• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Spustanje na mesec

Started by flintviking, July 18, 2007, 01:51:37 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

flintviking

Blizi se godisnjica spustanja ljudske posade na mesec.
Nesto me zanima.
Zasto se vise takvi letovi sa ljudskom posadom ne izvode.
Da li je to previse skupo, tesko...
Da li jos uvek stoji americka zastava zabodena na povrsini meseca, i da li se vidi i odakle se vidi.

Nisam pri otvaranju ove teme ni najmanje mislio na one teorije zavera, u smislu da nikada nije ni bilo sletanje na mesec. Ja verujem da jeste. Molim one koji misle da nije da se uzdrze. Mislim da sam takvu temu i video ovde.

Samo se pitam zasto se to ne radi i dalje.

Bez obzira na sve sto sam cuo o tome do sada, i na razloge koji su navodjeni, voleo bih da malo o tome porazgovaramo.
To jest da cujem Vase misljenje, jer ja o tome i nemam bas puno sta da kazem.

Polaris

Pa mislim da je previše skupo ali i rizično a ako neko hoće da smanji rizik mora da izdvoji više novca.
Ali ipak da sačekamo nekog pametnijeg... :)

sale11472

Uff pa verovatno sto su shvatili da im se bas i ne isplati da vise salju astronaute da igraju golf "gore" (interesantno da je od svih ljudi na Mesecu samo jedan bio geolog po obrazovanju)
E sad da se radi na povratku radi se zagooglaj ARES ili ORION naci ce se nesto podataka.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

buca

Razlog odlaska na Mesec Amerikanaca je bio pobediti Ruse makar na tom polju kada su izgubili u slanju prvog objekta,prvog coveka i prve svemirske stanice!!Kasnije nisu imali interesovanja za takve poduhvate Apolo tehnologija je pocela zastarevati a trebalo je ubediti kongres da izdvoji novac za konstruisanje letelica, lendera i ponovni povratak Amera na Mesec! Posle koliko godina Ameri nalaze svrhu vracanja i organizovanje misije na Mesec?!!Znaci mudruju nesto,nesto se kuva u njihovim glavama o iskoristavanju Meseca!!!

Kizza

slazem se sa Bucom da su Ameri hteli da po svaku cenu odu prvi na  na Mesec .
Mene zanima da li ce i Rusi i Kinezi krenuti tamo jer ako je tacno da tamo ima Helijum-3 u ogomnim kolicinama mozda
ce opet Ameri da budu ispred drugih.
Molim Mmilana da nam objasni prednosti Helijuma-3 jer u logu ima znak koji za doticnu matriju ne vazi ili obratno ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

flintviking

E sad jedno pitanje.

Jeste bila stvar prestiza, ali zar nije cudno da se Rusi nikada nisu spustili na mesec a dominantni su i uvek bili prvi.
Mogli su da se spuste i kao drugi, ne smeta...

Toma B

Quote from: flintviking on July 18, 2007, 03:39:04 pm
...zar nije cudno da se Rusi nikada nisu spustili na mesec a dominantni su i uvek bili prvi.


Pogledaj malo istoriju Sovjetskog Lunarnog programa sa ljudskom posadom...
Slobodno veruj ovim clancima na Wikipediji:
N1                      http://en.wikipedia.org/wiki/N1_rocket
Lunarni modul        http://en.wikipedia.org/wiki/LK_Lander

Zalosno ali istinito.....

sale11472

Pa pokazalo se da su bili "pametniji" tj da su sasvim ispravno povukli taj program posto je i svrha Apolloa bila ipak prvenstveno prestiz, onda su se okrenuli razvoju tehnologije orbitalnih stanica a dovoljno je pogledati u ISS pa videti sta je danas bitnije. E sada ako svi ucesnici budu pametni onda bi povratka na mesec trebalo da bude medjunarodni poduhvat ako ponovo pocnu da se trkaju  ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking

Tomo, slabo znam engleski, ali otprilike...
zajednicki poduhvat je dobra ideja. Ali... oni sada samo sto ne zarate, opet se odnosi zatezu.

Kizza

Tako je Flintviking e!Ako ovako nastave da se svadjaju pobice se i u medjunarodnoj svemirskoj stanici!
Ne daj boze da neki meteorit krene na Zemlju,kao sto sam vec rekao ,posvadja li bi se ko ce da ispali raketu!Kolko malo nedostaje ljudima da zavlada mir, pitam se da li je to vera ili novac ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

burga

1. Ne zavaravajte se njihovim trenutnim odnosima, daaavno je Bora rekao "neće Rusi na Amere da im ovi ne zamere" :-X. Nuklearne sile ne diraju jedna drugu. Ameri su pričali kako S Koreja i Irak imaju A-bombu. Ali su na Irak udarili, a na Koreju im se baš i ne ide. Pa posle ispade da Iračani nisu imali ništa, a da su imali bili bi bezbedni, niko im ne bi rekao "potamo se".
2. "Gore" ipak važe druga pravila. Uostalom, usred hladnog rata spojeni su poslednji Apolo i Союуз 9, a propis je bio takav da su Ameri pričali ruski, a Rusi engleski.
3. Kao što možete pročitati na navedenim stranama vikipedije, ili u starijim brojevima Astronomije, Rusi su platili svoju glupost time što nisu imali (prvog) čoveka na Mesecu. Baza na Mesecu koja bi im donela ikakvu vojnostratešku prednost bila bi preskupa za održavanje a bila bi ipak jedan statičan objekat za razliku od njihovih vojnih baza što ste takođe mogli čitati u starim brojevima Astronomije  ;D Ameri nikad nisu uspeli da lansiraju satelit ili orbitalnu stanicu koja je uspešno skokala drugi satelit.

flintviking

Novac Kizo, svet se vrti oko novcanice od 1 usd

Kizza

Na zalost i ja tako mislim ;D
Drago mi je se Rusija probudila jer su gringosi preterali >:(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

flintviking

Na zalost jesu, preterali su... nekada smo u njima gledali napredno drustvo... no nebitno.
Kosmicka sila jesu. Nauka napreduje dobrim delom zahvaljujuci njima.
Da li se to nama svidja druga je stvar.


Toma B

Quote from: Kizza on July 18, 2007, 08:31:49 pm
Drago mi je se Rusija probudila jer su gringosi preterali >:(

Stalno se na ovom forumu srecem sa izjavama tipa: "Rusija se probudila",ali mi nije jasno na sta se to odnosi...
Da li to mozda znaci da ce posle vise od 10 godina pokusati da lansira svoju kosmicku sondu ka nekoj planeti (zadnji je bio neuspeli Mars '96 ) ili da ce zavrsiti izgradnju naucnih modula za ISS ( koji zbog nedostatka novca kasne godinama ) ili da ima dovoljno novca da sama odrzava svoj kosmicki program i da ne mora lansirati americke i sl. turiste "Gringose"?

Cini mi se da pojedini clanovi koji bas i nisu upoznati sa stanjem kosmickih programa NASA-e i RKA (da, mislim i na tebe flint.) iznose svoja vise politicko-nacionalne stavove nego sto zaista uvidjaju realnost...
Da li se Rusija budi u opste-ekonomskom, vojnom ili u nekom drugom planu mislim da nije tema za ovaj forum ali u planu istrazivanja kosmosa stagnira u zadnjih (skoro) 20 godina,bez nekih sansi da se stanje bitno promeni...

Ne navijam ja za NASA-u ili vec koga....samo pogledajte sta su oni U OBLASTI ISTRAZIVANJA SVEMIRA postigli u istih tih 20 godina.

Razmisli:
Ko je napravio i lansirao SVE velike svemirske teleskope? <HST><Chandra><CGRO><Spitzer>
Ko istrazuje Mars kontinualno u zadnjih 10-tak godina? <MGS><MOD><MPF><MER>...<MSL>
Ko nam je pokazao kako izgledaju asteroidi i komete izbliza? (Cak i uzeo uzorke)
Ko svoje snimke i rezultate istrazivanja podeli sa javnoscu (skoro svaki drugi dan press-conf.),Raw images?
Ko je lansirao sonde Galileo,Cassini,NEAR,New Horizons itd....
Da nisu RUSI?
Neka sada neko napise post u kome ce nabrojati makar neka dostignuca Rusije u kosmosu u zadnjih 20-tak godina...