• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Alternativni i novi izvori energije

Started by flintviking, June 01, 2007, 10:09:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

bear

Quote from: sasaz on August 19, 2009, 08:50:30 am
Nuklealna energija, bilo fisija ili fuzija je nepraktična na Zemlji, i to je činjenica. Bilo zbog toga što je ubitačna po živi svet (fisija), a vek trajanja takvih elektrana ograničen, bilo zato što klasična fuzija zahteva enormnu temperaturu, ogromne količine goriva i nije je nimalo lako kontrlisati...


Malo si pobrkao loncice... Od fuzije jedino valjda antimaterija ima vecu energetsku koncentraciju po masi goriva. A i otkud ideja da je rok trajanja nuklearnih elektrana ogranicen ? Pa imas reaktore u eksploataciji koji imaju 40 godina. Da, danas bi ih gradili drugacije (sigurnije, efikasnije) ali to je druga prica.

sasaz

Quote from: NShappy on August 19, 2009, 09:18:25 am
Kada kažeš termalnu energiju, na čega misliš tačno? Na geotermalnu ili na bilo koju toplotnu?!?


Nigde se konkretno ne pominje geotermalna energija... Misli se na termalnu (toplotnu) energiju u bilo kom obliku...

Prototipovi uredjaja koje po dostupnim informacijama pravi Symk-ov tim su minijaturnih dimanzija. Jedan od glavnih ekonomski vrlo isplativih ciljeva je i pravljenje uredjaja koji bi tako pasivno hladili CPU računara i drugih uredjaja.

http://www.sciencedaily.com/releases/2007/06/070603225026.htm

Da, sve to zvuči lepo i realno ostvarivo, ali nema informacija da će bar ti prototipovi bili demostrirani u javnosti u skorije vreme. Symko je pre par godina najavio prezentaciju, ali od toga nije bilo ništa, bar ne vidim nikakve reakcije na internetu. Pošto je jedan od glavnih investitora vojska, moguće je da je zabrana potekla od njih...

Jedna kompanija u SAD, SpectraWatt inc. (http://www.spectrawatt.com), planira da 2010 počne masovnu proizvodnju solarnih panela, sa proizvodnim kapacitetom od 60MW, odnosno sa proširenjem do 120MW u nekoliko narednih godina. Masovna proizvodnja i upotreba bi smanjila cenu i povećala efikasnost. Šta će od svega toga biti videćemo uskoro.

Kizza

Kad već spominjemo Sunce ima li neka nova "PEGICA?"
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Quote from: sasaz on August 19, 2009, 11:02:26 am
Nigde se konkretno ne pominje geotermalna energija... Misli se na termalnu (toplotnu) energiju u bilo kom obliku...


? Uz izuzetak geotermalne energije i ljudskih aktivnosti, sve ostalo termalno je pretakanje solarne energije. Ako ti je to koncept, onda stvarno bolje direkt solarno. A 60-120MW ? Kap u moru. Samo amerika ima potrosnju koja se skoro meri TERAvatima, a gde je ostatak industrijskog sveta koji je u losijoj poziciji za solarnu energiju...

Sto se tice efikasnosti, ona nesumnjivo treba (drasticno) da se poboljsa, ali nije dzabe izmisljena Dajsonova sfera - ultimatno, kolicina energije kojom se raspolaze jeste ta koja odredjuje sta jedna civilizacija moze da uradi (to je inace cak i istorijski bilo tako, samo se tada ta energija merila indirektno, kroz hranu, stoku, itd, ali je i to zapravo samo nacin/forma konverzije/upotrebe solarne energije).

NShappy

Proizvodni kapacitet od 60 do 120MW? Napraviće solarne panele ukupne tolike snage? Proizvodiće panele tolike snage dnevno, mesečno, godišnje?

Spomenuti Obrenovac ima snagu od 2800 MW. I radi 24h, 365 dana godišnje. Ajd, malo manje, remonti, prekidi...

A futurističko korišćenje solarnih panela na ogromnim površinama tipa Sahare ima još jednu manu. Pokrivanjem ogromne površine Zemlje crnim pločama (a solarni paneli će uvek biti crni) bi dovelo do smanjenje albeda Zemlje a to bi dovelo do povećanja temperature u oblastima gde se paneli nalaze. Povećanjem albeda Zemlje veštačkim putem neki naučnici bi pokušali da spreče globalno otopljavanje. Hektarskim solarnim panelima bi se postigao suprotan efekat.

Solarni paneli tipa ovih po satelitima nažalost nemaju neki potencijal u energetici. Već su postignuti određeni uspesi sa korišćenjem solarne energije za zagrevanje fluida pa onda pravljenje struje. Time se postiže veći stepen iskorišćenja nego solarnim panelim. Za sada.

I da, otkud priča da nuklearke imaju mali vek trajanja? Ok, jednog dana mora sve u kapitalni remont (in prevod, baci sve sem temelja i možda kancelarija te kupi novo) ali to vreme nije ništa manje od bilo koje druge termoelektrane.

bear

Quote from: NShappy on August 19, 2009, 01:31:58 pm
Proizvodni kapacitet od 60 do 120MW? Napraviće solarne panele ukupne tolike snage? Proizvodiće panele tolike snage dnevno, mesečno, godišnje?


Godisnje, ako sam dobro shvatio. A to, globalno (pa cak i na skali vecine drzava) je dovoljno samo da se dovedu politicari, prikaze na diskaveriju, dobije neka subvencija i to je to.

QuoteA futurističko korišćenje solarnih panela na ogromnim površinama tipa Sahare ima još jednu manu. Pokrivanjem


Zaboravih da spomenem najvecu manu - radi samo preko dana. Citaj, gde su izvori koji ce davati struju dok u Sahari ne bije Sunce ?

Quoteogromne površine Zemlje crnim pločama (a solarni paneli će uvek biti crni) bi dovelo do smanjenje albeda Zemlje a to bi dovelo do povećanja temperature u oblastima gde se paneli nalaze. Povećanjem albeda Zemlje veštačkim putem neki naučnici bi pokušali da spreče globalno otopljavanje. Hektarskim solarnim panelima bi se postigao suprotan efekat.


Taj aspekt uticaja upotrebe obnovljivih izvora (u globalnim razmerama) na okolinu se generalno debelo zanemaruje (ne mogu se preusmeravati/zauzdavati teravati i teravati energije a da to nema bas nikakvu posledicu po okolinu).

NShappy

Solarna preko noći?!? I tu termalna solarna elektrana dolazi do izražaja u odnosu na solarno->direkt->struja. Termalno solarna omogućava da se toplota akumulira zagrevanjem određenih materijala. Interesantno da tu experimentišu da običnom kuhinjskom soli. Na vrlo visokoj temperaturi postaje tečna a ipak bezopasna, akumulira veliku količinu toplote po jedinci mase i zapremine i može se koristiti neograničen broj puta. Ali sve je to experimentalna faza.

El. energija se može akumulirati i reverzibilnim hidroelektranama. RHE Bajina Bašta je lep primer, 86% se vraća nazad, ali ipak nešto ne mogu zamisliti solarnu elektranu koja gura 300MW u reverzibilku da se ima za noć, pa onda paralelno još toliko za trenutnu dnevnu potrošnju...

Ljudi, ne ginu nam nuklearke. Alternativa nikada neće davati više od 25% potreba koliko god da ulažemo u nju.

I enegretska efikasnost treba da bude na prvom mestu. Tu mislim na maximalnu štednju i optimalnu potrošnju. U bogatim zemljama bliskog istoka npr. troše struje na rashladne uređaje koliko mi na grejanje zimi. A SVE kuće imaju zidove od 15-ak cm bez ikakve izolacije. 'Ebe im se, jeftina energija kod njih.

I da nađemo način da pravimo energiju jeftino i koliko treba, sve to na kraju zagreva Zemlju. A ko će je 'laditi?

I nedaj bože da spominjani afrikanci ikada naprave nuklearku!!!

bear

Quote from: NShappy on August 19, 2009, 02:45:16 pm
Solarna preko noći?!? I tu termalna solarna elektrana dolazi do izražaja u odnosu na solarno->direkt->struja. Termalno solarna omogućava da se toplota akumulira zagrevanjem određenih materijala. Interesantno da tu experimentišu da običnom kuhinjskom soli. Na vrlo visokoj temperaturi postaje tečna a ipak bezopasna, akumulira veliku količinu toplote po jedinci mase i zapremine i može se koristiti neograničen broj puta. Ali sve je to experimentalna faza.


Da, a to treba *prvo* da resis, jer dok to nemas, dzaba ti svi paneli/kolektori u Sahari (reverzibilne elektrane su nazalost vrlo malobrojne - zamisli KOLIKI/koliko vodenih 'shpajzova' bi trebao da se uskladisti bar 14-satna potrosnja Evrope). A to automatski povlaci da te Saharske solarne elektrane moraju da budu par puta over-engineerovane da bi pokrile tu dodatnu potrosnju i sve gubitke koji mogu nastati u procesu konverzije i skladistenja.

QuoteLjudi, ne ginu nam nuklearke. Alternativa nikada neće davati više od 25% potreba koliko god da ulažemo u nju.


QFT. 342W/m^2

QuoteI enegretska efikasnost treba da bude na prvom mestu. Tu mislim na maximalnu štednju i optimalnu potrošnju. U bogatim zemljama bliskog istoka npr. troše struje na rashladne uređaje koliko mi na grejanje zimi. A SVE kuće imaju zidove od 15-ak cm bez ikakve izolacije. 'Ebe im se, jeftina energija kod njih.


A i kada pokusaju nesto zna da ispadne bas 'zanimljivo'. Ulazu X milijardi para u 'zelene' gradove gde nista nece biti na fosilna goriva. A odakle pare ? Prodajom nafte, koje ce sigurno neko da sagori, pa na kraju ispada da ti gradovi mogu da funkcionisu samo dok neko negde sagoreva naftu :S

QuoteI da nađemo način da pravimo energiju jeftino i koliko treba, sve to na kraju zagreva Zemlju. A ko će je 'laditi?


Nije toplota jedini moguc nusproizvod, pogotovo ako imas u vidu interplanetarne ciljeve ;)

r2d2

Quotepa na kraju ispada da ti gradovi mogu da funkcionisu samo dok neko negde sagoreva naftu

Ekonomija ce se vec nekako mozda i prilagoditi (s obzirom na krizu svasta je moguce)  Cini mi se da vec postoje superekonomicne kuce u Australiji koji na razne nacine (kombinacijom obnovljivih izvora) snabdevaju domacinstvo dovoljim Kw za obican zivot, ali nisu jeftine za izgradnju.

Samo ekonomican transport moze promeniti celu sliku.

Yagodinac

Ok, da elaboriramo izneto. Izbušimo zemlju jedno 15-20km pa šta košta da košta, sipamo vodu i na paru napravimo elektranu. Dalje pustimo Japance da i dalje istražuju baterije i naprave kojekakve polimere umesto NiMH i LiIon pa sve automobile i aparate prebacimo na to. Šta je tu problem?
Sve zemlje proleterske će nastaviti sa nuklearnim postrojenjima jer je to isplativo a Amerika i takoto će imati skoro džabe geotermalnu energiju. Problem nije rešen. Drugo: jaki lobiji fosilnih goriva su jaki svuda; neće ti dozvoliti da ti napraviš nešto jako efikasno i jeftino, bar još koju deceniju dok ne zarade na preskupoj nafti  ;)

Zadatak za XXII vek: postrojenja za sintezu i ispuštanje ozona. Sve u svemu ovde progres mnogo košta, vidim zaustavljanje rasta privrede u svet u narednih 50 godina isključivo zbog poskupljenja energije.

NShappy

Pa to, izbuši rupu, pupmaj vodu, pravi paru, okreći generator se već experimentiše. Ima valjda jedna lelektrana u USA koja tako radi (experimentalna). To je još i najbolja ideja ali ipak nosi sa dobom mnogo tehničkih problema (koje se verovatno mogu rešiti pre nego fuzija). Al' što kažeš, dok neki lepo žive od nafte, ništa od svega toga. Za sada.


ranca

Yagodinac dovoljno ti je da izbusis 5m da bi imao energetsku isplatljivost.
Narodski receno, kazan pun vode na 5 m je konstantna temperatura 25 celzjusa i preko leta i preko zime

Ne treba klima leti ne treba pecka zimi(dobro verovatno je potrebno i malo ogreva pored ovoga to je ipak samo 25 stepeni)

Peca

gradicemo kuce pod zemljom i resili smo problem grejanja/ klima itd.. itd.. :PP

Yagodinac

Quote from: ranca on August 30, 2009, 01:53:38 am
Yagodinac dovoljno ti je da izbusis 5m da bi imao energetsku isplatljivost.
Narodski receno, kazan pun vode na 5 m je konstantna temperatura 25 celzjusa i preko leta i preko zime

Ne treba klima leti ne treba pecka zimi(dobro verovatno je potrebno i malo ogreva pored ovoga to je ipak samo 25 stepeni)


Bilo bi lepo kad bi bilo 25C, pre bih rekao da je 8-12C u našim uslovima. Temperatura u prosečnoj pećini je stalna u toku godine i daleko ispod 25.
Mada mi se sviđa ideja kazana od 5m, gde su kazani - tu je rakija a samim tim i ja.