• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Alternativni i novi izvori energije

Started by flintviking, June 01, 2007, 10:09:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

sasaz

Zanimljivo da niko ne pominje MHD generatore kao možda čak i idealno rešenje.

NShappy

Jao ljudi šta da vam pričam! Ljudskoj gluposti nema leka!!! Kakvi bre MHD generatori?!?

Trenutno se nalazim u Alžiru i radim na izgradnji jedne gasne elektrane. To je elektrana sa gasnm turbinom, 4x150MW. Znači sagorevaju gas, vrele gasove šalju direktno na lopatice turbine i time vrte generator. Trenutno grade 3 takve elektrane sa ukupno nekih 1500mW.

Problem je što ovakvi sistemi imaju stepen iskorišćenja manji od 25%. Da naprave elektranu sa parnom turbinom ili sa kombinovanim procesom, stepen iskorišćenja može biti i do 50%. Ali jok. Oni prave ovakvu. I samo takve imaju po celoj državi. Na pitanje, a zašto ne pravite elektrane sa većim stepenom iskorišćenja (imaju para dosta) odgovor je: "Pa komplikovane su za održavanje!!!" I od ovih što imaju, radi samo 50%. Ostale su u kvaru!?!? Pitam italijane koji su im prodali elektrane jel to istina, kažu, ma da, mani ih...

Spaljuju milione kubika gasa i umesto da 50% toga pretvore u struju sa već postojećim i razvijenim tehnologijama, oni jedva navuku 25%. Baš ih briga, imaju puno gasa, veliki su izvoznik istog! A ko će se petljati sa kotlom, vodom, dve turbine, dva generatora... J'be se njima za CO2 i slične probleme...

>:( >:( >:(

sasaz

August 17, 2009, 11:19:38 am #137 Last Edit: August 17, 2009, 11:50:38 am by sasaz
Zaista neverovatno, NShappy... Bar te molim da poštuješ pravilnik foruma i osnovne norme kulturnog ophodjenja...

Ovde je reč o atrernativnim i obnovljivivim izvorima energije i dokle se stiglo u razvoju i primeni...

Quote from: flintviking on June 01, 2007, 10:09:39 pm
Koliko se daleko otislo sa alternativnim i eventualno primenom novih izvora energije.
Pre svega akcenat treba baciti na obnovljive izvore, uskoro ce ovi neobnovljivi nestati.
Postoje neke polemike oko toga, naucno jos nisu upotrebljivi masovno, ali grupe naucnika tvrde da jesu.


Ako već sve mora da se objašnjava:

Magnetohidrodinamički (MHD) generatori: magnetno polje, el. provodnik, termalna energija (oko 2000C),  direktno pretvanje termalne u električnu energiju (fizika plazme - magnetohidrodinamika)... Stepen iskorišćenja od 20-50%. Još je u fazi razvoja jer je jedan od glavnih problema nepostojanje pogodnog materijala koji bi trajno zadržao svoja svojstva na tako visokim temperaturama...

Ovo je daleko realnije ostvarivo nego praviti fuzionu reaktor i sl. pošto se već kupamo u termalnoj energiji. Takodje, ako već imamo fisione nuklearne elektrane, njihov stepen iskorićenja bi se ovim dodatno povećao...

r2d2

August 17, 2009, 01:29:50 pm #138 Last Edit: August 17, 2009, 01:48:38 pm by r2d2
E NShappy, lako je njima kada nemaju zimu i sneg a možda ni tešku industiju.  Da vidis kako bi bili racionalni na jedno minus 20. Mada ko zna ima gi raznih,,,,,         U svakom slučaju bezveze    >:(...

NShappy

^^ Ma nisu tu ni Rusi bolji. Ogromni sibirski gradovi, a izolacija na zgradama u rangu kuća na Mediteranu!?!

Sasaz, ako pročitaš celu temo, videćeš da se dosta pričalo i o energetskoj efikasnosti... jednom od glavnih problema u većini zemalja pa i kod nas. Hteo sam reći da je glavni energetski problem na ovoj planeti, ipak ljudska glupost.

A ni MHD nije alternativni izvor. On je samo jedna opcija za povećanje efikasnosti termoelektrana, iz kojih inače Srbija dobija 75% struje (a u termoelektrane spadaju i nukearke pa i ove na geotermalnu energiju). I nije mi najjasnije u kojoj se to termalnoj energiji kupamo?

MHD generatori su genijalna stvar i koliko znam, neki veliki igrači tipa Siemens rade na njima. Ali još nije predstavljena komercijalno dostupna elektrana koja bi to mogla da koristi kao redovan proces. Čim postane komercijalno dostupno, verujte da će neki Nemci, Šveđani, Finci prvi to pustiti u pogon.

Još jedan prilog ljudskom mozgu današnjice. Svi alternativni izvori energije i dobijanja iste, ukoliko su tehnološki komplikovani, razviće se samo ukoliko su ekonomski opravdani. Nažalost. Niko više ne pokušava da napravi nešto što će doneti dobrobit, ako to neće doneti i pare. Zbog toga se i neke lepe ideje, tipa MHD generatora veoma sporo razvijaju. Potrebna su nezamisliva sredstva za razvoj a rezultat je neizvestan. Neizvestan u smislu, možda neka ideja neće uspeti pa će morati ispočetka.

bear

Quote from: NShappy on August 17, 2009, 02:41:46 pm
A ni MHD nije alternativni izvor. On je samo jedna opcija za povećanje efikasnosti termoelektrana, iz kojih inače Srbija dobija 75% struje (a u termoelektrane spadaju i nukearke pa i ove na geotermalnu energiju). I nije mi najjasnije u kojoj se to termalnoj energiji kupamo?


Koliko sam shvatio prica je o geotermalnoj energiji. Sad, gde ce se naci te temperature od 2000C u nekoj tektonski stabilnoj okolini koja je sposobna da odrzava vezu sa povrsinom, to vec ne bih znao rec'.

QuoteJoš jedan prilog ljudskom mozgu današnjice. Svi alternativni izvori energije i dobijanja iste, ukoliko su tehnološki komplikovani, razviće se samo ukoliko su ekonomski opravdani.


Nisu alternativni izvori skupi nego su ovi klasicni jeftini, posto predstavljaju 'boost' u odnosu na onih bazicnih 342W/m^2 koje dobijamo od Sunca, a koje je mnogo teze i neprakticnije (a bogami cesto i neekoloski) 'zauzdati'.

NShappy

Pa MHD pretvara bilo koju toplotu u struju direktno. Znači, možemo spaljivati ugalj, gas, uran, dobijati toplotu i pre nego što zagrejemo paru (standardna termoelektrana), deo te toplote pretvoriti direktno u struju MHD generatorom, a onda ostatak toplote koristiti standardno u termoelektrani ili toplani. Ukupan stepen korisnog dejstva takve elektrane bi bio veći nego kada se samo greje voda za parnu turbinu.

Geotermalna energija?!? E kamo sreće da negde možemo izvući 2000C iz nje. Već bi vrteli generatore na taj način. MHD bi samo povećao iskoristivost takvog postrojenja.

spadej

Toliku temperaturu bi mogli da potrazimo u vulkanima, mozda?

NShappy

Mislim da ni lava nema tu temperaturu. Po wikiju, temperatura na izlazu iz vulkana je 700-1200C.

Yagodinac

Koliko se ja sećam geografije iz detinjstva, tečna lava je 1400. Sve ispod je gušće a staklo (analog bazalta) je nemoguće obraditi ispod 1200 stepeni. Tačnije jedino su stari Egipćani obrađivali staklo na 800, jer nisu imali tehnologiju postizanja većih temperatura, ali je isto bilo totalno neprovidno. I bilo je gušće od testa (vidi druge moje postove  ;D)
Međutim, koristiti temperaturu lave je na prvi pogled izuzetno lepo. Na drugi pogled je nepraktično jer malo mesta na planeti ima pogodnih za to. A bušenje zarad traženja magme... pitajte nekog inženjera ili tehnologa šta misli o tome. Opsovao bi vas verovatno.
Milsim da je budućnost u dvema stvarima: termonuklearnoj energiji (nažalost) i solarnoj. Zasad sve ostalo zvuči skupo (solarna i nije toliko skupa; popločate Saharu jednom i to ostaje 100 godina, moguće je računati i isplativost na period od 100g). Nafta će biti uskoro sve skuplja a gas može biti dobra alternativa ali neće, zato što Rusija ima najveće rezerve a ostali im poturaju nogu.

bear

Quote from: Yagodinac on August 18, 2009, 10:02:58 pm
Milsim da je budućnost u dvema stvarima: termonuklearnoj energiji (nažalost) i solarnoj. Zasad sve ostalo zvuči skupo (solarna i nije toliko skupa; popločate Saharu jednom i to ostaje 100 godina, moguće je računati i isplativost na period od 100g).


??? Solarna je najskuplja. Solarne celije su skupe, imaju slabu efikasnost, mora da se prekrije ogromna povrsina za iole zanimljivu kolicinu energije, a bonus problemi sa lokacijama tipa Sahara su ogromni troskovi odrzavanja i jos veci gubici dok se ta energija ne dostavi do glavnih potrosaca (super je visoki napon ali kada prodjes vise HILJADA kilometara...). Geotermalna energija (makar ne preko magicnih MHD-ova na 2000C) nije los posao, ali je nazalost vrlo ograniceno gde je moguca eksploatacija. Vetar (koji je isto indirektno solarna energija) je OK, ali verovatno ne ovako kako se danas koristi. Plima je isto uglavnom neprakticna...

Tako da, kako god obrnem, nema 'univerzalnog' resenja (osim nuklearki, bez kojih kako sada stvari stoje ne mozemo), jedino je pitanje koja pojava ima najvecu energetsku gustinu na datoj lokaciji. Negde ce to biti svetlo, negde vetar, negde geotermalna energija, negde plima, negde nesto sesto, i u tome i jeste poenta - sto su ti izvori razlicitiji, to manje zavisimo od nekog pojedinacnog i to je globalni energetski sistem robusniji.

QuoteNafta će biti uskoro sve skuplja a gas može biti dobra alternativa ali neće, zato što Rusija ima najveće rezerve a ostali im poturaju nogu.


I nafta i gas su akumulisana solarna energija i stoga ne predstavljaju dugorocno resenje. Da, koristicemo ih mi i kada svi autobili budu isli na struju/H2/stagod, ali ne u toj meri (=potpuna zavisnost) kao sada.



NShappy

I dalje tvrdim, energetska efikasnosnost je nešto što suviše zanemarujemo. Kada bi ceo svet postigao energetsku efikasnost koju neguju u zapadno evropskim zemljama, skandinavskim pogotovo, uštedele bi se neverovatne količine energije. Dvocifreni procenti su ogromni uspesi za ovakve stvari.

Uzgred, znate li da jedan kotao u TE Nikola Tesla B proguta 20000 tona uglja dnevno (dvadeset hiljada tona za 24h). Imaju dva takva kotla. A imaju i 6 "manjih" kotlova u drugoj obrenovačkoj elektrani... a mi i dalje koristimo u 95% slučajeva volfram sijalice.

Predrag

QuoteMislim da ni lava nema tu temperaturu. Po wikiju, temperatura na izlazu iz vulkana je 700-1200C.


Tačno je. U nekoliko naučnih emisijama, koje sam gledao, je za lavu rečeno da ima 1200C na izlazu iz vulkana.
- Star adventurer GTI
- Samyang 135mm F2, Viltrox 85 mm F1.8, Sony 50 mm F1.8, Sony 28-70 F3.5-5.6
- Sony A7M2

sasaz

August 19, 2009, 08:50:30 am #148 Last Edit: August 19, 2009, 09:28:56 am by sasaz
Nuklealna energija, bilo fisija ili fuzija je nepraktična na Zemlji, i to je činjenica. Bilo zbog toga što je ubitačna po živi svet (fisija), a vek trajanja takvih elektrana ograničen, bilo zato što klasična fuzija zahteva enormnu temperaturu, ogromne količine goriva i nije je nimalo lako kontrlisati...

MHD bi teoretski efikasno mogao da se koristi tamo gde postoji visoka temp. koja može dovesti gas u stanje plazme - dosta prostora za istraživanje. Za daleko manje temperature, postoje i drugi načini na koje bi moglo da se iskoristi.

Termalne (toplotne) energije ima na pretek i svuda. Dovoljne su relativno male razlike u  temperaturi da bi se efikasno iskoristio piezoelektrični efekat.

Prof. dr. Orest Symko sa fakulteta u Juti dobija milione dolara godišnje za takva istraživanja (uglavnom od vojske). Ukoliko je verovati dostupnim informacijama imaju prototipove uredjaja koji uz zagrevanje tube napunjenom vazduhom i temp. razliku od min. 30C proizvode oko 120 decibela konst. freqv. a time posledno i struju, uz efikasnost od min. 20-25% za osnovne i čak 40% za naprednije modele.

Bivši NASA naučnik Lonnie Johnson je od svojih patenata inkasirao stotine miliona dolara i sve investirao u svoju kompaniju koja se bavi istraživanjima vezanim za pretvaranje termalne energije u elektrčnu (http://www.johnsonems.com). Ako je verovati dostupnim informacijama, solarne ćelije koje je osmislio imaju efikasnost od 60%, a takodje rade i na konvertorima gde je dovoljna i mala fluktacija temperature u okruženju i sl. Takodje ga finansira i National Science Foundation, tako da ne bi trebalo sumnjati u ozbiljnost celog projekta...

Takodje je bitno spomenuti da pomenuti uredjaji nemaju pokretne delove, tako da je održavanje minimalno i bukvalno se svodi na trivijalnu zamenu, što je verovatno presudan faktor svima. Suština je u tome da nam nisu potrebne prljave tehnologije i da ima puno prostora za inovacije i rad na povećanju efikasnosti.

NShappy

Kada kažeš termalnu energiju, na čega misliš tačno? Na geotermalnu ili na bilo koju toplotnu?!?

Inače da, kada bi neko napravio nešto malo i jednostavno što toplotu pretvara direktno u struju, recimo, grejemo neki komad nečega, to nešto se brzo hladi a na krajevima tog nečeg dobijamo električnu energiju, bilo bi to genijalno. Zamislite da hladnjak u kolima toplotu ne baca u okolinu nego pretvara u struju koju teramo u elektromotore da pomažu ovom glavnom motoru?!? :)
Ne zaboravimo da gomile eletromehaničkih naprava imaju toplotu kao čist gubitak.

Radi mnogo njih na takvom pretvaraču, ali sve je to nešto idimidođimi. Te neko napravio ali čuva patent, te neko napravio ali stepen iskorišćenja 2%, te neko napravio ali košta 100000USD po komadu... ne mož' naći pravu informaciju.

Soalrni paneli sa 60% iskorišćenja, kada budu mogli da se kupe, bar da ih stave na satelit, verovaću. Do tada...