• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pocetniku u vezi pravljenja razne opreme

Started by sale11472, May 20, 2007, 05:39:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

sale11472

Oho pa dobro je to ispalo. BTW ja nabavio komparator za celih 5 evra nov tako da se neću  baktati previše sa alternativama još samo da ga sklopim i ofarbam pa i ja da okačim slike

Što se rešetke tiče ne znam stvarno, ja sam odštampao onu sa njihovog sajta i trebalo bi da ima 100 lpi ali brojao stvarno nisam što se samih linija tiče one su prave trebalo bi da je OK ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

I moja resetka od 100lpi je odstampana sa njihovog sajta. Nisam ni ja brojao linije ali u poredjenju sa onom od 80lpi koju sam sam napravio kroz Corel siguran sam da ima celih 100. Uzmi sada bilo kakvu lupu i proveri linije koje imas. Videces da su daleko od savrsenog, odnosno rubovi su dosta nepravilni. Sada shvatam zasto je mravic napravio resetku od vrlo tanke bakarne zice. Moj pokusaj pravljenja je propao jer nisam imao dovoljno strpljenja. Mislim da cu na kraju ipak pokusati da resetku fotografisem i odradim je kod fotografa na 35mm filmu.
Gde si uspeo da nabavis komparator za 5 evrica ? Cuo sam da na Bubanj potoku ima da se nadje veliki broj razlicitih mernih instrumenata te cu verovatno jedne subote skoknuti i proveriti.

sale11472

Hmmm pa i gledao sam kroz lupu i nisu mi delovale kao da imaju nepravilne rubove pogledaću i kroz jaču lupu.... doduše ja sam se poprilično igrao sa podešavanjima štampača pre nego što sam odštampao na foliji e sad ako ne bude valjalo pravićemo novo...ali npr ona kružna skala za mikrometar sa stelafane sajta je katastrofa nisam nikako mogao da napravim da linije budu ravne pa sam na kraju skalu napravio preko onog sajta za pravljenje RA i DEC skali, koji sam pominjao ranije u ovoj temi....a komparator je po ceni za redovne mušterije ;) BTW na sajmu tehnike ih je bilo poprilično po ceni od petnaestak evra al su svi bili rasprodati  ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

May 25, 2008, 09:15:40 pm #78 Last Edit: May 27, 2008, 11:52:31 am by suvacarov
Nabavih komparator za 600din nov. Neka bog pozivi buvljak u Pancevu.  ;D

sale11472

He he to bi bilo nešto kao i moj samo što sam ga ja malo sitnije platio ono "redovna mušterija" isl.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

Potrebna mi je informacija vezana za plocice za brusenje stakla. Na predlog mravic-a da je sasvim dovoljno koristiti podne plocice postavlja se sledece pitanje. Da li koristiti sjajne (koje imaju veoma cvrstu glazuru) ili matirane? Drugo pitanje se odnosi na povrsinu istih. Da li moraju biti potpuno ravne? Imam i matirane i sjajne podne plocice ali im je povrsina reljefna. Bojim se prebrzog brusenja stakla na mestima gde je izrazen reljef plocica.

Uskoro sledi izrada alata za brusenje i nabavka stakla. Kao sto je vec receno, bicu pun pitanja kao sipak kostica  ;D.

Definitivno, ATM groznica uzima svoj danak. Moracu da se obratim lekaru  ;D.

sale11472

Eh ja sam taj deo preskočio mada kol'ko sam video na početku brušenja bi trebalo sve neravnine da se poravnaju.... no čekamo Janka sa detaljima....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Nema veze kakve su plocice jer ce ta glazura brzo da se skine. Bitno je da su plocice podne, one su tvrdje.
Alat mozes napraviti od betona, i to najbolje da uzmes poklopac za cev tog precnika. Ima da se kupe poklopci cvih precnika kanalizacionih cevi. Napunis poklopac betonom i ostavis koji dan da se dobro stegne. Na beton nanesec debelo sloj poliesterske smole i u nju nalepis komad plocica. Mozes toliko staviti te smole da se plocice skoro potope u njoj, tj, da se popune supljine izmedju plocica, jer ce ti tada manje praha za brusenje trebati, jer ces manje bacati.
Opet koji dan sacekas i alat je gotov.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

suvacarov

May 28, 2008, 10:22:10 am #83 Last Edit: May 28, 2008, 11:09:03 am by suvacarov
Hvala na brzom odgovoru. Trenutno sam u nedostatku vremena, ali cim budem stigao napravicu alat i okaciti koju fotku. Sto se kanalizacione cevi ili poklopca tice tu nema nikakvih problema. Postoji 1000 razlicitih nacina za izradu. Koliko sam shvatio, najbitnije je da je odnos cementa i sitnog sljunka 1:1 i naravno da se postepeno susi (najbolje u vlaznoj krpi) kako ne bi doslo do pucanja.

mravic

Naravno, samo stavis na taj beton mokru krpu, i slobodno dobro zalivaj vodom. Nali beton u taj poklopac jer ti onda alat sa tri strane plastican i ne kruni se pesak, sto je jako bitno pri finijim frakcijama, a gornja strana ce biti i tako i tako od plocica i lepka pa se nece kruniti. Ako napravis ceo od betona, mislim u kartonski kalup, naprimer, onda bi morao ceo da namazes sa poliesterom bac iz tog razloga kao sto sam spomenuo da se ne kruni.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

suvacarov

Hvala na savetima, skapirao sam poentu. Dogovoricemo se ovih dana (po zavrsetku izrade alata) oko nabavke stakla. Najverovatnije ce to biti 6" jer trenutno imam pripremljen nosac primarnog ogledala za tu dimenziju. U stvari otkricu jednu malu tajnu. Nabavio sam prosle godine od jednog klinca nov teleskop (nije ga posteno ni raspakovao iz kutije) za 100 evrica. Znao sam da nije kvalitet na zavidnom nivou ali uz malo ulaganja mogao bi biti. U pitanju je Newton 150/1400 na EQ3 montazi ali podatak je u stvari lazan. Primar je sferni fokusa 51 sto predstavlja nesto manje od f/3. U fokuseru je ubaceno socivo koje produzuje fokalnu duzinu. Iskusnima ce biti jasno da je zbog ovakve konstrukcije teleskop skoro neupotrebljiv kod veceg povecanja (zbog slabog kontrasta i velike obstrukcije primara). Zato je moj cilj da prvo zamenim tubus (koji je vrlo kratak) i primarno ogledalo a ostale komponente (nosac sekundara sa ogledalom, trazioc, prsteni za ucvrscivanje tubusa i dr.) cu za sada zadrzati. Planiram da izradim f/8 ogledalo, pa ako to uspe eto mene na novom projektu na Dobson montazi sa malo vecim primarom.

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

suvacarov

Ipak zelim da krenem od nule kako bih naucio da brusim a dok to budem radio postojece ogledalo cu koristiti za posmatranja. Kada novo ogledalo bude potpuno u funkciji razmislicu sta cu sa starim  ::). Mozda bude korigovano za neki manji dobson.

suvacarov

Alat je zavrsen, plocice polepljene, ostaje samo da se saceka neki dan da se epoksidna smola dobro stegne. Nadam se da ce u medjuvremenu stici i staklo. U narednom periodu sledi brusenje te ce sigurno biti dosta pitanja. Kako sale11472 napreduje u poliranju? Zivo me intretesuje da li je u fazi doterivanja sfere ili je vec u procesu parabolizacije?

sale11472

Jaaaah mesec dana nisam pipnuo ogledalo (nije mi se dalo, tri sata u putu do i od posla.... ::) ) ali sam sad nastavio da poliram a i tester je završen (mislim funkcionalno završen pošto mi je nestalo farbe na pola posla... >:( ) i danas ću verovatno prvi put da vidim koliko sam unakazio ogledalo ;D  Ma ima to još da se polira i polira ja računam da bi ako pojačam tempo (tj više sati dnevno uložim u rabotu) mogao da ga dovršim do Letenke....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D