• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Godine

Started by NASA, April 29, 2007, 09:49:17 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Dusane to sto si rekao u drugom delu tvog teksta veoma cenim.
Jer se i ja tako i osecam i razmisljam vec ohohoj godina.

Dušan

Mnogo je lep osecaj kad znas da si drugaciji (a to drugacije je nesto sto se tebi jako svidja u uvek uzivas u tome - u mom slucaju astronomija)!  ::)

NASA


Sich

Quote from: Dušan on June 02, 2007, 05:42:21 pm
Iza svega u astronomiji (popularnih tekstova, lepih slika, lepog nocnog neba, ...) stoje matematika i fizika i bez njih nema astronomije. 

U Petnici nam je Nikola Bozic (sigurno si cuo za njega), koji je rukovodilac programa astronomije, odrzao jedno predavanje (u okviru seminara), a koje drzi svim generacijama polaznika, koje se zvalo "Sta je u stvari astronomija?" i koje bi svako trebalo da cuje (da bi znao da li stvarno zeli da se bavi astronomijom).

Na kraju predavanja je izvucen zakljucak:

"I sta je astronomija na kraju?

1. Kompleksna nauka
2. Matematicki aparat
3. Fizicki zakoni
4. Lepe slike i zanimljivi tekstovi
5. Spoj sa drugim naukama
6. Tehnologija
" (ovim redom) ;)

Ne bih da te plasim, ali ta astronomija, koja tebe interesuje ( :-\), je mozda samo 5-i deo prave astronomije (nauke). Ali ne brini, imas jos dosta vremena za razmisljanje i upoznavanje sa astronomijom (kao i ja,  ;)). Mislim da je Petnica pravo mesto za to.

...

Mislim da bi bilo dobro da ti jos neki savet daju ostali korisnici foruma (stariji, koji se bave astronomijom na pravi nacin).


Ovo moram da prokomentarisem :)
Mnogi koji pocnu da se bave astronomijom, pocnu preko naucno-popularnih clanaka, gledanja lepih slika i emisija, i najvaznije gledanje teleskopom. Tako je poceo i veliki broj naucnika kojima je to danas zanimanje. Ali ipak ima i profesinalnih astronoma koje gledanje u tamo neke zvezde uopste ne interesuje i koji ne znaju da pronadju M31 teleskopom. Tj usli su u celu pricu preko drugih kanala (matematike i fizike). I zaista, profesionalno bavljenje astronomijom znaci biti fizicar (puno mate i fizike) cije "laboratorije" su svetlosnim godinama udaljene od Zemlje. I to se stvarno lepo shvati u Petnici (ali i iz tog razloga mnogi petnicari ne znaju da nadju M31 teleskopom :) ).

Medjutim nista manje ozbiljna nije i "amaterska" astronomija. Namerno stavljena pod navodnike jer iako gotovo lisena ozbiljnije matematike i fizike daje nemerljiv doprinos svetu astronomije, pa cak i sire. Recimo Hejl i Bop su verovatno najpoznatiji zivi astronomi, iako obojica nemaju veze sa savremenim astro istrazivanjima. Isto jedan izuzetan primer se nalazi i na ovim prostorima; Korado Korlevic iz Visnjana (Istra) je godinama bio covek koji je bio rame uz rame sa svetski najznacajnijim astrometrijskim teleskopima i otkrio je zajedno sa svojom ekipom vise od 1000 novih asteroida i par kometa, i to je sve postigao pomocu svog i entuzijazma ljudi sa kojima je imao zajednicka interesovanja. I u Srbiji ima zaista sjajnih astroamatera. I sve astroamatere astronomija i dalje zari i pali, i to bas u onom cistom obliku zbog koje su i poceli da se njome bave, sto se ne moze reci za veliki broj profesionalnih astronoma. Ali naravno da bih shvatio recimo zasto spiralne galaksije na onim lepim slikama imaju krakove, moras da uzmes papir i olovku u ruke i da se bacis na ozbiljan matematicki aparat.

Ali treba shvatiti, da je prava astronomija i provedena noc sa uperenim pogledom ka zvezdama, kao i sjane fotografije mnogih astroamatera (jer si pogledao slike Bobe Stromara na a.magazinu?) isto toliko koliko mozganja oko krajnje cudnih rotacionih kriva galaksija.
Ne postoji bavljenje astronomijom na pravi i pogresan nacin, to je bitno.
I slazem se sa Dusanom, kad krenes u srednje skolu, obavezno se u oktobru te godine raspitaj za prijavu za Petnicu. Takva stvar se ne sme propustati za srecnike koji vec u srednjoj skoli shvataju sta ih interesuje.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dušan

Hvala za komentar! Zaboravio sam nesto da kazem, ali evo sad cu.

I ja sam poceo da se bavim astronomijom preko naucno-popularnih clanaka, tako sto su mi se jako dopale slike koje su uradili HST i ostali vodeci svemirski teleskopi, jake opservatorije na Zemlji, a pored svega toga privukao me je pre svega taj entuzijazam astronoma amatera. Ali (dobro sad to zavisi, nisu svi isti...) kad sam se, posle toga, malo bolje upoznao sa astronomijom (kao pravom naukom - matematikom i fizikom), vise me je zainteresovalo zbog ceka su spiralni krakovi spiralni i sta se to u njima desava, kako se zvezde u njima krecu i zbog cega je kod nekih galaksija jezgro toliko sjajno da se krakovi ne vide i sta se desava u takvim galaksijama, i sta ce se desiti kada zvezda potrosi svoje "gorivo", i zasto temperatura na Suncu naglo raste u prelaznom sloju izmedju hromosfere i korone, ........., i resio sam da se astronomijom bavim na taj nacin. Ali ni nijansu slabije me ne interesuje gde se na nebu nalazi M31, gde se nalazi M87, zasto se Alfa Oriona zove Betelgez, da li postiji neka zvezda na juznom nebu koja Australijancima koristi kao nama Severnjaca, koje je najvece sazvezdje, ... :)

Sigurno da ima astronoma koji nikada nisu pogledali kroz teleskop i koji ne umeju da nadju M31 telskopom (a mozda ni ne znaju u kojem se sazvezdju nalazi) i po meni ti ljudi ne bi trebalo da se uopste zovu astronomi. U tome se slazem sa tobom, Sich. Ako zelis da budes astronom moras da koristis teleskop jer astronomija je posmatracka nauka, i podjednako dobro moras da znas i gde se nalazi M31 i kako ce izgledati njen sudar sa nasom galaksijom.  ;)

Namerno sam rekao NASI da je astronomija koja njega interesuje (a ustvari i ne znam u kojoj ga meri interesuje; a i poistovetio sam ga sa svojim drugom koji ima teleskop i koji zna da nadje M31, ali ne zna Hablovu podelu galaksija i ne zna koji je M31 tip) mozda samo 5-i deo prave astronomije... ma kakav 5-i... 55-i deo prave astronomije - sa matematikom i fizikom.

Pogresno sam napravio podelu astronoma na profesionalne i amatere. Umesto toga, ja sam astronome podelio na one koje astronomija stvarno interesuje i one koje astronomija interesuje, ali ne bi hteli da se upuste u njeno izucavanje i ja sam ove dve grupe nazvao profesionalci i amateri. Sada znam - profesionalci su oni koji imaju diplomu, a amateri oni koji nemaju.  ;D

A o tome kakvi su petnicani koji su bili na seminarima astronomij ne mogu da komentarisem jer sam bio samo na jednom seminaru (zimskom, koji je bio prepun teorije... a posmatranja su se svela na ukupno 4 sata za 7 dana).

Sad opet ne znam  ko su amateri, a ko profesionalci...

Voleo bih da nastavimo diskusiju o ovome...

Kizza

Bavljenje Astronomijom bilo profesionalno ili amaterski je isto.Mislim da ima dosta primera da su amateri otkrili puno kometa a pitanje je da li bi "profesionalci" to primetili.Posto je Svemir beskrajan mislim da ima mesta za sve.
Ja sam davne 1972 godine pohadjao fantasticni kurs Astronomije na Kalemegdanu,imao sam 15 godina, ali na zalost kasnije nisam imao vremena da to nastavim.Vazno je to sto sam saznao za osnovne pojmove koji su bitni a onda nije bilo lako saznati kao sto je sad.Kasnije se pojavilo list "Galaksija" i zahvaljujuci kursu ja sam mogao da pratim i razumem teme.
Svima preporucujem kurseve! :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NASA

Kizzo-ja sam se naprimer zainteresovao u astronomiju kada sam bio mali i kada je bilo pomracenje Sunca odmah sam pomislio-sta je to,kako to....i sve sam naucio sam.
dobio sam knjigu svemir(decija) to mi je pomoglo,onda Vansiona knjiga preko skole,onda sam dobio i internet i tu je sve ozbiljnije pocelo :)

Kizza

Samo nastavi,kada budes mogao obavezno poseti Kalemegdan i kada budes video Jupiter,Saturn i Mesec golim okom,pozeleces da imas sopstveni teleskop!Doci ce vreme i u Srbiji da svako radi za ono zasta je rodjen! :) ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NASA

ja i imam sopstveni teleskop-Skywatcher 130/900 i dvogled 10x50 8)

Dušan

NASA, samo nastavi! Nekad ce to tvoje sadasnje interesovanje prerasti u pravu ljubav prema astronomiji.

Setio sam se necega: kad je covek zaljubljen u nekog (ili nesto) njemu se dopadaju neke osobine te licnosti ili toga necega (one koje mu odgovaraju), a ostale izbegava, tj. ne svidjaju mu se. A kad vise vremena provede sa tom licnoscu (ili tim necim) onda zaljubljenost prelazi u ljubav. Onda on nastoji ili da te ostale (lose) osobine te licnosti (ili tog neceg) shvati na pravi nacin (ne mogu bas ovo lepo da objasnim... ). On nastoji da mu se i te osobine svide, prilagodjava im se. Ovo je ujedno i neka definicija zaljubljenosti i ljubavi.

Ako zamenis ono "nesto" sa naukom, ili konkretno astronomijom, onda ces razumeti onu moju prvu recenicu.

Kizzo, opet me jako interesuje da razjasnimo sta se podrazumeva pod astronomom amaterom, a sta pod profesionalcem. Kazi svoje misljenje.

sale11472

Quote from: Dušan on June 10, 2007, 10:17:21 pm
....sta se podrazumeva pod astronomom amaterom, a sta pod profesionalcem.....


Ovo je verovatno najlakse:

1) Profesionalac= osoba koja neki posao radi iz finansijske dobiti tj za platu ili po narodski zivi od nekog posla (velika vecina prihoda dolazi upravo od bavljenja datom aktivnoscu)

2) Amater= osoba koja se necim bavi iz ljubavi (u najsirem mogucem shvatanju te reci) tj veliku vecino svojih prihoda ostvaruje baveci se necim drugim (moze da zaradi nesto i od svoje amaterske aktivnosti ali samo u manjem obimu)


E sad sto je termin profesionalac postao sinonim za kvalitet (potpuno nezasluzeno) pa tome su krivi reklame i NBA i slicne sportske organizacije....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sich

June 11, 2007, 12:19:49 pm #26 Last Edit: June 11, 2007, 12:21:25 pm by Sich
Quote from: Kizza on June 10, 2007, 08:20:50 pm
Bavljenje Astronomijom bilo profesionalno ili amaterski je isto.Mislim da ima dosta primera da su amateri otkrili puno kometa a pitanje je da li bi "profesionalci" to primetili.Posto je Svemir beskrajan mislim da ima mesta za sve.
...


Moram nazalost, da primetim da je sve manje mesta za "amatere" u astronomiji, njihov prostor delovanje je dosta suzen ako posmatramo situaciju od pre recimo 20 godina. Ali kao veoma veoma zilav sloj moram da kazem da sam siguran da ce uvek biti u necemu gde ce biti ispred profesionalaca.
Recimo, trenutno astronomi koji se bave neprofesionalno astronomijom (mnogo bolja sintagma od astroamater) daju apsolutno nemerljiv doprinos u proucavanju NEO asteroida, sto preko pronalazaka sto preko astrometrije i bez njih sadasnje znanje o ovom izuzetno vaznoj grupi objakeata za nas bilo bi visestruko manje.
I to da su veoma zilav sloj godvori i podatak da astroamateri trenutno cak rade stvari koje su pre 20-tak god cak i profesionalcima bile neostvarljive.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

Quote from: Dušan on June 10, 2007, 03:49:32 pm

...

A o tome kakvi su petnicani koji su bili na seminarima astronomij ne mogu da komentarisem jer sam bio samo na jednom seminaru (zimskom, koji je bio prepun teorije... a posmatranja su se svela na ukupno 4 sata za 7 dana).

...



Blagi off-topic (dajem los primer :) ali ok, i NASA-i ce ovo biti interesantno).

Petnicu su blago receno opseli teoreticari :) Ali nadam se da ce se situaciju malo popraviti u korist posmatranja posle dolaska nove montaze. Ali na svu srecu, i dalje puno se projekata uzima na leto koji su posmatracki (sto govori da mnogi polaznici i dalje vide astronomiju vise kao posmatracku nauku
(onako kako su je vidleil i na pocetku petnice) :) ).
Na prolecnom ce biti malo vise posmatranja, bice i za one sa posmatrackim projektima na leto, ali posle toga minimalno, narocito na astronomiji 2 (seminar astronomije za starije polaznike). Sto sve kao rezultat ima na kraju da astronomiji na dvojci (astrronomija 2) uglavnom rade projekte u racunarskoj ucionici :)

Medjutim u stvarnom svetu i mnogi profesionalni astronomi "posmatraci" (znaci astronomi neteoreticari koji posmatranja vrse na Hablu, Kek-u, Eso opservatoriji itd..., nemaju vise veze sa samim teleskopom jer sve ide na dugme i radom tehnicara na opservatorijama) vise odo polovine vremena nekog projekta provedu pred formulama, tj. teorijskom pripremom posmatranja i kasnijom teorijom potrebnom za obradu rezultata. NAravno ima i izuzetaka
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dušan

I ja se nadam da ce se ta situacija promeniti (ako uopste jeste takva). Licno se zauzimam za bavljenje astronomijom u prakticno i teorijski! I velika mi je zelja da kupim teleskop i da pobedim na MM neke godine. A isto tako mi je velika zelja da savladam sve teorijske probleme u astronomiji.

Sada (za dve nedelje) idem na vezbovni seminar i nadam se da cemo tu vise raditi posmatranja. A i pre toga su Junski Botidi, na koje, iako nisu nista posebno, zelim da idem.

sale11472

Quote from: Dušan on June 11, 2007, 12:39:50 pm
A isto tako mi je velika zelja da savladam sve teorijske probleme u astronomiji.


Skromne zelje su divna stvar ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D