• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ariane 62

Started by Yagodinac, July 14, 2024, 12:21:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Prvo lansiranje evropske rakete 9. jula je proteklo i uspešno i neuspešno. Raketa je odbacila dva bustera i sve satelite; ostao je samo balast u gornjem stadijumu koji nosi motor Vinci koji je karakterističan po tome da može više puta da se startuje (to je sada hit). Dva puta je paljen i odradio je sve kako treba ali treći put je, zbog otkaza agregata za napajanje, motor takođe otkazao.
Ja sam snimio prvo paljenje i manevrisanje; u principu se videla svetla tačka slična ISS-u koja je pućkala svetle oblačiće koji su veoma brzo isparavali. Treća i četvrta fotka su malo defokusirane u žurbi; to su takođe kompoziti od dve odnosno tri fotke. Na poslednjem snimku se vide označeni busteri koji lagano padaju na dole. Pošto busteri rotiraju vidi se i njihova promena sjaja na snimcima.










Astro_fun_times

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Falla. U principu slučajno sam naleteo, pa ajde da snimim. Zato je i ispalo u suštini ofrlje sa fokusom.

Astro_fun_times

Ali si ga ti uhvatio a niko drugi od nas ovde nije, i to mu daje jos vecu čar. Samo nas snabdevaj lepim slikama
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš