• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nabavka opreme, iskustva!

Started by vmiro, December 14, 2006, 10:55:45 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vmiro

Svi znamo koliko je tesko doci do teleskopske opreme, i mozda je jedini nacin narudzba preko interneta, ali i tu ima problema, proizvodjaci ili ne dostavljaju u nasu zemlju (Srbije, BiH...) ili je cijena dostave neprihvatljiva.
Posto imam druga u USA koji dolazi za par dana pokusao sam da od William Optics-a narucim tri stvarcice, jer kontam ista zemlja, postarina nije velika, narucicu kreditnom karticom na njegovu adresu i on ce mi to donijeti kada bude dolazio u BiH.
Postarina je iznosila negdje oko 20$ za paket tezine 1.6kg, sto je prihvatljivo. Narudzba je prosla bez problema ali su mi dan kasnije javili da ne mogu da mi posalju jer Shipping i Billing adrese nisu iste. Shipping adresa je adresa mog druga u USA, a Billing adresa je moja adresa na koju se vodi kartica.
Takodje su mi rekli da mi isto to mogu poslati i sa Taiwana gdje im je i sjediste. Odmah sam odustao od te ideje jer sam pretpostavljao da ce postarina za nasu zemlju biti mnogo mnogo veca nego sto sam ja spreman da platim. Posle par mailova, lik iz WO iz Taiwana mi je rekao da ce postarina iznositi svega 24$, znaci nisam mogao da vjerujem. Ali, uvijek se nadje nesto da zeza, tako da je kompanija koja je trebalo da vrsi dostavu EMS rekla da ne isporucuje u BiH (ne znam kako je za Srbiju) i na kraju su prihvatili da mi posalju preko DHL-a i to za istu cijenu (na sta im se neizmjerno zahvaljujem :) ), iako je preko DHL-a dostava iznosila duplo vise.

Da EMS dostavlja u BiH stvari bi bile idealne, ovako DHL i nije nesto povoljan ali u svakom slucaju vise nego duplo je jeftiniji nego kad bi mi slali iz WO iz USA:
Za isti paket iz USA, dostava se placa 168$, a iz Taiwana 70$, za paket vrijednosti 264$ i tezine 1.6kg.
Inace, paket je poslat 11. decembra u 17:55 po nasem vremenu, a stigao je 14. decembra rano ujutru, oko 09:00. I tokom cijelog vremena slanja paketa imao sam uvid o tome gdje se paket nalazi:

Decembar 11, 2006           10:55           Taipei - Taiwan           Pošiljka pokupljena

Decembar 11, 2006         18:26         Taipei - Taiwan         Stiglo u DHL-ov objekat u Taipei - Taiwan

Decembar 11, 2006         22:20         Taipei - Taiwan         Napustilo DHL objekat u Taipei - Taiwan

Decembar 12, 2006         01:04         Hong Kong - Hub - Hong Kong         Stiglo u DHL-ov objekat u Hong Kong - Hub - Hong Kong

Decembar 12, 2006         01:35         Hong Kong - Hub - Hong Kong         Carinjenje završeno u Hong Kong - Hub - Hong Kong

Decembar 12, 2006         03:54         Hong Kong - Hub - Hong Kong         Napustilo DHL objekat u Hong Kong - Hub - Hong Kong

Decembar 12, 2006         13:30         Cologne - Germany         Procesuirano kroz Cologne - Germany

Decembar 12, 2006         20:03         Cologne - Germany         Napustilo DHL objekat u Cologne - Germany

Decembar 12, 2006         20:59         Bergamo - Italy         Stiglo u DHL-ov objekat u Bergamo - Italy

Decembar 13, 2006         07:23         Bergamo - Italy         Napustilo DHL objekat u Bergamo - Italy

Decembar 13, 2006         11:59         Sarajevo - Bosnia and Herzegovina         Carinjenje završeno u Sarajevo - Bosnia and Herzegovina

Decembar 13, 2006         12:32         Banja Luka - Bosnia and Herzegovina         Sa kurirom na dostavi


A sto se tice kvaliteta William Optics proizvoda jednostavno receno, odusevljen sam. Dijagonalno ogledalo koje sam uzeo je za klasu ispred mog starog Meade ogledala. Doduse skuplje je za oko 50$ ali...

Eto toliko...
Poz

vmiro

Narucivao sam i sa sajta Scopetronix, T-ring za canon 350D i adapter za web kameru i narudzba je prosla dobro. Dobio sam i potvrdu na mail, medjutim uopste mi nisu skinuli sa racuna, a evo mjesec dana pokusavam da ih kontaktiram i uopste ne odgovaraju na mail.
Inace, oni svoju robu ne salju na nase prostore pa sam narucivao kod druga u ameriku, ali vjerovatno je problem bio razlicita shipping i billing adresa. Steta. Ali ipak na internetu ima par preprodavaca njihovih proizvoda...

Sich

A vidis, interesatno iskustvo. Dobro si prosao sa ljudima u Tajvanu. Vrlo predusetljivi.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

pedja

Hteo bih da kupim reflektor breser lyra 70/900mm cena 120 evra postarina 50 evra iz nemacke putem atrosopa zna li neko koliko ide carina i porez na to ?
Znate li nekog drugog dilera odakle bi postarina bila mozda manja ?
Znate li koliko stvarno vredi ovaj teleskop i sta sa njim i koliko dobro moze dase vidi jer sam ja pocetnik i zelim dobar savet
Unapred hvala !

mravic

Ima u Rijeci na adresi   www.oi-optimus.htnet.hr
Carina i porez kostaju oko 30% od cene teleskopa.
O nabavci teleskopa imas savete na:www.astronomija.co.rs/instrumenti/gucic/telekopi.htm
I jos jedan odlican link ali sa zastarelim cenama.http://www.astro.hr/ucionica/ostalo/faq/teleskopi.txt
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

gucic

Quote from: pedja on February 02, 2007, 02:27:55 pm
Hteo bih da kupim reflektor breser lyra 70/900mm cena 120 evra postarina 50 evra iz nemacke ...


Mozda je bolje da narucis 76/700 njutn (spiegel). Taj Lyra refraktor je sigurno dobar za te pare ali mislim da je jos bolji 76/700 njutn.

GENESIS

Najbolje je da se Peđa malo strpi. Neka štedi. Biće ove godine dva puta okupljanje na Letenci. Neka tamo posmatra na više teleskopa. Nakon toga neka odluči šta će da nabavi. Preko pošte ne bi trebalo kupovati teleskop. Postoji OGRANIČENJE u vrednosti paketa. A tu je i tumbanje robe. Najbolje da teleskop donese iz inostranstva rođak-gastarbajter.

gucic

Slazem se ali samo ako postoji opcija da mu neko donese. Ako nema nikoga, onda moze da se naceka. U svakom slucaju je najbolje da mu neko donese jer tako moze da kupi bolji teleskop.

pedja

ljudi hvala vam puno na savetu mislim da cu ipak malo da se strpim dok ne dodjem na taj skup na latenci pa cemo posle da vidimo jer ipak mislim da tek kada budem pogledao kroz vise teleskopa onda cu verovatno znati sta hocu konkretno i koliko cu moci da platim
hvala puno i pozdrav svima