• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Istrazivanje polarne svetlosti

Started by sashastar, February 25, 2007, 09:07:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Američka agencija za svemirska istraižvanja lansirala je jednom raketom rekordan broj od pet satelita sa zadatkom da pronađu izvor energije u zemljinom magnetnom polju koji izaziva polarno svetlo. To otkriće moglo bi da pomogne naučnicima da razumeju zašto bure na Suncu izazivaju poremećaje u električnim mrežama na Zemlji i na svemirskim letelicama oko nje.

Takozvano severno, ili polarno svetlo, rezultat su električnih pražnjenja na noćnom nebu Severnog i Južnog pola. U isto fizičkom smislu, taj "lajt-šou" izazivaju geomagnetske oluje, posledice mnogo većih oluja na Suncu koje šalju talase jonizovanih čestica u svemir. Zemljino magnetno polje odbija veićnu tih čestica, ali poneki talas uspeva da se probije, izazivajući svetlosne bljeskove iznad polova. U ređim slučajevima, dolazi i do poremećaja u visokonaponskim električnim mrežama i telekomunikacijama između Zemlje i svemirskih letelica u orbiti oko nje.

Astrofizičar Vasilis Angelopulos sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju podseća da naučnici već tri decenije nastoje da odrede preciznu tačku u zemljinom magnetnom polju gde se događa eksplozivno oslobađanje čestica kao i redosled događaja koji dovode do toga. 'Problem je u tome da se početak magnetne oluje događa u nekoj tački u prostoru oko Zemlje a zatim se, u roku od nekoliko minuta, oluja proširi dalje od mesečeve orbite, tako da samo jedan satelit ne može tačno da odredi mesto njenog početka', rekao je Angelopulos.

Nastojeći da reši ovu misteriju, NASA je pokrenula projekat Temis i lansirala pet satelita koji će usmeriti svoje instrumente ka Severnom i Južnom polu. Dva satelita kruiže oko Zemlje na jednoj šestini udaljenosti do Meseca, druga dva na polovini, dok će peti biti u rezervi. Sateliti su u obliku kocke, sa stranicama od jednog metra.

Menadžer projekta Temis na Univerzitetu Kalifornije, Piter Harvi, naglašava da su inženjeri naučili kako da grade satelite manje od dosadašnjih. 'Nije bilo lako smestiti toliko mnogo uređaja u tako male svemirske letelice. Nauičli smo mnogo o tome kako sagraditi 'eskadrilu' satelita. Očekujemo veoma značajna naučna otkrića' - zaključio je Harvi.