• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pocetniku u vezi pravljenja razne opreme

Started by sale11472, May 20, 2007, 05:39:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

suvacarov

Drago mi je da sam i ja mogao nekog nesto da naucim (pogotovo Mravic-a kome svi mi zajedno mozemo da skinemo kapu). Nadam se da je film dovoljno pokazao prakticnu stranu i primenu testera i da ce biti od pomoci i ostalima koji tek planiraju da krenu u ATM vode.

Sto se tice ronchigrama sa oborenim ivicama koje se donekle videle ranije (onaj prvi filmic sa Youtube-a) mogu vam reci da se slika u mnogome popravila. Ako bude neko imao vremena neka uporedi snimak sa Yuotube-a i ovog filma (u pitanju je test na istom staklu posle dodatne sesije poliranja u trajanju od 3 sata). Problem je bio nedovoljno polirani krajevi.

Koliko sam shvatio ako postoji problem oborenih ivica one se vide kada je ronchigram iza fokusa sa otprilike brojem linija na staklu kao na slici koje je Janko postavio u prethodnom post-u. Obratite paznju na krajeve tamnih pruga (osim srednje linije). Pored njih najlakse se problem detektuje tako sto se pogledaju krajnja desna i krajnja leva linija. Kod problema oborenih ivica (slika iz prethodnog posta br.1) linija se zatvara u krug dok se na ispravnom staklu koji nema problem oborenih ivica linija malo povija prema kraju stakla ali ne kreira krug (slika iz prethodnog posta br.2).

QuoteJos nesto... ako si blizu da bude ispolirano, pokusaj da uradis fookov test jer mi se cini da nisi daleko od gotovog ogledala. Da ne bi preterao jer onda je veeeelik problem.


Plasi me takva mogucnost jer je sredina stakla skoro gotova (polirano preko 99%), 2/3 stakla mi je polirana oko 70-75% dok su krajevi jos uvek prilicno zamuceni (polirani mozda tek nekih 30-tak %).

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

suvacarov

Potrebna mi je pomoc odnosno objasnjenje kako se vrsi testiranje zona pomocu maske. Izbuljio sam se citajuci raznorazne sajtove ali posto su svi na engleskom jeziku (a ja ga ne poznajem bas najbolje) nisam najbolje shvatio kako to funkcionise. Pokusavao sam nesto medjutim ne ide mi bas od ruke.

sale11472

Uff pa jesnostavno meriš na kojoj udaljenosti ti se nuluje/"gasi" koja zona te vrednosti najbolje uneseš u neki softver tipa figureXP (ili ručno računaš i crtaš grafik ali bolje nemoj) i vidiš koliko si blizu ili daleko od željenog oblika....bar sam ja to tako shvatio...nadam se da ne grešim ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

August 30, 2008, 01:30:43 pm #199 Last Edit: August 30, 2008, 03:03:57 pm by suvacarov
Teorijski je tako, to sam i ja shvatio. Medjutim pitanje je vise kako to primeniti u praksi.
1) Da li se test radi iskljucivo fukoovim nozem?
2) Da li pocetna pozicija noza mora biti tacno u centru sfere i koliko treba da sece svetlost (delimicno, potpuno, nimalo)?
3) Da li izvor svetlosti mora biti na fiksnom odstojanju ili moze biti i pokretan (ronchi tester sa Stellafane sajta ima pokretan izvor svetlosti)?
4) Da li se merenje vrsi prema fokusu ili od fokusa ?
5) Da li se merenja vrse i normalno na osu ili je noz fiksiran i krece se samo duz ose?
6) Da li se merenje vrsi tako sto se prvo posmatra spoljna zona pa zatim prema unutrasnjim ili ide obrnuto?

Matematicki obrasci za izracunavanje pozicije i velicine otvora na masci su OK. Dakle treba mi samo informacija o prakticnoj primeni.  ???

sale11472

Nisam siguran čime bi trebao da radiš Fukoov test nožem sem nožem dakle to je odgovor na najlakše prvo pitanje (ako radiš još neki test to je onda drugi test)
Trebalo bi da se nož namesti i onda samo da se pomera po osi napred nazad e sad pošto ti koristiš drugačiji test ne znam kako bi to treblalo da ide kod tebe verovatno isto...
Ne razuem kako to misliš prema fokusu ili od fokusa (sem što fukoo unutar fokusa baš i nije nešto koristan tebi je bitno da imaš rastojanja na kojima se nuluju određene zone nisam siguran da smer tu nešto mena kao ni redosled zona mada mi je logično da kreneš od centralne pa onda da se vraćaš nazad....
Ma bre pokreni RochiZ i uključi fukoa u simulaciji i mrdaj nož napred nazad levo desno kašće ti se samo (ovo iz ličnog iskustva ;) )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D


mravic

Stigao sam Petrove gore, pa vidim da imate probleme koje ja mogu da vam resim.

Test se radi sa fookovim nozem, ali ako se pomera i izvor svetlosti onda je to malko komplikovanije i mora se malo drugacije racunati tj. meri se duzina fokusa ogledala.
Pocinje se od oboda ogledala i to ovako.
Kad postavis masku na ogledalo dovedes noz u taj polozaj da ti dve spoljne zone tj. levu i desnu u istom trenutku podjednako zatamnjuje. Polako pomeras noz prema napred sa komparaterom stim sto i noz pomeras levo desno da ti presece tu svetlost.
Ovaj polozaj noza je najteze postici, dalje je lako...
Najlakse je de ostakle zone pokrijes da te ne bi bunile. Mozda je najlakse napraviti tri cetiri maske koje imaju proreze na razlicitim mestima. lakse ce biti nego praviti poklopce za zone.

Kad podesis da ti se zatamnjuju te spoljne zone, trebalo bi da komparater, ukoliko je to moguce podesis na 0, ili zapamtis tj. upises vrednost koju pokazuje.
Sada poklopis te spoljne zone a otklopis sledece dve koje su blize centru ogledala, ili stavis drugu masku na kojoj su isecene samo te dve. Ako je ogledalo sferno, onda se nista nece primetiti, tj. bez pomeranja noza napred-nazad obe ce zone istovremeno potamneti, ali ako je ogledalo parabolicno,prvo ce se zatamneti leva zona, a da bi ti se obe zone odjednom zatamnile moraces noz, pomocu komparatera da poguras napred za koji deseti deo mm. Ovo pomeranje ti je bitno da izmeris, tj razliku izmedju prvog i drugog polozaja.
Naravno, to tako nastavis dok ne predjes sve zone.
Zapamti...
Nikada ne mozes idealno tacno da izmeris jer se ove senke dosta tesko vide i dosta tesko se ocenjuje kad je to bas to, ali...
zato postoji program koji je Sale naveo figureXP, na kome upisujes ta merenja, i uradis ih nekoliko , najmanje 3 i onda ti program izvadi prosek, pa je to otprilike to. Naravno mozes i sam to da izracunas, ali vec kad imas program...

Za to tvoje ogledalo, ne trebaju ti vise od tri zone, jer ako su ti zone tanke tj. ti prorezi tesko se naziru senke, a opet ako su predebele onda ti je neprecizno merenje. Najbolje je da ti budu oko 10mm.
Ajd da sad vise ne davim, ...ocekujem rezultate.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

OK ovo bi i meni skratilo lutanje oko Fukoa al dobro bar mi je sad sve jasno....
kada je u pitanju coude maska isto postoji program koji ih isctrava pa se samo iseku....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

Mislim da sam shavio. Najbitnije je da polozaj testera i njegova osa kretanja (napred-nazad) mora bili tacno na osi ogledala.
Danas sam imao jos jednu sesiju poliranja u trajanju od 2 sata. Staklo je sada prilicno ispolirano a ostalo je jos malo na krajevima (oko 1cm). Brine me (posto sam vec u paraboli) da dodatnim poliranjem ne preteram mada praktikujem da pokreti budu iskljucivo pravolinijski sa 1/3 precnika. Da li sme i koliko da ostane nepolirano jer je poznato da se krajevi izuzetno sporo i tesko poliraju. Trenutna situacija je sledeca. Gledano od sredine oko 75% precnika je polirano 100%, oko 20-tak% precnika polirano je oko 95-98% dok je ostatak od (oko 1cm po obodu) polirano oko 80-85%.

sale11472

Hmm a kako si izmerio koliko je polirano???
A što se ivice tiče pa postoji izreka da je ogledalo dobro koliko mu je dobra ivica e sad ivicu uvek možeš da zamaskiraš i dobiješ manje ogledalo......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

To je moja slobodna procena, a sto se tice sredine ogledala poliranost sam proverio lupom sa uvecanjem od 15x.

Znaci poliranje, poliranje, poliranje, poliranje, poliranje, .....  >:(  >:(  >:(

sale11472

Pa probaj sa onim malim laserom pa da vidiš šta je POLIRANJE ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

Naravno da je probano. Međutim ono što se vidi na laseru kao maleni odsjaj pod lupom se vidi kao krater  ;D. Kako onda znam da je 100%? Pa dobro, malo sam preterao ;D, nije 100% vec 99,98% jer na otprilike 1 cm2 ima u proseku 2 mala kraterčića.

sale11472

KRATERIIII????
Ja sam svoje ogledalo polirao sve dok sam video raisipanje na prednjoj površini kakvi crni krateri... pod 10x lupom nisam video ništa.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D