• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Upomoc! Hitno mi treba teleskop :)

Started by Daphne, December 15, 2006, 09:54:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Daphne

Molim svakoga ko moze da mi pomogne!
Trebaju mi adrese, telefoni ili mailovi prodavnica u Beogradu i Novom Sadu, ili tu negde u okolini,
u kojima mogu da kupim teleskop. Veoma mi je hitno posto sam dobila neku novcanu nagradu, a
moram da je iskoristim do Nove godine. Mogu da kupim teleskop samo u prodavnici, zbog predracuna,
posto mi jedna kompanija uplacuje. Moze i neki savet oko kupovine.
Zanimaju me iskljucivo teleskopi sa ogledalima. Naravno ako neko moze da mi pomogne ako zna
otprilike kako se krecu cene - verovatno cu imati na raspolaganju nekih 400-500 evrica.
Da li se za taj novac moze nabaviti bolji teleskop, recimo promera objektiva 150-205 mm?
Unapred se zahvaljujem svim forumasima  ;)
Zbilja mi je hitno! Ne smem propustiti priliku da mi neko kupi teleskop kada vec zeli, zar ne?

mravic

Bas mi je zao sto neces moci kupiti neki teleskop bolje marke jer ga u nasoj drzavi nema na prodaju.
Nisam siguran ali mislim da se moze naci neki u Beogradjanci. Jeste da je kineski ali mislim da oni sa ogledalima od 20 cm ne mogu biti toliko losi da su neupotrebljivi.
Evo ti slika jednog koji je bio na Letenci i koji ne izgleda lose. Jedino nismo gledali kroz njega.
Ako neko zna da ima nesto bolje neka napise svoje misljenje.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

gucic

December 16, 2006, 03:08:30 pm #2 Last Edit: December 16, 2006, 03:10:46 pm by gucic
Pa tebi zbilja treba pomoci jer nemas mnogo vremena!! Pored toga, nema ni prodavnica sa kvalitetnom opremom. Jedino sto je dobro je taj budzet od 400-500EUR. To ce posluziti.
Imas odlicne teleskope u Beogradu, u Bulevaru Kralja Aleksandra, kod Vukovog spomenika. Rade narudzbine "Konus" optike koja je sasvim OK cenjena, cak sasvim solidno.
ne znam da li je ovaj sajt njihov ali eto, mozes i ovde da pogledas. Imaju Konusovu optiku, drugi link je lokacija:

1.   http://members.tripod.com/astron_optic/id3.html

2.   http://members.tripod.com/astron_optic/id4.html

Ako ti treba pomoc oko odabira teleskopa javi na forum pa cemo svi da ti pomognemo koliko mozemo.

Daphne

Ha, kanda mi ne gine put za Beograd  ;)
Hvala mnogo na pomoci, ipak je ovo prilika koja se ne sme propustiti!
Ako mi bude trebala pomoc znam kome da se obratim.
Hvala jos jednom!

Daphne

Zelim da se zahvalim svima koji su mi pomogli savetima oko nabavke teleskopa.
On je stigao danas i jedva cekam da ga isprobam :)
Trenutno stoji montiran na sred moje dnevne sobe.
Najlepse hvala Janku, Gucicu i Ratku na savetima i pomoci.
Janko, kupila sam bas onakav ciju si fotografiju stavio na forum.
Cim ga isprobam - prenecu utiske, mada sumnjam da ce biti objektivni posto mi je to prvi teleskop
u zivotu. Nije lose za pocetak :)

Hvala svima jos jednom.
Cini mi se da davno nisam bila ovako srecna...

mravic

Nemoj da se razocaras na prvi pogled. Prvo proveri dali je kolimnacija dobro podesena. Onaj na Letenci je bio skroz razdesen a prodavac kji ga je doneo nije nista imao pojma o tome. Vrlo je moguce da je i taj tvoj razdesen.
Ako ne znas kako se to proverava slobodno pisi pa cemo ti dati savet.
Onako nagrubo, kada pogledas kroz fokuser, izvadis okular i pogledas kroz rupu. Treba da vidis sve simetricno tj treba da vidis svoje oko u sekundarnom ogledalu i to tacno na sredini.
Ako nije tako onda predstoji stelovanje.
Cujemo se...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

gucic

Samo ti to lepo uperi na Mesec i raznesi ga ! ;)
Svaka cast, super!