• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

388

Started by Stojanov, April 26, 2007, 08:09:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Stojanov

Nesto gledam pa se pomalo i pitam: 388 clanova je prijavljeno na ovom Forumu. Rekli, pitali, kritikovali... A vec mesec dana samo petnaestak clanova se javlja redovno, ej, pa to nije ni cetiri posto ! Zar treba da Mars promeni orbitu ili Saturnovi prstenovi odleprsaju u prostor da bi i ostali zivnuli ? Nema vise interesovanja za astronomiju ili je tome kriv poznati prolecni umor? Ko ce ga znati.
 

Dušan

Ja sam se skoro uclanio i nameravam da pisem, samo nemam puno vremena, a s' obzirom da sam drugi razred gimnazije mislim da ga jos manje imaju ostali.

kocha

Postovani gospodine Stojanov,
pre oko godinu dana je moj sin pozeleo teleskop. Nije ga kupio kod kineza, hteo je da ga napravi. Dobio je podrsku od mene i od svih koje smo nasli na netu. Od Janka je kupio optiku, malo se pomucio, i progledao je a zajedno sa njim i ostala porodica.

Nemojte nam zamerati sto se ne javljamo. Pratimo stalmo forum koji je super i nas ucitelj u mnogim oblastima.

Porodica Kocic
Sremska Mitrovica

choka

i ja sam se skoro uclanio i namjeravam duze da ostanem za sad samo citam sto su drugi pisali jer sam na domaku da mi stigne teleskop a sto vise citam sve sam u visoj nedoumici tako da mislim jedan pogled hiljadu rijeci pa bice komentara od mene a moga bi se stavit jos koji smajl :-\

mravic

Ja sam za te smajlije vec spominjao ali nista  :( .
Evo i ja svaku dan citam ali nista ne pisem. Kupio sam 300d canona pa se nadam da ce biti barem nekih slika, cekam ostatak opreme , pa onda...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Stojanov

Citat:
Quotepre oko godinu dana je moj sin pozeleo teleskop
...
Quotehteo je da ga napravi.
Quotei progledao je a zajedno sa njim i ostala porodica


Da covek pozeli sto vise takvih kao sto ste vi.

A to sto sam izrekao blagu kritiku na odredjenu neaktivnost vecine clanova  , to je samo izraz licnog misljenja koje pretstavlja sustinu komunikacije na jednom forumu .

vmiro

Sto se clanova tice to je uobicajeno, 5% od ukupno registrovanih je stalno aktivno, ostatak se javlja po potrebi :)

gucic

Forum nije radio duze vreme pa mozda zato i nema clanova ali opet je jako slaba poseta. Uglavnom se odgovara i pise kada bas mora. Trebalo bi da svi otvaraju sto vise novih tema i iznose svoja misljenja.

Stojanov

Gucic:
QuoteTrebalo bi da svi otvaraju sto vise novih tema i iznose svoja misljenja


U tom smislu da iskoristim prepodnevnu pauzu i predlozim razmatranje jedne interesantne "meteorske" teme koja nacelno pripada rubrici " Astronomska oprema i posmatranja " .

Radi se o ovogodisnjem meteorskom roju Perseida i veoma dobrim uslovima koji omoguciti njegovo nesmetano pracenje: maksimum se predvidja 13.8. u 04h30'/05h15' UT i nece smetati Mesec. Prilika da amateri astronomi posmatraju , snimaju i vrednuju dobijene rezultate . Treba odabrati pogodnu lokaciju ( Deliblatska pescara, severni deo Homolja ...? ) i okupiti se u sto vecem broju.

Oprema koja se zahteva je vise nego skromna: obican foto aparat na foto stativu sa sto sirokougaonim objektivom i osetljiviji film. Za digitalce je pozeljno da ima bulb opciju ali i tridesetak sekundi ekspozicije ce biti dovoljno za pojedine pikove.

Nasla bi se i jedna Allsky kamera od 406mm/165° otvora sa foto adapterom tako da bi vecina ucesnika mogla da montira svoj aparat i ima sopstvene fotografije.

Ako atmosferski uslovi budu zadovoljavajuci, nece biti na odmet da se, ko hoce bavi i astrofotografijom dubokog neba.

O druzenju , poznanstvima i pricama koje se vode prilikom takvih susreta - suvisno je reci.

Dobro je i to sto se pada za vikend , s tim da bi neko mozda i zakasnio na posao u ponedeljak 13. 8. Prava prilika za gimnazijalce i studente koji su na raspustu.


SrdjanP

Quote from: Stojanov on April 27, 2007, 09:59:36 am
Radi se o ovogodisnjem meteorskom roju Perseida i veoma dobrim uslovima koji omoguciti njegovo nesmetano pracenje: maksimum se predvidja 13.8. u 04h30'/05h15' UT i nece smetati Mesec. Prilika da amateri astronomi posmatraju , snimaju i vrednuju dobijene rezultate . Treba odabrati pogodnu lokaciju ( Deliblatska pescara, severni deo Homolja ...? ) i okupiti se u sto vecem broju.


Ovo je sjajna ideja. Ja sam za.


mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

gucic

Quote from: Stojanov on April 27, 2007, 09:59:36 am
. Treba odabrati pogodnu lokaciju ( Deliblatska pescara, severni deo Homolja ...? ) i okupiti se u sto vecem broju.


Too! Oko Majdanpeka, prema Rumuniji je malo svetlosno zagadjenje. Bar tako kazu mape ali i gustina gradova i varosica.

Stojanov

Secas se da smo se dogovarali odemo tamo. Jos jedna stvar: kako se radijant izdize iz pravca Kljuca, slabo naseljenog , imacemo mozda i 6,5 mag tako da se mogu registrovati svi tragovi sve do trece magnitude sto je praktican limit.
Imamo dobra tri meseca da se pripremimo, nadjemo neki povoljni sirokougaoni objektiv. Ja cu se potruditi da nadjem filmove 800 ASA. Jeste da smo vecinom "digitalizovani" ali analogni fotoaparati  jos imaju cvrsto uporiste na ovom podrucju astrofotografije. Jednim filmom se pokriva tri sata snimanja ( 5min x 36 ).
Ajde , cekaju se predlozi , ideje i sl.

gucic

Imam Fujije od 800ASA. Mislim da su ostala dva komada. Sacuvacu ih za to.
Najsiri objektiv mi je 35mm.
Jedino mi je problem kako cemo do tamo? Je l' ima neka magistrala? Pozarevacka?
SUper sve u svemu! :) jedva cekam.

sale11472

Pa ja sam eto "drug clan" a ovo mi je prvi post. Bio sam lurker mnogo duze, onda sam se uclanio, pa iz nekog razloga nisam mogao uspesno da postujem poruke, a onda je forum pukao ......
Jos samo malo da postanem aktivniji ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D