• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kolika je temperatura u Crnoj pegi?

Started by Kizza, July 05, 2007, 10:31:33 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Zanima me kolika je temperatura u samoj Suncevoj pegi?Ako sam dobro zapamtio temperatura na Suncevom disku je 6000 C?
Crna pega mi deluje dosta "hladno"?Posto sam davno bio na "Rudjeru" to sam zaboravio a i kladio sam se!
P.S>
Ne smem da kazem u sta i sta Ja tvrdim  ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

flintviking

A sa kime si se kladio, ... ako kazes znacemo i u sta si se kladio...
usput, sto ne pogledas u enciklopediji....

sashastar

3700 K
A moze da bude daleko manja 1000 K -2000 K ali i visa oko 5000 K

Kizza

Nadrljao sam!Supruga mi je zabranila da se kladim a ja izgubio karton piva! ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Poslusao sam "Fintviking a i u enciklopediji nasao podatke za Sunceve pege.
Veoma sam zbunjen jer tamo pise da je u njoj 4000 C a oko nje 5500 C!Kako je to moguce?
Razlika u temperaturi je relativno mala ali toliko vidljiva.Da li neko zna zasto? 8)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mmilan

Kad bi nekako odneo pegu sa Sunca, stavio je negde drugo i posmatrao ne bi primetio neku veliku razliku u sjaju u odosu na Sunce. Ovako, kada su oba izvora jedan pored drugog kontrast je veliki. Ipak, prosecna temperatura pega je duplo manja od temperature okoline. To uopste nije mala razlika.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Daphne

Sama pega nije homogene strukture, a sastoji se od senke (umbre) i polusenke (penunmbre).
U samoj senci temperatura je manja nego u polusenci, a jos manja od okoline.
Za ovakve razlike u temperaturama odgovorni su veoma komplikovani procesi, koji se deavaju
u fotosferi a zavise od dinamike lokalnih magnetnih polja Sunca, pritisaka i gustine materije...
Sve u svemu - nimalo jednostavno i suvise dugacko za objasnjavanje.
Ovakve procese proucava magnetohidrodinamika pa pokusaj negde na Internetu da pronadjes
neko jednostavnije objasnjenje.
Lep pozdrav

Kizza

Bolje da nisam ni gledao u enciklpediju!U srcu Sunca ima 15 000 000 C ,na vidljivom delu 6 000 C a nas greje 2 000 000 C!
Atek crne pege!Coveku se veze mozak!Od danas pocinjem da proucavam Sunce jer moram otkriti sve njegove tajne! :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: Kizza on July 07, 2007, 09:14:24 am
Od danas pocinjem da proucavam Sunce jer moram otkriti sve njegove tajne! :o


Vrlo plodno polje kad su amateri astronomi u pitanju sa dugom tradicijom, mada koliko vidim na Letenku bi trebalo da dodje I. Vince pa bi to mogla da ti bude prilika da pitas pravog strucnjaka ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stameni

Da dopunim Daphne i mmilana jednim podatkom: kada bi se Sunce "isključilo" tako da mu sijaju samo pege, a da je ostatak "ugašen", čak i tada se Sunce ne bi moglo posmatrati golim (nezaštićenim) okom.