• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta je svetlost???

Started by stefan, November 15, 2006, 08:55:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stefan

Na google-u sam nasao dosta toga ali nema preciznog odg.
Neki kazu da ima masu a neki da nema,na internetu ima mnogo razlicitih odgovora.

STA JE SVETLOST???

wexy

Elektromagnetna radijacija sa talasnom dužinom koja je vidljiva ljudskom oku. Elementarna čestica koja definiše svetlost zove se foton. Svetlost ima dvostruku prirodu tj. ispoljava osobine talasa i čestica istovremeno.

http://en.wikipedia.org/wiki/Light
http://sr.wikipedia.org/wiki/СвеÑ,лосÑ,

EDIT: foton, a ne proton, hvala na ispravci :)

saki

I ja sam se cesto pitao zasto ako svetlost (foton) kao cestica ima masu, pri svojoj brzini ta masa ne poraste do beskonacnosti kako to tvrdi teorija relativiteta  :?

Skyw@lker

Pa ako se ne varam, to je zato sto foton zapravo i nema masu kada se krece brzinom c.  :idea:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Sasa

Foton NEMA masu i zbog toga se krece brzinom svetlosti. Po spec. teoriji relativnosti drukcije ne bi ni moglo da bude, jer masa raste sa brzinom i pri brzini svetlosti bila bi beskonacna.

Sich

Foton ima masu, ali nema masu mirovanja vec relativisticku masu. U suprotnom gravitacija na svetlost ne bi imala nikakavog uticaja, a cinjenicu da gravitacija zakrivljuje svetlost je dokazao Einstein u opstoj teoriji.
A i da nema masu to bi znacilo da nema impuls, a sto vrlo dobro znamo da nije tako kad stojimo na suncu lepog suncanog dana. (Ili ideja svemirskog jedrenja koja se razviaj poslednjih godina ne bi bila moguca).
Ili gledano sa druge strane znamo da foton ima energiju. Kako je energija ekvivalentna masi po teoriji relativnosti, zakljucujemo da foton ima masu.

Ali opet na pominjem to je relativisticka masa koja se koristi u jednacinama koje opisuju samu svetlost. Naravno da niko ne moze da izmeri na nekakvoj "vagi" masu fotona. On nema masu mirovanja (masa na koju svi prvo pomislimo, a za mnoge i jedina masa na koju pomisle) vec samo relativ. masu
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

saki

Upravo mi ideja o svemirskom jedrenju i pravi problem. Predpostavljam da je neka teorija vec to objasnila ali ajde ovako : nesto vam preko jedra daje inerciju i to znacajnu a po difaultu to se krece brzinom svetlosti (osecam da ako nastavim neko ima da zakljuca topic)

stefan

Quote from: "wexy"Elektromagnetna radijacija sa talasnom dužinom koja je vidljiva ljudskom oku. Elementarna čestica koja definiše svetlost zove se proton. Svetlost ima dvostruku prirodu tj. ispoljava osobine talasa i čestica istovremeno.

http://en.wikipedia.org/wiki/Light
http://sr.wikipedia.org/wiki/СвеÑ,лосÑ,

Pa el to znaci da se atom svetlosti sastoji samo od protona.(ako se uopste svetlost sastoji od atoma.)

stameni

Čovek je napravio omašku; misleći na foton, napisao proton.

U suštini, svetlost i jeste sastavljena iz nedeljivih čestica... Dakle, jeste od atoma, samo to nisu oni atomi iz hemije: atomos na grčkom znači nedeljiv.

BTW, definicija iz osnovne Å¡kole: svetlost je elektromagnetni talas i foton :)

wexy

Ko zna na Å¡ta sam ja mislio dok sam kucao, ispravljeno sad :).

stefan

pa koje su to nevidljive cestice?

saki

Ima tu jeos jedna zagonetna stvar (po meni).
Bas malo pre sam procitao clanak o novootkrivenoj najudaljenijoj galaksiji (udaljena 14 milij. sv. godina).
http://www.astronomija.co.rs/dubokisvemir/galaksije/najdalja.htm
Navodno mi sada gledamo tu galaksiju tj. kako je ona izgledala pre 14milij. godina. Ako tvrdimo da se univerzum sirio i siri kao balon, pre 14... godina taj balon je bio vrlo mali i mi bi tu galaksiju (da smo to mogli) vec sagledali tada jer bi svetlosti trebalo da predje mnogo manji put, pri tom univerzum se i ne siri brzinom svetlosti.
Druga stvar je sto ako bi smo mi bili na suprotnim krajevima balona dovoljno bi bilo i da prodje 7milij. godina da bi izmedju nas razdaljina iznosila 7+7=14...
Da li negde gresim (mnogo) i sta mislite o clanku prof. Ajdacica koji kaze: ...Drugi, pak, sumnjaju u kosmoloÅ¡ku osnovu crvenog pomaka spektralnih linija, na osnovu kojeg se odreÄ'uje udaljenost kvazara od posmatrača, i njega pripisuju  samim kvazarima! Postoji i viÅ¡e paradoksa, kao i verovanja u postojanje luminarnih pojava - emisija zračenja nadsvetslosnih brzina...

wexy

Quote from: "saki"Druga stvar je sto ako bi smo mi bili na suprotnim krajevima balona dovoljno bi bilo i da prodje 7milij. godina da bi izmedju nas razdaljina iznosila 7+7=14...

Istom računicom i prostor (univerzum) može da se širi brzinom većom od brzine svetlosti, dao si sam sebi odgovor :).

c/2 + c/2 = c
0.7c + 0.7c = 1.4c
itd..

Bila je tema već o tome potraži starije postove.

saki

Evo interesantne knjige (koju upravo citam i koja izmedju ostalog i prilicno razumljivo objasnjava prirodu svetlosti)
"NASTANCI" - 14 milij. godina kosmicke evolucije (Nil de Gras i Donald Goldsmit)

P.S.
Verovatno cu posle nje smanjiti "strucna" pitanja

stefan

Pogledajte sta sam nasao na netu:
Prema Ajnstajnovoj Posebnoj teoriji relativiteta moguce je ici brze i sporije od svetlosti ali nije moguce ici brzinom svetlosti!?!
Da li je upravu Ajnstajn???