• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Celestron 150/750mm na EQ-3 saveti!

Started by astromilke, March 04, 2007, 10:58:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

astromilke

March 04, 2007, 10:58:41 pm Last Edit: March 04, 2007, 11:01:25 pm by astromilke
Konacno da mi je nesto iskrslo! Za nepunih 2 meseca putujem za Hrvatsku na 4-5 dana i prvo sto mi je palo na pamet kada sam to saznao -> telescope-service.com -> Optimus Hrvatska= TELESKOP! Dakle, otisao sam na sajt i nasao teleskop za koji mislim da ce mi ispuniti ocekivanja - za sad :). Kontaktirao sam Optimus radi cene i isporuke: manje od 400e. Posto sam u mogucnosti i zelim da preskocim manje-pocetnicke teleskope iako sam sam pocetnik, odlucio sam se za ovaj, naravno nije definitivno jer bi voleo da me posavetujete o ovom teleskopu. Po mom iskustvu zahvaljujuci ovom forumu mislim da je ovaj teleskop dobar i za suncev sistem i za deep objekte, negde izmedju - ne znam da li gresim.

Ovo je link ka teleskopu pa... ko je voljan da pomogne... http://www.teleskop-service.com/Celestron/Newtonians/Newtonians.html#NT150
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Maxscope

Mozda ces preskociti manje teleskope, ali ne i pocetnicke jer je upravo ovo jedan od pocetnickih teleskopa.
Ovo je stara "Advance" verzija Celestron CN-6 teleskopa, uradjena u Kini a po Celestron standardima (svi to rade, Meade, Orion,  i ostali prave teleskope u Kini ali po njihovim standardima) sto je opste poznato mada mi nije jasno zasto to vise uopste ponavljaju!!!!!!
Ja nisam nikada video niti osmatrao kroz jedan od ovih Celestrona pa ti ne mogu nista konkretno i iz iskustva napisati o njemu.
Ne verujem da ces pogresiti ako ga kupis niti verujem da je teleskop los. Ipak je Celestron u pitanju a ne neki kineski bezimeni teleskop iz robne kuce, pa ne verujem da treba sumnjati u opticke kvalitete ovog instrumenta. A i ta radnja u Hrvatskoj prodaje izmedju ostalog i vrhunsku opremu pa zbog toga ne verujem da bi prodavali bas svako djubre.
U svakom slucaju verujem da je teleskop odlican za osmatranje planeta i Meseca. Predpostavljam da pri velikom povecanju teleskop pruza odlicnu i jasnu sliku planeta sa detaljima. Iako TEORETSKI povecanje mozes nagurati do skoro x500, ni ne pokusavaj vise od x300, sto je vec samo po sebi mozda previse. To bi vec bilo do 13-te magnitude ako se ne varam.
Sa obzirom da sa teleskopom dobijas 20mm. okular, trebao bi planirati nabavku i solidnog 2X barlowa, kao i jos jednog okulara od mozda 14mm. cime bi dobio jos dva okulara i raspon uvecanja od x37 do x107 a sto je sasvim dovoljno.
Sa time bi solidno mogao osmatrati planete i sjajnije objekte neba ali nisam siguran za dalje od toga.
Na sajtu pise da usled "difrakciono ogranicene optike kroz parabolicno ogledalo, korekciono staklo nije potrebno", ali je veoma tesko poverovati u to. Da se radi o RC ili Takahashi reflektoru u redu, ali kineski Celestron....!!!
Veoma brzi refraktori kao ovaj "f5" usled jake zakrivljanosti ogledala pate od hronicne zakrivljenosti vidnog polja, astigmatizma, hromatske aberacije i sfericne aberacije. Svi ovi opticki nedostaci su uslovljeni skoro iskljucivo jakom zakrivljenoscu ogledala.
Iz istog razloga brzi reflektori trebaju korekciono staklo ispred optike koje "rasteze" na neki nacin vidno polje i donekle ispravlja nedostatke.
Ovaj Celestron nema korekciono staklo i koliko verujem da ce prikazati planete i sjajnije objekte u dobrom svetlu, toliko verujem da ce za osmatranje objekata dubokog svemira biti los.
Opet ponavljam. Mozda i nisam u pravu. Nisam osmatrao kroz njega ali znam sta korekciono staklo znaci za brze reflektore, jer sam imao f4 reflektor sa korekcionim staklom.
EQ 3 montaza je naravno standardna za reflektor od 150mm. ali takodje naravno nije ni malo dovoljna za ovaj teleskop sto opet naravno ni malo ne iznenadjuje. EQ3 je montaza koja moze nositi reflektor do 5" ili refraktor do 90mm.
Za taj 150mm. (6") bi trebao vecu EQ4 montazu. Ovako sa EQ3 montazom mozes ocekivati znatnu kolicinu vibracija, sto opet znaci da onaj deo na sajtu o astrofotografiji sa ovim teleskopom i nije u potpunosti tacan, kao sto oni tvrde.
Na kraju se nadam da si primetio da za 400 evra  mozes od njih kupiti dobson 250/1250 sa 2" fokuserom i okularom o 8 x 50 traziocem. Iako si pocetnik ne treba da ti pisem koja je razlika u mogucnostima izmedju 150mm. i 250mm. teleskopa........
A na taj nacin i sa tim dobsonom ne samo da ces preskociti manje teleskope, vec ces zaista preskociti i pocetnicke teleskope...
Pozdrav.
     
     

GENESIS

Quote from: Maxscope on March 05, 2007, 03:12:34 am
Na kraju se nadam da si primetio da za 400 evra  mozes od njih kupiti dobson 250/1250 sa 2" fokuserom i okularom o 8 x 50 traziocem. Iako si pocetnik ne treba da ti pisem koja je razlika u mogucnostima izmedju 150mm. i 250mm. teleskopa........
A na taj nacin i sa tim dobsonom ne samo da ces preskociti manje teleskope, vec ces zaista preskociti i pocetnicke teleskope...     


Dobro rečeno. :)

astromilke

Hvala na savetima Maxscope, sacekacu, mozda se javi neko ko je posmatrao kroz Celestron. A sto se tice ovog dobsoniana jasno mi je koliko je mocniji od celestrona - zainteresovan sam i za njega.Nije mi jasno kako funkcionise rucno pracenje i pomeranje samog teleskopa, gde se uopste upravlja njime i koliko je precizan?
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Maxscope

Sta podrazumevas pod preciznoscu?
Dobsoni se nalaze na izuzetno jednostavnoj ali efektivnoj "altazimutnoj" montazi. MOntaza je jednostavna jer jedna osovina dozvoljava pomeranje tubusa po azimutu, odnosno horizontalno u paraleli sa horizontom, dok druga osovina omogucava veritaklno pomeranje u altitudi.
Tubus se pomera rukom po ove dve osovine u potrazi i osmatranju objekta. Tubus na dobroj alt-azimut montazi bi se morao pomerati samo dodirom prsta ka novoj poziciji i ostati u toj poziciji kada se pritisak prsta ukloni.
Ovo najvise zavisi od materijala u montazi gde bi "teflon" trebao biti bez imalo frikcije, odnosno trenja pri pomeranju teleskopa. Altazimutna montaza je i prilicno stabilna montaza. Mnogi koji kupuju teleskop (pogotovu prvi put) najvise brinu o optickim kvalitetima teleskopa misleci da je to jedina i najvaznija karakteristika teleskopa. Bez razlike koliko je dobra optika na teleskopu, koliko je odlican okular koji se koristi i koliko je dobra slika osmatranog objekta u okularu, osmatranje ce biti jadno i frustrirajuce ako se svaki put kada
se oko prisloni okularu ceo telekop zatrese i zaljulja usled velikih vibracija i pri najmanjem dodiru.
Nikako ne treba obracati paznju samo na optiku instrumenta pri kupovini jer u kvalitetu optike se moze uzivati jedino ako je montaza stabilna i cvrsta.
Objekat u okularu se ne bi smeo zatresti svaki put kada se okrene tockic fokusera na teleskopu, a i ako se zatrese, svaka vibracija bi morala prestati cim se sklone prsti sa fokusera. Isto tako pracenje objekta u pokretu izazvanog rotacijom Zemlje bi moralo biti fino i precizno. Predpostavljam da je to preciznost na koju si mislio. Ta preciznost finog pracenja objekta teleskopom nece biti na zadovoljavajucem nivou ako montaza vibrira i ako se trese. Teskoca nije toliko u cvrstom drzanju teleskopa vec vise u kombinovanju stabilnosti i finog pomeranja.
Zato sto je altazimut montaza kod dobsona veoma jednostavna, dobson od oko 300mm. kosta koliko i osnovni 200mm. reflektor na ekvatorijalnoj montazi. A ta ekvatorijalna montaza ce zasigurno biti manja od potrebne kao sto je slucaj sa tim Celestronom.
Taj 150mm. Celestron moze imati veoma dobru optiku ali EQ3 montaza nije dovoljna da ga stabilno podrzi i siguran sam da teleskop ima mnogo vibracija.
Sa druge strane 250mm. dobson ce verovatno biti stabilniji na njegovoj altazimut montazi. Jos kada se uzme u obzir kolicina svetlosti koji ova "svetlosna kofa" ("light bucket" uobicajen nadimak za dobson teleskope) sakupiti, moguce je da ces vise uzivati osmatrajuci sa tim dobsonom u odnosu na celestron reflektor.