• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Alternativni i novi izvori energije

Started by flintviking, June 01, 2007, 10:09:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

sale11472

Quote from: flintviking on July 18, 2007, 02:01:54 am
...
cak je i ne muckam.


He he upravo o tome i govorim samo kad prestane da radi pogledaj koje su baterije u pitanju i zameni ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking

Izgleda da ce tako da bude,
samo dugo traju, svaka im cast.
Preko dve godine vec traju.

StamenkoR

November 16, 2007, 06:51:39 pm #122 Last Edit: November 16, 2007, 07:25:03 pm by StamenkoR
MOje misljenje je da je zapravo prenos energije problem a ne njen nedostatak. Mi smo praktino ograniceni na domet solidnih ( cvrstih ) medijuma unutar kojih ostvarujemo usmereno kretanje elektrona. Na zalost. Mozda odgovor lezi u mislima Nikole Tesle i njegovom konceptu bezicnog prenosa eletricne energije o kome ne znam nista, ako neko ima ideju ili saznanje kako je on to mogao da konceptuira ili pak poseduje link ili naziv dela i ime autora literature u vezi s tim,  molio bih ga da to podeli sa nama ovde na forumu.

Energetski resursi su zavidno mali ukoliko se ogranicimo samo na prirodne pojave koje se desavaju neposredno na planeti zemlji. Solarna energija ovde ( na zemlji ) jeste problem upravo zbog toga sto smo zalepljeni za njeno tolo, povrsinu, uski pojas atmosfere ... Sama atmosfera, zagadjenja i necistoce u njoj, rotacija zemlje, promene godisnjih doba znatno umanjuju koeficijent iskoriscenja sol. energije. Sve zato sto zrake svetlosti hvatamo ovde, na zemlji, a posto smo veoma ograniceni u pogledu medujima za prenos i provodjenje kretanja jednom usmerenih elektrona ( mozda ponavljam nesto sto je vec neko rekao, nisam procitao sve postove u ovoj temi, to cu uciniti drugi put, kad budem imao vremena, ukoliko je to slucaj, izvinjavam se )

Ja vidim buducnost u energetskim plug-in-ovima ( jer oni to zaista jesu, niko od nas ne trazi da stvaramo energiju ( hvala bogu, kako bi to uzaludan posao bio ) nego samo da se prikljucimo i prevedmo je u oblik koji nam odgovara) van planete zemlje u sirem smislu. Prevodjenje energije iz jednog oblika u drugi, na zalost, na planeti zemlji uvek znaci narusavanje krhke harmonije ekosistema, covek mora da pravi kompromis izmedju prevodjenja jednog oblika energije u drugi i kvaliteta sredine u kojoj zivi ( jer energija na zemlji jeste ogranicena i konacna ako planetu zemlju posmatramo kao nezavisan entitet, a iz drugog ugla i ne mozemo da je posmatramo jer smo upravo vezani za nju svojim postojanjem ). Ukoliko bi postojao nacin da solarnu enrgiju ili bilo koji oblik energije "hvatamo" van naseg ekosistema, van planete zemlje u sirem smislu, u otvorenom kosmosu ( putem solarnih panela cime bi se visestruko povecao koeficijent iskoriscenja i omogucila bezbriznost u pogledu potrebnih povrsina zahvata ) ili koristeci resurse drugih nebeskih tela ( sto bi omocilo neogranicenu eksploataciju resursa bez zabrinutosti za sistem koji ne pretstavlja zivotnu sredinu ), te da jednom preveden osnovni izvor u usmereno kretanje elektrona bezicno, na velike daljine, bez upotrebe cvrstog medijuma, sprovedemo do risivera na planeti zemlji   , tek tada bismo ostvarili znacajniji skok u pogledu mogucnosti covecanstva da prosperira tempom koji mislim da svi ovde prizeljkujemo.

Pitanje "alternativnih" energetskih resursa je pitanje opstanka ljudskog roda. Energija se samo prevodi iz jednog oblika u drugi i zbog toga prevodjenje eeergije na zemlji u nama najpotrebniji oblik bezuslovno znaci unistenje planete zemlje kao funkcionalne celine, odnosno narusavanje kvantitativnog energetskog bilansa potrebnog za odrzanje funkcija tog sistema. Postoje dva nacina da ljudski rod izumre:

1) nezavistan od ljudskih faktora ( prestanak nuklearnih rekacija na suncu, priblizavanje zemlje suncu spiralnom putanjom te povecanje temperature ... ).
2)zavistan od ljudskih vaktora ( sveopsti rat oko preostalih energetskih resursa ( hrana, elektricna energija, voda... ) ili pak sam njihov nedostatak

U svakom slucaju, slucaj unistenja planete nezavistan od ljudskih faktora ce morati jednom da se desi i ljudski rod ce morati da se "seli". BIce potrebno mnogo energiej da se ulozi kako bi ljudski rod postaop sposoban da izvede jedan takav manevar i ja nisam sigran da je na planeti zemlji ima dovoljno i ukoliko ljudskig rod te resurse bude koristio za sve svoje potrebe bojim se da nece ni doci u priliku da razmislja o manevru i da ce uspeti da unisti sam sebe pre nego sto ga bilo sta drugo ugrozi. S druge strane, ukoliko energiju na zemjli prestane da koristi i ostavi je da obavlja funkciju odrzanja zivotne sredine, a za svoje potrebe koristi energiju iz prikljucaka van sistema planete zemlje covecanstvu ce se pruziti mogucnost da razmislja o manevru i buducnosti ljudskog roda.

Stoga, na osnovu gore recenog, ne vidim nikakvo dobro iz trazenja nacina da se na neki drugi nacin eksploatise striktno ogranicen energetski resor planete zemlje. Takvo resenje je kratkorocno i iz jednacine E=mc^2 jasno sledi da ce usloviti nastanak novih problema po materijalnu stvarnost planete zemlje. Iako postoji velika mogucnost da mi te probleme previdimo prilikom konceptuiranja novog resenja. Drugim recima, spas ljudskog roda, koji je uslovljen i direktno je u vezi sa obiljnem ili oskudicom energije koja mu je stavljena na raspolaganje, lezi u revolucionarnom nacinu prenosa energije, ciji je izvor van sistema planete zemlje, na planetu zemlju i koriscenju upravo tog viska koji se nasao u datom sistemu, nikako koristiti vise nego sto je taj visak. Visak nije solarna enetgija ( jer u tom slucaju odizmamo energiju koju je sistem predvideo da ce doci na tlo zemlje, obasjati lisce, omoguciti fotosintezu itd... ), visak nije energija vetra ... visak je energija ukrocena van celog tog sistema.

Izvinjavam se na dugackom postu koji mozda po necijem misljenju zalazi u offtopic ali on to nije. Alternativni izvori energije koji ce doneti korist, prosperitet i spas celom covecanstvu nisu unutar sistema koji nazivamo planetom zemljom.

Stamenko Radosevic

moki

mislim da je taj dan, kad se na takav "bezicni" nacin posalje energija na zemlju, toliko daleko da je o tome strasno i misliti..
nisam citao sve poruke, pa ne znam da li je neko pomenui biomasu (otpatke poljoprivrednih proizvoda).
to je ono cega imamo u izobilju, a u najvecem delu se baca. prvo trebamo da iskoristimo ono sto vec imamo i da na taj nacin obezbedimo energetsku nezavsnost. trebamo iskoristiti i smece. pa ceo bec se greje na taj nacin. postoji jedno selo u austriji, ne znam tacno kako se zove, koje svu energiju dobija iz vetra, sunca i biomase a visak energije prodaju.
nikako ne treba zanemariti solarnu energiju. sigurno ne treba ceo energetski sistem bazirati na njoj, ali zasto ne iskoristiti?
resenja su dakle tu, samo ih treba primeniti. ovo kod nas ide tako sporo, zbog niske cene struje. na drzavi je da obezbedi uslove za primenu svih ovih tehnologija, ali kako stvari stoje, u srbiji se to nece desiti jos stotinama godina.
koriscenjem svih ovih izvora energije (na globalnom nivou) i uz malo nuklearne, moguce je ostvariti energetsku nezavisnost. a tada mozemo mirno razmisljati o buducnosti.
tu su jos pasivne kuce i gomile sitnih stvari koje kad se spoje u jednu celinu mogu dostapopraviti nasu energetsku efikasnost, a ta energetska efikasnost je po meni glavni problem u srbiji.

ikalo

Ja vjerujem da je svaki oblik izvora energije vodi porijeklo od solarne energije i sunca.

- energija plime i oseke je uzrokovana gravitacijom sunca i mjeseca...
- energija vjetra uzrokovana razlicitim zagrijavanjem djelova planeta direktno od sunce
- hidroenergija je energija vode koja je "dignuta" tako sto je prvo isparena zagrijavanjem mora a kasnije se kondenzuje na vecim nadmorskim visinama
- fosilna goriva su u stvari pra pra pra historijska biomasa koja je nastala fotosintezom (koju pokrece sunceva svjetlost) i pod posebnim uslovima u "utrobi" zemlje pretvorena u naftu, ugalj ili prirodni gas
- biomasa je opet nastala fotosintezom, samo za razliku od fosilnih goriva, nije izlozena visokom pritisku da bi postala "koncentrovana" kao sto je recimo nafta

sve ostalo je pokretano suncem... i svakodnevno planeta zemlja dobija "energetsku injekciju" od sunca... nase je samo da nadjemo nacin da tu energiju konvertujemo u nama pogodan oblik (elektricnu struju u najvecem procentu)...

prenos nije kritican.... bakarni vodovi ne stvaraju velike gubitke kao sto bi moglo da se na prvu pomisli. Mnogo veci gubici su u bezicnom prenosu... Problem sa trenutno dostupnim izvorima energije je prije svega ogranicenost i zagadljivost onih izvora koji su ekonomski isplativi i jos uvijek nerazvijenost tehnologije dobijanja energije iz alternativnih izvora da bi bila dovoljno jeftina. Ljudi, gospodo, drugovi, braco (ili kako vec )... stvar je samo u novcu... i moci ljudi koji zaradjuju mnogo novca na trenutnim izvorima energije.

da se malo vratimo na bezicni prenos... on je jedino moguc nekom vrstom zracenja, tacnije nekom vrstom elektromagnetnog zracenja. neizbjezno gubici se stvaraju prilikom prevodjenja "uhvacene" ili na neki drugi nacin stvorene energije u svjetlost. Tu je svjetlost onda potrebno prenijeti do prijemnika sa sto manje rasipanja.... a onda dolazimo opet do problema, kako da energiju koju smo uhvatili u svemiru i poslali na zemlju kao svjetlost, pretvorimo u nama upotrebljiv oblik (toplota, elektricna struja, mehanicki rad)... a da ne spominjem sta bi se desilo kada bi recimo nekakva letjelica zalutala u taj visokoenergetski snop svjetlosti...

Ako se jednog dana i realizuje ideja o ogromnim solarnim panelima u svemiru, mnogo efikasniji nacin bi bio punjenje akumulatora ili na drugi nacin vezanje dobijene energije u hemijska goriva, pa spustanje istih na zemlju... to bi visestruko pojeftinilo distribuciju nego trazenje bezicnog rjesenja... Na zalost, uvijek bi postojala opasnost od havarija, nesreca i gusarenja....

bear

Quote from: ikalo on December 02, 2007, 09:55:01 pm
Ja vjerujem da je svaki oblik izvora energije vodi porijeklo od solarne energije i sunca.


Postoje tri osnovna izvora energije, poredjani po kolicini:

3. Kosmicka energija (vrrrrlo mala kolicina)
2. Solarna energija (bilo direktna ili indirektna preko biomase, vetra, nafte, itd)
1. Geotermalna energija

Ako pogledamo kolicinu energije, iako Sunce proizvodi jako puno nama na Zemlji je u idealnom slucaju dostupno oko 500W po kvadratnom metru, geotermalni izvori daju daleko daleko vise, samo im eksploatacija nije u opstem slucaju tako jednostavna (ali ako razmisljamo o turanju energetskih satelita u orbitu, onda smo vec svakako presli kategoriju jednostavnosti :) ).

QuoteProblem sa trenutno dostupnim izvorima energije je prije svega ogranicenost i zagadljivost onih izvora koji su ekonomski isplativi i jos uvijek nerazvijenost tehnologije dobijanja energije iz alternativnih izvora da bi bila dovoljno jeftina. Ljudi, gospodo, drugovi, braco (ili kako vec )... stvar je samo u novcu... i moci ljudi koji zaradjuju mnogo novca na trenutnim izvorima energije.


Kolicinu odredjuje prvenstveno fizika. Kolicina energije koja stize do zemlje iz svemira je tacno odredjena, tu je jedino pitanje efikasnosti. Kolicina suncanih dana, polozaj, pravac i jacina vetrova, morskih struja, itd zasad nisu nesto na sta mozemo da uticemo. Vecina razvijenog sveta se nalazi na (sa tog aspekta) nepovoljnim energetskim lokacijama, pa im je nafta (koliko god moci i novca neki zaradili na njoj) i dalje jeftinija. Naravno doci ce dan kada vise nece biti jeftinija (obratite paznju na jedan bitan zakljucak - energija nece biti JEFTINIJA, nego ce fosilna goriva biti SKUPLJA), i na to se treba pripremiti, ali to mu dodje to - ne koristiti neki resurs dok ga ima (naravno uzimajuci u obzir ekoloske posledice) je stvaranje iste situacije kao da ga VEC nema.

Quote
da se malo vratimo na bezicni prenos... on je jedino moguc nekom vrstom zracenja, tacnije nekom vrstom elektromagnetnog zracenja. neizbjezno gubici se stvaraju prilikom prevodjenja "uhvacene" ili na neki drugi nacin stvorene energije u svjetlost. Tu je svjetlost onda potrebno prenijeti do prijemnika sa sto manje rasipanja.... a onda dolazimo opet do problema, kako da energiju koju smo uhvatili u svemiru i poslali na zemlju kao svjetlost, pretvorimo u nama upotrebljiv oblik (toplota, elektricna struja, mehanicki rad)...
Quote

Paovaj, isto sto radimo i sa suncevom svetloscu...

QuoteAko se jednog dana i realizuje ideja o ogromnim solarnim panelima u svemiru, mnogo efikasniji nacin bi bio punjenje akumulatora ili na drugi nacin vezanje dobijene energije u hemijska goriva, pa spustanje istih na zemlju... to bi visestruko pojeftinilo distribuciju nego trazenje bezicnog rjesenja...


Atmosfera Zemlje cini svaki prenos materije vrrrrlo neisplativim.

sale11472

Quote from: bear on December 03, 2007, 11:11:08 am


Postoje tri osnovna izvora energije, poredjani po kolicini:



Aaaa jock postoji samo jedan IZVOR energije i to je termonuklearna energija, OK nekada davno mozda je bilo i drugih (tamo negde u vreme BB) ali sada imamo samo to, pa sto onda da koristimo posrednike (koji uvek i svuda dizu cenu) posvetimo se izvoru. Ili krace ja od svih alternativnih izvora energije navijam za Fuziju ;D (mada mogu i ostali oblici koriscenja nuklearne energije uz naravno pametne metode a ne pomocu ovih sporogorecih bombi koje se danas koriste)

QuoteKolicina suncanih dana, polozaj, pravac i jacina vetrova, morskih struja, itd zasad nisu nesto na sta mozemo da uticemo.


A i ako budemo nekada mogli VELIKO je pitanje da li ce to biti isplativo zarad dobijanja energije, nekako ima utisak da ce tu biti potrebno uloziti vise nego sto moze da se dobije nazad....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

Vrlo zanimljiva rasprava. Apsolutno podrzavam one koji bi da sade sume ali sam protiv drvoseca.

Svaki put kada ostanem bez struje pocnem da mozgam o nekoj alternativi. O nekom jeftinom, neiscrpnom, svima dostupnom i jednostavnom za transformaciju, izvoru energije. Da li tako nesto uopste postoji? Tesla je rekao da postoji. Citao sam o tom pravcu njegovih razmisljanja i bila su revolucionarna u njegovo, a i u nase vreme.

Verovatno ce se mnogi smejati i misliti da je to ipak SF ali skupio sam hrabrost.... Nasa planeta zemlja se okrece oko svoje ose, zar ne?
A u isto vreme ima i svoj magnetizam. Pa sta je magnet koji se okrece? Rotor, naravno. Samo neko treba da smisli kako da napravimo stator i imacemo vecni generator elektricne energije. Napraviti stator oko ekvatora, ili na nekom drugom mestu, jeste SF i verujem da Tesla nije ni mislio na tu opciju. Ali verujem da je razmisljao o Zemlji i njenom obrtnom magnetnom polju kao izvoru enrgije. Zamislite neki pulsar, ili slicnu zvezdu, sa ekstremnim brzinama i magnetizmom... ko zna, mozda "neko, tamo negde" upravo pomoci tih prirodnih fenomena sedi za "racunarom" i raspravlja na forumu o tome kako zagaditi okolinu ili unistiti sopstvenu planetu.         

Druga moguca varijanta "svetog energetskog grala" mogla bi biti Gravitacija. Ima je manje-vise svuda u celom svemiru. Kako je upotrebiti?

Voleo bih da zavirim u daleku buducnost i vidim sta je prevagnulo: 1. reciklaza - ekoloski opravdano ali ne daje jeftinu energiju, 2. sume -  za papir ili bilo sta drugo, u vreme burnih klimatskih promena, 3. nuklearna energija - samo ako se otkrije kontrolisana fuzija, itd.

Ili mozda nesto zaista revolucionarno, nezamislivo jednostavno, svuda upotrebljivo i primenjivo, uz postovanje svih prirodnih zakona, cisto, jeftino i vecno. Kao i sam svemir. Da je Tesla samo jos malo poziveo sigurno bi svet danas izgledao totalno drugacije.

bear

Quote from: spadej on December 03, 2007, 05:30:40 pm
Svaki put kada ostanem bez struje pocnem da mozgam o nekoj alternativi. O nekom jeftinom, neiscrpnom, svima dostupnom i jednostavnom


SVAKA forma prozvodnje energije je krenula upravo iz navedenih ciljeva. Elektrane na ugalj, gas, naftu, vodu, nuklearno gorivo, sve, sve, sve to je je bilo vidjeno kao prirucan, jeftin, neiscrpan izvor energije, dok se (za neke) nije ispostavilo da ima i 'zackoljica'. Takodje ce vrlo verovatno svaka buduca forma proizvodnje imati svoje nepredvidjene nedostatke, ali to cemo videti tek kada krenu u eksploataciju na planetarnom nivou pa cemo smisliti nesto jos bolje, i tako u krug.

Quote
Verovatno ce se mnogi smejati i misliti da je to ipak SF ali skupio sam hrabrost.... Nasa planeta zemlja se okrece oko svoje ose, zar ne?
A u isto vreme ima i svoj magnetizam. Pa sta je magnet koji se okrece? Rotor, naravno. Samo neko treba da smisli kako da napravimo stator i


Nema smejanja, maaaala nezgodacija je sto se Zemlja okrece (skoro) UZ magnetnu osu. Da je popreko, bilo bi super, ali ovako...

QuoteVoleo bih da zavirim u daleku buducnost i vidim sta je prevagnulo: 1. reciklaza - ekoloski opravdano ali ne daje jeftinu energiju,


Ajjajaj, necemo valjda u ovo opet... Dakle reciklaza nije resenje _energetskog_ problema (cak je pre _uzrocnik_ na duge staze gledano).

r2d2

Pominjani su super kondezatori, ,mogo puta na ovom forumu, ali zbog zadnje recenice gde se obicno hodanje koristi kao izvor energije predpostavljam da ovaj tekst moze biti intresantan....
Izvor:
http://www.sk.co.yu/2007/07/sknt01.html

Svi oni koji znaju makar osnove elektrotehnike upoznati su sa kondenzatorima kao elementima koji mogu da uskladište određenu količinu električne energije, ali isto tako su upoznati i sa tim da povećanje količine uskladištene energije zahteva i povećanje gabarita kondenzatora. Opštepoznati problemi vezani za skladištenje energije u kondenzatorima obeshrabrivali su naučnike da se uopšte pozabave idejom korišćenja kondenzatora umesto baterija, sve do šezdesetih godina prošlog veka, kada su stvari polako počele da se zahuktavaju i kada su se pojavili prvi superkondenzatori (supercapacitors), kondenzatori izuzetno velikih kapaciteta. Danas su na raspolaganju superkondenzatori kapaciteta do nekoliko hiljada farada, a najčešća primena im je trenutno u hibridnim vozilima i vozilima na električni pogon, uglavnom u ulozi pomoćnih izvora energije u trenucima kada je potrebno u kratkom vremenu emitovati veću količinu energije. I pored postignutog napretka, današnji superkondenzatori ipak imaju gustinu energije po jedinici zapremine oko 25 puta manju od klasičnih baterija.

Tim naučnika sa Američkog MIT-a prišao je problemu superkondenzatora sa drugog stanovišta i odlučio da pokuša da skladištenje energije vrši na atomskom nivou, korišćenjem vertikalnih ugljeničih nano-cevi sa jednim zidom. Ove nano-cevi širine su svega nekoliko atomskih prečnika, i oko 100.000 puta veće dužine, a uz to su izuzetno pravilne strukture, što praktično znači da su dobijene gotovo idealne elektrode kondenzatora. Budući da se nano-cevi mogu veoma gusto pakovati, ovakva struktura obezbeđuje ogromnu površinu idealnih elektroda, čime se dobija gustina skladištenja energije uporediva sa onom kod sadašnjih baterija. Početni rezultati istraživanja su ohrabrujući i očekuje se da bi u sledećih nekoliko godina ova vrsta superkondenzatora mogla da uđe u komercijalnu primenu. Čak i ako bi kapacitet superkondenzatora ostalo na nivou današnjih baterija, njihove prednosti su nemerljive. Pre svega, za razliku od komercijalno raspoloživih baterija koje se mogu puniti do nekoliko hiljada puta, kondenzatori se mogu puniti i prazniti i više od milion puta, što njihov životni vek čini znatno dužim. Takođe, vreme potpunog punjenja kondenzatora meri se u sekundama, dok se klasične baterije pune satima, uz degradaciju kapaciteta, koja kod kondenzatora nije prisutna. Kondenzatori, pored toga, imaju izuzetno malu unutrašnju otpornost, visoku efikasnost (97-98%), veliku izlaznu snagu i veoma se malo zagrevaju. Kada je životna sredina u pitanju, kondenzatori, za razliku od baterija, ne sadrže nikakva toksična jedinjenja, tako da u svakom pogledu predstavljaju idealnu alternativu baterijama.

Još jedna od oblasti gde postoji potreba za minijaturnim izvorima energije je tehnologija nano-uređaja (nano-devices), čija je primena pre svega vidljiva u medicini, u vidu mikroskopskih uređaja koji se implantiraju u telo. Izrada nano-uređaja ne predstavlja toliki problem koliko njihovo napajanje - klasične baterije su prevelikih dimenzija i u sebi sadrže otrovne materijale koji se ne bi smeli naći u ljudskom organizmu. Profesor Zong Lin Vang sa Tehničkog univerziteta u Džordžiji veruje da je našao način da obezbedi napajanje za ove uređaje korišćenjem nano-generatora, koji koriste mehaničku energiju okoline za generisanje električne. Ideja se zasniva na korišćenju vertikalno složenih nano-žica od cink-oksida, koji ima poluprovodnička i piezoelektrična svojstva. Piezoelektrična svojstva ovog materijala znače da prilikom savijanja dolazi do stvaranja naelektrisanja. Iznad niza nano-žica postavljaju se elektrode koje u normalnom stanju ne dodiruju nano-žice, ali kada se nano-žice saviju, dolaze u kontakt sa elektrodama i predaju im naelektrisanje nastao usled savijanja. Minimalna mehanička kretanja, kao što je tok krvi u ljudskom organizmu ili grčenje mišića, dovoljna su za savijanje nano-žica i proizvodnju energije dokle god kretanje postoji. Štaviše, proračuni urađeni na osnovu osobina pojedinačnih nano-žica pokazuju da ovakav sistem može proizvesti do 4 W energije po kubnom centrimetru, što oblast primene čini daleko širom. Zamislite samo patike koje sadrže jednu ovakvu strukturu - energija koja se stvara prilikom hodanja bila bi dovoljna za napajanje većine prenosnih uređaja koji se danas koriste.


bear

Najveci problem sa kondenzatorima velikog kapaciteta je sto su brutalno opasni, bas zbog te osobine brze predaje/prijema energije. Jedan kratak spoj i ode sve dodjavola, ja svakako ne bih zeleo kondenzator od par Wh da drzim uz glavu. Samopraznjenjem i slicno da ne spominjem, tako da nije bas da su mi prvi izbor za skladistenje velikih kolicina energije...

QuoteKada je životna sredina u pitanju, kondenzatori, za razliku od baterija, ne sadrže nikakva toksična jedinjenja, tako da u svakom pogledu predstavljaju idealnu alternativu baterijama.


Ovo je verovatno neki novinarski prevod. Toksicnost kondenzatora zavisi od izbora dielektrika. Ono u cemu je bitna razlika da kondenzatori najcesce imaju duzi radni vek pa se moze raci da ih za isti period vremena manje dodje u smetliste. Ni baterije ne moraju biti toksicne, ali nekako uvek najveci kapacitet daju oni najgadniji elektroliti.



NShappy

Tekst koji je r2d2 preneo je o tim nekim novim kondenzatorima pravljenih na nano nivou. Nisu još izašli iz laboratorija. Nisu baš za poređenje sa do sada poznatim kondenzatorima, makar i onim high tech.

Ali problem opasnosti od kratkog spoja postoji. Ko ne zna, kondenzator nabijen s' mnogo energije, ukoliko dođe do kratkog spoja, oslobađa tu energiju gotovo trenutno. A to je skoro exoplozija. S' tim da se i tu nazire rešenje u vidu samog provodnika u kondenzatoru koji bi praktično imao određenu otpornost koja bi usporavala eksplozivna pražnjenja. Najlaičkije rečeno.

Teško da će takvi kondenzatori zameniti baterije. Čak i da zamislite teoretski idealan kondenzator, on ima određene osobine koje ga sputavaju u svakodnevnoj upotrebi. Recimo, napon kondenzatora opada linearno sa pražnjenjem. Dalje, da neki idealni kondenzator velikog kapaciteta brzo napunite, treba vam punjač veličine frižidera... i tako, biće to samo jedna dopuna budućim elektičnim vozilima i techno gadget-ima. Nikako zamena za baterije.

A piezo napajanja... eee... neka reše energetiku, vozila, lako ćemo za sitne uređajčiće.


bear

QuoteA to je skoro exoplozija. S' tim da se i tu nazire rešenje u vidu samog provodnika u kondenzatoru koji bi praktično imao određenu otpornost koja bi usporavala eksplozivna pražnjenja.


Znas kako, baterije su za redove manje sklone tome, i imaju raznorazne zastite (pogotovo li-ion) pa ipak na stotine ljudi dobijaju vece-manje opekotine od baterija u raznim prenosnim uredjajima. U slucaju kondenzatora opekotine zameniti evivalentom povece petarde u kombinaciji sa srapnelima samog aparata... tako hvala ali ne hvala, barem zasad :)

Quote from: NShappy on March 14, 2009, 11:46:17 pm
da neki idealni kondenzator velikog kapaciteta brzo napunite, treba vam punjač veličine frižidera... i tako, biće to samo jedna dopuna budućim elektičnim vozilima i techno gadget-ima. Nikako zamena za baterije.


Na nekoj manjoj skali se to desava vec i danas, tesko da se mogu zamisliti napajanja i energetska elektronika bez opakih kondenzatora. Pogotovo su interesantni gde se stvara/treba puno energije u kratkom periodu - recimo famozno regenerativno kocenje kod automobila.

bosko

Šta mislite o magnetima kao obnovljivim izvorima energije.
Na primer, ako se magnetne konstrukcije jednim delom odbijaju u jednom smeru, a drugim delom odbijaju u suprotnom smeru do kretanja neće doći zbog ravnoteže. Suština funkcionisanja takve naprave je u neutralisanju pojave odbijanja u jednom delu kako bi se razbila ravnoteža i došlo do kretanja usled odbijanja magneta u drugom delu.
Evo jednog primera: Dva točka postavljena su dužimice jedno pored drugog.Oni su obloženi magnetima po svom obruču tako da se u delu gde su najbliži međusobno odbijaju.Ako se u, recimo, gornjem delu neutrališe odbijanje onda će se u donjem delu točkovi odbijati i okretati.
Neutralisanje se postiže tako što se između magneta postave metalni objekti tako da se postigne kompromis između odbijanja među magnetima i privlačenja između magneta i metala.
Vek rada ovakve naprave bi zavisio samo od dugovečnosti magneta. 

NShappy

Ti bi da napraviš perpetumobil?!? To ne može. Mani se ćorava posla.