• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dokle mogu Kinezi u trci...

Started by Sich, October 15, 2004, 08:14:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

QUOTE (Miranda @ 5. Nov. 2004., 22:49)
A sta prave Rusi neki istrazivacki brod ili......?? [/quote]
kliper je novi ruski brod, suvremena verzija sojuza
(jednostavno, jeftino i sigurno)

m
Vidulini Observatory

Miranda

 THANX MARINO.....A pomislio sam da pitam jel ima negde neka slika..... :rolleyes:  

NShappy

 Jesu li Rusi totalno odustali od Burana? To bi stvarno bila šteta. Zar nema ko drugi da isfinansira projekat do kraja?

Jesu li bar nastavili da razvijaju Energiju?

marino

 buran, pticka...stopirano je jos 1992 (tu negdje), sigurno se nece ici dalje
(meni se je tada po glavi motala misao..pa zasto ga ne lansiraju da stalno ostane u svemiru, pa da ga koriste na putu orbita-mjesec, kada za to dodje vrijeme, neznam zasto to nisu napravili..;)

energija je razvijena, tehnologija postoji, ali ona je projekt buducnosti,
naime,
sve sto je dosada dizajnirano, od velikih dijelova svemirske stanice..izradjeno je po mjeri protona ili i manjih kargo prostora na raketama i shuttleu

proton je veoma jeftin, za razliku od energije

iss je takodjer "optimiziran" za lansiranje komponenti sa protonom i sl,

u biti dosadasnji tijek dizajna zaustavlja se na modulima tezine do 20tona,
energija bez problema dize 100 (ili 150?) tona
kada bi iss bio dizajniran za energiju bilo bi potrebno svega nekoliko letova, ovako je potrebno nekoliko desetaka letova raznih lansera.nosaca

sjecam se kada sam srednjoskolac na tv-u vidio lansiranje rakete, ogromna zdepasta raketa, wow!

nazalost tih par letova, pretezno experimenta radi, dodatno je stopirano "pobjedom kapitalizma" i ruskom besparicom, kao i jednom gigantskom explozijom energije na lansirnoj rampi..

expedicije na mars, postaju "lakse" sa uporabom energije..

za druge misije, letove bez posade, energija je preskupa i nerentabilna..

rusi su njome konacno bili dobilu raketu za "na mjesec i red planet"

inace, veoma zanimljiva stranica o astronautici, mnogim zaboravljenim projektima, tajnama od prije 30-tak godina, mozebitnoj buducnosti astronautike, vrlo lijepo poslozeno, prihvatljive pouzdanosti, svakako za "favorite";
http://www.astronautix.com


m

PS evo vanjskog izgleda ranije postane sheme "klipera"
Vidulini Observatory

marino

 ..da nije sve mrtvo u programima buran i energija pokazuje i ovo;)http://www.k26.com/buran/html/sea_launch.html

m

Vidulini Observatory

Sich

 Rusi obavili prvi probni let soyuza 2.

Ipak su se setili da bi mogli malo da poboljsaju tehnologiju iz 60-tih.
Jedini problem rusa je da ako nema ko da im greje noge, su veoma tromi
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

marino

 evo da nadolijem jos malo ulja na vatru..
iz materijala koje sam neki dan koristio za potrebe pisanja jednog clancica..isplivalo je da su kinezi tijekom ove godine do pocetka novembra obavili 44 lansiranja raznih satelita/raketa, realno je ocekivati da ce brojka do kraja godine prijeci "direktivu 50"
uostalom upravo grade novi kontrolni centar zbog potreba digitalnog automatskog pracenja velikog broja letjelica (i ne samo njihovih) u orbiti, a uskoro i van nje..
zanimljive informacije..iako je kineski predstavnik na konferenciji "svemirskog kluba" u indijskom udaipuru izjavio kako kina "zasada" ne planira let thaikonauta na mjesec..
m
Vidulini Observatory

TenMonGaKuSha

 Mogu Kinezi, mogu!

Jest' da je troll ali ne mogu da odolim:
Do Meseca ima prosečno 384,000 km, a prosečni Kinez je visok recimo 1.7 m. Meni se čini da ih ima sasvim dovoljno (1 287 000 000) da stanu jedan drugome na ramena i dostignu Mesec! A imaju i svile za izradu kosmičkih odela  :P  

Miranda

 HAHAHA..... :D   e ti si kralj...