• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Posao u NASA -- Da li je moguce?

Started by Orion, May 19, 2007, 10:15:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Orion

Pozdrav svima.

                      Dugo me nije bilo.Ali sam stalno mislio o astronomiji.Posto cu sada da zavrsim 3. gimnazije, pocinjem da vec mislim koji fakultet da upisem.Ono sto me najvise privlaci je astronomija.Ali onda kada pomislim da nesto tako zavrsim ovde u srbiji,ne bih znao gde da se zaposlim.Cak ne znam ni koje poslove mogu da radim sa tim fakultetom (sem naravno profesora).A i nisam siguran da li bih sa diplomom koju dobijem u Srbiji moga da se zaposlim u inostranstvu.San mi je da radim za NASA-i.
Interesujem se i koji fakultet ima taj smer u Novom Sadu?Ako neko na ovom forumu ima ko je postupio po mom pitanju daljeg skolovanj bilo bi dobro da me malo prosvetli :D
                       Naravno i svako ko ima nesto da kaze neka kaze jer sam bas znatizeljan sta imate na umu. :D


Sasa

Poznajem vise astronoma i svi oni imaju samo jedan savet: nemoj studirati astronomiju. Mislim da je na to pitanje najbolji odgovor dao M. Filipovic (inace uspesan astronom) u jednoj kratkoj anketi koju mozes procitati ovde http://www.astronomija.co.rs/razno/btiilnebiti/bitilinebiti.htm

Ako se ipak odlucis za astronomiju, onda tvoj dalji uspeh najvise zavisi od tebe. Ukratko to bi se moglo ovako objasniti: treba da zavrsis fakultet i da ides SAD, GB i sl. na doktorske studije. To je sasvim moguce - ukoliko od npr. 200 kanditata budes najbolji. Pri tom to "najbolji" ne mora da znaci da imas najbolje ocene. Mozes da nabubas sve predmete i da imas najvise ocene, a da ipak nisi najbolji.

Ako dodjes na kamp imaces prilike da se upoznas sa puno studenata astronomije, a ocekujemo da dodju i neki profesori koji predaju i u BG i u NS. Od svih njih mocices da dobijes mnoge odgovore.



Orion

Hvala.Sada sam malo upuceniji.Samo nisam znao da je to toliko tesko postati astronom.

sale11472

Vidi ovako ne verujem da je postati astronom (u smislu zvanja dipl astronom) ista teze od zavrsavanja bilo kog ozbilnog fakulteta, problem je da ti posle i zanimanje bude astronom (u smislu astronom u NASA-i).
Sto se saveta tice ja mogu samo jedno da kazem:

NIKADA NE SLUSAJ SAVETE U SMISLU NEMOJ DA STUDIRAS TO I TO POSLE NECES MOCI DA SE ZAPOSLIS U STRUCI.

OK mozda ce ova izjava da izazove napad od strane nekih (ili mnogih) clanova ali ovo je savet iz bolnog iskustva propalog studenta koji je sebi dozvolio da poslusa ovakve savete (a poznajem i jako puno ljudi koji su napravili istu gresku).

OK slazem se da mozda neces naci posao u struci ali Big Deal pa i ako zavrsis nesto sto te ne zanima ali je trazeno na trzistu (pod uslovom da sebe nateras, kada ti se smuci, da takvo nesto zavrsis) i dalje ces raditi nesto sto ne volis i ne zelis da radis.

Sa druge strane ako te STVARNO (a ovo je kljucno da to bude stvarno) zanima Astronomija i imas zelju da se njome profesionalno bavis samo napred, u najgorem slucaju bices profa u oblasti koju volis a ako si spreman da radis kao konj i da se usavrsavas u tome pa "Sky is the limit" i to prilicno bukvalno ;)

Naravno dobro se informisi sta je sve potrebno da bi uspeo i narocito kakva su odricanja potrebna na tom putu i u krajnjem moras da budes svestan sta je u stvari posao kojim zelis da se bavis.
Niko ne kaze da je lako ali tako je manje vise svuda i sa svakim zanimanjem (da ne pominjem poznanike dipl. ekonomiste i dipl. menadzere koji sede i cekaju posao u struci ili u bojoj varijanti rade sta god stignu dok ne uspeju da se dokopaju posla za koji su se skolovali).
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Ja poznajem coveka koji je radio u Nasi iz jednog sela 10Km od mene a nije Astronom. Bitno je da si neki strucnjak, inzinjer, a ostalo je samo sreca u zivotu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Pazi verujem ja dau NASA-i rade i cistaci, kafe kuvarice itd. (cisto da odemo u drugi ekstrem) 
Ali,  decko je pitao za astronomiju i dobio odgovor kako svi astronomi kazu ne studiraj to.
Milsim cool ajmo da batalimo astronomiju i ostale slabo placene prirodne nauke u kojima nema posla i  da se bacimo na  astrologiju kolko se ono bese naplacuju natalne karte i horoskopi  :'( a i astrologa nikad dovoljno, pogotovo ovde :-\
Po meni nema goreg saveta od: nemoj to da studiras tu nema leba (posla, love itd itd).....
No i mi smo deo drustva kao celine i sredine u kojoj na svakoj trafici ima njavise 1 (jedan) Astronomski casopis sakriven u gomili astroloske "literature"....... :-\
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Orion

Astronomija je nesto sto zaista zelim da radim u zivotu.Verujem da me shvatate jer ucestvujete u ovom forumu. :D
Pored astronomije jedina stvar koja me jos interesuje je informatika.Druge poslove kao sto si rekao bih radio i budio bih se svako jutro sa pomisli da moram da radim taj dosadni posao. :'(   @sale11472

Tako da ja imam ta dva izbora (koja su usko povezana) i znam da necu pogresiti,ukoliko se odlucim za jedan od ta dva.Ali nekako je astronomija po meni zanimljivija od racunarstva.Astronomija (kao i svemir) je jedna nauka koja nije kompletna.Toliko stvari nam je jos nepoznato, toliko toga novog mozemo da saznamo...I to me privlaci.Da saznajem stvari koje jos nisu poznate i predpostavke na kojima bi se istina mogla kriti. :) ;)

flintviking

I inzenjeri elektronike, i masinci i ostali rade u NASI, ne moras biti astronom , mozes recimo i fizicar, pa i ekonomista, njima sve treba... to nije mala ustanova. Verovatno im trebaju i pravnici i knjigovodje,.... Sa svakim zanimanjem se verovatno  mozes tamo zaposliti.
ja nisam strucan za prirodne nauke, ali ti preporucujem Fiziku, jer je dobra osnova za sve, i elektroniku, i astronomiju, i ....
Kada zavrsis fiziku mozes poslediplomske iz koje koces oblasti. Cak mozda i kosmohemiju kojom se bavi prof. Premovic, iz Nisa, ...
Ja sam cuo da Rade Pokarajac, nekad asistent na elektronskom fakultetu u Nisu, sada radi u Nasi, ali zaista neznam da li je to tacno, ako neko zna mozda i ja sam radoznao o njegovoj sudbini,  inace je veliki genije, preveliki da bi ga ovde razumeli, i otisao je naravno...
Znam da je u inostranstvu ali nisam siguran da li nasa, ili silikonska dolina,,... ma nesto tako,. neznam pouzdano.

sale11472

Kao sto sam rekao tamo rade ljudi svakavih zanimanja ali pitanje je bilo o Astronomiji, sto se tice Fizike i ostalih srodnih nauka mislim da je tu prica ista. Kod nas sa time mozes da se nadas prosveti (od osnovne do faksa) ali ako hoces da se bavis Naukom (namerno sa velikim N) onda je verovatno da moras "napolje". E sada interesantno da sam prebirajuci malo po poznanicima koji su otisli "preko" shvatio da su najbolje prosli ne oni koji su ovde zavrsili faks vec njih par koji su otisli sa zavrsnih godina da tamo nastave studije.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking

U svakom slučaju, raditi u Nasi, može se smatrati izuzetnom čašću,
Ali, nebih ja zapostavio i Ruski svemirski program.
Ovde na sajtu je bio izvanredan serijal o njemu.
Možda ovaj mladi čovek svoju karijeru nadje u Rusiji, zašto da ne,
nije NASA jedina.
Pa to možda i ispadne bolje. KO zna

Dušan


flintviking

Naravno, ali mi je Ruski program nekako stabilniji i na jacim nogama, ima i vecu tradiciju, ako ne i najvecu.

vaske71

July 17, 2007, 07:49:05 pm #12 Last Edit: July 17, 2007, 08:27:36 pm by vaske71
Vidi decko moj odgovor mozda ce te i zaboleti o zakasnjenju odgovora da i ne govorimo ali cu ti reci pravu istinu .Za rad u N.A.S.A - netrebas biti dete bogatasa niti studirati na najpoznatijim svetskim univerzitetima . Kada predas molbu stavljas se na listi cekanja od 40 dana   i onda ti dolazi poziv da se javis i resis neki -mnogo mnogo ne tezak vec naporan test - za najmanje moguce vreme - e od njega sve zavisi -  . Onda se svi testirani vrate kuci i cekaju- cekaju cekaju ! Kasnije shvatis da je od vas 70 u  godini izabran najbolji i da vec radi u Nasi a nije ni cudo jer ima za 50 veci IQ od mene a iza sebe nekoliko svetski-priznatih zasluzenih prvih mesta  u matematici (Rade Todorovic ) - dok ja u odnosu na njega nemam nista ! Onda ti bude toliko krivo da pocinjes da krivis i bogove s olimpa ! Kada to prebolis posle 300 - 600 a bogme i 2000 dana - onda dodes ovde na forum oraspolozis se i vodis rasprave na temu - Dali smo sami u svemiru - kao ja sa i @Sale 11472@  ;D ;D ;D
E da dobijes od nekoga pohvalnicu i pristupnicu i gledas je gledas gledas a pitas se sta cu ja sa njom  - i napravis mali brodic od nje i pustas ga niz reku i gledas kako veselo plovi , plovi i plovi  i onda potone kao Titanik ! Potom nades neko dobro  zaposlenje u lokalnoj firmi kao neki vkv i pocnes da komuniciras sa najobicnijim ljudima , ozenis se , skucis , imas nekoliko dece i jednom se zapitas - Sta li mi je uopste i trebalo da toliko vrenena mislim o N.A.S.A ? - a najsladi zivot mi za dlaku pobeze ? ;D ;D ;D

sale11472

AHHAAAAA dobro, sad su mi neke stvari jasnije lai moraces tu gorcinu da prevazidjes. Mislim ciste zbog sebe.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

vaske71

Quote from: sale11472 on July 17, 2007, 08:31:41 pm
AHHAAAAA dobro, sad su mi neke stvari jasnije lai moraces tu gorcinu da prevazidjes. Mislim ciste zbog sebe.

Kakva gorcina Sale ? - nisam mislio nista lose a ja bas uzivam da razgovaram sa tobom zato sto si ti toliko siguran da nauka ne gresi a ja nisam - na onu vec gore navedenu temu u mom predhodnom postu !!!
E da znas da od sada ima samo da ti citam postove  ;D ;D ;D