• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pocetniku u vezi pravljenja razne opreme

Started by sale11472, May 20, 2007, 05:39:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kocha

he, he,
citam i secam se izrade nase prve montaze. To je bio panj sa dve daske ali nije se pomerao. Sledeca montaza je bila dobson, ali za mene preniska. Zato koristi kao ja hoklu (stolicu) jer ti posle to sluzi kao magacin za odbacenu ambalazu. Provereno!

Salu na stranu, pratim sve o brusenju i mozda da se upustim i ja u jednu avanturu. Samo da sagledam vase muke.

suvacarov

July 29, 2008, 01:15:45 pm #151 Last Edit: July 29, 2008, 02:34:19 pm by suvacarov
HELP !!!!!!!!!!!
Zavrsio sam brusenje sa finocom #1000 a kada sam sve onako lepo oprao pod mlazom vode mom razocarenju nije bilo kraja. Na staklu mi se pojavila jedna brazgotina duzine oko 3cm  :'(  :'(  :'(  :'( . Dobro sam isprao staklo pre pocetka brusenja a u toku brusenja nisam nista dodavao osim vode (lepljenje sam specavao tako sto sam cim osetim da staklo teze klizi dodavao po kap-dva vode). Alat sam dobro oribao starom cetkicom za zube takodje pod mlazom vode (ne, to nisu one zaboravljene cetkice sa Letenke  ;D ).
Pregledao sam lupom i cini mi se da nije suvise duboka. Debljina je otprilike kao dlacica od pamucne krpe (dosta tanja od dlake). Mislim da bih mogao da to ispravim ponovnim brusenjem sa finocom #600 ali bih to ucinio samo u krajnjoj nuzdi. Pitanje je da li ce se posle aluminizacije ta brazda umanjiti, odnosno da se ne kvari kvalitet slike.
Drugo pitanje se odnosi na alat za poliranje. Da li da alat za poliranje napravim na alat koji trenutno koristim ili na novi. Ako je potrebno poliranje kako bi se izvrsilo testiranje sta raditi ako staklo nema idealan sferni oblik i ako ga treba dodatno brusiti finijim prahom.

mravic

Pametno razmisljas. Svaka cast.
Alat ce ti verovatno trebati, jer kada pocnes sa merenjem, a ustanovis da imas neku gresku koju ne mozes ispraviti trebace ti da prodjes naprimer 1000.
Sto se tice te ogrebotine, to ti je oko sat vremena posla. Na zalost to se cesto dogadja pogotovo sa finim frakcijama. Dovoljno je prilikom kocenja, pre nego sto stavis kap dva vode tj, bas u momento kad na jednom kraju stavis vodu a na drugom ne, pojavi ti se suvi kontakt i tada se najverovatnije zagrebe. Moguce je i da neki sitan mehuric,na povrsini ploha,  prakticno nevidljiv, pukne i napravi tako nesto.
Najbolje ga je prebrusiti, mada ne smeta. Jedino kad se ispolira i aluminise vidi se jos vise nego sada i uvek bode oci.
Bolje ga izbrusi ponovo, samo ne ocajavaj ako ti se to opet dogodi prilikom zavrsnih radova.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

suvacarov

Alat za poliranje je vec uveliko u pripremi. Napunjen je beton u kalup i vec je na susenju. Citajuci Stellafane sajt na temu scratches (http://stellafane.org/atm/atm_grind/atm_fine.htm#Scratches) shvatio sam da se ogrebotine relativno cesto desavaju. Njihova preporuka za male ogrebotine su DON'T PANIC JUST IGNORE. One generalo ne degradiraju sliku prilikom osmartanja. Medjutim ako su ogreborine dublje i ozbiljnije, potrebno je izvrsiti dodato brusenje. Na osnovu ovih informacija odlucio sam da odradim jos jedno busenje od 1 sat sa granulacijom #1000. Ako i posle ovoga bude nesto ostalo, ignorisacu je. Hvala Janko na podrsci  ;) .

suvacarov

Staklo sam dodatno brusio frakcijom #1000. Ogrebotina se gotovo vise i ne vidi. Potrebno je veoma dobro zagledati se kako bi se jedva videla. Ostavicu je kakva jeste. Posto se nalazi na otprilike 1/3 precnika (5cm) od centra stakla nadam se da ce se jos malo ukloniti prilikom procesa parabolizacije.

sale11472

OK konačno se vraćam mom ogledalu....
Naime sinoć sam (pre pomračenja) sklepao stativ
Večeras najverovatnije ću završiti i montažu za refratkor...
Pa mogu da se vratim ogledalu....
Čisto da znate ko je kriv za oblake ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

August 18, 2008, 11:19:02 pm #156 Last Edit: August 19, 2008, 12:14:05 am by suvacarov
Pozdrav svim forumašima. Posle kraćeg letovanja vraćam se izradi mojeg prvog ogledala  8) . Odradio sam nekoliko sesija poliranja (ukupno 8 sati) međutim krajevi ogledala su još uvek prilično zamućeni. Objasnio bih to na malo plastičniji način. Ako kažemo da staklo bruseno prahom finoće #1000 predstavlja 0% a idealno polirano staklo 100% situacija kod mene je sledeća. Sredina ogledala (oko 30% prečnika) ispolirana je oko 95%, sledećih 30% prečnika polirano je oko 60% kod je sam rub stakla, odnosno preostalih 40% polirano samo oko 20%.
Postavlja se pitanje: Koliko dugo inače traje poliranje stakla prečnika 6"  ??? ??? ? Po nekim informacijama trebalo bi od 6 do 10 sati međutim kod mene će to ići mnogo sporije. Alat mi deluje da nije suviše mekan a cerijum-oksid koji sam razmutio u vodu i nije baš previše bistar.
Odradio sam i testove fukoovim nožem i ronchijem test. Evo snimka na adresi http://www.youtube.com/watch?v=GfHCGsliHcc .
Snimak je spoj tri kraća snimka. Prvi predstavlja fukoov nož koji se nalazi i samoj žižnoj tački. Sledeći predstavlja fukoov nož ispred žižne tačke, dok treći deo predstavlja ronchijev test.
Iz snimka se vidi da mi je staklo već dobilo malo paraboličan oblik međutim to se vidi samo na ronchiju dok se na fukoovom testu to i ne primećuje.
Molim iskusne za savete  ???  ???
Pozdrav...

sale11472

Ne bih rekao da je dobilo paraboličan oblik meni ovo pre liči na sferu sa TDE (ne znam prevod za Turned Down Edge) što bih rekao i da je normalno sve dok ne ispoliraš celo ogledalo...
Inače koliko sam ja čitao (a oči su mi ispale čitajući) normalno je da se bolje tj jače polira sredina (kod mene je to išlo obrnuto otud ono ispadanje očiju) to inače regulišeš dužinom pokreta nađi negde ranije Jankov post kao odgovor na moje pitanje .... pa probaj...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

August 19, 2008, 07:53:02 am #158 Last Edit: August 19, 2008, 08:05:15 am by mravic
Ovo tebi odlicno ide. Kao sto kaze Sale, mislim da ti je malo oborena ivica, to je zapravo onaj prevod... A mislim i da ti ide polako na parabolu, kao sto si ti rekao.
Samo tako nastavi, samo pazi da ne poliras ivicu namerno, tj. ono sto ti je ivica slabije ispolirana, to ce samo polako nestati. Nemoj da na obodu ogledala vise pritisces jer ce ti ivica jos vise otici u OUT.
Inace, vidi se i na fookovom testu da ti je parabolicno ogledalo samo tacno u fokusu se ne vidi, a onda na drugom snimku si previse usao u fokus pa se samo malo vidi. Stavi noz negde izmedju ova dva polozaja i videces da ti senka ide kao polumesec a ne kao ravna linija.
Na zalost, prilikom ponovnogh gledanja snimka vidi se da ti je ivica dosta oborena, ako se ne varam i 10mm po obodu. Samo nastavi da poliras pa posle nekoliko sati ponovo snimi pa okaci ovde.

Za poliranje jednog takvog ogledala je potrebno nekoliko sati do nekoliko desetak sati, jer sve zavisi o gustini cerijuma, kolicini istoh, kvaliteta i tvrdoce smole, kvaliteta izradjene matrice, velicini kockica na alatu ...

Alat treba da je toliko tvrd da jednim jakim pritiskom nokta, nokat ne udje ni 0.5mm. Pokusaj da ugrejes alat u vrucoj vodi, preko alata da stavis mrezicu koja ide na stiropor kad se stavlja izolacija na kucu, a pomoci ce i mrezica za komarce, i pritisni jako staklom da se na smoli ocrtaju mali kvadratici. Naravno prvo mrezicu namazi nekom kremom za ruke, najbolje glicerinskom, a moze i samim cerijum oksidom razmucenim u vodi, da se ne bi kojim slucajem zalepila na alat.
Ovo ce mnogo ubrzati poliranje, a videces i sam dali je alat previse mekan, jer ako jeste, ove kockice ce nestati za pola sata poliranja.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

@suvarcev:
E aj reci čime i kako si snimao pošto bih i ja trebao polako snimim testiranje kada nastavim.... (trenutno mi je klupa za testiranje rastavljena ...)

@svi:

Da nema neko "recept" ili link do istog za pravljenje onog dodatka za ispravljanje slike (zovu ga erecting barlow) koji se obično prodaju uz jeftine refraktore a nalaze se i u ruskim durbinima na izvlačenje... nije ništa hitno al čisto sam mislio da sklepam nešto ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

QuoteE aj reci čime i kako si snimao pošto bih i ja trebao polako snimim testiranje kada nastavim.... (trenutno mi je klupa za testiranje rastavljena ...)


Mozda neces verovati. Sve je radjeno onako iz ruke. Totalno zamracena prostorija, podesis da ti se kroz prozorce ronchi testera lepo vidi odraz sa stakla, ukljucis bilo koji digitalni fotoaparat, malo ekperimentises (koristeci iskljucivo opticki zoom), pustis snimanje video zapisa na rezoluciji 640x480. Kasnije izdvojis iz video zapisa test koji se najbolje vidi i to je to  ;D .
 

sale11472

Tja na žalost trenutno imam samo telefon videću da li time može nešto da se uradi mada sumnjam.... :(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

August 20, 2008, 04:26:10 pm #162 Last Edit: August 20, 2008, 08:24:58 pm by suvacarov
Moracu ipak malo da sacekam da se dnevne temperature malo spuste. Mislim da mi je alat ipak mekan jer noktom ostavljam mnogo dublje otiske. Moracu da se za neki sledeci ATM projekat malo bolje pozabavim ispitivanjem tvrdoce alata za poliranje. Sto se tice oborenih ivica mislim da znam u cemu je stvar. Prilikom zadnje dve sesije poliranja nisam obracao paznju na velicinu alata. Naime svaki put kada se vrsi utiskivanje stakla u alat, debljina sloja smole se polako smanjuje a visak izlazi na sve strane ravnomerno. Dogodilo mi se to da mi je alat za 2-3mm veci u precniku od stakla. Tako je prilikom poliranja doslo do dodatnog obaranja ivice. Posto mi se na testu fukoovog noza vidi da je parabolizacija tek u pocetnom stadijumu (blizi sam sferi nego paraboli sto dokazuju i zonalni testovi koja sam danas radio - test pokazije da za sada nema zona i da se svaka zona istovremeno pali i gasi), mislim da cu smanjivanjem precnika alata na ispavnu meru i dodatnim poliranjem (kojem inace moram da radim kako bi staklo bilo dovoljno ispolirano) uspeti da korigujem oborene ivice.

Cim bude novih informacija okacicu ih na forumu.

sale11472

Obavezno zakosi ivicu alata i to radi redovno dakle čim vidiš da ti ivica smole nije pod uglom 45stepeni odmah nož u šake i dotera istu...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Ajd, da i ja pitam nesto.
Interesuje me, kako mogu da se vide ronchi linije kad vam izvor svetlosti nije tackast. Koliko se ja secam Sale mi je rekao da kao izvor svetla koristi samo obicnu led. Ovo mi nikako nije jasno s obzirom da ispred nje nema nista slicno kao maska sa prorezom ili sl. Ako izvor svetlosti nije tackast, onda i odbijena svetlost nije tackasta tj. jos malo povecana.
Da cujem i Suvacarov-a, kakav on izvor svetlosti ima kad je dobio tako dobar ronchigram.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk