• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Okultacija Saturna Mesecom 22.5.2007. i RedShift

Started by stameni, May 16, 2007, 01:34:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

stameni

Nešto mi baš "ne štima" oko ovog događaja... Naime, na sajtu AM piše da će pomenuta okultacija početi u 20h  38min, a završiti se u 21h 43min (zaokruženo na cele minute), i piše da je reč o vremenu za Beograd...

S druge strane, u RedShiftu se simulacijom dobija da ova pojava približno počinje u 20:38, a završava se u 21:43.

Na prvi pogled sve je u redu, ali... U RedShiftu se koristi lokalno, a ne ukazno vreme; a u ovo doba godine ta dva vremena nisu ista.

Da nisu tačne "decimale", odnosno da je odstupanje bitno drukčije od +/-1h, posumnjao bih na RedShift. Ovako...?

vmiro

Lokalno vrijeme je vrijeme sa tvog racunara, a ukazno? Jel koje ti upises?

sashastar

Moj ti je savet da se neoslonis samo na Redshift odnosno samo na
jedan planetarijum nego probaj i sa drugim planetarijumima.
Ako vec u nesto sumljas.

Sasa

Stameni je u pravu. Ovako je to bilo.
Sustar je poslao kratak tekst sa UT vremenima. Ja sam pomilio da bi citaocima bilo lepse da im UT vreme pretvorimo u SEV. Ali eto, zaboravio sam da smo vec presli na letnje vreme. Dakle, moja je greska, evo ispravio sam je u AM.

Kad smo vec kod okultacije, bilo bi dobro da se ona dobro islika. Naj fotografije koje nam stignu cemo objaviti u AM i u Astronomiji.

Toma B

Zvuci kao izazov...
Ako bude lepo vreme sigurno cu pokusati da fotografisem...

sale11472

Ja se nadam da ce bar biti vedro pa da mogu da posmatram, he he bice to pravi test za "Frankenstajna" (tako tepam mom sklepanom paralelogramu za dvogled ;) ) vec se spremam da menjam smene za taj dan ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stameni

Vidim da ste se već raspisali i ispravili omašku, pa ću ukratko odgovoriti vmiru.

Ukazno vreme je vreme na časovnicima, ono koje koristi "običan svet" ;) (pa katkad i astronomi). Uvedeno je iz ekonomskih, psiholoških i razloga veće efikasnosti (ljudi), pre 20-25 godina. Lokalno vreme se koristilo duže vreme.

Elem, ta dva vremena su u "zimskom računanju vremena" jednaka, a na proleće se časovnik pomera za jedan sat napred i tako se od lokalnog dobija ukazno vreme. Na jesen ponovo se kazaljke vrate jedan sat unazad, i ukazno vreme postaje jednako lokalnom.

RedShift koristi lokalno, univerzalno i julijansko vreme, a ne ukazno.

Trebalo bi da o detaljima u vezi sa vremenom imaš tekst na AM-u.

Nego... Zna li ko da li je kod nas (bilo je u doba SFRJ) lokalno vreme uvedeno u isto vreme kada i u Evropi? Ako nije, ako je uvedeno kasnije, onda zasigurno postoji šansa da oni programi koje su programeri napisali astrolozima na leto počnu da daju... pogrešne vrednosti :)

sale11472

Quote from: stameni on May 17, 2007, 11:18:13 am


RedShift koristi lokalno, univerzalno i julijansko vreme, a ne ukazno.



Da ali ako se ne varam RS koristi kao lokalno vreme sistemsko vreme koje bar u Win operativnim sistemima odavno automatski vrsi korekciju za letnje tj ukazno vreme => RS koristi ukazno vreme.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sich

Quote from: stameni on May 17, 2007, 11:18:13 am
Nego... Zna li ko da li je kod nas (bilo je u doba SFRJ) lokalno vreme uvedeno u isto vreme kada i u Evropi? Ako nije, ako je uvedeno kasnije, onda zasigurno postoji šansa da oni programi koje su programeri napisali astrolozima na leto počnu da daju... pogrešne vrednosti :)


Stameni, stameni. Postajes senilan? :)
http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,620.0.html
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

stameni

Quote from: sale11472 on May 18, 2007, 01:21:45 am
Da ali ako se ne varam RS koristi kao lokalno vreme sistemsko vreme koje bar u Win operativnim sistemima odavno automatski vrsi korekciju za letnje tj ukazno vreme => RS koristi ukazno vreme.


Ne znam da li se razumemo. Vreme na kompjuteru jeste ukazno vreme... A Windows to ukazno vreme koriguje dvaput godišnje, zimi postavljajući ga na lokalno, a leti sat napred u odnosu na lokalno (odnosno "zimsko" ukazno).

Kod RedShifta ekspilicitno možeš dati lokalno, univerzalno ili julijansko vreme. Čak i u tzv. SkyDiary, kada odabereš neki događaj, naglašeno je da je reč o lokalnom vremenu.

@Sich:
Ama, znao sam da sam negde to pitao, ali zaboravih da je bilo baš ovde... Međutim, nije baš naglašeno tad-i-tad, pisao si da misliš da je okd nas 1983, a da je u Evropi početkom sedamdesetih.

Ono, i nije mnogo bitno, više sam hteo da pronađen razlog više da zavitlavamo vernike astrološke pošasti ;)

Eto, idem sada u ćošak da se stidim ;)

Toma B

Nista od posmatranja a daleko bilo snimanja okultacije sto se mene tice. :( :( :(
Juce uvece nebo se otvaralo... bila je u pocetku po koja rupa u oblacima ali pre 21:00 pocela je padati kisa i duvati olujni vetar. Odlucio sam da unesem opremu i sacuvam zivu glavu za neki drugi put.
Da li je neko imao vise srece (pameti) od mene???
Ako mi je neka uteha video sam par lepih debelih munja...
Toliko od mene...

Joza

U Zajecaru vedro, mada je kasno popodne bilo dosta oblaka.
Napravljeno par fotografija.

Toma B


Stojanov

Kod mene je bilo oblaka, povremeno su prelazili preko Meseca a o transparentnosti atmosfere dovoljno govori podatak da je svo vreme Mesec imao  lep oreol. No, bolje ista nego nista, snimljeno je desetak fotografija. Jedino sam trebao ici sa manjim uvecanjima zbog loseg seeinga (Fef=5400mm) U momentu prelaza iz treceg u cetvrti kontakt prislo mi je dvoje nocnih setaca i pitalo me sta radim! Dovoljno da koncentracija popusti tako da to nije korektno odradjeno.

Ima li jos forumasa koji su snimali ili pratili okultaciju?

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk