• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Obnovljena Milankovićeva rodna kuća

Started by mmilan, July 13, 2007, 01:42:17 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mmilan

Osijek -- Danas će u Dalju kod Osijeka biti otvorena obnovljena rodna kuća velikog naučnika srpskog porekla Milutina Milankovića.

Kuću će otvoriti ministar rudarstva i energetike Aleksandar Popović, a Vlada Srbije je izdvojila 250.000 evra za adaptaciju i uređenje tog zakonom zaštićenog objekta sa idejom da on postane spomen-centar.

Renoviranje tog prostora počelo je u oktobru 2006, kada su Popović i Jovan Jelić, načelnik opštine Erdut, simbolično spustili po jedan stari crep sa Milankovićeve kuće.

Tom činu prisustvovali su mnogi službenici Vlade Hrvatske i ambasador Srbije u Hrvatskoj Radivoj Cvetićanin. Vlade dve države su se dogovorile da Srbija obnovi spoljne delove kuće, a Hrvatska unutrašnjost.

Milutin Milanković bio je geofizičar, klimatolog, astronom i osnivač Katedre za nebesku mehaniku na Beogradskom univerzitetu.

Poznat je po teoriji ledenih doba, takozvanim Milankovićevim ciklusima, koji povezuju varijacije u Zemljinoj orbiti i dugoročne klimatske promene.

U javnosti je najčešće pominjan po predlogu reformisanja Julijanskog kalendara, preciznijeg od "zvaničnog" Gregorijanskog.

Saradnja na obnovi kuće označava i simbolično vraćanje duga Srbije i Hrvatske Milankoviću, zbog činjenice da su njegova najvažnija naučna rešenja u sferi matematike i astronomije potvrdu dobila tek posle njegove smrti i zbog zapostavljenosti njegovog naučnog opusa u doba SFRJ.

Izvor: B92
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sale11472

250 000 EVRA  :o Zasto mi deluje da se neko ovde nalapao para ::) cisto sumnjam da je i cetvrtina toga ulozena u renoviranje.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Toma B

Nikada nisam licno video kucu Milutina Milankovica ,ali po snimcima sa ovog sajta izgleda da je u prilicno jadnom stanju.Mislim da bi reparacija ovakve kuce prilicno kostala...

Sajt sa slikama:
http://www.giordano-bruno.org/index_files/vijesti/MilutinMilankovic26032006.htm

sale11472

July 13, 2007, 02:45:53 pm #3 Last Edit: July 13, 2007, 02:53:37 pm by sale11472
Definitino ja super sto su se setili to da urade ali znajuci nase organizatore i jos ako je hrvatska odvojila nesto u bilokom obliku ::)

Nego oscekujem da na tom linku sada vidim i novi fotografije obnovljene kuce...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking

U kakvom je stanju samo bila ta kuca pre renoviranja....

Toma B

Pa za to imas link u mom prethodnom postu...mene bi vise interesovalo da vidim kako sada izgleda.
Skoro svi nasi dnevni listovi su preneli vest ali nigde ne videh ni jedan snimak... :(

NASA

ja video na RTS-super izgleda jedno 150x bolje!

flintviking

Zaista izgleda dobro, bilo je na dnevniku i na vestima, samo se pitamo zasto se to ne radi radnije tj. sta se do sada cekalo.

Toma B

Odgovorio bi ti odmah ,ali pravila foruma ne dozvoljavaju da se prica o politici... ;D ;D ;D

flintviking

Ne Tomo, ovoga puta je to nemar.
ne zelim da verujem da ljudska vrsta moze da bude tako plitka.

Toma B

Quote from: flintviking on July 18, 2007, 04:30:41 pm
...ne zelim da verujem da ljudska vrsta moze da bude tako plitka.

Ne veruj ali tako je....sta mislis koliko ce ljudi obilaziti sada obnovljenu kucu? 

Sasa


flintviking

Tomo, znas li koliko njih ce obilaziti.
verovatno manje od jednog dnevno.