• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Letenka 2007

Started by Toma B, June 07, 2007, 01:03:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Nele

Taj prostor je više nego dovoljan za dipol. Mada, imam ja i usmerenu antenu, pa tako postoji više opcija. Bitno je da je odande lako videti Jupiter vizuelno, a tu problema nema. Moram proveriti samo gde će se Jupiter nalaziti u tom periodu, te da li vredi nositi opremu. A mesta onda ima dosta. Bitno je da je antena bar 50m dalje od drveća itd. Ljudima neće smetati, niti ljudi njoj.

Kakva je situacija sa strujom tamo? Zbog računara pitam.

mravic

Struje ce biti, ima kabela. Nije mi samo jasno, kada slusas preko dipolka, kako znas da je to bas signal sa Jupitera.
Inace u to vreme ce Jupiter biti taman na jugu, tako da ce biti vidljiv dobar deo noci.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Nele

Struja je neophodna, zbog analizatora spektra na računaru. A lap top računari su beskorisni u radio astronomske svrhe, jer su jako "radio bučni", te prave veliki broj smetnji koje pokrivaju sve korisno.

Što se tiče prepoznavanja signala, u pitanju je nekoliko stvari. Prvo je profesionalna radio-amaterska deformacija :) Naravno, kod godina provedenih u slušanju prirodnih radio izvora, automatski možeš reći (kada čuješ neki ton), da li je veštački ili prirodni. Nakon toga je već lakše, jer znaš šta da ignorišeš.
Sva zračenja iz prirode su jako karakteristična i variraju veoma malo od slučaja do slučaja. Dakle prepoznatljivi su. Jupiter zvuči kao udaranje talasa o obalu, dok su munje i grmljavine kao pečenje kokica, a SID (Sudden Ionospheric Disturbance), kao zviždanje.

Naravno, pošto je ovakva metoda jako odokativna i ne priznaje se u nauci, sledi još jedan metod nakon tog, a to je direktno praćenje na analizatoru spektra i signal metru (koji vizuelno prikazuju karakteristiku signala), šta se događa u etru, a ne možeš da čuješ. Ovo omogućava da "vidimo" ono što čujemo. Veoma lep alat. Obično je prijem miran, sem povremenih ljudskom rukom načinjenih meteža, koji se lako detektuju i ignorišu. Onda, ako je sve u redu, odjednom dolazi do skoka signala, praćenog karakterističnim zvukom. Ta promena signala se beleži na računaru i vidi u realnom vremenu, a ostaje i snimljena. Nepogrešiva je, sem ako u pozadini ne čuješ "radio slobodnu evropu" :) Uređaji za snimanje generalno imaju više modova za slušanje amplitudno modulisanih signala, pa tako možeš pomoću njih verifikovati da li je noseći talas ono što želiš ili ne.

Poslednji test je poređenje tvoje slike sa analizatora sa onom koju skineš sa interneta u vezi poslednje buke nastale na Jupiteru ili Suncu. Ovo onda potpuno rešava svake sumnje.

To je ukratko.

mravic

Uh, i ja sam bio kao neki radioamater, i jasno mi je sta govoris, ali mi opet nije jasno kako znas bas da je to sa Jupitera. Ajde da je antena koliko toliko usmerena, sve bi mi bilo jasno, ali ovako...
Ne moras da se trudis da mi odgovaras , videcemo sve to na Letenci...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NASA

jedno amatersko pitanjE:a sto je to vama ,,radioamaterima"zabavno?  ;D nije mi jasno..ako kazes da se cuju ko talasi,meni zvuk talasa nije bas interesantan ;D

Nele

Verujem da sam već odgovorio koliko sam mogao, ali bi bilo potrebno da se time igraš neko vreme, pa ne bi bilo problema. Između sijaset signala tokom dana, mogao bi da prepoznaš i kasnije verifikuješ bilo koju exploziju sa Sunca recimo.
Priča o prepoznavanju je malo opširnija, pa ne vredi ovde o tome. U osnovi, tako karakterističan signal se pojavljuje samo kada je Jupiter na nebu. Slično kao što snimke munja možeš dobiti kada i vizuelno vidiš da su iznad glave itd.
Takođe, interferometri pokazuju da je parametar određen ka toj planeti. To je urađeno davno. Sada se redovno prati ta ista anomalija iz noći u noć (kada je Jupiter aktivan naravno).

Zašto nam je interesantno? :) Hehe... trebalo bi da vidiš kako to izgleda uživo. Kod mene kada uđu, čuje se konstantno šuštanje preko radija. Ta "buka" je ljudima neizdrživa, pa ne mogu podneti više od nekoliko minuta takvog stresa :)
A ja ne skidam slušalice sa ušiju: ili je Sunce na izlasku, pa se pojačava zračenje, ili zalazi, pa nastaju neobične jonosferske aktivnosti, ili čujem komšijsku veš mašinu itd :)

U osnovi, interesantno je koliko i optičko posmatranje, stim što je ovde aparatura daleko skuplja i kompleksnija je za rad (ne možeš lako videti ono što želiš, pa i kada uspeš, treba da znaš da li je to baš to (pređašnja priča)). A isto tako dobijamo slike, samo su ove "tonovi temperature".
Čuti zvižduke Jupitera ili tapkanje pulsara... mmm.... neobično retka i uzbudljiva muzika :)

Naravno, ako se ET javi u međuvremenu, biće interesantnije :)

sale11472

Quote from: Nele on May 26, 2008, 09:00:58 pm
A lap top računari su beskorisni u radio astronomske svrhe, jer su jako "radio bučni", te prave veliki broj smetnji koje pokrivaju sve korisno.


Hmm zbog čega su laptop računari  "bučniji" od običnih desktopova??? Mislim manje više koriste iste komponente nije valjda da baterija pravi tolike smetnje ??? Ili kraće šta ih to diskvalifikuje iz ove priče. Misli tamo će na toj livadi biti koja desetina lapova (bar je tkao bilo prošle godine) nije valjda da će smetati ???

Nego lepo što se javio neko ko se bavi radio astronomijom aj sad lepo prekopaj forum nađi temu o tome ili ako je ne nađeš otvori novu pa malo objasni i nama sa jeftinijim ulaznicama (tj neradioamaterima) kako sve to radi, šta se od opreme koristi (šta može da se napravi), šta sve može da se sluša snima osmatra....... itd itd. Dakle interesantne detalje na sunce forumsko ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Nele

Nije u pitanju uopšte ista elektronika.
Nakon nekih testova, obratio sam se firmi Toshiba, jer sam radio na njenom modelu (pokušaj snimanja sa radija u svrhu radio astronomskog prijema), koji košta preko 1200E. Rekao sam im da je mašina jako "bučna", na čega su oni pokazali neverovatno interesovanje i konstantno zapitkivali. Naime, nisu ljudi obratili pažnju na detalje koji su nama bitni, recimo u radio astronomiji. I zašto bi? Ne krivim ih. Jednostavno, u pitanju je stavka koja je nepotrebna i za rešavanje, ali njima kao vrhunskoj firmi bi bilo dobro da i to reše i naprave mašinu koja će biti još univerzalnija.

Ne pravi baterija smetnje, to bi bilo smešno. U pitanju je smena elektronike koja je nastala u periodu od poslednjih 15 godina. Naime, u radio astronomiji, koristi se što starija mašina. Računar koji radi na 100MHz je veoma dobar, iako se ovako nešto već može pronaći u kontejnerima i može izazvati smeh kod nekih od vas. Prisustvo klasične elektronike u njima, znači i manje zračenja, jer se današnji uglavnom rade na jako visokim frekvencijama. Postavlja se pitanje: pa dobro, stari računari bi trebali praviti manje buke, jer je noviji računar na višim frekvencijama. Međutim, to nije slučaj. Mnogostruki harmonici vode do toga, da je već i sam port na računaru pod dejstvom mikrotalasa... toliko širokog spektra, da se na analizatoru (softver koji je instaliran na lap top računaru), dobija taj spektar jako lepo, tako da se ne čuje ništa drugo što se u ulaz računara ubaci.
Evo primera: (volim da govorim kroz njih, jer tako ne govorim napamet) prijemnik na kratkim talasima koji koristim za snimanje zračenja sunca i jupitera, nakon uključenja lap to računara (koji je u istoj prostoriji), dobija čitav niz šumova (dakle nisu spojeni jedan za drugi, samo su blizu jedan drugom), veoma lepo osetnih i uhom, koji su nepremostiva prepreka slušanju radija. Dakle lap top se gasi u to vreme, jer drugačije ne ide.
Nije samo ovo problem. komšijski televizori, mikseri, bilo šta što varniči, auto bez blokada na svećicama itd... sve ljudskom rukom načinjeno. Snimanja se otud vrše daleko od naselja.

Nanotehnološki gledano, elementi su urađeni drugačije, pa je zračenje pojačano. Jedan detalj o kojem firme ne vode računa, jeste što ni jedan lap top računar nije oklopljen metalom, za razliku od deska. Na ovaj način, nema uzemljenja, nema zaklona za visoku frekvenciju i on liči na pumpu za vodu (koju sam navodio u ranijim postovima), koja prska na sve strane i ne dihtuje dobro.

Stavio bih slike analizator spektra, da se vidi razlika novog lap topa na 2GHz i stare mašine na 366MHz. Međutim, ne znam kako postaviti slike. Valjda će u budućnosti biti više govora o radio astronomiji, pa možemo pričati i o tome svakako, da ne dužim sada.

Komponente u lap top računarima nisu ni izbliza iste kao kod deska. Naročito procesor, koji se specifično radi u ovu svrhu. Čipovi za monitor lap topa su veoma bučni, a takođe i smanjenje gubitaka na pločama (induktivni i kapacitivni), o kojima se vodi jako puno računa do perfekcije u današnje vreme, čine veoma dobre "kvagi" antene za to zračenje.

Uglavnom, nisu baš najbolji za ovo. Ukoliko ih bude na istoj njivi gde se vrši snimanje, ništa se aktivno ne može čuti, sem svaki procesor u računarima ponaosob :) i to sa velikom preciznošću. Kao i mobilni telefoni itd...

sale11472

OK detaljno objašnjenje na Letenki će definitivno biti gomila Lapova i još veća gomila mob. telefona.....

Quote from: Nele on May 27, 2008, 01:07:55 pm
Stavio bih slike analizator spektra, da se vidi razlika novog lap topa na 2GHz i stare mašine na 366MHz. Međutim, ne znam kako postaviti slike. Valjda će u budućnosti biti više govora o radio astronomiji, pa možemo pričati i o tome svakako, da ne dužim sada.


Hej pa napravi neki mali blog ili okači slike na neki free sajt i naravno započni ovde temu o radio astronomiji.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Quote from: Nele on May 27, 2008, 01:07:55 pmStavio bih slike analizator spektra, da se vidi razlika novog lap topa na 2GHz i stare mašine na 366MHz. Međutim, ne znam kako postaviti slike.


Kada pišeš post ovdje na forumu, ispod rubrike za pisanje imaš lijevo link Dodatne opcije, klikneš na njega i dodaš slike, mislim da ćeš se dalje snaći ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

AshPiranha

Sunce iza Letenke danas u 20:22  ;D


Nele

Hvala na sugestijama u vezi slika. Lakše je sa njima. Tj. lakše je pokazati nešto, uz tekst.

Stojanov

Sasa:
QuoteZa sada stoji : 3. do 6. jul

                  Interesantne pojave na nocnom nebu obelezice vikend 4-6. jula. Neposredno pretstoji opozicija Jupitera ( -2m7 , 47" ) koji ce biti u Strelcu . 20° iznad horizonta nece previse pokvariti posmatranje.
          Prava prilika za ljubitelje estetske astrofotografije: konstelacija Saturn-Mars-Regulus-Mesecev srp ( u polju od 5° ) u predvecerje 6.jula.
          Kada je vec rec o Mesecevom srpu, vlasnici i manjih teleskopa te standardnih dvogleda ce moci da 5.jula ugledaju najvisi vrh Meseca , Leibnitz B u blizini juznog pola ( zapadna strana kratera Scott ). Prema najnovijim merenjima visina iznosi 6.600 metara.
          Ranoranioci ce moci da posmatraju jednog "gosta" na istocnom nebu : kometu Boattini . Ne ocekuje se veci sjaj od 6m0 ali pogled kroz dvogled 7 (10 ) X50 bice dovoljan da ih sasvim razbudi.
          Zakasneli Juni Botidi sigurno ce doprineti da nocno nebo bude primamljivije.
Nesto sam nacuo da ce najbolji snimak Lajbnica B biti nagradjen sa CD Lunar Special + ekskl.video tutorijal "Kako napraviti Dobsona" + 1L Badvajzer piva ili 1L jogurta ( ne moze oba! )

Dovoljno razloga da se Letenka 2008 odrzi 3/6. jula. Samo da sponzori ne gledaju belo ako im se pomene neka sumica...


Pavdu

Bootidi skoro da nemaju ZHR...  ;D Oni su mit u meteorskoj astronomiji, ako niste znali. Prošle godine smo mi posmatrali i snimali nedelju dana i više sigurno, čak tamo od 20. i nekog juna do 7-8. jula i ništa...
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Stojanov

Kod Juni Botida se vrednost ZHR krece u izuzetno sirokom rasponu : od 1 do 600. Pre tacno deset godina , 1998 ZHR je iznosio od 150 do 400, u zavisnosti od mesta sa koga su posmatrani. 2004 ZHR je iznosio od 25 do 40. Daleke 2045. se predvidja prava meteorska kisa sa ZHR preko 3000.
Nadajmo se da cemo na Letenci ugledati bar nekoliko...