• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Letenka 2007

Started by Toma B, June 07, 2007, 01:03:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

skynet

Pozdrav svima. Nov sam na forumu i hteo bih odmah da naglasim da je ukupni dozivljaj na letenci odličan. Prošle i ove godine nažalost bio sam samo po jedan dan. Videćemo da li ću moći da ponesem šator i ostanem malo duže sledeće godine.  :)
Inače držao sam kratko predavanje u subotu oko ponoći u amfiteatru. iako se nisam na vreme prijavio za program zbog objektivnih okolnosti, nekako su me ubacili u pauzi između dva dela kviza( a posle srđana penjivraga) Želeo bih ovim putem da čujem kritike, sugestije, predloge, utiske i komentare o prezentaciji. Naravno od ljudi koji su prisustvovali istoj  :D Tema je bila Medicinski aspekt boravka ljudi u svemiru.  Pozdrav

nislija

Mislim da je bilo redno da  se i ja javim. Ove godine sam prvi put bio na Letenki i osim sto sam se fenomenalno proveo i upoznao neke kul ljude, video sam i cuo neke mnogo zanimljive stvari. Bio je ocigledan ogroman trud organizatora da sve prodje kako treba, cak je Zorkic u nekoliko navrata uspeo da nahvata nekoga da nam objasni neke stvari u vezi sa teleskopima itd. tako da mislim da su kritike upucene na njegov racun skroz neosnovane.
Predavanje o boravku ljudi u svemiru je bilo jako dobro i jedva cekam da sledece godine cujem nastavak.

Posted on: Jul 25, 2007, 06:54:15 pm
Zelim jos da kazem da cemo sledece godine pevati malo tise, izvinjavam se zbog toga, ali sustina ovog kampa je zabaviti se. Zar ne?

sale11472

@mravic: 16 inca pa to smo videli sad je na redu bar 20 ;D

@ nislija: a so je Sasa mora da hvata bilo koga ??? Mogao si da pridjes i pitas kog god hoces sta te interesuje i da pogledas kroz svaki teleskop, uostlaom to je i najbolje na Letenki i u tome je smisao tog kampa...

Ajd da se malo uozbiljim:

@ skynet: vidis u mom slucaju je tvoje predavanje (kao i kviz) bilo "zrtva" interesantnijih dogadjanja na livadi sa teleskopima, nemoj se ljutiti ali ko zna kada cu sledeci put moci da se slobodno igram teleskopom od 16 inca ;D

Stvar nije u tome da se drzi program u minut vec da se izbegnu preklapanja i da za sve ima mesta. A s to se skupljanja tice pa ko ne zeli da se "skupi" njegov gubitak ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Quote from: Sasa on July 25, 2007, 12:29:24 pm
Svi saveti i sve primedbe su OK, ali tu ipak nesto fali. Fali napomena o izvrsiocu. Od prvog kampa ja slusam kako bi trebalo ovo ili kako je bilo bolje ono itd. i sve su to saveti kako bi trebalo da ja, Sasa, nesto uradim. Nikad da cujem: evo ja, Pera, sam uradio to i to, evo dajte meni da ja uradim nesto. Mi smo uopste nacija koja voli da daje savete, a da malo radi.


Eee, ovo je prava rečenica. Letenka je super, ali totalni overkill za jednog/dva organizatora. Vidim da je svima bilo super i da svi imaju zamjerke oko rasporeda - predlažem da se smanji satnica događanja! Dva-tri kvalitetna predavanja dnevno su, po mojem mišljenju, sasvim dovoljna. Ostalo se tako i onako odvija "u hodu", kao što smo Vid i ja svima zainteresiranima pokalazi kako radimo i obrađujemo astrofotografije. Koga je zanimalo - došao je i pitao što radimo, a takav oblik komunikacije je puno bolji nego verglanje na predavanjima. Kamp je tako i onako mjesto gdje se ljudi druže i razmjenjuju iskustva.

Saša je kamp organizirao jako dobro, svaka Letenka je bila 100x bolje organizirana od bilo kojeg našeg velikog JSP-a, a bogami i budućih PGSP-a! Mislim da pretjerujete sa pričama o neorganizaciji. Saša dobro kaže da bi se i sudionici trebali malo više potruditi. U tom smislu možda ne bi bilo loše da svatko na kampu nosi mali bedž sa imenom i prezimenom i pripadnost astronomskom društvu kako bi se mogli lakše raspoznati bez da nas Saša sve individualno upoznaje. Na taj način će svi znati da su na kamp došli, recimo, Vid i Bobo iz Zagreba, koji su i najavljeni u programu i da se njih naprimjer može pitati sve u vezi astrofotografije. A onda Vid i Bobo na pitanje "ee, kako da snimim M20" mogu reći, gle, čim se smrači, mi ćemo namjestiti teleskope i pokazati kao se snima. A onda se netko treći može raspitati za projekte u Petnici...a četvrti daviti nekog petog o samogradnji teleskopa..a šesti reći sedmom da donese pivo ako se već ohladilo i da odu na to predavanje jer samo što nije počelo.. ;)

sale11472

Puno istine ima u tome sto si napisao. Samo je problem sto je Letenka ove godine bila bar 160+ ljudi 4 dana... a sledece bi moglo da bude i vise i sto nisu svi zainteresovani za iste stvari.

QuoteKoga je zanimalo - došao je i pitao što radimo, a takav oblik komunikacije je puno bolji nego verglanje na predavanjima. Kamp je tako i onako mjesto gdje se ljudi druže i razmjenjuju iskustva.


Upravo tako pocnes sa predavanjem pa ko dodje, ko ne dodje propustio je mnogo (kao ja to sto ste vas dvojca radili ali dobro de za mene ja astrofotografija da zavrsim barndoor u sledece dve nedelje ;D ima vremena da vas "kibicujem"), odnosno organizator ne treba da skuplja publiku vec samo da istu obavesti npr putem jedne table gde mogu da se postave i obavestenja o promenama dakle nista veliko, za to moze i da se odvoji jedna od onih klupa i to je to. Mnogo bolje nego da Sasa trci po kampu i svakome govori da pocinje predavanje  (narocito je bolje za njega ;) ), naravno ima tu i nesto ozbiljnijih stvari kao sto je pitanje struje tj ko ce da pazi na to i naravno ko ce da pazi na opremu. Uostalom mislim da bi se konkretan problem (IMHO pomalo prenaduvan zbog nervoze) jednostavno zaobisao uz malo precizniji dogovor...... No sta je tu je jos jedno iskustvo koje ce posluziti za sledecu Letenku ;)

P.S. valjda je svakome jasno da niko ovde ne kritikuje tek tako, pre bih rekao da je svima zelja i to velika da sledece godine bude bolje.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

Ajde ljudi nemojte ser*t-sve u svemu kamp je odlican,svaka cast Zorkicu i Danici na organizaciji!!!!
ipak jel je svako imao topao tus,lepo nebo,super teleskope,super predavanja,mesto za satore,hladno pivo i sokove!!!jos nagrade na takmicenjima!!!!to me je odusevilo(ne zbog para)nego zato sto em nisu imali puno sponzora em  probleme-da su dali samo 100din bilo bi super!!!
to sto je nekoliko puta skljocnuo blic ili nije bilo neko predavanje-pa nisu Zorkic i Danica svemoguci(ajde da ih napadnemo zbog malih oblaka!  ;))
ipak to je kamp-sme da se veseli i peva-ako nekome smeta neka ide i kaze im...(kao da nije smetalo kamperima pored koji su hteli da spavaju)a ne Danice,Sasa(kao MAMA,TATA!)Idite im recite! :'( :-[ da me ne diraju i ne pevaju...
svaki put kada sam otisao do glavnog sredista kampa(kod knjizare)uvek se svi smeju,jedu,pij-UZIVAJU!
tek kada dodju kuci pljuju!
Ajde neko od nas organizuje takav kamp s besplatnim prevozom,nagradama,jeftinijim sobama i mestima za sator....

sale11472

OK NASA sada preterujes >:(
Niko po nikome ne pljuje samo razgovaramo o onome sto se moze popraviti (i sto ce se porpaviti za sledeci put)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mmilan

QuoteStvar nije u tome da se drzi program u minut vec da se izbegnu preklapanja i da za sve ima mesta. A s to se skupljanja tice pa ko ne zeli da se "skupi" njegov gubitak

Problem je delimicno i u tome sto projektor zahteva isto mrak da bi se lepo videlo tako da preklapanje je nemoguce izbeci. Licno smatram da preklapanja i nisu problem, dovoljno je ljudi, nacice se publika za sve. Mozda je cak i dobro da se za vreme takmicenja ubace zanimljiva predavanja, koja bi privukla vise ljudi - da ne smetaju onima koji se takmice.

E sad satinica - to moram da prokomentarisem. Mislim da je bolje cak i ne objaviti satnicu desavanja nego da se jedno objavi a posle kasni. Naravno, najbolje je da postoji satnica koja bi se priblizno postovala. Ali napraviti raspored i sve lepo uklopiti uopste NIJE jednostavno
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sale11472

To sa projektorom je tacno mada ni Nikolinim predavanjima nije falilo nista iako je bio dan, Iliji i Lazi jos manje, mada je Boba u pravu kada kaze da mozda treba malo prorediti program ili jos bolje prebaciti teziste na neku neformalniju varijantu, no to su vec detalji.

Sto se satnice tice tu se slazemo, odnosno da budem precizniji  u tom smislu sam i predlozio da se napravi neka vrsta info punkta pa onda ujutro ili prethodno vece tu objavis satnicu za pre podne a posle podne satnicu za po podne odnosno obavestenje sta je sledece na redu kao i sve izmene i sl.

Zaboravio sam da prokomentarisem predlog o kotizaciji. Iako zvuci OK mislim da je to ipak mac sa dve ostrice odnosno mislim da bi to moglo jos vise da poveca pritisak na organizaciju a cilj bi trebalo da nam bude smanjivanje istog...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Toma B

Quote from: mravic on July 25, 2007, 03:29:35 pm
Neznam sto si se ti Tomo uplasio NGC-ova. Ako se dobro snalazis sa sazvezdjima i kartama to ti je isto kao i sa M-ovima. Verovatno si i ti imao problem sa nedostatkom karti.

Nije bas da sam se uplasio, nego se nisam spremao za takmicenje...(u prvobitnom planu)  ;) ;) ;)
Nisam imao problem sa nedostatkom karti (pre sa kvalitetom istih)...a mislim da bi i to pozajmio, nego mi ne ide da popamtim onih ~8000(+/-) objekata NGC kataloga...dok sa 110 M-ova znatno bolje stojim...Cak i bez karte mogu ponesto da ulovim...
Zanimalo bi me koliko su M-ova nahvatali takmicari za ta 2 sata...
Btw:Kako vam se cini ova stranica? http://www.ngcic.org/dss/dss_messier.asp



sale11472

Ako se ne varam pobednik je uhvati 40
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Toma B

Quote from: NASA on July 26, 2007, 12:12:50 am
Ajde ljudi nemojte....

NASA budi cool!!!
Ima toliko foruma na kojima je ovaj nacin izrazavanja pozeljan ili dobrodosao ,ali mislim da ovo nije jedan od njih!!!
Evo, poslao sam ti juce Starcraft pa ces moci malo da se ispraznis....sto si toliko impulsivan...pa imas samo 14 godina...zivot je pred tobom...uzivaj...

Daphne

NASA - stvarno budi cool!
Ne vredi se preterano uzbudjivati - svemir ni ne zna da postojis! ;)
Elem,
puno hvala svima na sugestijama. Slazem se da bi predavanja trebalo malo prorediti, a i predlog da se
da satnica programa 2-3 sata pred pocetak uopste nije losa.
Sto se tice naplacivanja kampa i kreveta, mi se zaista trudimo da toga bude u najmanjoj mogucoj meri.
Satori se inace naplacuju 30 din po kvadratu satora za 1 dan, sto znaci da bih ja za moj mali sator od
2 kvadrata platila 180 din za tri dana. To i nije neka cifra, ali na kampu ste videli i MNOGO vece satore.
Kreveti su druga prica - jedno nocenje je 500 dinara.
Pretpostavili smo da je to ipak znacajna cifra za mnoge goste, pa mislimo da je bolje da pokusamo da
skupimo bar neka sredstva za boravak.
Neminovno je da se spisak objekata za osmatracko takmicenje mora ponekad promeniti, cisto zbog vremena.
Za sada nismo smislili kako da obezbedimo vedro nebo :) ali ako neko ima ideju - neka nam javi  ;D

bear

Quote from: mmilan on July 26, 2007, 01:13:53 am
E sad satinica - to moram da prokomentarisem. Mislim da je bolje cak i ne objaviti satnicu desavanja nego da se jedno objavi a posle kasni. Naravno, najbolje je da postoji satnica koja bi se priblizno postovala. Ali napraviti raspored i sve lepo uklopiti uopste NIJE jednostavno


Jedna od mogucnosti je da se (po TV principu) napravi/iskoristi neki pano tu kod pocetka sumice (jer je to najprometnije mesto) na koji bi se okacili veliki natpisi:

U TOKU:
SLEDI:
KASNIJE:

a pored njih nekim size 96 fontom ime predavanje koje bi se pomerilo kako bi koje predavanje pocelo zavrsilo se... Sta vise ovo bi se moglo organizovati u dve kolone, pa da ima kolona amfiteatar i poljana pa da se vidi i gde se sta desava.

Toma B

Quote from: Daphne on July 26, 2007, 10:13:25 am
Za sada nismo smislili kako da obezbedimo vedro nebo :) ali ako neko ima ideju - neka nam javi  ;D

Pa imam ja jednu ideju, doduse malo radikalniju, 8) ali nisam siguran da ce se uzeti u razmatranje.... 8)
Ne znam da li si primetila da se prilikom povrsinske detonacije nuklearne bombe dosta brzo razidju oblaci u pravilnom krugu oko centra explozije...valjda zbog temperature... ;D ??? 8) :o
Problem je u stvari u tome sto se na mesto oblaka podigne neka vrsta pecurke...koja onda zaklanja nebo neko vreme , a i okice bi trebalo posle da se naviknu na mrak...
Mozda bi neki clanovi koji su udobro sa Rusima mogli za nagodinu da nabave jednu... :-X :-X