• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta da kupim?

Started by abrasax, June 12, 2007, 03:13:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

He evo posto je prosla Letenka i licno sam gledao kroz oba teleskopa (dakle i kroz NASA-in i kroz abrasaxov) mogu da primetim par sitnica, mozda ce biti nekome od koristi.
Dakle na tapetu su SkyWatcheri 130/900 i 130/650.
Za pocetak oba teleskopa imaju dobru sliku i licno ne mislim da razlika u fokalnoj duzini ne pravi neku razliku. OK priznajem, neko iskusniji bi verovatno primetio da razlike ima ali iskusniji ovakve teleskope obicno zaobilaze. Dakle pocetnik nece pogresiti ako izabere bilo koji od ova dva modela oba su veoma ozbiljni instrumenti. E a sada razlike.
130/900 je po svemu sudeci ipak malo pretezak za montazu ili je samo NASA-in primerak bio posebo klimav nisam siguran da li je i abrasax imao slicnih problema sa svojom montazom, pored toga red-dot trazioc na 130/650 je daleko bolji izbor od one slamcice na 130/900 i stvarno je uzivanje raditi sa njim. Naravno ni jedan od ova dva teleskopa ne moze da se poredi sa zverima koje su tamo bile ali kao sto rekoh oba daju sjajnu sliku bez nekih vidljivih gresaka (za razliku od Meade Lightbridga 16" koji -- o huljenja -- pokazuje komu cak i mom neiskusnom oku mada je slika i dalje  :o :o :o) .
Dakle za koji bih se ja odlucio da mogu da biram pa naravo za Lightbridge (mozda neki malo manji cisto da ne moram da se svaki cas pentram na merdevien) uz Denkmeier binoviewer i koma korektor ;D no pusti snovi su pusti snovi a od ova dva modela malo ipak naginjem ka 130/900 samo da mu se zameni trazioc i sredi montaza (ako bi mi neko ponudio samo tubuse onda bi to naginjanje bilo vrlo ali vrlo izrazeno) Uostalom NASA je odustao od prodaje svog teleskopa a abrasax je ocigledno jako zadovoljan svojim.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

POBEDA!!!!!!!!!!!!


salim se-vec gledam neki trazilac ali pre uzimam neki veci nego red dot...-cak mozda stavim 60/600 kao trazilac,sta mislis o tome?

sale11472

Ufff bre pa de f10 za trazioc  ;D ;D
Ne znam ja bih definitivno uzeo ili red dot ili telrad ili nesto slicno dakle bez uvecanja ........ e sad ako bas hoces nesto sa uvecanjem, sta znam dobar izbor je da raskupusas neki dvogled (BTW steta sto nisi nosio svoj na Letenku mogli smo da uporedimo dvoglede)  ili interesantna ideja (vidjena na Letenki ali nisam imao prilikuda vidim kako funkcionise) je da se upotrebi snajper a isti mozes da nadjes na buvljaku za sitne pare, onaj koji sam ja kupio za nesudjeni barnodoor ima oko 3 stepena vidno polje (nisam precizno merio ali to je to otprilike) samo u svakom slucaju ti i dalje ne gine krivljenje vrata, pa bih ipak ostao pri red dotu a posto ti imas i okular od nekih 30-tak mm mislim da bi to ipak bila dobitna kombinacija. Nego kad pomenuh vidno polje a sto ne izmeris vidno polje trazioca i teleskopa sa najmanjim uvecanjem pa uporedis?
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

nisam te razumeo-ovog mog trazioca i teleskopa(kog?)s sta s tim?? ???

abrasax

Opet ja! I opet, sta da kupim?
Recimo da mi treba neko vece uvecanje za budzet od oko 50 evra. Barlow, ili pak neki obican okular, ili neki poseban. Tako, nekih 5, 6 mm.

sale11472

Hmmm znajuci tvoj teleskop i sta imas od okulara ja bih uzeo barlow (uostalom probao si nesto slicno na Letenki tj Bobin powermate) dobices jos dve z. daljine a i svaki novi okular koji kupis dodavace ti duplo vise ;)
E sad koji barlow da kupis pa sta znam najskuplji i najbolji koji mozes da priustis, "nece se baci" ni kad pocnes da kupujes bolje okulare....

BTW ja bih na tvom mestu pre kupio nesto od jedno 30-40 mm nego 5-6 mm mislim ipak je tvoj teleskop dusu dao za wide-field (al to sam opet JA pa nemoj obracati paznju na ovu opasku ;D )

I da ne zaboravim ukljuci se malo ovde, da cujemo neki tvoj izvestaj o tome kako te sluzi teleskop (i za sta ti treba uvecanje od 110-130 x  ??? )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

abrasax

September 19, 2007, 09:44:58 am #21 Last Edit: September 19, 2007, 11:45:41 am by abrasax
Da, vidis to sam zaboravio: gledao bih planete. Tako da nije samo do povecanja vec i do svega onoga o cemu vi pricate a u sta se ja bas i ne razumem. Mislio sam da kupim neki malo bolji okular pre barlow-a, npr:


http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/eyepieces/ed-eyepieces--soligor-/od-eyepiece-5-2mm


A sto se tice izvestaja, bojim se da nisam skoro nista radio osim zveranja po nebu ispred moje zgrade (Novi Sad je veoma osvetljen grad). Evo imam par slika meseca pa cu vam ih pokazati u temi astrofotografija.

sale11472

Eh ja bih ipak pre uzeo barlow, ti imas vec 10 mm i 25 mm znaci sa barlowom bi prakticno imao jos i 5mm i 12.5 mm Doduse ja bih dodao jos para i kao sto sam rekao kupi najbolje sto mogu npr http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/barlow-lenses/2x-barlow-lens-3-elementig-apochromatisch-%23140 ili http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/barlow-lenses/celestron-2x-barlowlinse-omni--1-25---
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

barlow 2x  :) ja ga imam i pomaze puno...


sale11472  uzeo bi i ja skoro neki trazioc do 50e-ali ne znam sta mi je najbolji izbor-red dot,telrad ili neki jak obican ??

sale11472

Telrad je super stvar a i koristio bi ti kasnije kada predjes na nesto vece ali je u isto vreme i glomazna sprava (video si je na Radanovom teleskopu na Letenki) i reko bih da je mozda malo pretezak za tvoj teleskop a sto se tice optickog trazioca neki jaci bi opet verovatno bio preglomazan a i sta ce ti kad imas okular od 32 mm pa u njegovo vidno polje mozes da dovedes objekat skoro pa nisaneci "niz cev" ;)

Eto ja da se pitam, ako bih trazio nesto bolje od red-dota (tj imao veci budzet) odluka bi bila izmedju Telrada i neceg cetvrtog tj Rigel Systems Quick Finder-a
http://members.cox.net/rigelsys/quikfinder.html
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

pa video bi-ali razmisljam i o green laser s montazom za teleskop?
znaci kao onaj na Letenci samo s montazom i stavim ga na mesto trazioca?       

sale11472

Payi i to je dobra stvar ali Telrad i Rigel QF ti omogucavaju i da starhopujes, red dot laser i sl samo da uperis u odredjenom pravcu ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

brzo bi ti skinuo taj laser na star partyju, jer bi jako smetao drugima. To moze onako kada si sam ali moras i da pazis da ne svetlis u neki avion.

Ja nista vise ne trebam od red dota. Evo i Stevan je sebi narucio, stize mu ovih dana.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

He he ne treba ni meni  ;)

Al ja (jos) nemam teleskop :(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

abrasax

Meni se istrosila baterija jer uvek zaboravim da ga iskljucim :)
Sale ako se secas da se na mom teleskopu zagljavljivala deklinacija. Shvatio sam da to nije greska vec je tako napravljeno da kad ga useveris deklinacija ti sluzi samo da dovedes objekat u centar, u stvari ne moze da se vrti beskonacno. Malo je bezveze al sta da se radi.