• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

pitanje iz fizike ~ molim vas pomozite mi!!!

Started by cHeMiR, June 02, 2007, 12:17:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cHeMiR

astronomija je grana fizike kol`ko ja znam...

da li neko na ovom forumu moze da mi dogovori na pitanje :

kako je izracunata brojna vrednost plankove konstante?

--------------------------------------------------------------
ili me uputite gde to mogu da saznam molim vas!
nigde ne postoji adekvatni deo foruma za ovo pitanje...

sale11472

Kratak odgovor:

Izracunata je iz eksperimentalnih rezultata ;D

Duuugacak i ne tako jednostavan odgovor ali iz pera samog cika Maxa imas ovde http://dbhs.wvusd.k12.ca.us/webdocs/Chem-History/Planck-1901/Planck-1901.html pa uzivaj i eto bio je dovoljan samo jedan "zamalo fizicar" da ti odgovori na to ;) valjda odgovor nije "zamalo" ;D

Ili za nas sa jeftinijim ulaznicama korisno je i ovo http://en.wikipedia.org/wiki/Planck's_constant
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cHeMiR

hvala sale puno...

ali ja sam i nasao nesto slicno na brda strana i profesorka mi kaze ajd prepricaj... :(

ajd molim te napishi barem osnovno slabo se snalazim sa engleskim...barem u par recenica i par formula ako ti nije problem...

hvala unapred!

burga

Hm, ajde da probam ukratko i što prostije. Pokušaću analogijom.
Njutn je definisao Zakon gravitacije kao F ~ (m1*m2) / r^2, pri čemu da bi ~ postalo = potrebno je uvesti neku konstantu razmere. Od čega zavisi ta konstanta? Pre svega od sistema mere (njena numerička vrednost nije ista u SI i imperijalnom sistemu), i naravno od osobina gravitacije per se. Kako je izračunaš? Uzmeš dva tela od po 1kg, staviš na rastojanje od 1m i sameriš silu koja deluje. Ta sila i tražena konstanta su numerički jednake. Možeš to isto sa 2 tela od po 1 funte na rastojanju od 1jarda, samo što ni silu nećeš meriti u Njutnima.
Ako pogledaš Plankov zakon, npr. njegov prvi oblik, videćeš da se tu pojavljuju 2 konstante srazmere, jer ovaj zakon možemo zapisati kao:
I(f, T) = C1 * f^3 / (exp (C2 * f / kT) - 1)

Kada zamenimo C1 i C2 odgovarajućim vrednostima kako bismo dobili tačne spektre, vidimo da je 2*C1 = C2 * c^2, gde je c naravno brzina svetlosti. Onda se odlučimo da je jedno konstanta, a drugo izvedemo iz te konstante. Moglo je da bude i C1 = h, a C2 = h * c^2 / 2, jer je Plank svoju konstantu i teoriju kvanta uveo ad hoc, ni sam ne verujući da se zračenje zaista emituje u porcijama.

muhsanar

Ako misliš na knjigu "Božija čestica" Liona Ledermena nisam imao priliku da je pročitam.
Jer to može da se nađe na netu?

orion310591

Quote from: muhsanar on January 12, 2015, 05:43:34 am
Ako misliš na knjigu "Božija čestica" Liona Ledermena nisam imao priliku da je pročitam.
Jer to može da se nađe na netu?


Brale... ako je neko dete bilo beba, kad je Burga napisao taj odgovor, sad je dete od 7 godina :D

oziveo si temu koja je stara 7 godina :D

inace ne znam odgovor, verovatno ima negde