa ka zvezdi i otkrivanja vansolarnih planeta cak i ako je u pitanju najbolji amaterski apohromat teleskop sa najboljom i najosetljivijom CCD kamerom koji moze da se kupi na trzistu.
Zato i pisem da naslov vesti nije adekvatan. Iz prva procitan asocira na amatera astronoma koji otkriva vansolaru planetu sa na primer Meade 4" ETX teleskopom i SBIG CCD kamerom. Tek kada se procita cela vest shvati se o cemu se radi i naravno (barem kod mene) nastane razocarenje:-)

marino

 cuj,
tu se radi o razlici nasih misljenja i stilu pisanja,
nadalje..upitao sam se; "seli li se otkrice vansolarnih planeta u dvorista astronoma amatera"
a predlazem da spremis ovaj svoj post i procitas ga za dvije - tri godine
a trece ovo je forum..svatko govori ono sto misli (ili bar ja to cinim)
;)
m
Vidulini Observatory

Maxscope

 Pogresno si me shvatio, posto sam se pogresno izjasnio.
Nisam mislio da je tvoj naslov neadekvatan, vec naslov vesti u S&T a slicno je objavljeno i po drugim sajtovima.
A posta cu se svakako setiti za dve-tri godine.  Svako govori ono sto misli i tu si u pravu, Ja eto mislim da amateri nece nalaziti vansolarne planete. Amateri sve manje i manje otkrivaju i komete zahvaljujuci profesionalanim automatskim teleskopima tipa LINEAR i NEAT. A otkrivanje kometa je bio najveci domen amatera sa obicnim teleskopima.
Kako ovi automatski teleskopi postaju sve bolji, osetljiviji i precizniji za dve-tri godine amateri od njih vise ni komete nece moci nalaziti.
Bojim se da ce lov na komete koji je dosta zastupljen kod amatera potpuno nestati za par godina jer amateri nece moci da drze korak sa ovim automatskim teleskopima pretrazivacima.
Osim par kometa i asteroida, i McNeil magline koju je pronasao amater (za sta verujem znas, a sto je po meni bila puka slucajnost a ne rezultat nekog sistematskog trazenja), sta su amateri u zadnje vreme znacajnije pronasli ili doprineli u astronomiji?
Nista.
Novi profesionalni teleskopi postaju sve veci i savrseniji, salju se u svemir, prave se i planovi za postavljanje teleskopa na Mesec, a buduci teleskopi namenski dizajnirani za otkrivanje vansolarnih planeta ce moci pratiti milione zvezda u potrazi za malim gubitkom svetla usled prolaska planete ispred zvezde........kako bi se amateri uopste mogli nositi sa ovim napredkom tehnologije i profesionalizma u astronomiji, ja ne vidim.
Ne znam, nadam se da gresim i da si ti u pravu, ali ja nisam ni pribllizno optimista kao ti kada su amateri u pitanju. Smatram da ce u dogledno vreme amateri biti totalno istisnuti iz astronomije i da ce ostati upravo to.....amateri, bez ikavih perspektiva za bilo kakav doprinos astronomiji kao nauci.
Pozdrav.

Maxscope

 A znas sta jos mislim.
Da li si se zapitao zasto bi se NASA i naucnici uopste zamarali sa malim 4" teleskopima i celim tim projektom? Zasto bi oni trosili svoje vreme i novac na takav projekat pored svih onih 8-metarskih, 10 metarskih, Habl, Chandra, Spitzer i ostalih velikih teleskopa koji ionako vec nalaze vansolarne planete?
Ja mislim da je razlog taj sto i oni uvidjaju da je profesionalana astronomija na dobrom putu da totalno istisne amatersku astronomiju iz svih vidova.
A to moze dovesti do gubitka interesovanja za astronomiju kod buducih potencijalnih amatera a samim tim i kod javnosti, jer amateri su ipak jos uvek najveca karika koja spaja profesionalnu astronimiju sa javnoscu.
Ti i udruga Vidulin ste najbolji primer.
Upravo iz ovog razloga mislim da su zapoceli taj projekat u cilju davanja nekog elana amaterima da ipak u buducnosti jos nesto postoji za nas.
A da li ce se to odrzati, ostaje da se vidi kroz dve-tri godine kao sto si napisao.
Pozdrav.  

   

marino

 ocigledno na stvari gledamo malo drugacije,
astronom-amater..taj sam termin upotrebljavao sve do pred koju godinu nakon jednog razgovora sa koradom, gdje smo razglabali o o tome sto je "astronom" a sto "astronom-amater"
sa danasnjom tehnikom, ozbiljna, "obucena", osoba moze se gotovo ravnopravno ili cak i zaista ravnopravno (ponekad i vise od toga) nositi se sa astronomijom..neovisno o tome je li placena za taj posao ili to cini iz znatizelje, zelje, radoznalosti..ili cega vec
nekako je ispalo da je ta razlika izmedju "astronoma" i "astronoma amatera" samo u tome sto su prvi placeni za taj posao a drugi nisu..

kod nas se termin "astronom-amater" vise gotovo i ne koristi..
(u vrijeme procvata radioamaterizma nekako je taj prizvuk "amater" bio ok. danas nekako nije, npr i moj je observatorij /bude za koji dan info i slikice i na am/ "preimenovan", izbacena je rijec "amaterski"..
za "zvjezdoznance" - koristi se astronom(i), mladi astronomi - za klince..)

nama na 15min voznje autom, zvjezdarnica visnjan, jedan "amaterski" projekt, radom i znanjem dosegnula je vrhunac u svjetskoj astronomiji na podrucju otkrica malih planeta, observatorij crni vrh, slicni projekt i rezultati u sloveniji..itd
eto za vrijeme lanjske vsa (www.astro.hr) djeca su otkrila novi asteroid, a ovogodisnjoj ekipi (medju kojima i moj ucenik - neven) je otkrice novog kometa izmaklo za jedno snimanje..uza sve lineare, nase..

brojne grupe "amatera" organizirane oko raznih institucija itekako rade profesionalan posao
mozda je prava istina, kako je amaterska astronomija danas itekako usla u "profesionalne" vode pa se je ta granica izgubila, na nasu, "amatersku" korist

osobno, u dusi sam zaljubljenik u nebo, onaj tko se zaljubi u zvjezdane ljepote..sasvim mu je svejedno hoce li uzivati u pogledu dalekozorom na zvijezde ili ce traziti komete (robot teleskopom)
jedno i drugo trazi vrijeme i predanost

nama (meni) ce promatranje izlaska punog mjeseca biti prekrasno ushicenje, neovisno sto sam to toliko puta pogledao, uspije li moj robot-teleskop (za godinu dana za kada se nadam kompletiranju observatorija)  istovremeno na drugom kraju neba pronaci i novi komet, tim ce ushicenje biti bolje i vece

mozda, ali samo mozda je proslo vrijeme "klasicnog otkrivanja objekata za amatere", no sjeti se lanjskog otkrivanja nove u strijelcu, nedavnog bradfieldovog otkrica komete sa balkona ili prekjucerasnjeg macholzovog otkrica (takodjer komete) koji su koristili male instrumente i bez aktivne pomoci elektronike/informatike (bez robot teleskopa)..a ima toga..

slazem se sa tobom kako sutra nece ni marino ni maxscope svojim 130/900 newtom, golim okom, pronaci planetu oko alfe oriona, ali znam i ekipu koja za koji dan ide raditi taj projekt..(nesto vecim teleskopom i uz pomoc robota;))
amateri? - da, u dusi. profesionalci? - da, po rezultatima.

sto je sada/danas amaterska astronomija,  vjerojatno ju i ti i ja drugacije dozivljavamo, no to nas ne sprijecava da oboje uzivamo u pogledu na svemirske ljepote..

nazalost, u cijeloj prici, mi "amateri" MORAMO odraditi jedan, veoma, veoma znacajn posao, sacuvati nocno nebo za nas i nasu djecu, u istri smo u tome uspjeli (ima jos puno posla, ali, stvari su vise nego krenule, kao i svijest sredine o potrebi ocuvanja zvjezdanog neba)
www.lightpollution.org
krenulo se od nule, danas, u istri nema opcine koja ne postavlja iskljucivo ekolosku rasvjetu!, to je danas primarni zadatak "amatera" u sredini u kojoj zive i rade, bez  toga "amaterska" bi astronomija zaista mogla umrijeti

pozdrav

m

PS. hvala na komplimentu za ono sto sa djecom cinimo u sklopu astronomske udruge vidulini
Vidulini Observatory

Dule_smor

 Sto je najgore takac naslov je i u vestima na ovom sajtu.Ispada da je jedan 4" teleskop pronasao planetu:).

Sasa

 Mislim da ce se naci za amatere uvek nekog posla. I amaterska oprema je sve kavlitetnija i raznovrsnija, a sem toga onima koji hoce da rade stoje i stojace na raspolaganju obilje sirovog materijala za analize i slicno.
Verujem da ce uvek biti onih koji ce jako dobro izucavati astronomiju (i druge nauke) pa ce i kao amateri ili "amateri" imati posla.

A zvuci logicno i ovo sto Maxscope kaze o otkrivanju malih tela.

Inace, pojam amater zbilja postaje neadekvatan, a pojavio se jos jedan izraz. Dr. Z. Knezevic govori i o "neplacenom astronomu". Dakle, formalno to je amater, ali samo formalno.


Maxscope

 "Amater" u astronomiji je kako bi se reklo, odomacen naziv.
Mada tehnicki gledano mi zaista nismo amateri. Evo kako ja tu podelu vidim.
Profesionalni astronomi su naravno oni koji se bave profesionalno astronomijom i koji su placeni za to.  Pod amatere-astronome zapravo spadaju oni koji nisu profesionalci ali ipak zaradjuju novac i za njih se zna u okvirima astronomije.
Na primer David Levy koji je sa bracnim parom Schoemeker otkrio onu cuvenu kometu "Schoemeker-Levy-9" koja je 1994. godine udarila u Jupiter i za koga verujem vecina od vas zna.
Levy je otkrio na desetine kometa, napisao isto toliko knjiga o osmatranju i teleskopima, pise kao dopisnik za S&T i druge magazine, ali nije profesionalni astronom.
Po mome misljenju Levy je pravi amater-astronom.
Mi koji iznesemo teleskop nocu da bi uzivali u osmatranju smo zapravo "rekreacioni" astronomi a ne amateri. Za nas je astronomija i osmatranje pre svega hobi i rekreacija u kojoj uzivamo, pa bi sebe pre trebali nazivati "rekreacionisti-astronomi".
No bez razlike kako nazivali sebe svakako da je uloga svakog "amatera-rekreacioniste-astronoma" zapravo da uziva i ceni lepote i prirodnost nocnog neba. A ako neko kao rekreacioni astronom zeli da uradi nesto vise i ozbiljnije, jos uvek ima mnogo oblika astronomije u kojima ozbiljan osmatrac i te kako moze imati udela i doprineti profesionalnoj astronomiji. Na primer osmatranje varijabilnih zvezda, pracenje novootkrivenih asteroida, suncevih aktivnosti i jos mnogo toga.
Ali moderna astronomija i nauka su ipak u velikoj meri oduzele strast i cari nebeskih dogadjaja pre svega otkrivanja kometa. Vecina novih kometa danas nosi naziv LINEAR ili NEAT, pa otkrica kao Bradfieldova kometa ce postati sve redja i redja. I ne samo otkrice komete vec i sam prolazak i pojavljivanje komete na nocnom nebu nije vise dogadjaj kao sto je bio u proslosti. Moderna astronomija je oduzela misticnost takvom dogadjaju i u ovome se mnogi amateri kao Levy u potpunosti slazu. Da li ste znali da vec sada postoje astronomi koji zahtevaju da se ukine imenovanje kometa i asteroida. Ako bi oni uspeli u svojoj nameri, nestao bi jedan od zadnjih kompletno ljudskih aspekata u astronomiji.
Ja sam i u proslom topiku napisao i sada ponavljam da nisam veliki optimista i da mislim da nasa buducnost u astronomiji nije svetla, i bojim se da ce u buducnosti sve ove aktivnosti koje nam sada stoje na raspolaganju, biti jedna po jedna "oduzete" sve nadmocnijom i prefinjenijom opremom profesionalne astronomije.
No vreme ce pokazati i nadam se da cu ipak ja biti taj koji gresi.
Za sada ipak uzivajmo u pogledu na svemirske lepote kako si napisao.
Ali i ako potraga za kometama i ostale aktivnosti mozda mogu biti nadvladane superiornoscu profesionalne opreme, borba za ocuvanje prirodnog nocnog neba je u potpunosti stvar nas koji pored teleskopa u njoj i uzivamo i koji to zelimo preneti u nasledstvo nasoj deci.
Ja odllicno znam za sve sto ste vi Marino uspeli uraditi u Istri na ocuvanju nocnog neba. Redovno vec mesecima obilazim vas sajt i uvek sa zanimanjem i paznjom procitam svaku novost koju objavite na sajtu.
Moram da priznam da vas rad i uspeh ne samo na ocuvanju nocnog neba nad Istrom vec i rad sa decom polako prerasta u inspiraciju. Mislim da se sada iz vaseg iskustva moze mnogo nauciti, te vam zelim jos mnogo uspeha u daljem radu.
Pozdrav.
P.S.
Marina me je zaista impresionirala svojim teleskopom na Maratonu.



marino

 sto dodati?, sve smo lijepo ispricali;)
m

PS hvala na tvojoj pohvali naseg rada, lijepo je to cuti, ono sto mi radimo zapravo je posao za koji je shvaceno da ako ga mi sami, bilo kao pojedinci ili auv, ne odradimo - nitko ga drugi nece odraditi,
nevezano za naslov teme, danas sam sa financijskim nase opcine kupovao reflektore za bocaliste u vidulinima, naravno da ce ici ekoloska rasvjeta, jos jedan primjer kako to napraviti, kasnije to slijede i drugi i to je to, nikakav zakon, odluka ili sl, bez NASEG (mojeg i tvojeg) angazmana nece biti provediva (lp)
Vidulini Observatory