• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

knjige za početnike

Started by majasw77, August 16, 2007, 02:56:15 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

majasw77

Pozdrav svim ljbiteljima astronomije!

Na netu se može naći mnogo naslova iz astronomije ali kao da je sve pisano za one koji su već dobro upućeni u sve pojmove. Može li mi neko preporučiti literaturu koja je odgovarajuća za početnike u ovoj oblasti i, naravno, šta dalje čitati?

Hvala!

Maja

ikalo

Nisam imao priliku da je čitam, ali sam čuo da je "astronomija" od pokojnog Sir Freda Hojla jako čitljivo i razumljivo štivo.
Naravno, ne bi bilo loše malo prelistati literaturu za gimnaziju i PMF.

a da... ne treba preskočiti ni časopis Astronomiju. Ovih dana moram da skoknem do tržnog centra u Jevrejskoj u Banjaluci.... to mi je bila jedna od ljepših vijesti u zadnje vrijeme.

mmilan

Dobra knjiga je: Astronomy Today (McMillan), ne znam da li postoji u prodaji kod nas (a i ako postoji verovatno je mnogo skupa) ali moze da se nadje u elektronskoj formi (ako treba pomoc oko trazenja, javi se na pp :))

Na srpskom pojma nemam sta postoji. To je bolje da odgovori neko sa astrofizike (ima ovde takvih)

Neki moj izbor popularnih knjiga smestio sam ovde: http://www.mmilan.com/2007/08/13/naucno-popularne-i-sf-knjige-moj-izbor/
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

ARider

Meni je odlicna knjiga KOSMOS od Karla Segana prema kojoj je uradjen i TV-serial.Knjiga je odlicna i razumljiva. Veoma zanimljiva za pocetnike



ARider

Te sve knjige su sa sajta ufos.tk jel tako?  Sve sam te knjige skino i veoma su odlicne ma i sajt je odlican ima odlicnih dokumentaraca za naruciti.

r2d2

September 08, 2007, 07:13:42 pm #7 Last Edit: September 08, 2007, 07:20:17 pm by r2d2
Uf jeste, cini mi se, obavezno pogledajte.
Nego cao majasw77 izvini nisam "snimio" da si nov clan. Nemoj zameriti sto je bajata dobrodoslica u svakom slucaju je od srca...
Ja licno ti "preporucujem kratku povest vremena"

Dobrodosla!!!!

majasw77

Hvala svima na predlozima, već mi je u rukama ''Teorija svega''. Imala sam neki osećaj da će gospoda Hawking i Sagan prevladati ;)

r2d2, izvini ti na kasnom odgovoru, imam jednog malog vanzemaljca od 4.5 meseca i 9 kg (inače budući astronom) koji zahteva puno pažnje.

Pozdrav!

r2d2

Ne beri brigu moja vanzemaljka boravi vec  cetri godine na nasoj planeti uklapa se ali se cudi mnogim stvarima.
Pozdrav...

sale11472

OK vas dvoje vase vanyemljance ocekujemo na sledecoj Letenki ;D ;D ;D

A sto se knjiga tice ima u Astro Club-u tema o tome http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,1328.0.html na tom sajtu sada vec ima 12 stranica sa naslovima pa izvolite ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D