• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kloniranje

Started by flintviking, June 13, 2007, 12:40:08 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sale11472

Pa vidi sta se sve desav i oko ostalih enciklopedija.....
Uostalom koliko sam citao jako je dobro prolazila u proveri tacnosti naspram klasicnih enciklopedija kao sto je Britanica (Enkartu da ne pominjemo), sa druge strane po prirodi stvari kad god su neke, da tako kazem, drustveno politicke teme u pitanju kontroverzi ce uvek biti (samo sto ovde mozes da pratis izmene a u klasicnoj  ::) ) stvari koje nas interesuje su ipak nesto mirnije prirode i samim tim prilicno pouzdane...

Sve u svemu meni se jako svidja iz prostog razloga, ja je ne koristim kao apsolutni autoritet (sto u sustini nijedna enciklopedija i ne treba da bude) vec kao polaznu tacku e a tu je vec vise nego zadovoljavajuca...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking

Bas u vezi sa tim,.....     u mnogim temama, ne ovde nego uopste na forumima pozivaju se na wik.

ja imam rezervu, iz tih razloga o kojima smo govorili....   pa neznam da li stavovi izneseni tamo treba da se uzimaju za ozbiljno....

a bas u vezi ove teme, tamo moze da se nadje svasta,,,,

kao i za ostale


a koliko muke imam sa astrolozima zbog wik-a, strasno.

non stop se pozivaju na nju.. :(

sale11472

Kakve to veze ima sto se astrolazi pozivaju na wiki ???
Pa i lopovi se pozivaju na zakon ::)
Kao sto rekoh tamo imas sve sto se od jedne opste enciklopedije moze traziti ....
E sad ako se pozivas samo pozivanja radi  :-X
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking

Kada si vec spomenuo apsolutni autoritet.
U domenu nauke, mozda je sada prevazidjena, ali tada, nekada prosvetina enciklopedija. Iz tri dela,
izuzev pojasnjenja nekih politickih termina, sasvim je ok. pa i tu nisu mnogo omanuli...

Mislim da enkarta nije losa, ja sam je tek upoznao, pa sam odusevljen njome, sigurno da danas u ovim masprodukcijama je tesko izdvojiti kvalitet....

rade0709

sta je pisaloi iznad ajnstajnovog kamina

flintviking

July 17, 2007, 10:52:45 pm #65 Last Edit: July 18, 2007, 01:41:49 am by flintviking
to sto je pisalo, ako ja dobro znam, mada u to nisam siguran, vise odgovara temi ,,nauka i religija.,,
mozda gresim, neznam nasta mislis....
Posted on: Jul 09, 2007, 01:29:48 am
Aktuelna tema ovih dana je eksperimentisanje novim lekovima na pacijentima.
Pa posto je to eticko pitanje, kao i trgovina organima, pitam se da li je opravdano kloniranje.
SA jedne strane moze i da bude. Bolje je na taj nacin, a predpostavka je da nece niko biti ostecen, bolje je tako resiti problem, nego drugome vaditi organe, ili slicno.
Naucnici garantuju da bi se mnoge bolesti lecile gen. ing. i kloniranjem.

I jos nesto,
neznam da li neko zna, da li bi onda svi ti silini organi mogli da se kloniraju posebno. Zamislite koliko bi tako problema bilo reseno.
Kloniras hiljadu bubrega. i svima kojima treba presadis. Kolik smo daleko ili blizu toga...
I koliko bi i da li bi zloupotreba bilo

citytropicana

gubi se svaki smisao zivota ako se posegne za tako necim.
Cemu to vodi.

ikalo

mislim da ne bi valjalo klonirati hiljadu bubrega odjednom.. nego za svakog pacijenta po dva.. jedan za presadjivanje a drugi za rezervu ako nastupi odbacivanje.. mada, ako se ne varam, kad bi se upotrijebilo tkivo pacijenta za kloniranje, teoretski ne bi trebalo uopšte da dođe do odbacivanja


rade0709

nema nista od toga sto se tice kloniranja u skorijoj buducnosti
kloniranje bubrega,i neznam ni ja cega jos je
debela naucna fantastika,naravno kad je komercijalnost u pitanju

Kizza

Sinoc sam gledao emisiju na TV u o lecenju "Maticnim celijama" i moram priznati da sam iznenadjen,pozitivno,jer ima rezultata a opet  niko  nije kloniran.Ja sam misljenja da je neophodno da se nadje adekvatni lek.Da li od mrava ili od biljaka ali Covek je projektovan,genetski,za 100 godina zivota i glupo je da neki virus to spreci!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ikalo

Covjek možda jeste projektovan za 100 godina.

Međutim, dobro znamo da bilo koji projektovani uređaj, mašina ili građevina može da otkaže prije isteka roka upotrebe, ako su uslovi eksploatacije gori od onih predviđenih projektom. S druge strane, ako su uslovi eksploatacije bolji, može da se rok trajanja višestruko produži. Uzmite za primjer rovere na Marsu.

elem, istorija nas uči da za nauku nema prepreka ako joj se da dovoljan vremenski period. A isto tako nas istorija uči da trebamo biti i oprezni, jer se često dešavaju neočekivane nuspojave nekog projekta.

Triput mjeri, jednom sjeci...

Ikalo

sale11472

Quote from: ikalo on August 19, 2007, 12:42:00 pm
Covjek možda jeste projektovan za 100 godina.


A ovo je zakljucak donet na osnovu .... ???
Quote
Međutim, dobro znamo da bilo koji projektovani uređaj, mašina ili građevina može da otkaže prije isteka roka upotrebe, ako su uslovi eksploatacije gori od onih predviđenih projektom. S druge strane, ako su uslovi eksploatacije bolji, može da se rok trajanja višestruko produži. Uzmite za primjer rovere na Marsu.


mars definitivno nije mesto gde su uslovi eksploatacije bolji, valjda nije problem da se pogleda kakve probleme imaju sa trenutnom olujom ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Negde sam to procitao,cini mi se da je cak 120 godina ali sam malo smanjio.Geni su ti koji to odlucuju ,kolko se puta neka celija moze deliti.To imamo i kod biljaka i zivotinja.Iako postoje idealni uslovi za neku jedinku ona ne moze ziveti vecno.Zasto je to tako ne znam,ovo pravilo vazi i za Zvezde a mozda i za crne rupe :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ikalo

Pa možda roveri imaju problema sa olujom, ali su prvobitno bili projektovani za 3 mjeseca rada.... Naravno, niko se nije nadao da će vjetar na marsu da im omoguću puuuno duži rok trajanja...

da se vratimo na temu... da li neko zna koje je dosad najuspješnije kloniranje neke životinje? Znam da je Dolly bila prva, ali je imala mnogo problema sa boleštinama i greškama u DNK?

Toma B

Prema poslednjim vestima, oluja na Marsu je u opadanju. Nebo nad roverima je malo svetlije i oba rovera su "POWER POSITIVE" (dobiju vise energije od Sunca nego sto dnevno potrose), tako da ako se stvari ponovo ne pogorsaju, za sta nema mnogo sanse, izvuci ce se.

Sto se tice projektovanja za 3 meseca...hmmm
Nisu roveri projektovani da traju 3 meseca nego je toliki bio "Mission Success Criteria" , odnosno misija se smatra uspelom ako rover prezivi svoj 90-i Marsovki dan (SOL). Pored ovog zahteva "MSC" je bio i da se bar na jednom mestu (kamenu) izvrsi ispitivanje sa svim raspolozivim naucnim unstrumentima i da predje minimalno 600 metara kao i jedna cela full-color 3600 panorama.
Do danas Spirit je presao 7,15 km ,a Opportunity 11,42 km.