• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

RADIO-ASTRONOMIJA

Started by Hartdegan, February 23, 2007, 09:35:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hartdegan


*******

Bavi li se ko prakticnom Radio-Astronomijom?

Zanimaju me iskustva drugih u ovoj oblasti?

Pozdrav

******



flintviking

Tesko ces naci ovde nekog, velika sredstva trebaju za to.

Dušan

Ne mislim da je toliko tesko baviti se radio-astronomijom. U Petnici postoji sekcija koja se bavi radio posmatranjem meteora (u okviru Petnicke Meteorske Grupe). To uglavnom rade polaznici elektronike (pre svega) i astronomije, a onda i ostali (dramaturzi, ...  ;)).

flintviking

mislimo sam na individualno bavljenje,
Lepo je znati da se kod nas radi nesto tako, nesto sto ne donosi profit, vec samo ispunjava zadovoljstvom

sale11472

Pa velika sredstva trebaju i za bavljenje optickom astronomijom (astrofotografiju da zanemarimo), sta mislis kako je nastao ATM  pokret  ;D a malo googlanja vrlo brzo pokaze da postoji i prilicno jak (uslovno nazvan) ARTM pokret. Ako ti elektronika i radio tehnika idu od ruke sto da ne ni stare parabolicne sat antene nisu toliko skupe da ne bi mogao da nabavis solidan komad i da napravis cak i radio teleskop....
Ma Net je chudo  ;D kad vidis sta sve ljudi rade..... (odmah da se ogradim ;) ja sam svoje ATM planove vec izozio u drugoj temi)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Joza

Ne mora bas da bude tako skupo i ne moraju odmah tanjiri.

Za amatera je mozda najinteresantnije KT podrucije od recimo 18 do 28 MHz.
Potreban je praktično običan KT prijemnik i dobra dipol antena.
Kao objekati interesantni za posmatranje sa ovim uredjajem su Sunce i Jupiter.
Dijagrami se lako snimaju racunarom i programom SkyPipe.

Za detalje pogledaj i prouči

http://radiojove.gsfc.nasa.gov/index.html
http://www.radiosky.com

Rad na vecim frekfencijama i sa tanjirima zahteva mnogo vise znanja, iskustva i novca.


Ja nisam radio nista konkretno, mada sam imao nameru, ali sam proucavao temu i spremao neko predavanje za Letenku.
Jedan od 'problema' je sto trenutno Jupiter zbog polozaja prema Zemlji nije interesantan (tesko se mogu uhvatiti oluje) a ni Sunce nije preterano aktivno.

Na sajtu Astronomije je nedavno bio clanak nekog amatera koji je 'slusao' sunce. Probaj da pronadjes to i stupi sa njim u kontak pa da cujes konkretna iskustva.


Mozda je i VLF podrucije interesantno, zbog jednostavnosti i vrlo malih zahteva. Mada ne spada bas u samu radio astronomiju, ali moze recimo da uhvatis auroru a to je posledica Sunceve aktivnosti... sto je ipak astronomija.
Pogledaj
www.vlf.it