• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Buffy-NLO ili ne znam sta?

Started by Kizza, July 12, 2007, 08:42:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Kizza

Mozda od svih cuda u Vasioni ovo mi je najzanimljivije!Vec svi znaju o crnim rupama i kraju svemira ali nije mi jasno da ovo telo ,koje je u nasem sistemu nema objasnjenja.Ukratko bih podsetio da je to telo koje se okrece oko Sunca ali kruzno,ne elipsasto nego  skoro pravilnom kruznicom!Zanimljiv je i ugao koji u odnosu na planete je skoro 90' :o
Zanima me da li ima novih vesti o ovom vanzemaljskoj leteleci ??? 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?


Kizza

Hvala ti!Ne znam zasto ne upere Spicera i Habla pa da malo bolje osmotrimo Bufkija :)
Bas me zanima kako odrzava kruznu putanju ???Da li neko ima neku teoriju ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

burga

Možda je ne održava. Imaj u vidu da smo mi upoznali samo mali deo njene orbite. Njen orbitalni period je 430 godina, a mi je pratimo 3 godine. S obzirom na nagib od 47 stepeni trenutno je uticaj jovijanskih planeta na nju relativno mali. Šta ako je ušla u kružnu orbitu pre 100-150 godina, a pri narednom prolasku kroz ekliptiku opet poremeti ekscentricitet? Možda ne pri narednom, ali bilo kakav ulazak u rezonancu sa Jupiterom, Saturnom ili Neptuneom će je perturbirati.
Tako da možemo jedino da primetimo da je trenutno na kružnoj orbiti.

Kizza

Dobro si rekao "usla" a ne uletela!Da li to znaci da Sunce jos uvek ne utice na Buffy-ja?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Toma B

Quote from: Kizza on July 12, 2007, 08:42:45 pm
...Zanimljiv je i ugao koji u odnosu na planete je skoro 90' 

E sad bas i nije 90o nego 47o....(samo pola) ;a razlog sto se ne zure da ga snime Hablom (ili bilo cime) je to sto bi i dalje bio samo tackica. Jeste da je velik ,ali je istovremeno i gadno daleko...

Svejedno, zanimljiv objekat.

sale11472

Ne znam zasto mi pade na pamet roman Kapija Frederika Pola
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

burga

Naravno da Sunce utiče na njega inače bi bio na pravolinijskoj a ne kružnoj putanji. Inače, kao zanimljiv podatak možeš na Wikipediji recimo u tekstu o Sunčevom sistemu ili Ortovom oblaku, ova formacija se smatra spoljnom granicom Sunčevog sistema, a nalazi se na od prilike 1/4 razdaljine do Proksime Kentauri, tako da bar dotle Sunce pokazuje svoj gravitacioni uticaj.

Kizza

Tomo B -zanima me tvoje misljenje ili objasnjenje kako je moguce da orbita bude kruzna ???

Sale 11472-nisam citao tu knjigu ako mozes prepricaj ukratko :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Ufff ukratko ???
Ajd da probam, za pocetak radi se o jednoj od najboljih SF knjiga i definitinvo jednoj od mojih omiljenih ;D

Dakle sasvim slucajno u buducnosti (koja nije naravno ni malo bajna) astronomi otkrivaju asteroid sa cudnom orbitom koja je jako nagnuta na ravan ekliptike, salje se misija sa ljudskom posadom na isti i tamo otkrivaju hangare pune vanzemaljskih FTL (brzi od svetlosti) brodova, prvi nesrecnik koji udje u jedan zavrsi u slicnom hangaru na Veneri a onda se polako otkriva da svi brodovi imaju preprogramirane autopilote za razne "destinacije" u galaksiji, osniva se konzorcijum i traze se dobrovoljci koji ce da se malo provozaju tim brodovima (inace moraju sami da plate put do asteroida) i uz 99% sigurnost da se nece vratiti sa leta ili da nece naci nista korisno imaju mogucnost da se basnoslovno obogate ako ipak pronadju nesto upotrebljivo.  A onda na Kapiju (pomenuti asteroid) dolazi nas junak.........

Dakle za ljubitelje SF-a obavezno stivo mada nastavci i nisu na istom nivou kvaliteta.
Eh jos samo  da sretnemo Hicije ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Neverovatna slicnost!Kada sam Ja bio mali postojala su "dzepna izdanja" raznih zanrova a dobro se secam da je bila i jedna SF knjiga od naseg ,domaceg" pisca i gde je slicno u orbiti,ne secam se gde,postojao brod i clanovi su mogli da ulaze u ljude na Zemlji,samo u svest,i upravljali njima!Tako su "bili" u Spartaku i u drugim vremenskim zonama,vekovima.Izbila je neka pobuna i brod se rusi na Zemlju i eksplodira!
Pogodite gde?
U Sibiru! 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Daaa lai ovo je napisano decenijama pre nego sto se i B o Buffu videlo ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Predlazem da posaljemo ,laserom,par signala pa da vidimo sta ce se desiti :o!
Video sam na TV eu da stalno mere udaljemost Meseca od Zemlje uz pomoc lasera.Ne secam se koja je ekipa asrtonauta,mislim Apolo 14, ostavila je ogledalo koje vraca laserski snop.Da li bi imao snagu da dopre do nasih uspavanih vanzemaljaca ??? :o ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Obersturmfuehrer

Quote from: sale11472 on July 13, 2007, 12:31:51 pm
Ne znam zasto mi pade na pamet roman Kapija Frederika Pola


ili Rama :)
Kapiju nisam citao, ali mi je Rama jedno od vrhunskih dela SF-a...

sale11472

Ma u Rami se radi o brodu i to u principu znaju, ovo je mnogo bliza varijanta (inace procitaj Kapiju to spada u obaveznu literaturu  ;) )

@Kizza pa prvi reflektor na Mesecu je postavila posada------ gle cuda Apollo-a 11 ;D inace to je jedan od dokaza da je cica Nil ipak prvi bio tamo u vreme direktnog  TV prenosa sa sve svojim Tarzan engleskim ;D
Zanimljivo kako pristalice teorije zavere na to nikada nemaju odgovor naprasno postaju nedostupni, prezauzeti, nisu tu itd itd.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D