• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

resio sam da se blamiram pa ko voli da se smara nek mi odgovori

Started by r2d2, June 25, 2007, 03:12:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

 pozdrav svima, zovem se zeljko zivim u zemunu i ne radi mi dobro tastatura pa pisem sve malim slovima. astronmija i fizika mi je prirasla srcu posle procitane "kratke povesti vremena" od pre par godina i od tada pokusavam da popunim rupe u svom nedovoljnom informisanju u mnogim oblastima. vladam nedovoljno matematikom jer imam prosecno obrazovanje,  mogu maglovito da predstavim sebi u glavi sta bi to bilo hajzebergov princip neodredjenosti, citam momentalno  'ajnstajna za pocetnike' i naravno redovno posecujem  am, itd itd
fasciniran sam masom kao fizickim i astronomskim pojmom /dali je masa astnomski pojam?\ i zeljno iscekujem razresenje misterije crne mase i energije.  moj pokusaj da kao apsolutni laik `ukopcam` supersimetriju, superstune  /suzi/ se pokazo kao naivan jer gomila rupa sa super entropijom u mom poznavnju klasicne matematike je ocevidan. pokusao sam da skidam neke studenske brosure i skripte al niti znam gde da pocnem niti sta sve treba , a bogami ni kako. prevelik posao u sumi moje zbunjenosti, nedovoljno vremena itd itd.  ako neko ima korisne linkove za supersimetriju/na srpskom/ i ako neko zna kojim redom da pocnem da citam/naravno sve ono sto bi trebao znati pre tog krupnog zalogaja/ neka mi pomogne a ja cu biti vecno zahvalan. nije vazno sto verovatno necu uspeti, jer bice mi dovoljno da budem koliko toliko obavesten o svetu u kojem zivim.izvinjavam se unapred ako ovo zvuci onako gotovanski i taj vektor svedite na popularisanju nauke.
pa eto ako neko ima zelju da mi odgovori na sledeca /mozda glupa/pitanja ma kako naivna bila,hvala mu, a s druge strane ce mnoge bar zasmejati  >
1. zasto postoji pojam spin kada hajzenbergov p.n. kaze da je to elektronski oblak moguceg nalazenja elektrona /tako su nas barem ucili u osnovnoj skoli pre mnogo godina/.spin znaci da elektron kruzi oko svoje ose i oko jezgra? kako spin moze biti 1/2 ili negativan. zar borov sistem nije napusten a ako jeste dali se izraz spin koristi za ljuske i kako ljuske /ono p q w itd / vizuelno/fizicki/ stoje raporedjene oko jezgra kad su to samo mogucnosti? meni izgleda kao velika guzva a opet sam procitao da je elektron jezivo mali i jezivo daleko u odnosu na jezgro. znam da izgleda smesno ali ja bih to da shvatim onako vizuelno kako to realno izgleda.recimo helijum pa uranijum ako moze kao primer
1.a/  koje su brzine elektrona u odnosu na jezgro? kad bi elektron imao rucni sat da li bi njegovo vreme bilo drugacije u odnosu na sat koji ima jezgro?
2.sta je to naelektrisanje? znam da postoje cetri nama znane sile koje su najjverovatnije bile ujedinjene u jednu /veliki prasak/. nije mi jasno zasto se elektron ili pozitron okrece oko jezgra. sta ga to 'tera'? kineticka energija koja je izvazana cime? molim vas bez ono razlika u potencijalu naelektrisanja jer meni kao laiku razlika u potencijalu ne predstavlja pojam koji mogu tako lako gurnuti u glavu
3. nemogu da razumem zasto postoji magnetno polje u rudama kad se one ne krecu /naravno relativno miruju/ ? sta je to magnetno polje /znam da nije odvojivo od elektromagnetne sile ali kod ruda nema elektromagnetnog kretanja????/
4. kako je moguce da svetlost koja putuje do nas sa udaljenih zvezda pokazuje toliko daleku prostornovremensku istoriju , kada su to dogadjaji koji su zavrseni.ako je posledica velikog praska pozadinsko zracenje zasto je ta energija u sadasnjem vremenoprostoru odlivena /pa ma kako mizerno mala bila/. u stavri pitanje je sledece... ispade da je brzina svetlosti toliko spora da bi dosla do nas da smo mi uspeli da se nekoliko puta ponovo organizujemo iz laksih u teze atome /eksplozijama zvezda/ te da se evolucijski razvijemo u organsku materiju itd do coveka i onda uperimo habl i vidimo tako dalekokasnije tj par milona godina pre velikog praska. ama znam da je vreme relativno ali to nemogu da pojmim. zar to dalekokasnije /mislim na putovanje fotona svojom famoznom brzinom/ ne utice na nas suncev sistem konstantno otkako postoji nije bitno sto smo tek sada sposobni da ga registrujemo tj veliki prasak se ne dogadja vecno on je bio i proso? zar nije sirenje svemira sporije od brzine svetlosti cak da debelo uvazimo dvojaku manifestaciju fotona??????

4a jedna od /mozda zastarelih/ teorija hokingsa pominje strelu vremena koja se obrce i svemir pocinje da se skuplja. dali to znaci da ona bica koja bi sedela na praenergomateriji velikog praska bi mogla da vide sa dovoljno mocnim teleskopom i nas u ovom trenutkum naseg sadadsnjeg vremena
4b zar svetlost ne stari /paketi fotona/zasto je brzina svetlosti najveca moguca tj dali linearno vreme postoji ako nepostoji masa
4c ako dodjemo do velikog i mocnog teleskopa dali bi mogli /kao u vodicu za autostopere samo suprotno/ da gledamo pocetak nastajanja velikog praska
e ja se razmahao sa pitanjima i izvinjavam se na svim greskama i nebulozama koje sam nenamerno izneo. moj jedini motiv je da shvatim a vama hvala sto ste imali strpljenja da sve ovo citate, a jos vise hvala ako mi na bilo sta odgovorite...
sve vas pozdravlja zeljko

sale11472

Tja sto da se balmiras? Nema nista lose u zelji da naucis nesto novo. Doduse moga bi ti predstavljati problem to sto su u tvom gornjem tekstu podjednako zastupljeni i bazicni koncepti i naprednije hipoteze  ::) Dakle morao bi da pocnes od pocetka. Doduse na dobrom si putu sa Hokingom i ostalim autorima naucno popularne literature pa tako i nastavi.
E sada posto trais linkove evo ti jedan koje bi ti mogao pomoci da naucis manje vise sve sto ti je potrebno da bi skopcao ono sto si naveo http://www.phys.uu.nl/~thooft/theorist.html doduse ti si trazio linkove na srpskom ali ja mogu samo da i ponovim jedan od prvih saveta sa navedenog linka nauci engleski, mislim zao mi je svih ljubitelja drugih jezika ali daleko najvise i najlakse dostupnih informacija je na engleskom  :-\
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sashastar

r2d2 Dobro dosao na forum.

Imas mnoga pitanja i siroke i kopleksne teme
Moj ti je savet da postupno ides i da postavljas teme
pojedinacno pa ko sta moze i zna neka onda i kaze.
Postavi sebi neki prioritet tema pa onda polako jedna po jedna.


r2d2

hvala sasi i saletu na odgovorima, probacu da poslusam i jednog i drugog.inace link koji je poslao sale jeste na engleskom ali mi taj engleski za pocetak deluje pitko i razumljivo i pocinje s psiholoskim savetima - kako doci do odredjenog stepena razumevanja. znaci link je zanimljiv ali ako se jos ko nadje da moze da pomogne savetom o nacinu sticanja znanja dobrosoao je. enleskim se sluzim i cesto su tamo izrazi koje neznam ni na srpskom, mada nije kraj sveta i da se pomucim malo vise.sto se tice blamiranja, pa jest ja bih da saznam malo slozenije stvari a osnovne ne znam, pa me blam da pitam za te osnovne a strasno me kopkaju te slozene, pa me jos vise blam da pitam za slozene, u stvari neznam bre sta znam a sta ne znam a sta bi trebao da znam da bi znao to sto ocu da znam.
eto da se zna, nisam zbunjen nego neorganizovan.postavicu novi topic. svima veliki pozdrav

mmilan

Ako se ti blamiras onda se blamiraju i fizicari jer ne mogu da sigurnoscu da odgovore na neka od tvojih pitanja zato sto jos niko ne zna odgovore :)

Kao sto sashastar rece, ovo je preopsirno za jednu temu. Najbolje je da se podeli pa redom, nacice se ko da pomogne :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Sich

cao Zeljko. Zaista nema sta da se blamiras. Neka pitanja nisu nimalo laka.
Mozda je dobar predlog da uzmes srednjoskolsski udzbenik iz fizike (a i iz matematike bi mogao da bude u pripravnosti) i da krenes sa nekim vaznijim pojmovima, jer je recimo tesko objasnjavati spin bez predznanja o orbitalnom momentu (a da bi se potpuno shvatao spin treba moralo bi se upustiti i malo u kvantnu mehaniku, sto se r4adi na visim godinama studija fizike :) ).
Ali zato je bolji predlog da vidis da li mozes da odvojis vreme i posecujes predavanja iz osnovne fizike na nekom fakultetu (jer su ta predavanja slobodna za svakoga). I to ne da bi ti ucio o svemu sto moraju studenti, vec da vidis malo na sta lici metod fizike i time da ti postane malo blizi nego sto je sada. To se isto moze iz knjiga, ali je mnogo lakse kad ti neko to objasnjava (pa zato i postoje predavanja, u suprtonom studenti bi samo ucili iz knjiga).
A o tovojim pitanjima bi moglo da se pise i pise.
Ali evo kratki odgovori na neka tvoja pitanja:
spin preskacem, to je poseban topic.

1b. brzina elektrona u jezgru je bliska brzini svetlosti, za to se kaze da je elektron relativisticka cestica. i svakako da ima svoje vreme, ali to i nije bitno za nas.
2. prosto receno naelektrisanje je mera svojstva tela da interaguju elektromagnetnom silom. koliko jako moze da interaguje, toliko to telo ima vece naelektrisanje.
3. pa ako rude miriju, to ne znaci da se njihovi elektroni ne krecu, zar ne? I eto nama magnetnog polja. I odvojivo je magnetno polje, ljudi su vekovima izucavali eketricno i magnetno polje zasebno.
4. ovo bas i nisam shvatio
4a. Ne bi mogla jer ne mozes da posmatras u buducnost :)
4b. sta ti znaci starenje svetlosti? i c je najveca moguca brzina i tako je. :) to je jedan od postulata spec. teorije relativnosti
4c. ne bi mogao, sto se tice svetlosti granica je 300000 godina od big benga i to je mikrotalasno pozadinsko zracenje.
Nisam siguran koliko ce ti biti jasno zasto su ti odgovori takvi, ali za dalje produbljivanje moralo bi se bas raspisati. Tako je to kad zelimo toliko da znamo o stvarima koje nisu jednostavne.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

maja

Nije mi jasno,zasto pocenjujes sebe i dozvoljavas da ti neki sale(koji je pun sebe i koji misli da samo on zna engleski) daje savet! Nije sramota pitati,i trebas da pitas. pozdrav za sve ostale koji su te extra prihvatili!  ;) aj,bye!

sale11472

Quote from: maja on August 27, 2007, 12:16:22 pm
Nije mi jasno,zasto pocenjujes sebe i dozvoljavas da ti neki sale(koji je pun sebe i koji misli da samo on zna engleski) daje savet!


Jeee sto volim ovakve izjave ;D ;D ;D ;D ;D ;D No u svakom slucaju mi je drago da je u tvom postu objasnjeno se sto ga interesuje pa dalje ne mora nista da pita :P
Sto se engleskog tice, pa vidi, sale nije rekao da je on jedini koji zna Engleski (daleko od toga) ali i dalje stoji da ti je engleski neophodan, niko nije kriv sto kod nas knjige sa tom tematikom mozes da izbrojis na prste jedne ruke ako ih uopste nadjes u nekoj knjizari i to na Srpskom jeziku :-\
Ako se r2d2 nije blamirao onda su ovakvi postovi siguran put u tom pravcu :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

e Sale pa ovo je malo off t. zar ne? Mozemo otvoriti novu temu na drugom mestu i bas raspravljati o tome ako hoces, zar ne?

Sasa

Quote from: maja on August 27, 2007, 12:16:22 pm
Nije mi jasno,zasto pocenjujes sebe i dozvoljavas da ti neki sale(koji je pun sebe i koji misli da samo on zna engleski) daje savet! Nije sramota pitati,i trebas da pitas. pozdrav za sve ostale koji su te extra prihvatili!  ;) aj,bye!


Draga Maja, mislim da si malo prebrzo dosla do svojih zakljucaka. Ovde niko nije "pun sebe". Sem toga, iz Saletovog pisma nikako ne moze da se izvede tvoj zakljucak da on misli kako samo on zna engleski.

Da, jos nesto, Sale, a i ostali, nisu "tamo neki". To su sve nasi prijatelji. Bice nam drago ako nam se u tom svojstvu i ti prikljucis.


r2d2

draga majo
drago mi je da si se uclanila u forum, mada mi je malo neobicno da prvi post nije vezan za temu foruma. ako si citala, ostale postove, a verujem da sigurno jesi, vrlo rado bih procitao i tvoja misljenja o svim tim fascinatnim stvarima koje nas okruzuju, a o kojima ucimo.
smatram da sa sale11472-om imam odlicnu komunikaciju /naravno na srpskom :D/ jer ponekad razmenimo i privatnu poruku, i ne vidim neki problem, naprotiv .ne bih vise sebi pridavao znacaj i upustao se u rasprave o tome, ne zameri.

pozdrav ;)