• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta je svetlost???

Started by stefan, November 15, 2006, 08:55:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

wexy

Mislim da Ajnštajn nije to rekao već da je nemoguće ubrzati do brzine svetlosti.

stameni

Prema teoriji relativnosti, brzinu svetlosti u vakuumu niti je moguće dostići, niti je moguće prestići.

MeÄ'utim, ako je reč o svetlosti u supstancijalnoj sredini, tu brzinu je moguće prestići; tom prilikom nastaje tzv. ÄŒerenkovljevo zračenje. S tim da je i u toj sredini brzina kretanja tog tela manja od brzine svetlosti u vakuumu.

stameni

Quote from: "stefan"pa koje su to nevidljive cestice?


Bilo je reči o nedeljivim česticama, ne o nevidljivim.

Pojam atoma kao nedeljive čestice uveli su Demokrit i Leukip. Za sada, postoje samo čestice-kandidati za tu funkciju. Ovi atomi nemaju takoreći ništa sa atomima u hemiji.

vmiro

Quote from: "stameni"Prema teoriji relativnosti, brzinu svetlosti u vakuumu niti je moguće dostići, niti je moguće prestići.

MeÄ'utim, ako je reč o svetlosti u supstancijalnoj sredini, tu brzinu je moguće prestići; tom prilikom nastaje tzv. ÄŒerenkovljevo zračenje. S tim da je i u toj sredini brzina kretanja tog tela manja od brzine svetlosti u vakuumu.


A sta je sa cestica...teslioni, cini mi se da se tako zovu. Nekada sam procitao da se mogu kretati brzinama vecim od brzine svjetlosti. U stvari, dal' je uopste dokazano da takve cestice postoje ?!


stameni

Mislim da je wexy shvatio šta zanima vmira: reč je o tahionima. Nešto se i ne pominju po literaturi tamo gde se pominju ostale čestice, a nije ni dokazano da postoje...

Kao u onom poznatom vicu (kako smo već u AstroClubu...):
- Hej, jesi li čuo da na Marksu ima života?
- Prvo, nije na Marksu, nego na Marsu. Drugo, to je samo hipotenuza :)

vmiro

Mislio sam bas na teslione, tako ih je krstio nas inzenjer Goran Marjanovic. To su u stvari "...Teslini nehercijalni talasi ili cestice koji se ne rasipaju kao Hercovi EM talasi..."
To sam procitao u knjizi Nauka kao bajka 3, prica 59.

stameni

E, onda sam ja omašio temu...

Nego, i ti teslioni, navodno, mogu brže od svetlosti u vakuumu? Hmm, ovo postaje interesantno, ali se moje poznavanje čestica tu negde i završava :)