• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li smo sami....

Started by flintviking, May 26, 2007, 08:56:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vaske71

Pa nemam poima ipak ja mislim doktorska disertacija ovo ono  ???

Kizza

Vaske,da li su Egipcani napravili piramide u obliku nekog sazvezdja?
Koliko je to sazvezdje udaljeno od Zemlje(u svetlosnim godinama)?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Vicka

ja bih rekla da postoji život....i na to gledam ovako....

kao što mi, ljudi, gledamo mrave, tako taj neko možda gleda nas....tačnije, imam utisak da su Oni mnogo veći, jači i moćniji od ove ljudske civilizacije....  :-\

ikalo

Kizza:

Piramide u Egiptu su razmještene i napravljene prema sazvježđu Oriona. A koliko je to sazvježđe daleko? Zavisi koja te od zvjezda zanima, jer ni jedna nije na istoj udaljenosti. Zvezde u sazvježđima su tako grupisane samo nama na Zemlji. To što neka građevina ili građevine imaju oblik nekog sazvježđa u stvari nije dokaz za vanzemaljce ego da su oni koji su ih gradili gledali u nebo mnogo noći.

Ako neko traži dokaz da nismo sami onda je bolje uzeti za primjer jedno pleme u Africi koje je znalo za postojanje Siriusa B mnogo prije nego su ga moderni astronomi otkrili. Kako to objasniti? Slučajnost? Pleme je na nivou kamenog doba i nikad nisu čuli ni vidjeli teleskop niti bilo koje drugo optičko pomagalo.

Po meni, nije pitanje da li ima života u univerzumu. Naravno da ima, samo što je univerzum jako velik. Tako da mi nismo sami, nego usamljeni. Da li ćemo ikad stupiti u kontakt sa drugom civilizacijom? Ne znam. Da li nas već posmatraju? Možda. To što je nama logično i podrazumevano za neki drugi oblik života i inteligencije može da bude potpuno strano i neshvatljivo.

Kako da komuniciramo sa nekim ko je nastao na planeti gdje su uslovi takvi da se recimo zvuk iz raspona koje čuje naše uho nije mogao prostirati daleko, ili recimo da je atmosfera takva da se spektar elektromagnetnog zračenja koje mi registrujemo, nije mogao probiti kroz atmosferu... ili da recimo atmosfere uopšte nije ni bilo? Da ne filozofiram dalje. Po meni je vjerovatnoća da u svemiru postoji oblik života sličan našem jako mala. A sa potpuno drugačijim oblikom života će biti jako teško uspostaviti kontakt ako se ikad sretnemo.

Ikalo

Toma B

Quote from: ikalo on July 23, 2007, 11:28:57 pm
...jedno pleme u Africi koje je znalo za postojanje Siriusa B mnogo prije nego su ga moderni astronomi otkrili.

A jesi li ti bas mnogo siguran u ovo sto pricas? :-\ ...a sta bi i bila poenta u ovom "dokazu"...dosli vanzemaljci da obaveste lokalno pleme da Sirius ima malog pratioca...Deluje Vazno!!!

Kizza

Quote from: Vicka on July 23, 2007, 11:28:29 pm
ja bih rekla da postoji život....i na to gledam ovako....

kao što mi, ljudi, gledamo mrave, tako taj neko možda gleda nas....tačnije, imam utisak da su Oni mnogo veći, jači i moćniji od ove ljudske civilizacije....  :-\

Nikada nisam tako gledao na tu mogucnost ;D?Mozda si u pravu jer kada vide kako se gledamo kroz snajpere sigurno se pitaju da li smo normalni :o?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ikalo

Toma B:

taj moj "dokaz" je naravno daleko od toga da stavi tačku na i u raspravi da li su vanzemaljci dosli na zemlju ili ne. Htio sam samo da kažem da kad su u pitanju vanzemaljci, ta činjenica ima veću težinu nego piramide. Evo i zašto.

To pleme, koje je na nivou kamenog doba i koji nisu nikad čuli za teleskop ili bilo šta drugo, vjeruje da Sirius ima malog pratioca koji je nevidljiv za oko. Samim tim oni vjeruju da zvjezde nisu neki svjetlucavi ukrasi na nebu nego tijela negdje tamo daleko. A tehnički su daleko iza recimo zapadne Evrope u srednjem vijeku. A dobro znamo šta se tad vjerovalo.

Sa druge strane imamo Egipatske piramide koje oslikavaju Orion onako kako ga mi vidimo sa Zemlje, sa veličinama piramida koje pokazuju prividnu a ne stvarnu magnitudu zvjezda. Ne ulazim u tehničke detalje pothvata da se to sve napravi, ali to još uvijek dokazuje samo da je neko u starom egiptu gledao u zvijeze i vjerovao da zvijezde u tom Orionu imaju nekakvu fizičku vezu, što znamo da nije tačno.

Kizino pitanje koliko je udaljeno sazvježđe Orion dovoljno govori koliko prosječni ljudi poznaju neke tehničke stvari u astronomiji. Zato ih je lako navesti da vjeruju raznoraznim senzacionalističkim romanima i pričama na tu temu. Kizo, ne želim da vrijeđam, niti da na bilo koji način umanjujem tvoje znaje ili inteligenciju, ali mislim da jednostavno nisi dovoljno razmislio kad si postavljao to pitanje. Za sve one koji su to zaboravili, sazvježđa su samo grupacije zvjezda gledane sa zemlje da bi se jednostavnije pronalazili drugi objekti i crtale karte neba. Zvijezde u tim sazvježđima mogu da budu jako jako udaljene jedna u odnosu na drugu. Tako da daljina do nekog sazvježđa ne postoji, samo udaljenosti pojedinih zvjezda u njemu.

Ikalo

sale11472

Quote from: ikalo on July 24, 2007, 11:54:12 am

To pleme, koje je na nivou kamenog doba i koji nisu nikad čuli za teleskop ili bilo šta drugo, vjeruje da Sirius ima malog pratioca koji je nevidljiv za oko. Samim tim oni vjeruju da zvjezde nisu neki svjetlucavi ukrasi na nebu nego tijela negdje tamo daleko. A tehnički su daleko iza recimo zapadne Evrope u srednjem vijeku. A dobro znamo šta se tad vjerovalo.

Sa druge strane imamo Egipatske piramide koje oslikavaju Orion onako kako ga mi vidimo sa Zemlje, sa veličinama piramida koje pokazuju prividnu a ne stvarnu magnitudu zvjezda. Ne ulazim u tehničke detalje pothvata da se to sve napravi, ali to još uvijek dokazuje samo da je neko u starom egiptu gledao u zvijeze i vjerovao da zvijezde u tom Orionu imaju nekakvu fizičku vezu, što znamo da nije tačno.



Prvo pokazuje da su primitivni domoroci pametniji ne samo od srednjevekovnih nego i od savremenih Evropljana.

Drugo odakle sad to da velike piramide oslikavaju sazvezdje Oriona mislim iz kog ugla ih treba posmatrati pa da se to zakljuci ja evo buljim u wikimapiu pa ili sam ja corav i nikada nisam video Oriona ili su graditelji bili isti takvi ili piramide nemaju ni najmanje veze sa Orionom ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Toma B

Pa i nisu bas u obliku sazvezdja Orion nego samo jednog njegovog dela.

Radi se o tri velike piramide u Gizi koje po nekim procenama preslikavaju centar sazvezdja Orion odnosno njegov POJAS.

3 piramide - 3 zvezde

slika 3 piramide:
http://newsdesk.si.edu/images_full/images/museums/sites/earth_from_space/pyramids.jpg

slika Orionovog pojasa:
http://a1.vox.com/6a00c2251f58b7549d00cdf3a54ec9cb8f-500pi

Slicnost izmedju velikih piramida i sjajnih zvezda postoji, ali manje piramide se uopste ne podudaraju sa zvezdama manjeg sjaja.

sale11472

Trt pa bilo koja tri objekta na liniji mogu da lice po rasporedu na bilo koje tri objekta u liniji ali se ne bih slozio sa tvrdnjama da odgovaraju ni po orijentaciji ni po magnitudi dakle  ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

evo i ja nesto da kazem!
Da li smo sami-nismo :) 8)


hvala-to je sve od mene

ikalo

Tomo:

Opet moram da se složim sa tobom. Davno sam, možda čak i na stranicama AM, pročitao da je neka naučnica pokušala da datira starost piramida tako što je mjerila usmjerenost piramida prema sjevernjači i orjentaciju tri piramide koje liče orionovom pojasu i još dve koje se poklapaju sa velikim zvjezdama u orionu (davno je bilo, ali se sjećam da su dve piramide nedostajale da se zaokruži kompletna slika).. i onda to sve pokušavala da poredi sa rasporedom zvijezda u prošlosti (precesija i ostali efekti koji nastaju kretanjem zemlje i sunca kroz našu galaksiju). Vjest nije zalazila u detalje ali mi je ostala u podsvijesti... u kranjoj liniji to još manje umanjuje značaj rasporeda piramida vezano za vanzemaljce.

Sale:
one male tri piramide nisu u liniji što bi možda bilo za očekivati, nego leže na luku, baš kao i tri zvjezde orionovog pojasa. Čak sam tražeći negdje šemu rasporeda piramida naišao na dijagrame koji pokazuju da su te tri piramide na djelu spirale... kako me to nije baš toliko zanimalo nisam čitao detalje i zaključke..

od vajkada su ljudi koji znaju malo da se bave geometrijom izvlačili raznorazne prave i krive, mjerili uglove i štimali da dobiju rezultate koji njima odgovaraju.. sve to izgleda fino i šareno, ali ako je čitalac iole pažljiv i ako nije prespavao matematiku u osnovnoj školi, može da pronađe rupe u takvim stvarima. Baš vezano za ovu temu, sjetih se jednog tumačenja da je Cydonia oblast na Marsu (za one koji se ne mogu odmah sjetiti, to je oblast gdje je uslikano famozno "ljudsko lice") gdje je između raznoraznih uglova i trigonometrijskih funkcija pisalo i 'sin 89,xxxxxx = 1' (ovo xxxxx su naravno decimale i to njih nekoliko)... laik to sigurno ne bi primjetio, ali je dovoljna bila jedna sitnica, ako zaokruživanje u ovom slučaju da pokaže da tu nema nikave inteligencije. Naravno, ima i onih koji ozbiljno pristupaju takvim gemetrijsko-geodetskim proglemima i koji izvode validne zaključke. Samo sam htio reći da čovjek mora biti oprezan kad mu se servira nešto fino upakovano i naizgled potpuno logično

Ikalo


Kizza

Moram biti precizniji pa cu postaviti i takvo pitanje:Iz sazvedja Orion, koliko nam je udaljena,u svetlosnim godinama,najbliza zvezda i kako se ona zove?
Ikalo moram da te pitam: Da li znas zasto se lekovi za ljude isprobavaju na misevima?
Ako jos neko zna odgovor neka ga iznese ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Toma B

Quote from: Kizza on July 24, 2007, 06:30:23 pm
Moram biti precizniji pa cu postaviti i takvo pitanje:Iz sazvedja Orion, koliko nam je udaljena,u svetlosnim godinama,najbliza zvezda i kako se ona zove?
Ikalo moram da te pitam: Da li znas zasto se lekovi za ljude isprobavaju na misevima?
Ako jos neko zna odgovor neka ga iznese ???

Opet sam bezobrazan pa odgovaram na drugom postavljena pitanja...

Ceo pojas Oriona nalazi se na manje vise (zavisno od izvora informacija) 1500 sv.godina daleko...sve tri zvezde su plavi-superdzinovi...Zvezde su:Alnitak,Alnilam i Mintaka.

Mada ne shvatam u cemu je fazon pitanja sa misevima...moj odgovor bi bio...pa moras da isprobas na nekom ko je jeftin, zamenljiv , za kime niko nece (mnogo) zaliti , a posle se isprobava i na test grupama ljudi ako se lek pokaze dobar...
Molim te da razjasnis sta je trazlog ovog pitanja....a reci mi i da li sam pogodio...

sale11472

Quote from: Toma B on July 25, 2007, 09:44:17 am

Ceo pojas Oriona nalazi se na manje vise (zavisno od izvora informacija) 1500 sv.godina daleko...sve tri zvezde su plavi-superdzinovi...Zvezde su:Alnitak,Alnilam i Mintaka.



I sve tri su iste prividne velicine pa tako definitivno otpada njihova veza sa piramidama ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D