• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Letenka 2007

Started by Toma B, June 07, 2007, 01:03:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Sasa

Da, prof. iz BG nisu dosli zbog enormne vrucine i nema nikakvog razloga da sumnjamo u to.

OzoneBaby

Evo ja konacno da se ubacim na ovaj forum jer moram da kazem da mi je Letenka bila super. Bilo je dobrih propusta,ali vreme je bilo tesko podnosljivo,pa se da oprostiti :) Ja sam prvi put bila na nekom ovakvom okupljanju i mogu reci da cu uvek ponovo doci, i za Petnicu cu se potruditi... Jer sam stvarno naucila i videla stvari koje su me jaaaako zanimale... Pozdrav svima sadasnjim,buducim,svakakvim astronomima :)
   P.S.Ne znam sto vam smetalo ono dranje, pevam, pa rasturam :P  ;D


sale11472

Ne sumnjam ni najmanje u razlog otkazivanja.

E sad posto sam procitao Sasin Izvestaj moram da primetim par stvari u vezi sa programom i predavanjima. Predavanje posle 11 sati uvece ma kako bilo interesantno definitivno ne moze da bude poseceno mislim noc, astronomski kamp, puna livada teleskopa .... Predavanjima treba ispuniti dan a noc ostaviti za posmatranje, sto je jedino izvodljivo ako se koristi amfiteatar. Uostalom kada su iz nuzde tamo prebacena predavanja ista su i odrzana i to pred sigurno vecom publikom nego gore na terenu, mislim da je i hladovina odradila svoje. Sa druge strane program je bio vec toliko osakacen da je i vecina predavanja maksimalno skracena a zavrsavana su obicno recima da nema vremena za pitanja (mislim na vecernji deo zadnjeg dana). Prica kako ljudi nisu hteli da dodju jer je bilo interesntnijih stvari je nesto sasvim normalno, svako ide na predavanja koja ga interesuju ona koja mu nisu zanimljiva preskace, ne vidim neki problem u tome. Eto na prime mene predavanja prve veceri nisu nesto posebno interesovala pa na njih nisam ni otisao to ne znaci da nisu bila zanimljiva ili tome slicno vec jednostavno da te teme nisu nesto sto mene licno preterano zanima pa sam ih preskocio i to je sasvim normalno sa svakim predavanjem, smisao bogatog program je da svako moze da nadje nesto sto ga interesuje a na da  svi idu na svako predavanje i dogadjanje....

Sto se Tajdovaca tice ne bih ovde previse o tome, opsirniji sam bio na njihovom forumu. Ono sto moram da primetim je da su navedeni kao suorganizator ali nikoga od njih npr. nema u org. odboru, ko je trebao da pazi na platno i sve vezano za to kao i kasnjenje zbog koga su odustali od predstavljanja je deo organizacionog dogovora koji je ocigledno izostao a po logici stvari mesto takvog dogora je upravo org. odbor ili se varam. Sa druge strane mislim da javno prebacivanje loptice nije posebno produktivno i da nesporazume treba raspraviti hladne glave u licnom kontaktu.

Ajd da ne davim previse, sazecu u par crtica ono sto mislim da bi bilo produktivnije. Dakle predavanjima je mesto u amfiteatru i to preko dana, prvo da se ispuni prazan hod drugo hladovina je prijatna, nikako ne treba teziti da po svaku cenu ista budu posecena od strane celog kampa koga interesuje taj ce doci koga ne zanima njemu nije ni mesto na predavanju, dakle dovoljo je obavestiti ljude gde i kada i pustiti ih da sami izaberu. Obavezno upozna ti ljude sa prirodom kampa i ponasanjem u istom i to vec pri dolasku, info pult bi bio pun pogodak, na jednom mestu svi se jave kada dodju a dovoljna je tabla pored nekog od stolova i neko ko ce davati informacije itd itd
Posted on: Jul 25, 2007, 11:27:23 am
Quote from: Toma B on July 25, 2007, 11:16:22 am


i nepoznatom vlasniku 16" zveri:
http://www.astrophoto.net/m31_med_res.jpg



Jes da smo malo "lutali" ali kad mnogo sljasti ;D
BTW okaceno je i moje pisanije pa izvolite procitati ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Svi saveti i sve primedbe su OK, ali tu ipak nesto fali. Fali napomena o izvrsiocu. Od prvog kampa ja slusam kako bi trebalo ovo ili kako je bilo bolje ono itd. i sve su to saveti kako bi trebalo da ja, Sasa, nesto uradim. Nikad da cujem: evo ja, Pera, sam uradio to i to, evo dajte meni da ja uradim nesto. Mi smo uopste nacija koja voli da daje savete, a da malo radi.

Za predavanja u amfiteatru je prvo trebalo obezbediti dozvolu Letenke, trebalo je proveriti da li ima struje tamo dole (i to iz nekoliko pokusaja jer je trebalo pronaci nekog majsotra), trebalo je obavestiti kampere o programu, dovuci produzne kablove, postaviti platno na zid itd. itd. ima toga jos.

Dakle, lepo to zvuci: trebalo je ici u amfiteatar, ali shvatete li vi da to treba neko da odradi?

Da dodam na kraju: pa zar vi mislite da ti nasi odbori (uredjivacki i organizacioni) nesto rade na kampu? Njihova je uloga bila sasvim druge prirode i od njih nismo ni mogli da ocekujemo bilo kakvu pomoc na terenu. Na terenu je radila Danica i radio sam ja. Nekoliko ljudi je propomoglo. Na kampu je bilo preko 160 ljudi, dobili su obilje programa i obilje mogucnosti za svoj dalji rad. Sve su to dobili zabadava. Neki su sad jos i nezadovoljni.

sale11472

Eh pa ja programski odbor nisam ni pominjao a sto se organizacionog tice eto kazes da su bar 2/3 istoga funkcionisale tj radile nesto mada sam prilcno siguran da sam i treceg clana redovno vidjao da radi nesto (a mislim da njemu i najvise odgovara da se bavi poljanom i teleskopima).
I da shvatam da treba neko to da odradi, nadam se da ce se sledeci put naci jos neko voljan da pripomogne.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Toma B

Quote from: Sasa on July 25, 2007, 12:29:24 pm
Na terenu je radila Danica i radio sam ja. Nekoliko ljudi je propomoglo. Na kampu je bilo preko 160 ljudi, dobili su obilje programa i obilje mogucnosti za svoj dalji rad. Sve su to dobili zabadava. Neki su sad jos i nezadovoljni.

Pa da sam znao da vam treba pomoc sigurno je da bi vam se nasao pri ruci...
A sto se tice one Saletove ideje o Info punktu smatram da je nedopustivo da jos jedan kamp prodje a da se to ne uradi.
Ja sam na primer hteo da kupim par postera, ali kad god sam prosao pored improvizovane knjizare nije ih bilo.Pretpostavio sam da ih nema i nisam nikoga pitao da ne stajem na muku i onako premorenim organizatorima. Tek kada sam se vratio kuci i video prve snimke svatio sam da sam trebao pitati , samo sto nisam znao koga.

Daphni i Sasi!
Inace poneo sam nekoliko stampanih "programa kampa" za slucaj da nekome zatreba, samo to ionako nije vredelo nista jos od prve veceri jer sve je bilo neplanski...
U vezi Sasine izjave: "Mi smo uopste nacija koja voli da daje savete, a da malo radi" mislim sledece..."Mi smo narod koji se stidi da kaze da nesto ne moze ili da mu treba pomoc ili ne zna da je nadje cak ni kada prodje kraj nje".....

Sve u svemu bilo je dobro, tu prvenstveno mislim na teleskope i medjuljudske odnose ,ali moze i bolje...zashta cu se i licno potruditi ubuduce...(pogotovu ako neko zatrazi)

Hvala Sasi i ostalima koji su sve ovo stvorili i drze ideju u zivotu!

mmilan

Samo jedan kratak komentar - KAMP JE BIO ODLICAN!

Naravno, tacno je to da je bilo dosta propusta u organizaciji, sve to moze mnogo bolje ali... da li su svi najavili svoj dolazak? Da li su organizatori napalcivali kotizaciju za ucesce na kampu? itd itd Organizacija kampa je ipak zasnovana na dobroj volji pojedinaca tako da, ko misli da moze bolje i ko ima dobre ideje - tu je sledeca godina, ima dovoljno vremena za razmisljanje planiranje, organizaciju i - najbitnije pomoc :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sale11472

Pazi slazem se da je kamp bio odlican ali mislim da je postao suvise veliko okupljanje za stil organizacije "Sasa ce sve to da odradi" zato i dajem primedbe da bi se videlo sta je najvise smetalo i skripalo pa da se vec sada razmisli o sledecoj godini.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mmilan

QuotePazi slazem se da je kamp bio odlican ali mislim da je postao suvise veliko okupljanje za stil organizacije

Slazem se, ali zbog toga sam i pomenuo ono prijavljivanje - pretpostavljam da niko nije znao koliko ce stvarno ljudi da bude na kampu.

Sa ovoliko ljudi sve mora da se odradi mnogo izbiljnije, da se ukljuci vise ljudi, ali mora da postoji i neka kotizacija. Ipak, jedan covek ne moze sve sam kada je prisutno ovoliko ljudi.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Toma B

Voleo bi znati ko je i kada promenio plan takmicenja (i ko je, kada, i koga obavestio o tome).
Nije da sam hteo da ucestvujem u prvobitno planiranom takmicenju (NGC-objekti), niti mislim da bi u onakvoj konkurenciji imao sanse za neki bolji rezultat ,ali kad je u pitanju dvocasovno takmicenje u M - objektima ucestvovao bi sigurno tek da pravim favoritima bude lepsa pobeda...mislim...lepse je pobediti u vecoj konkurenciji...

Koliko su M-objekata za 2 sata nahvatali igraci?

Daphne

Eh pa da i ja nesto prokomentarisem:
na sajtu AM je lepo stajalo (nekoliko meseci) da svi koji zele da dodju treba da najave svoj dolazak.
Koliko se vas najavilo? :)
Elem, bilo je i ljudi koji su opusteno dosli i rekli da zele da spavaju u paviljonu... a nisu se najavili!
Cak su me pitali da li imamo dvokrevetnih soba???!!!
Sasa i ja smo shvatili da ima mnogo ljudi koji su lenji da posalju jedan mail o svom dolasku, pa smo
racunali "odokativno" koliko ce biti gostiju.
Pa ipak je bilo mesta za sve.
Sve sto ste napisali oko organizacije kampa se apsolutno slazem, i shvatam to kao konstruktivnu kritiku.
Najvise nam znaci misljenje ljudi koji imaju zamerke ali kazu da su se (uprkos svemu) dobro proveli.
Inace, organizacioni odbor je imao glavni zadatak da nabavi sredstva za finansiranje kampa, u cemu je
apsolutno uspeo. Primetili ste da je sve sto ste trebali da platite bilo 100 din za sator, ili 200 din za krevet
u paviljonu. Svi su imali toalete, tuseve, struju, bespaltno mesto za parking, besplatan autobus do Kampa.
Verujte da je sve to zahtevalo mnogo rada, price i pripreme, a u tome smo ucestvovali samo Sasa i ja.
Oko papirologije nam je pomogla samo dr Svetlana Lukic sa PMF-a, a opremu (video bim) nabavio nam je
dr Dusan Mrdja sa istog fakulteta. I to je to...
U svakom slucaju, ja sam se odlicno provela, iako su mi se raspale omiljene papuce od silnog jurcanja, a crklo mi je i kuvalo za kafu...
Iako se Sasa zaista ozbiljno predomislja oko Kampa 2008, ja iskreno zelim da ponovo budem u organizaciji
i da sve sto smo ove godine zabrljali ispravimo na sledecoj Letenci.
A sto se tice otkazivanja predavanja dr Knezevica i dr Vincea, Knezevic dodje rado svake godine na Kamp,
sto znaju oni koji su ranije dolazili. Dr Vincea smo ove godine zvali prvi put i stvarno je zeleo da dodje, ali
eto... stvarno je bila nepodnosljiva vrucina i potpuno ga opravdavam za izostanak.

Milos Maric

Evo da iznesem i ja svoje misljenje....

Ovo mi je bila treca Letenka kojoj sam prisustvova i moram prizanti da se to povecanje broja ucesnika bas primecuje. Iako nas je iz Isidorine krenulo relativno malo (troje smo bili sve dane, jedna drugarica dve doci, jedna jednu, a jedna samo drug dan) bilo je mnogo ljudi iz Petnice, a i upoznli smo se sa ljudima iz Mande, tako da je bilo zanmiljivo!
Stvar koju ja vidim kao najveci problem je nepostovanje programa. U stavri samo  kasnjenje mi nije bilo toliki problem koliko to sto nikada nisma znao sta se desava. Mislim da bi se ovo moglo dosta lepo resiti postavljanjem jedne table na kojoj bi se pisao raspored 3-4 sata unapred (valjda je toliko moguce planirati).
Ne shvatam zbog cega se toliko bezi od placanja ucesca na kampu. Svakodnevno placamo toliko gluposti i nije mi jasno zasto bi nekome bio problem da izdvoji par stotina dinara godisnje za nesto ovako lepo i korisno! Letenka ima sansu da se razvije u veliki dogadja od kog bi amaterska astronomija imala ogromnu korist i zaista bi bila steta propustiti je! Jedini problem je sto ljudi kada plate nesto ocekuju da se ide glatko, sto bi zahtevalo mnogo ozbiljniju organizaciju, ali bi se od tog novca to valjda moglo obezbediti.
Ja sam tokom ovog kampa dobio jednu ideju koja mozda ne bi bila losa. Na Letenku sam prvi put dosao sasvim slucajno. Neko iz astronomije (ne znam ko, ali hvala joj) je bio kod nas u skoli da donese casopise i rekao da se odrzava kamp i mi smo se malo raspitali, dosli i nismo pogresili. Da nisam dosao na kamp ko zna da li bih se ikada i zainteresovao za astronomiju. Dakle ja sam nesto razmisljao da u junu sledece godine odrzimo prezentacje kampa u srednjim skolama u Novom Sadu (bar u gimnazijama, tu bi trebalo biti zainteresovanih) i pozovemo ljude da dodju. Evo, to bi mogao biti doprinos mene i mojih drugova. Predpostavljam da cu tada biti u zestokoj frci oko ispitnog roka, ali uspecu nekako da izdvojim vremena za to. Mi u Isidorinoj imamo dogadjaje "Cetvrtkom kod Isidore" u okvir kojih bismo sigurno dobili jedne nedelje svecanu salu, drug koji je takodje redovan gost kampa je sada bio djak generacije u Svetinoj, tako da bi nam on verovatno tmao mogao obezbediti mesto.... Jednostavno bih zeleo da sada ja nekome pokazem cari astronomije kao sto su ih meni drugi ljudi pokazali pre par godina!

mravic

Ajde da i ja kazem koju.
Meni je kamp bio odlican i mislim da je ovako opustena atmosfera sasvim ok. Ne bi trebalo da se organizator drzi za svaki minut tj, da se sve mora obaviti po planu i programu. Video sam koliko je samo komplikovano skupiti ljude za jedno obicno fotografisanje.

Evo ja cu iduce godine jos bolje da se izorganizujem i nabavicu prikolicu za auto da bih mogao sve sto treba da ponesem na Letenku. Ili kombi.
I ovako sam dosao sam i jedva sve napakovao unutra. Nabavicu i duzi kabel za struju, vise pehara za takmicare, sponzora za pivo, mozda i sokove, sigurno cu da napravim i oglasne table koje smo prosle godine ostavili na Letenki, napravim novi teleskop (makar 16 inca), malo bolje organizujemo razmenu softvera i prodaju teleskopa i opreme, mozda i neko predavanje o pravljenju teleskopa...

Ali ipak mislim da bi trebali da se kreveti u paviljonu naplacuju, jer ko hoce da bude komotan neka i plati, a taj novac preusmeriti na kupovinu nekog frizidera, aparata za hladjenje vode, projektora za prezentacije i predavanja, a mislim da i  100 dinara po satoru i parking mestu nije preteran.

Mozda za taj novac organizovati jedan vojnicki kazan (imamo coveka koji bi to organizovao), Kupiti plasticne tanjire ili sl. koje bi mogli da koristimo svake godine.

Znam ja da Sasa svake godine pokusava da prekine sa ovim jer je cela organizacija na njemu i mnogo mu to vremena oduzima ali sto je pocinjao  ;D.

Trebali bi da sami medjusobno podelimo neke obaveze a ne da samo dodjemo i uzivamo a uz to samo zakeramo sta ne valja.

Sto se onih muzicara tice, meni nisu smetali ali su ipak mogli malko tise, mislim na prvo vece.

Takmicenje je promenjeno neposredno pred takmicenje i to sam promenuo ja u dogovoru sa takmicarima jer je bilo problema sa nebeskim katrama, vremenskim prilikama koje nisu bile idealne tako da smo resili da trazimo ipak samo M-ove.
Neznam sto si se ti Tomo uplasio NGC-ova. Ako se dobro snalazis sa sazvezdjima i kartama to ti je isto kao i sa M-ovima. Verovatno si i ti imao problem sa nedostatkom karti.

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Milos Maric

I da, mozda po tom pitanju nisam bio dovoljno precizan u pretodnom postu. Opustenost je svakako najjace strana Letenke i bilo bi steta izgubiti je. Izgleda da kamp mora da hoda po jako tankoj liniji.... :(