• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

pomoć pri kupovini teleskopa

Started by vlado, October 30, 2006, 06:22:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Pa bas zato bi trebao da poseti Letenku pa da svojim ocima vidi razliku ovako manje vise je okrenuo teleskop u planetu i globularno kod kojih verovatno i ima smisla koristiti okular koji je kupio ...
ja bih licno na njegovom mestu uzeo neki okular od jedno 26mm pa bih dobio uvecanja od nesto ispod 30 i 60 puta naravno kad vec ima 6mm za odlicne uslove posmatranja, BTW ni ja jos nisam video VCP na Jupiteru ali ima vremena imacu i ja teleskop jednog dana ;D

BTW posto pravim stativ , sta mislis koliko bi mi bili korisni ti podmetaci koje si gore pomenuo (mislim da ih odmah planiram ili da pravi siljke)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

vlado

Poslusao sam savet Mravica i uzeo barlow, a sa teleskopom sam dobio dva okulara od 25 mm i 10 mm. Sa okularom od 6 mm sam hteo da izvucem maksimum iz teleskopa. Sto se tice provere optike naveo sam da je to bilo PRVO osmatranje tj. provera ispravnosti optike i mogucnosti dobijanja slike. Kasnije sam naravno proverio i na nebeskim objektima gde se pokazao jako dobro. Kada sam koristio uvecanja 150 x i 250 x, naravno da to nije bilo prvo uvecanje i da sam krenuo od najmanjeg, a to je 30 x sa okularom od 25 mm. Jedino sto sam mozda pogresio je sto nisam uzeo i okular od 15 mm cime bih prosirio izbor uvecanja, ali sam smatrao da je za pocetak dovoljno. Ako (kada) procenim da je potrebno svakako cu ga uzeti.
Hvala za savet za stabilnost teleskopa, probacu.

sale11472

Pa sto ne rece odmah  ;D
Mada iskreno bilo bi cudno da ti nisu dali bas nikakav okular uz teleskop, mada svega ima.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Maxscope

Vlado nije nigde napisao da je uz teleskop dobio i dva okulara od 25mm. i 10mm. Mislio sam da samo ima barlow i 6mm. okular.
U svakom slucaju i dalje smatram da je novac potrosen za 6mm. okular na kratkom SkyWatcher" newtonu, uzaludno potrosen novac.  Uvecanje sa okularom od 10mm. na barlowu je sasvim dovoljno jer je Vladin teleskop mnogo bolji i mozes reci namenjen za osmatranje sirokog vidnog polja a ne za planete sa velikim uvecanjem.
To je jedan od retkih teleskopa u toj klasi i po toj ceni sa kojim se zaista uziva osmatrajuci zvezdana jata sirokougaonim okularom na primer.
Posto je tubus teleskopa veoma lagan u odnosu na montazu, vibracija skoro i da nema ako se osmatra okularom od 25mm. Ali postavi uvecanje od x250 i uz veoma mali "promer" okulara od 6mm. i osmatranje je skoro nemoguce usled vibracija, kako je Vlado i sam napisao. Jer vibracije na ovom teleskopu postaju veoma izrazene vec pri uvecanju od svega x100.... a zamisli onda vibracije pri uvecanju od x250..............
Upravo u tome i jeste poenta.....
Sa okularom od 25mm. teleskop pruza vidno polje od 2 stepena sto je dovoljno da recimo Plejade ili Orion maglina celi stanu u vidno polje. Tu ce teleskop pokazati svoju odlicnu optiku, jer ce snimak ovih i drugih slicnih objekata kao zvezdana jata na primer, biti zaista bogat sa jasnim kontrastom i kristalno jasnom slikom.
Sa druge strane ovaj teleskop moze da pruzi solidno osmatranje planeta sa velikim uvecanjem ali samo pod uslovom ako se koriste okulari i barlow vrhunskog kvaliteta. Ne znam koji barlow je Vlado kupio, ali SkyWatcher ili identicni Orion x2 barlow koji cesto dolaze kao deo paketa uz teleskop su po kvalitetu jako losi u zajedno sa losim okularom, pri velikom uvecanju ce samo da degradiraju snimak planete u okularu.
Upravo je to razlog zasto smatram da Vlado nije video Jupiterovu crvenu tacku pri velikom uvecanju na svome teleskopu...
Ja ne znam niti si sam napisao Sale za sta pravis stativ? Ipak kako si napisao da ces imati teleskop jednog dana, pretpostavljam da pravis stativ za dvogled.
Sto se tice anti-vibracionih podmetaca, oni delimicno pomazu kada je u pitanju teleskop ali za dvogled ne znam. Ponovo ponavljam da delimicno pomazu i nisu potpuno resenje koje totalno otklanja probleme vibracija.
Istina je da ih retko ko koristi. Astronomi vecinom vise vole da postave teleskop na solidnoj i tvrdoj podlozi umestu da koriste ove podmetace. Kao drugo kupovni nisu nimalo jeftini sa obzirom da se radi o tvrdom gumenom prstenu koji absorbuje vibracije a koji "pluta" postavljen u okvir od metala velike gustine. Ovi podmetaci zaista mogu da smanje vibracije u proseku dva do tri puta, ali ih ne mogu potpuno otkloniti.
Rucno pravljeni podmetaci kao sto sam predlozio opet zavise od silikona i materijala od kojih se naprave. Ako mozes da nabavis podmetace za namestaj od tvrde plastike koji se postavljaju ispod nogu od stola ili drugog namestaja, to je mnogo bolje resenje nego manji poklopac od tegle. Njih umoci u silikon i takav podmetac ce verovatno absorbovati nesto vibracija mozda u rasponu od jedan put.
Ne znam sta da ti kazem kada je u pitanju stalak za dvogled! Ne znam ni kakav stalak pravis niti velicinu i tezinu dvogleda koji imas na stalku, ali ako pravis stalak za dvogled sa kontrategom, sumnjam da ce antivibracioni podmetaci pomoci....
U svakom slucaju ne verujem da su ti podmetaci za sto preterano skupi kao ni silikon, pa te verovatno nece mnogo kostati da ih napravis. Cak i ako ti ne pomognu za stalak za dvogled, koristice ti jednog dana kada budes imao teleskop...............   
 

sale11472

hvala na odgovoru.
U principu na stalak ide paralelogram a na njega mali dvogled (bice jednom i veci ali kada ko to zna, drugar je odlucio da produzi svoje robovanje preko velike bare) tako da ce podmetaci ipak sacekati, mozda cak i neki drugi stalak posto je ovo laksa varijanta (dobro nece to bas biti tolliko lako moci ce da nosi dosta toga), a na njega ce verovatno kasnije ici neki manji teleskop (onako prenosna varijanta) ali koji to cu znati na prolece  ;)

Ustvari vec imam neke ideje sta bih voleo da imam od opreme ali kao sto rekoh pre nego sto donesem konacnu odluku nameravam da iskoristim Letenku sto god vise mogu da pogledam kroz sto vise razlicitih sprava.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D