• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pocetniku u vezi pravljenja razne opreme

Started by sale11472, May 20, 2007, 05:39:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

OK izgleda da mi je malo ređe dodaću malo praha...
Inače nisam puna dva sata polirao pošto sam malo duže spavao ;D radio sam pun sat pomalo pritiskajući ogledalo bez nekih vidljivih rezultata (definitivno moram da pravim tester) večeras kad se vratim s posla probaču da gurma puna dva sata....
Inače ogledalo i alat mi se lepe ali sam ih razdvojio potapanjem u toplu vodu ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Odlicno si se snasao. Ako se lepe. to je znak da je zakrivljenost potpuno ista, sto je odlicno.
Tesko se primecuje razlika, ali kada proveravas ovako golim okom, gledaj kroz staklo sa one ravne strane i okreni prema svetlu. Bolje se naziru tackice, koje treba ispolirati, samo nemoj da te bune one ogrebotine sa zadnje strane.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

He probao sam ono što sam našao u raznoj literaturi tj da uperim lampu po uglom od 45 stepeni u ogledalo i sasvim se lepo vide dva odsjaja imam utisak da ću da preturam po otpadu trebalo bi da imam negde onaj laser igračku.
Inače eno ogledalo i alat se trenutno zbližavaju pa ću sad da se bacim na poliranje javljam se kad završim sesiju ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Ok ni ovog puta nisam izgurao pun sat ::) Radio sam nešto preko sat i po, šta sam uradio nisam hteo ni da gledam, videću ujutro el se neš promenilo ..... Valjda ću ja to ispolirati do Letenke ;D
Nego opet pitanje vidim da mi se na rubu alata drastično smanjuju kanali kad je vreme da ih ponovo proširim ???
Jao bre Janko al me ukopa sa ovim diskom ja se mesec i kusur dana spremam da stružem a sad uleteh u poliranje valjda neću nešo preterano uprskati (čitaj valjda ćeš uspeti to da popraviš na Letenki :P) .... ufff.... ništa rešio sam da guram ovako bar do kraja nedelje a tada definitivno počinjem da radim tester i to po Setllafane nacrtu (imam u komšiluku dvojcu koji rade kuhinje pa će se valjda naći dovoljno otpadaka da ja samo mogu da sklopim skalameriju ;) )...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Ma naravno da ces nesto sklopiti.
Trebao bi barem ronchi tester da uradis. za to ti je dosta samo jedna lampa u piksli sa malom izbusenom rupicom na obodu.
Najjednostavnije je da nabavis onu malu neonku, onu smotanu od 25-50W, jer se ona skoro ne greje a daje dosta svetlosti. Stavis je u neku pikslu, neku cev od 70-80mm i fiksiras obavezno unutra, da se ne klima. Na obodu cevi probusis rupicu od 5-6mm a preko rupice nalepis foliju, najbolje od poklopca pastete, jer je ona malo deblja, i iglom probusis sto manju rupicu. Ako igla prodje kroz rupicu to si vec preterao. Stavis foliju na neku ravnu dasku, i ubodes iglom. Malo okreci tu iglu da rupica bude koliko toliko okrugla.
Resetku ti je najjednostavnije napraviti tako sto odstampas na beli papir tanke linije. Linije treba da su npr 3mm ali i razmak izmedju njih isto tako. To preko celog papira. Uslikas to tvojim fotoaparaton na 35mm film. Odneses film na razvijanje i eto ti resetke.
Postoje jos neki nacini, kao sto je da ti stampar odstampa direktno sa racunara na foto-foliju, a i da napravis kvadratic 2x2 cm, od neke plastike debljine oko 2mm, i u sredini te plastike napravis otvor od npr. 12x12mm, kao neki prozorcic. Sada preko te plastike namotavas dve bakrene zice od 0.1mm debljine ali zavoj do zavoja i to precizno. Kad namotas toliko da si zatvorio otvor onaj 12x12mm, jednu zicu ot te dve odmotas, tako da dobijes razmak izmedju zica, koje su ostale isto 0.1mm. Onda naneses lepak na krajeve zica, tj. celom duzinom gde se zica savijala preko oboda kvadratica. Kad se lepak osusi, jednu stranu tog kvadratica, tj. zicu iseces i ostane ti prava ronchi resetka. Veruj mi ja sam pravio na ovaj najtezi nacin i super mi je ispalo. I danas je koristim.

Sa ovom resetkom ces znati dali si na dobrom putu da ogledalo bude dobro tj. da dobro radis ili u suprotnom, da ne gubis vreme ako ne valja.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Ma ne bre odlučio sam se za Stellafane varijantu ono baš dobro izgleda a nije preterano komplikovano samo što ja oću da prođem free kad god mogu, šta ću kad sam cheap do daske ;D a Rončijevu rešetku ću da štampam na laseru na foliji na poslu..... ;) imaju tamo na sajtu slikicu od 100 linija po inču.
Nego da li bih mogao kanale da proširim starom lemilicom ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Ma mozes, ali mislim da je bolje da ih grebes, nekim manjim srafcigerom. Barem ja tako radim.
Obavezno posle opet zagrej i pritisni.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Pa moraću nekako da ih odradim pošto sam primetio da mi ogledalo malo zapinje kad prelazim preko tih delova a što se pritiskanja tiče to radim redovno  ;D
BTW nešto sam čitao šta i kako treba raditi i otprilike napraviću jednu od sledećih stvari oblate sphere, TDE ili TUE, zavisi kod koga čitam ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

OK malo sam produbio kanale na alatu i to na pomalo originalan način koji mi se jako svideo pa ću morati da ga razradim naime našao sam neku platnu za M10 šraf (višak od pralelograma ;) ) i pomoću šipke (pojma nema od čega je verovatno od cevasth kljujčeva), koju sma provukao kroz rupu u centru platne, malo je "zarolao" kroz kanale poprilično pritiskajući šipku što je na sasvim zadovoljavajući način produbilo kanale u alatu za poliranje. Za koji dan idem da razvijem tu ideju sa dve-tri platne na razmaku koji odgovar razmaku kanala ....

Nego kako ja da očistim ogledalo od prokletog Ceoksida ??? ??? ??? Probao sam savetovano gledanje ali sve što sam video su otisci prstiju na zadnjoj strani ogledala i "bljuzge" ostale o Ceoksida na prednjoj >:(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Eh to mi je prvo palo na pamet ali baš i nisam bio uspešan ;) Probao sam čak i acetonom i u potpunosti sam shvatio one manijake koji poliraju i bočnu stranu ogledala ;D nego sinoćke sam i dobro izribao alat ponovo ga presovao pa kad se vratim sa posla ponovo poliram do besvesti ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

April 07, 2008, 10:47:39 pm #41 Last Edit: April 07, 2008, 11:47:19 pm by sale11472
Ok najnovihij sat i nešto poliranja i konačno sam video neku razliku (nabavio sam onaj mali crveni laserski pokazivač koji tako očigledno funkcioniše da je to pesma) e sada mislim da imam problem sa time što sam video. Naime imam utisak da je ivica bolje ispolirana nego centralni deo ogledala a koliko sam čitao trebalo bi da bude upravo obrnuto pa sad kukam za pomoć pre nego što nešto još gore zaj*bleeeeep*m.

Inače ogledalo i alat se kupaju u toploj vodi i sledi im novo presovanje za slučaj da ne naležu kako treba (mada to nisam primetio)

Eh da i da ne  zaboravim svaki detaljan savet kako da operem i osušim ogledalo pre testiranja je više nego dobrodošao pošto laserom testiram sa ugešenim svetlom tj u mraku pa nečistoće prosto bodu oči ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

OK još jedna sesija poliranja i napredak je sve primetniji ali me i dalje prilično nervira što se spoljašnji delovi ogledala poliraju bolje nego centralni deo mislim negde oko spoljne trećine ili nešto manje je skoro pa isplirano.... poredio sam sa objektivom mog dvogleda i taj deo je definitivno bolje poliran nego oba objektiva na dvolgedu (ako nekoga interesuje lako ću da odlučim da sam ga ispolirao vrlo jednostavno kad odlučim da je gotovo uporediću pomoću lasera ispoliranost ogledala sa ispoliranošću jednog Pentax objektiva ;D )
Ali kao što rekoh centralni deo me brine i nervira pošto tu sasvim jasno vidim odblesak lasera od prednje površine (one koju poliram) i nemam baš utisak da sam nešto napredovao u poliranju tog dela :(
Otvoren sam za ideje kako da to rešim  :-[
Janko  ???
Anybody ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Kracim pokretima se poliraju krajevi a duzim sredina.
Ne znam kolike si pokrete pravio, ali bi mogao, ako treba, a treba, da ides sa pokretima skoro do polovine ogledala.
Ali bih ja ipak pre svega proverio kakav je sada oblik ogledala, da ne gubis vreme polirajuci, a ono ne valja.
Uzeo bih jedan tackasti izvor svetlosti, koji sam vec opisao i ronchi resetku.
Najjidealnije bi bilo da je sada ogledalo sfernog oblika tj. da su linije i unutar fokusa i izvan fokusa ravne. To bi trebalo proveriti jer sta ako je vec parabolicno a ti pocnes sa dugim pokretima, otici ce u jos vecu poarabolu a onda ga niko vise ne vrati...

Sledi pravljenje alata i ponovno brusenje...sto ti ne bih pozeleo
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Pa tester će biti gotov ovih dana.
Nego problem je u tome što srednji deo ogledala definitivno nije ispoliran kako treba znači baš se vidi kada pomeram laser od ivice ka sredini kako se pojačava rasipanje na prednjoj površini (ono skoro ne vidim tačku oko ivice pa do sasvim jasne tačke u sredini, nekako ima utisak da sam ja još daleko od kraja poliranja. Inače sve više čitam o popravljanju brljotina i grešaka za svaki slučaj.

Nego zašto brušenje  ??? mislim ako poliranjem za nedelju dana stignem i do hiperbole makar i duplo duže vreme bih se vratio na sferu opet samo poliranjem ili sam nešto pogrešno shvatio  ???
Ono ja sam se trenutno skoncentrisao na to da dobijem fino ispoliranu površinu pa sam mislio da onda neko vreme provedem praveći od toga finu sferu pa tek onda da se uhvatim parabolizacije

Ja inače definitivno očekujem da ovo bude moje najduže rađeno ogledalo iako je bilo prilično gotovo kada sam ga dobio..... očekujem da u najboljem slučaju bude upotrebljivo ipak se na ovome se vežbam da bih umeo da napravim jednog dana pravu stvar (ono 14-15 inča ;D i tester i sto za brušenje i poliranje, da ne moram da se patim na običnom nego da ima lepo okruglu ploču koja može da rotira itd itd su planirani upravo za tu veličinu)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D