• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dobson Celestron ili Orion

Started by pedja, May 17, 2007, 06:14:36 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pedja

Dobson 200/1200 ORION ili CELESTRON

Uredu shvatio sam da je za posmatranje nebeskih objekata maglina , galaksija , planeta jako bitan promer objektiva odnosno kolicina svetlosti . Tako da cu najverovatnije uzeti 200mm Newton na Dobson montazi .

Privukli su mi paznju Celestron i Orion . Sada mi je jako bitno vase misljenje o tome
Predpostavljam da znate da li postoje prakticne razlike u kvalitetu optike , ostrina slike , kontrast itd. I sta bi bilo pametnije izabrati .

Orion ima varijantu sa komjuterskim pronalazenjem objekata oko 14.000 memorisanih objekata isto na Dobson montazi da li bi to mozda bilo pametno resenje ili nije preporucljivo . Cena kompjutera je oko 240 eura . Da li bi valjalo dati novac za to ili bi to bilo samo bacanje para .

Interesujeme jos samo da li 200mm ima primetno bolji kontrast od 250mm ili ne jer procitao sam da sa povecanjem aperture dolazi do slabljenja kontrasta kako to prakticno izgleda .
Posto je ovo f/6 da li bi ipak za neke stvari trebao koma korektor jer ste mi rekli da treba ako je f<6 da li to znaci I ako je f=6 ili ne .


Toma B

Koliko sam te razumeo ti planiras da kupis teleskop ,jel da?
Zasto ne napises malo opsirnije GDE i  PO KOJOJ CENI mislis to da uradis.
Spominjes neke cene ali gde ces to kupiti po toj ceni? (Amerika,Madjarska ili nesto drugo)
Sto se mene tice ,ako bi ja trebao da se odlucim izmedju Celestrona i Oriona odbrao bi ORION...nije da mislim da Celestron nije dobar ali vec imam teleskop Orion 4.5" i super je...

vmiro

Quote from: Toma B on May 17, 2007, 12:07:14 pm
Koliko sam te razumeo ti planiras da kupis teleskop ,jel da?
Zasto ne napises malo opsirnije GDE i  PO KOJOJ CENI mislis to da uradis.
Spominjes neke cene ali gde ces to kupiti po toj ceni? (Amerika,Madjarska ili nesto drugo)
Sto se mene tice ,ako bi ja trebao da se odlucim izmedju Celestrona i Oriona odbrao bi ORION...nije da mislim da Celestron nije dobar ali vec imam teleskop Orion 4.5" i super je...



Ovo je otprilike nastavak teme: http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,1244.0.html

gucic

Pa...ima razlike izmedju 8" i 10" i to velike. Ako ides ka vecim aperturama onda ides ka vise svetlosti. Kontrast ti je najmanji problem koji se moze resiti filterima za magline ili LP - light pollution filterima.
Uglavnom, 8" je ulazak u "zverinjak" sa teleskopima, a 10" je srednja visa klasa, a 12" je visoka amaterska klasa sa plicim dzepom.
10" je proverena masina na koju se do sada niko nije zalio. Radan iz Skopskog astronomskog drustva ima 8" Orion i jako je zadovoljan. Ja sam bio zadovoljan takodje, slikom i na 6" i na 8" Orionu ali sam najvise bio impresioniran na GSO 10" koji ima ludacku sliku i ostrinu! Ako sve bude OK, nadam se tom teleskopu u skorije vreme buduci da u www.telescope-service.com  kosta samo oko 450EUR !! Recimo, jedan od odlicnih 8" teleskopa je bio i onaj sa Letenke - Meade. Ima izvrsno ostru sliku.
Ne bih mnogo brinuo za kontrast jer te stvari cesto i oni najiskusniji ne mogu da prepoznaju vec pricaju zbog neke autosugestije. Uglavnom kada budes video galaksiju 12. magnitude bez ikakvih problema sa 10" zaboravices na sve te spekulacije oko kontrasta, kome i jos mnogo toga. Koma korektor je super stvar narocito u astrofotografiji i pogotovo u vizuelnoj, a nije ni preskup - oko 150EUR u istoj firmi.
Ne treba zaboraviti da su svi ti teleskopi jako osetljivi na kolimaciju i potrebno ih je stelovati pre svakog koriscenja i to ce ti doneti najveci moguci kontrast i ostrinu.

pedja

Ok Gucicu hvala ti mislim da smo se ipak na kraju razumeli poslusacu tvoj savet i kupiti taj 10" GSO mogu da izdvojim 450evra za takav teleskop a za korektor ne znam mozda kasnije . Kazi mi samo posto uz njega dolazi valjda samo jedan okular verovatno bih trebao da uzmem jos jedan okular (da li od 10mm ili neki drugi tvoje misljenje ) i  barlow 2x . 

Koliko sam te razumeo da i ti planiras da kupis takav teleskop preko koje firme ces ga ti kupiti . Da li bi mogao i ja da kupim zajedno sa tobom pa mozda dobijemo neki popust za dva teleskopa ?

Ja sam razmisljao da kupim preko Optimusa iz Hrvatske e sad ne znam imas li ti neku bolju ideju ili neki savet .

Maxscope

A zasto si se Ti uhvatio za "koma korektor"??
Mislim ti jos nisi ni kupio teleskop, jos ni ne znas koliko kome ces videti u tom teleskopu a vec mislis o njemu. KOma korektor nije toliko vazan deo astronomske opreme da bi ti bio na samom vrhu liste zelja. Mozda ce koma u tvom teleskopu biti toliko zanemarljiva da ti korektor nikada nece ni trebati. A koma opet zavisi i od dizajna, vidnog polja kao i od magnifikacije tvojih okulara.
Obicno o koma korektoru razmisljaju iskusni astronomi a ne pocetnici koji jos ni nemaju teleskop......     
Sa druge strane koma korektor ti mozda bas i nece mnogo pomoci ako nemas odlicne okulare. Cak i najbolji okulari na f4.5 Newtonian teleskopu prikazuju aberaciju na krajevima vidnog polja usled cega zvezde izgledaju vise kao komete nego kao zvezde, sto je rezultat inherentnosti parabolike primarnog ogledala. Koma korektor sluzi da optimizira dizajn okulara i time neutralise nedostatke optike samoga teleskopa.
Na taj nacin ceo sistem teleskopa (teleskop+korektor+okular) postaje bez aberacije.
Korektor za fotografiju je nesto drugo i to je zaseban topik, ovde pisem o vizuelnom osmatranju. Koma korektor ima maximalan efekat pri panoramskom osmatranju sa malim uvecanjem.
Svako ko investira ozbiljan novac u velike i skupe dobsone obicno ima koma korektor.
Ali Ti neces videti mnogo astronoma koji investiraju u koma korektor a pri tome koriste 10" dobson sa "no name" kineskim okularima.
Pa pogledaj i same fotografije korektora i garantujem ti da ces uvek videti Tele Vue, Pentax ili neki drugi vrhunski okular u korektoru.
Poenta je da ti mozes kupiti i 400 dolara vredan "TeleVue Paracorr", koji intenzivira zvezde u vidnom polju kod svih "f" odnosa u rasponu od f3.5 pa do (mislim) f9, ali ako stavis los okular u njega jos uvek ces imati zakrivljene zvezde na krajevima vidnog polja.
Moj ti je savet da radije potrosis taj novac na neki dobar filter kao Lumicon Deep Sky, Orion Ultra Block ili Lumicon UHC...
Ovo su filteri koji poboljsavaju kontrast izmedju neba i maglina ili galaksija ( u zavisnosti od raspona nm. (bandpass) filtera).
A kontrast je jos jedan topik koji cesto pominjes i koji te ocigledno muci....
Nisam procitao sve sto si pisao niti sve odgovore koje si dobio od Milana i ostalih, ali se nadam da ti i uvecanje nije jos jedna od (nepotrebnih) "briga".. 
Uglavnom, nemoj da zaboravis (ili znaj) da atmosfera ima velikog uticaja na osmatranje kroz teleskop, pogotovu pri velikom uvecanju. Turbulencija retko dozvoljava super veliko uvecanje. Pitaj bilo koga ovde da li kostiti uvecanje vece od 300x.
To je u neku ruku praktican limit cak i za mnogo vece telekope do 10" dobsona.
Ljudi ne kupuju ili ne prave divovske dobson teleskope od 30" da bi sa njima nabili ogromno uvecanje, vec radije da bi videli sjajniji i jasniji snimak nekog objekta i videli blede i udaljene objekte.           

sale11472

Ufffff......

Iako je gornji tekst (maxscope-ov) van svake sumnje pun korisnih saveta deluje mi nekako grubo (bar kada je ton u pitanju). Znam da je ljudima koji su u ove vode duboko zagazili pomalo zamorno da stalno citaju iste stvari koje se ponavljaju ali sa nama totalnim pocetnicima je potrebno Strpljenja (namerno sa velikim S) i paznje. OK mozda sam ja malo osetljiv na takve stvari ali opet sta cu kada mi grebe usi. 
Nemam nista protiv da se nama pocetnicima ukaze na to gde gresimo ali ipak ne mora na ovaj nacin:

QuoteA zasto si se Ti uhvatio za "koma korektor"??
Mislim ti jos nisi ni kupio teleskop, jos ni ne znas koliko kome ces videti u tom teleskopu ...


Kao sto rekoh zvuci malo grubo. Mogu zamisliti kako bih ja prosao da sam postavio koje pitanje o nabavci opreme :o
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Maxscope

Text nije grub, vec si Ti preosetljiv....
Uostalom, zar ti mislis da bih Ja bio na ovom forumu od prvog dana kada se otvorio pa sve do sada da mi je "zamorno da stalno citam iste stvari" i da nemam strpljenja sa pocetnicima?

gucic

Jedan primer o Komakorektoru za kratkofokusne teleskope daje i jedan nas astrodrugar iz Slovenije koji pravi sjajne fotke u kombinaciji sa Skywatcher 250/1250 i Baader Coma corrector-om + Canon 350D sa Baaderovim astrofilterom za H-alfa. Cini mi se da su sve fotke fullframe i nisu secene, tj. kropovane. Ne vidim neke znacajne aberacije..Mnogi astromoni koriste ovaj korektor i hvale ga kao sjajan korektor koji daje neuporedivo bolje vidno polje nego bez njega.

Jurij Stare MPCC:   http://astro.krneki.ws/

Ja nisam imao iskustva sa tim korektorom ali bih ga rado kupio kada bih uzimao kratkofokusni reflektor. Nije toliko skup dok su mu rezultati izuzetni - bar po mnogim review-ima. Maxscope ima jako puno uskustva i znanja i cenim njegove predloge. Slobodno neka me isprave oni koji misle da sam pogresio da ne bih sirio dezinformacije!

sale11472

Quote from: Maxscope on June 14, 2007, 04:05:42 am
Text nije grub, vec si Ti preosetljiv....
Uostalom, zar ti mislis da bih Ja bio na ovom forumu od prvog dana kada se otvorio pa sve do sada da mi je "zamorno da stalno citam iste stvari" i da nemam strpljenja sa pocetnicima?



Sasvim moguce da sam preosetljiv ali kada se napise Ti onda to grubo zvuci isto kao sto se  PISANJE VELIKIM SLOVIMA smatra povisenim tonom......

QuoteMaxscope ima jako puno uskustva i znanja i cenim njegove predloge.


Sasvim se slazem i to sam rekao. No kako ovo ne doprinosi postavljenom pitanju treba ovde stati.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Maxscope

Ne slazem se sa tobom Milane.
Sve sto si napisao je tacno, i radije reci da sam samo dodao i prosirio tvoje pisanje.
Kao prvo Ja sam se odmah ogradio od upotrebe koma korektora u astrofotogrfske svrhe naznacivsi da je to zaseban topik.
To i jeste zaseban topik jer je tacno da koma korektor mnogo pomaze kod astrofotografije. Ipak siguran sam da znas da koma korektor za osmatranje i koma korektor za astrofotografiju nisu isti kod nekih proizvodjaca kao Tele Vue na primer...
Koma korektor pomaze kod osmatranja reflektorom i naravno da je korektor sjajna pomoc koji pruza bolje vodno polje sto je tacno. Ali ako zelis da izvuces maximum iz koma korektora, moras imati vise nego solidne okulare, i to je moj dodatak.
No, takodje je tacno da nekim reflektorima koma korektor nije potreban, jer je koma zanemarljiva. Sa druge strane obicno oni koji se kunu u koma korektor su vlasnici velikih Obsession, Mag -1, Discovery, Starsplitter i slicnih monstruma od teleskopa.   
Takodje smatram da koma korektor nije preko potreban pocetnicima niti onima koji kupuju prvi teleskop. Mislim da taj novac mogu potrositi za potrebnije i stvari.
Naravno da bi tebi koristio kada Ti imas iskustva sa teleskopima i znas sta mozes ocekivati kao i koliko ti koma korektor moze pomoci pri osmatranju, ali jednom pocetniku sa svojim prvim teleskopom....
Tako da nema reci o nekim tvojim dezinformacijama.     

Maxscope

Nije u pitanju ni povisen ton vec je u pitanju gramatika.
Licne zamenice se pisu velikim pocetnim slovom....



Quote from: sale11472 on June 15, 2007, 12:40:15 am


Sasvim moguce da sam preosetljiv ali kada se napise Ti onda to grubo zvuci isto kao sto se  PISANJE VELIKIM SLOVIMA smatra povisenim tonom......

[

sale11472

OK sada mi jasno gde je nastao problem.
Naime verovao ili ne po pravopisu se licne zamenice pisu malim slovom, sem kada se iz postovanja upotrebljava npr Vi ili Vas u obracanju jednoj osobi, naravno dozvoljeno je pisati i Ti ali posto nije uobicajeno onda nastaju ovakvi nesporazumi.

Nego dosta sam tupio o tome, vise me interesuje tvoje misljenje i konkretno poredjenje Oriona i Celestrona, sto i jeste tema ovog topika.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Evo jedan off topic. Dali Maxscope dolazis na Letenku ove godine, nesto mi je Sasa spominjao?
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

pedja

Zdravo gospodine Mravik 

Da li bih mogao da vas zamolim za pomoc oko nabavke teleskopa preko Optimusa posto ste mi rekli da imate roditelje u Iloku . Da li imate mozda neki bolji predlog za nabavku ili bi najlakse bilo preko Optimusa ?

Pozdrav
Preza