• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li smo sami....

Started by flintviking, May 26, 2007, 08:56:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sashastar

Mozda si procitao ali nisi razumeo i shvatio.



NShappy

E Citytropic, za to i služi ovaj forum. Obrazloži zašto to misliš. Pa će neko drugi zašto misli suprotno. Pa tako...   ...nastade još jedan zanimljiv topic.

citytropicana

Pa stvar je prosta, ako ih ima, gde su?

sale11472

Quote from: citytropicana on August 11, 2007, 05:01:17 pm
Pa stvar je prosta, ako ih ima, gde su?


Out there ;D

Mislim ako sam trenutno sma u svojoj stolici glupo bi bilo da tvrdim da je Beograd nenaseljen a to bi otprilike bilo to sto kaze gde su ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

citytropicana

Tako se moze reci za sve. Znas da je to glavni argument za parapsihologe. Ako mi neznamo, to ne znaci da nema nekog ko zna.
Ako se negde nekada i pojavi zivot, pojavice se evolucijom. I ako dovoljno dugo bude evoluirao bice isti kao mi. Zar mislis da ce biti zeleni.

sashastar

Citytropicana jedan savet da ti dam.
Moras da budes otvorenog naucnog uma i naucnog razmisljanja ali i logike.
A ne samo varijanta nisam ih video pa ih i nema.
ONI(vanzemljaci) su tu,svugde oko nas jedini i najveci problem je PROSTOR.
I to prostor izmedu njih i nas.
A taj prostor je velik,ogroman (da li to razumes)
U nasoj galaksiji ali i u citavom svemiru ovog trenutka mnoga i to
nepojmljivo raznolika ziva bica na razlicitim planetama
nestaju ali i stvaraju se ili se razvijaju (poput nas)
neki su sigurno vec dosegli do nekih visih stupnjeva svesti,razuma......
Probaj da shvatis matematicki.
Probaj da shvatis bioloski.
Probaj da shvatis cak i religijski.
Na tvoje jedno NE mi ti ovde mozemo reci hiljadu DA.

RAZMISLI






sale11472

Pa nije bitno za sta sve moze da se kaze tako nesto, bitno je da tvoj argument ne pije vodu tj slabiji je od bilo kakve tvrdnje da zivot buja svemirom obzirom da je podrucje o kome pricas ne ogromno nego OOOOGROMNOOOOOOO.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

ikalo

Nije više bitno da li smo sami ili ne... bitno je to da ako ne savladamo ograničenje da je c maksimalna brzina i ne dokažemo da je čika Ajnštajn napravio mali previd u svojim teorijama relativiteta, nećemo biti u stanju da komuniciramo sa našim komšijama.

A dobro znamo da ako nema komunikacije, onda društvo gubi smisao, zar ne...

Ikalo

sashastar

Komunikacija sa sadasnjim radio signalima kada bi i uspela
malo sta bi i donelo osim dokaza za postojanje tamo nekoga.
To bi naravno bilo neverovatno super dogadaj (joj kamo srece i da se desi)
ALI
Zamisli planetu sa bicima koji nam posalju radio signal sa
udaljenosti naprimer 100LY i mi ih primimo i onda muke desifrovanja.
I u najboljem slucaju mi to desifrujemo i znamo gde da ih posaljemo
i sta onda cekamo 100 godina da oni prime i jos 100 godina da nam se vrati poruka.
Ali dobro i kazes kada bi se probila granica brzine svetlosti u bilo kom
segmentu mislim na putavanja nekog signala ili putovanja svemirskog broda
onda bi i kontakt bio deleko korisniji (zapravo mnogo brzi)

Mene muce nekoliko stvari:
Sta ako su naprimer radio signali sa nek daleke planete stizale
u vreme kada jos nismo ni znali sta je radio.
Pa su doticni poceli da salju negde drugde jer misle da ovde nema nikoga.

Pa recimo jos nesto sta ako mi sada primamo neki nama
jos neshvatljivi signal a mi neznamo ni kako da primimo poruku
jer je poruka poslata nama jos nepoznatom tehnikom i signalom i slicno.

A sta ako recimo nasi signali i stizu do neke planete sa bicima koji
su eto tehnoloski slabi ili su na nivoima bez vece inteligencije i slicno.
Ili su na nivoima za sada nama nepoznatog zivog sveta.

A primer da su recimo vrlo superiorniji od nas i da jednostavno
ne zele da sa nama komuniciraju to mi deluje malo obeshrabrujuce
ali i to je moguce.




NShappy

Ma svašta je moguće. Jedino ništa nije nemoguće. :-\ Bar što se tiče života u svemiru.

Poseban problem, za koji nisam čuo da je neko o njemu prodiskutovao je pitanje da li se ikada na planeti koja recimo buja životom ikada mora pojaviti neki inteligentan život. Recimo neko koji je u stanju da sklepa neki radio primopredajnik. Od svih vrsta na Zemlji, samo je Homo sapens krenuo da se razvija u pravcu inteligencije. Ko kaže da je morao?

Da bi putem radio veza detektovali neku stranu civilizaciju (a mora biti civilizacija jer će samo tako nešto napraviti radio uređaj) mora se potrefiti da samo na visokom stepenu razvitka u ISTO VREME i na umerenom rastojanju na kojem se veštačke radio emisije mogu detektovati. Zašto bi smo se mi i neka druga civilizacija morali naći u isto vreme na stupnju razvitka da koristimo radio veze i na ratojanju da ih detektijemo. Otud moja mala skepsa ka Seti projektu.

A dalje kako li bi se odvijala evolucija na Zemlji da onaj kamen odgore nije deknuo dinosauruse? Ili da je deknuo jedno milionče godina kasnije? Ili da je deknuo pre samo par hiljada godina? Ili da je deknuo pre 500 god? Ili da je bio malo veći? Sve mi to govori da, i ako je baziran na organskoj bazi kao i mi, život tamo negde ne mora biti ni nalik našem. I nikada u periodu stabilnosti uslova na planeti, ne mora postati takav da komunicira sa okolinom i da se odlepi od površine planete. Puno faktora utiče na evoluciju.

Zato više verujem da će analizom planeta u okolini otkriti neku koja je dimenzija Zemlje na udaljenosti koja omogućava temperature tečne vode (praktično već nađeno) i čija je atmosfera slična našoj. Ako sam dobro shvatio, nove teoretski razvijene metode bi uskoro trebalo da donekle omoguće analiziranje atmosfere oko takvih planeta. I ako se poajvi neka da ima tako nešto azota i kiseonika u atmosferi, eto sveta sa skoro sigurnim životom. Ali zašto i inteligentnim i sposobnim da radio vezama priča sa nama?

ikalo

eh.. ima još jedna sitnica, vezano za radio signale... da li ste primjetili da na zemlji sve više koristimo optičke kablove, satelitsku TV i slične tehnologije koje rasipaju malo ili skoro ni malo radio signala izvan zemlje.

preostaju samo signali koji bi eventualno namjerno bili slati u određenim pravcima, ali kuda da se šalju? Mislim da bi se u budućnosti moglo i od toga odustati.

Ostaje nam eventualno sledeći scenario:

- kako spomenu NSHappy, prvo pronaći planete sa uslovima za život koje mi imamo na zemlji.
- savladati brzinu svjetlosti
- poslati ekspediciju na tu planetu (robotizovane bi bile sasvim u redu za početak)

Zašto sam pomenuo planete slične zemlji? pa najveća je vjerovatnoća da bi mogli da otkrijemo bićna slična nama, sa kojima bi mogli lakše da uspostavimo komunikaciju.
najveći problem u svemu ovome, a pogotovo u druge dve tačke je energija, tačnije njen utrošak... sa trenutnom energetskom krizom teško da možemo da pošaljemo ljude dalje od Marsa (ne računam tehničke probleme samog puta, nego čisto energetski bilans).
E sad, kad savladamo sve te probleme i u međuvremenu se ne poubijamo međusobno, da li će nam nakon toga biti interensantno tražiti druge civilizacije, ili ćemo jednostavno tražiti nenaseljene planete pogodne za kolonije? tako da na kraju odosmo u filozofiju i psihologiju.

ne treba zaboraviti ni da evolucija ne stoji... može li neko da zamisli ljudsku vrstu za nekoliko stotina godina? Ja ne, znam samo da nećemo biti isti kao što smo sad.

Ikalo

NShappy

Za nekoliko stotina godina nije problem. Ali šta će biti za koju desetinu hiljada?!? Ako bilo koji oblik civilizacije preživi.

Što se tiče radio veza, da, sve manje se koriste. Ove mobilne telefone ne bi mogli da detektujemo ni sa Meseca a kamoli dalje. TV i vojne veze su za sada najjače radio emisije koje koristimo. Vojni radio ometači su i najjači predajnici koje imamo ali se u miru veoma retko koriste. Pokrenuo ja negde ovde temu u vezi Seti-ja o tome koliko daleko se mogu uhvatiti naše radio emisije a samim tim i koliko daleke mi možemo detektovati. I koliko se sećam, nije baš da možemo da čujemo nekoga sa velikih rastojanja. Posle nekog rastojanja i najjači radio signal postaje slabiji od prirodnog šuma i zdravo detekcija.

Najlepše bi bilo da se otkrije tako neka zemljolika planeta u okolini 50-ak LY. Ko je gledao emisiju o planeti Darvin III, na valjda Discavery kanalu, zna šta pričam i čemu se nadam.

sashastar

Da ta emisija o planeti Darvin III
bolje reci da filmovana fantastika naucnika
je stvarno uradena po mnogim naucnim osnovama a i sam sistem koji
je opisan u doticnoj emisiji je sasvim realan ali ipak za malo dalju buducnost.
Otprilike bi to trebao da bude primer kojima bi trebalo da se ide.
Naravno prvo je potrebno pronaci sto vise manjih planeta i pomogucstvu
otkriti na njima vodu,kiseonik i slicno.
A za sada tapkamo vise manje na mestu sa pronalascima velikih gasovitih
dzinova ali gde ima velikih ima i malih planeta poput nase ili
eventualno satelita(meseca velikih dzinova) koji bi bili dovoljno masivnih
odnosno veliki koji bi zadrzali atmosferu,vodu..............

Ali netreba zaboraviti ono sto stalno ponavljam a to da je jako opasno
ako Zemlju kao planetu sa svojim BIO zakonima mislimo da je i sablon svemira
sto se tice postojanja zivota.
Ja ipak razmisljam da nasa planeta je unikat ali da postoje jos razlicitih
nacina nastajanja zivota i to na sasvim razlicitim uslovima
i na sasvim razlicitim planetama.
I samim tim i tolika raznovrsnost vanzemaljskih bica da verovatno
da i ova nasa silna masta nemoze da razume i shvati.


NShappy

Da! Recimo da satelit nekog gasovitog džina zadovoljava neke osnovne uslove. Ali ti uslovi mogu biti drastično drugačiji nego kod nas. Stabilni uslovi takođe ne moraju biti dovoljno dugotrajni da se razvije nešto složenije od ameba i bakterija.

Ali ipak su se naučnici i principu složili oko toga da bi se evetualni život u poznatom svemiru (onom gde važe prirodni zakoni k'o kod nas) opet zasnivao na organskoj materiji jer samo te kombinacije ugljenika mogu biti dovoljno složene da se stvori nešto komplikovano kao život. A za to je potrebna, ono što tvrde, tečna voda i kiseonik. A to je već neki šablon koji liči na Zemlju. E sada, taj šablon je nevrovatno širok. Pazi samo šta je sve pod tim šablonom nastalo kod nas. Mogli su insekti da se razviju u pravcu inteligencije. :) Ili bi smo se sada izlegali iz jaja da onaj kamenčić nije potamanio dinosauruse. ;D

Na žalost, nema napretka u otkrivanju svega toga sve dok se bar ne približimo brzini svetlosti. Bar na 50%. Tada bi se u razumnom roku moglo stići do najbližih zvezda i dosta toga proveriti. A nema nikakvih nagoveštaja da je neko na putu toga.

Bljak! Koliko god astronautika "napreduje", dok se koriste rakete koje troše stotine tone nečega da par kila nečeg drugog dignu gore, možemo samo ovako da naklapamo. I jonski motori su samo nešto boljeg iskorišćenja nego ovi NE jonski. A to je još uvek daleko i od trčkanja po Sunčevo sistemu a kamo li do najbliže zvezde.

Kizza

Mislim da moramo,mi ljudi, biti spremni na mogucnost da ima zivota u Svemiru.Ne mozemo vaspitavati sledece generacije,jer ako bi se u buducnosti ipak spustio Vanzemaljski brod, da mi ljudi u njima vidimo Bogove! Vaseljena nema kraja i ne mozemo 100% tvrditi da vise nema nikoga!To moze biti jako depresivno!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?