• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Veliki hadronski akcelerator

Started by sashastar, June 05, 2007, 10:29:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Naučnici koji žele da otkriju tajne univerzuma moraće da sačekaju rezultate istraživanja pošto je laboratorija CERN u Švajcarskoj potvrdila da kasni testiranje novog akceleratora čestica.

Veliki hadronski akcelerator, kružni tunel dužine 27 kilometara, 100 metara ispod francusko-švajcarske granice, u kome će se subatomske čestice sudarati skoro brzinom svetlosti, počeće rad idućeg proleća, a ne u novembru ove godine, kako je početno bilo planirano, saopšteno je iz CERN-a.

'Startovanje mašine u punom obimu bilo je planirano za proleće 2008. godine, a mi smo planirali testiranje pre Božića, što se neće desiti', rekao je za AFP portparol Džejms Gilis. Kašnjenje se dešava zbog mnjih smetnji koje su se nagomilale, rekao je Gilis.

Veliki hadronski akcelerator, koji je sklapan duže od 15 godina, uz učešće više od 10.000 fizičara i 500 istraživačkih firmi širom svieta, može pomoći da se otkriju tajne subatomskih čestica. Taj projekat 'mogao bi da bude najambiciozniji naučni poduhvat svih vremena', a njegovi rezultati 'verovatno će promeniti naše temeljno poznavanje univerzuma', kažu njegovi tvorci.

Naučnici planiraju da izvrše sudaranje visokoenergetskih protona iz dva snopa koji kruže tunelom u suprotnim pravcima da bi prvi put videli tragove supersimetrije, tamne materije i utvrdili poreklo mase.

Snopovi su napravljeni od skupova koji sadrže milijarde protona koji će biti injektirani, ubrzavani i održavani da kruže satima, vođeni moćnim superprovodljivim magnetima. Svaki proton obilaziće prsten obima 27 kilometara preko 11.000 puta u sekundi.

buca

Bozon Bozija cestica ako je dokazu onda ce to resiti mnogo stvari ali i postaviti pitanja mnoga!!

ikalo

uvjek je tako bilo i uvjek će biti.

moj nastavnik likovnog je znanje objasnio tako što je nacrtao krug na tabli i rekao: "Sve unutar kružnice je znanje, a okolo je neznanje. Kao što vidite, što je znanje veće, to je čovjek svjesniji koliko u stvari ne zna."

flintviking

Sasa, ja ti se divim, odakle samo nalazis toliko informacija....
osecam se ionako amaterom, sto i jesam, ali kada ti das ovako iscrpan izvestaj dodje mi da napustim forum, jer nemam tako dobru vest