• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ajnstajnov test inteligencije!

Started by vmiro, January 21, 2007, 08:19:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vmiro

Ko nije ranije imao prilike da rijesava test, evo prilike. Nije toliko strasno ;)
Ajnštajnov test se vezuje za velikog naučnika i njegovu konstataciju da 98% ljudi nije u stanju da ga tačno reši.
Ukoliko spadate u preostalih 2% predlažemo Vam da navalite na zadatak ispred Vas!

5 kuća je obojeno u 5 različitih boja, u svakoj kući živi osoba druge nacionalnosti; tih 5 vlasnika piju određeno piće, sviraju određeni instrument i drže određene kućne ljubimce; ni jedan vlasnik nema istog ljubimca, instrument ili piće.
Na osnovu dole navedenih podataka odgovorite:
KO DRŽI RIBICE ???
Poznati podaci:
o   Britanac živi u crvenoj kući;
o   Šveđanin drži pse;
o   Danac pije čaj;
o   Zelena kuća je levo od bele kuće;
o   Vlasnik zelene kuće pije kafu;
o   Osoba koja svira violinu gaji ptice;
o   Vlasnik žute kuće svira klavir;
o   Vlasnik srednje kuće pije mleko;
o   Norvežanin živi u prvoj kući;
o   Čovek koji svira trubu živi pored onoga koji gaji mačiće;
o   Čovek koji drži konje živi pored čoveka koji svira klavir;
o   Vlasnik koji svira harmoniku pije pivo;
o   Nemac svira gitaru;
o   Norvežanin živi pored plave kuće;
o   Čovek koji svira trubu ima komšiju koji pije vodu;
Postoji samo jedno rešenje koje
zadovoljava sve gore navedene uslove!

Ne morate ostavljati ovdje odgovor radi ostalih koji tek treba da rijese test, pa da im pogled slucajno ne odluta. Mozete npr. samo reci da ste ga uspjesno rijesili ;)
Uz test nisam dobio odgovor, ali rijesio sam ga na svoj nacin, a posto je rijesenje jedinstveno valjda mi je tacno :)

mravic

Resio.
Prvo je moja cerka koja ide u sesti razred resila za oko pola sata a ja za sat vremena. Nije bas bilo lako samo treba dobra koncentracija.
Odgovor sledi...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

blacky

Evo da olaksam...isti zadatak samo malo drugacji  ::)

Sich

Klasican uvod svih "velikih" problema koji treba prvo da vam podigne temperaturu krvi, koja ce da prokljuca onog trenutka kad je budete resili.
Inace naravno pa zagonetka nema veze sa ajnstajnom, i naravno da nije toliko teska i koji krene da je resava uglavnom ce je resiti. Tako da onih 98% ne mogu da je rese jer ni ne znaju da ona postoji. Da znaju i oni bi bili medju onih 2% :)
Ali zanimljiva zagonetka ako uhvatite nalo slododnog vremena.

A inace problem se svodi zagonetke koje su svake nedelje objavljivanje u Razonodi (uh, kad je to bilo), mozda se i neko seca.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

vmiro

Ova je bila u u jednom broju casopisa Planeta. A neki dan sam je dobio od prijatelja na mail pa reko da podijelim sa vama :)

Jethro

January 24, 2007, 03:42:02 pm #5 Last Edit: January 27, 2007, 10:24:18 pm by Jethro
Problem je u sustini jako lak i prost. Ne lici mi da je bio zanimljiv i Ajnstajnu.
Sustina je samo u sistematicnosti i eliminaciji korak po korak, neko to radi brze neko sporije, ali svi će ga resiti. Ovih problema bilo je na stotine po ranijoj enigmatskoj stampi, verovatno i sada. Sličan je Sudoku problemu. Za ovakve zadatke nisu potrebni bljeskovi inteligencije, već strpljivost i koncentracija.


mravic

Quote from: Jethro on January 24, 2007, 03:42:02 pm
Problem je u sustini jako lak i prost. Ne lici mi da je bio zanimljiv i Ajnstajnu.
Sustina je samo u sistematicnosti i eliminaciji korak po korak, neko to radi brze neko sporije, ali svi će ga resiti. Ovih problema bilo je na stotine po ranijoj enigmatskoj stampi, verovatno i sada. Sličan je Sudoku problemu. Za ovakve zadatke nisu potrebni bljeskovi inteligencije, već strpljivost i koncentracija.

A jesi li ti resio taj *laki* zadatak
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mia

    ....i? Jesam li ja sad genije? Je l ima jos slicnih zezalica i gde?

GENESIS

Ovde je zanimljiv link za sve one koje interesuje šta je MENSA. ;)

http://www.mensa.org.yu/onama.php?stara=1

Dušan

Ovaj zadatak moze da ima dva resenja. Ovo ovde je ono lakse, a teze... 
Uzmite da je zelena kuca levo od bele, ali ne prva levo od bele (to moze, zar ne?).

mravic

Mislim da ne moze.Mrsko me da proveravam. ;D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

solajahelena

OBRATITE PAZNJU SAMO NA TO DA JE ZELENA KUCA PRVA LEVO OD BELE KUCE. U TOM SLUCAJU DOBIJATE PRAVO RESENJE. POSTOJI I DRUGO RESENJE KOJE DOBIJATE AKO STAVITE ZELENU KUCU NA NEKO DRUGO MESTO, ALI ISTO DA JE LEVO OD BELE.
POZDRAV

mravic

Nisam bas siguran da postoje dva resenja, ali... mozda ???
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mir

Ja sam pronašao informaciju da postoje četiri rešenja, .

I ja sam pronašao nešto slično kao i @blacky samo online, Ajnštajnov test