• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Alternativni i novi izvori energije

Started by flintviking, June 01, 2007, 10:09:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


flintviking

pa to nisu novi i alternativni izvori

flintviking

Evo, sada je grad Nis raspisao neki konkurs za skupljanje otpada koji moze da se reciklira,
pa sam ceprkao i saznao da jedna austrijska firma vise od pola odpada koristi za gorivo, a ostalo reciklira, tako da skoro nista ne baca...
Koji je to nivo napretka....

gucic

Cek da vidis one severnjake gore...ti su otisli ne za deceniju ispred nas vec jedan milenijum. Tamo se sve reciklira. Nepojmljivo je da neko baci potrosene baterije u djubre. Lepo se ode do prodavnice, das potrosene baterije, a oni ti daju popust za nove. Kad bolje razmislim, nije to samo tako u Skandinaviji vec u celoj Evropi i razvijenom svetu. U Japanu svi gradjani imaju citava uputstva kako, sta i gde treba da odlazu i separiraju u kantu za smece, a organska materija se kompostira i onda koristi kao djubrivo...
Sve je to lako izvodljivo da bude i kod nas, samo nece ovi iz skupstine da izglasaju takav zakon. Npr. sad su povisili i cenu za automobiski plin jer mnogo ljudi vozi na taj alternativni pogon (koji izgovor,a?). A sta su uradili u Austriji? Pa, snizili su cene automobila koji imaju plin.
Dakle, sve se ovde radi suprotno.

flintviking

od ovog me je zabolela glava, to mi nemozemo za narednih 10 godina da postignemo....
zabrinjavajuce....

mmilan

Vidim ode ova tema u offtopic, pa da je vratim nazad :) (reciklaza i alternativni izvori energije bas i nisu direktno povezani)

Novi izvori energije bitni su iz dva razloga - prvi je taj sto ponestaje fosilnih goriva a drugi ekoloski (tu upada i reciklaza). Ne znam tacne vrednosti za procnu rezervi nafte (jer se dosta razlikuju) ali u svakom slucaju rec je o nekoliko desetina godina, a posle... mora nesto da se smisli do tada. Kandidati postoje i u principu funkcionisu, najveci problemi su trenutno ekonomska isplativost. Najbitni kandidati su: vetar, sunce i nuklearna energija. Osim ovih tu su i organska goriva, plima/oseka, termalni izvori itd itd ali mislim da su oni zanemarljivi u globalnim razmerama.

O solarnoj energetici bas i nemam neko visoko misljenje. Mala efikasnost (trenutno do oko 15%), prilicno "nestabilan" izvor (noc/dan, oblaci, leto/zima - kad je najpotrebnija energija nje ima najmanje), ogromni problemi akumuliranja energije. Mnogi navode solarni energiju kao ekolosku a kad se neke "sitnice" uzmu u obzir ne bih rekao da je tako. Efikasnost sadasnjih celija je otprilike jedna obicna sijalica po kvadratnom metru, da bi dobili neku normalno upotrebljivu kolicinu energije potrebni su vam kvadratni kilometri prekriveni panelima. Toliko o ekologiji - nista zivo ne moze da opstane ispod tih panela. Naravno, ogromne su oblasti primene solarne energetike ali potencijal ovog izvora je, mislim, zanemarljiv kada se gleda u globalnom pogledu.

Vetar - mnogo efikasniji i jeftiniji izvor. Vec se mnogo primenjuje u Evropi. Polja vetrenjaca po Austriji, Nemackoj, Holandiji itd. Vetrenjace velike snage, ne zauzimaju mnogo prostora itd. Imaju i one svojih nedostataka, ali kako stvari stoje daleko su efikasniji i rasporstranjeniji izvor energije od solarnih panela.

Nuklearna energija - postoje dve vrste fuzija i fisija. Trenutno jedini siguran izvor su nuklearne centrale i fisija. Ako problemi sa nedostatkom energije i klimatskim problemima nastave ovim tempom trenutno je gradnja novih nuklearnih eleketrana jedini izlaz. Dosta je uradjeno na bezbednosti, razvijaju se novi tipovi reaktora koji su neuporedivo sigurniji, problemi su sa otpadom. Postoje neki metodi skaldistenja a cak i prerade, ali za sada su uzasno skupi. U svakom slucaju ovo je nesto sto funkcionise i moze da da pozitivne rezultate.
Fuzija je nesto sasvim drugo - vise energije, mnogo vise goriva (fisiona goriva su isto ogranicena)ali problem je sto je jos neostvariva u primenljivom smislu (fuzija se postize u labaratorijama ali vise energije se ulozi nego sto se dobije). Dosta se radi na ovome, ali cini mi se da su pravi rezultati predaleko

....
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sale11472

QuoteO solarnoj energetici bas i nemam neko visoko misljenje. Mala efikasnost (trenutno do oko 15%), prilicno "nestabilan" izvor (noc/dan, oblaci, leto/zima - kad je najpotrebnija energija nje ima najmanje), ogromni problemi akumuliranja energije.


Ovo se mahom odnosi na dobijanje elektricne energije solarnim celijama ali to ne mora da bude jedini nacin koriscenja, pa ceo mediteranski basen prakticno moze da koristi solarnu energiju za grejanje, u vecini zemalja bogami i i koriste Sunce za npr zagrevanje vode a tu vec ima i znatno manje problema sa skladistenjem. Da ne pominjem sad neke naprednije koncepte gradnje kao sto je pasivna solarna gradnja itd itd time se kod nas ozbiljno bavio neko ko se opekao nuklearnom energijom. Doduse perspektiva Solarne energije (kao da neka druga na ovoj planeti postoji) bi bila znatno svetlija ako bi se resio problem bezicnog prenosa......

Da ne bude nesporazuma i ja sam isto tako misljenja da je jedina perspektiva u nukleranoj energiji (kao da neka duga i postoji na ovoj planeti  ;) )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mmilan

Naravno, mislio sam samo na dobijanje el. energije. Topla voda, grejanje i slicne primene su nesto sasvim drugo, a previse je izgubljenog prostora na krovovima :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sashastar

Da li ste se ikada pitali kako bi energija osoba koje neprestano cupkaju ili klate nogu mogla da se korisno iskoristi? Pronalazači se već odavno bave tim problemom. Na primer, grupa istraživača sa Univerziteta u Sautemptonu, u Velikoj Britaniji, konstruisala je efikasan mikrogenerator koji kao pogon koristi vibracije okoline.

Uređaj ne veći od kocke šećera ima četiri sićušna stalna magneta montirana na elastičnoj konzoli, osetljivoj na vibracije podloge na kojoj je uređaj postavljen. Odmah do konzole nalazi se namotaj žice u kome vibrirajući magneti indukuju struju. Odavno je poznato da, na primer, velike građevine, kao što su oblakoderi ili mostovi, neprestano podrhtavaju.

Istovremeno, po takvim objektima se iz raznih razloga montiraju razni senzori sa pogonom na baterije, koje, ma koliko retko, ipak treba s vremena na vreme zameniti, pa zbog toga moraju da budu postavljeni na mestima kojima se može prići. Senzori opremljeni mikrogeneratorom struje mogli bi da se postavljaju bilo gde.

Mikrogenerator razvijen na Univerzitetu u Sautemptonu pretvara oko 30 odsto kinetičke energije vibracija u struju. Prilikom testiranja na jednom mostu mikrogenerator je prozivodio 46 mikrovata električne energije, sasvim dovoljno za napajanje bežičnog signalizatora naprezanja. U poređenju sa do sada konstruisanim sličnim uređajima ovaj je davao više struje. Za sada nema podataka da li je iko pokušao da ga isproba na nozi neke nervozne osobe.


mmilan

July 06, 2007, 11:19:02 pm #24 Last Edit: July 06, 2007, 11:59:44 pm by mmilan
Isti tekst mozete da nadjete i na:

http://www.voanews.com/serbian/2007-07-05-voa4.cfm
http://www.newscientisttech.com/article/dn12190

Ima i par linkova, ako nekog interesuje dobar pocetak potrage :)


edit: Ubacio sam pogresan link
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

gucic


Sve zavisi kako se gleda na reciklazu i alternative izvore energije i ekoenergiju. Alternativni izvori energije ne moraju da budu ekoloski (nuklearna, metan, zemni gas.. npr.). Sve ima svoje prednosti i mane. Reciklaza je fenomenalan "izum" koji treba sto vise primenjivati jer se dobijene sekundarne sirovine mogu porediti 100% sa originalnim - takva je danasnja tehnologija. Pitanje je koliko ce zaziveti nuklearna energija u svetu. Npr. najvise nuklearki ima Francuska, a najvise vetrenjaca u Evropi ima Nemacka. Mislim da Nemacki zakoni i nacela ekologije sve govore kako treba da se ophodimo prema danasnjim rizicima koje nose jeftine, a opasne energije. Vetrenjace opet nisu nista bolje po ekosistem. Oko njih jedva da nesto moze da zazivi sem niskog rastinja i zbunastih vrsta...jer sve sto raste visoko, moze da dodje u kontakt sa propelerima. Postoje cak i podvodne vetrenjace koje rotira morska struja ili pad reke. To su sve sjajni izumi ali imaju stetan uticaj na celokupan ekosistem i zauzimaju ogromne povrsine, bas kao i solarne ploce. Ipak, vetrenjace su i dalje zakon.
Samit UN-a 1992. u Riju obavezuje sve potpisnike (gotovo ceo svet) da razvijaju i upotrebljavaju ekoenergiju i obnovljivu energiju - sunce, voda, vetar, biogas, plimu i oseku...
Solarne ploce jesu slabasne za danasnje uslove ali dobre ploce na svakoj zgradi umesto krova mogu jako dobro da posluze. Mnogi u svetu to danas primenjuju. Sem toga, sijalice sa volframom se sve vise izbacuju i jedan od prioriteta EU je da do 2020. bukvalno vise ne koriste ove sijalice jer im je odnos cost/benefit  uzasan. Sada se sve vise primenjuju popularne stedljive sijalice, a nadam se da ce jos brze revolucijom doci i LED koji je sjajan. Mnogi naucnici su napali "stedljive" sijalice da sadrze solidne kolicine zive i da zagadjuju okolinu posto se bace na otpad jer je njihovo recikliranje, gotovo, neisplativo.
Tu je i biodizel ali su se Kastro i Caves pobunili (sa pravom) oko ove alternativne i ciste energije jer nastaje od psenice i drugih poljoprivrednih kultura ali i od iskoriscene masti i ulja (iz restorana i domacinstava), a ljudi nemaju sta da jedu u svetu..sto jeste tacno. Recimo, gomila autobusa u Lionu (cini mi se) vozi na biodizel. Dobro, dosao sam do Cavesa i Kastra..da zastanem za sada  :)


mmilan

http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

flintviking

Hm, vidis, i to je zanimljiva konstatacija,
alternativni izvori energije ne moraju da budu ekoloski
.
Nisam toliko duboko razmisljao kada sam pokretao temu.
Jer zapravo, potreba za njima, alternativnim izv. en. se javlja usled pretnje da ce ovi poznati ubrzo nestati...
znaci ekonomska potreba. A o ekologiji, ne verujem da savremena industrija razmislja mnogo,
Da, naravno da treba razmisljati i o tome. I vise sam nego Za

mmilan

Na zalost, nista nije free :( Pitanje je samo koliko stete nesto nanosi. Dobra stvar kod alternativnih izvora je to sto, u sustini, svi imaju primenu - svaki na svom mestu i u svoje vreme.

Trenutno najveci problem je CO2 tako da se o njemu najvise razmislja. Ovi pomenuti izvori ne emituju CO2 ali imaju druge mane. Jos uvek su svi ti izvori daleko od trenutka da mogu u potpunosti da zamene termo- i hidro- elektrona (koje su uzasno veliki zagadjivaci) ali svi ovi izvori rade, a to je najvaznije. Usavrsavanja ce povecati efikasnost, smanjiti zagadjenje itd.

Najbitnije je da ljudi shvate da nafta i ugalj nisu veciti, kad to shvate sve ce biti lakse :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

flintviking

Ja mislim da je to shvaceno odavno, samo nije ekonomski jos opravdano realizovati nove ideje,
ili sam u velikoj zabludi, ogromnoj... :o