• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Veliki prasak: HP pomaže CERN-u da razreši tajne univerzuma

Started by Skyw@lker, July 20, 2007, 11:17:30 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Skyw@lker

CERN je konstruisao ,,vremeplov": LHC, koji će početi da radi krajem 2007. Ovaj 27 kilometara dugačak kružni tunel ispod francusko-švajcarske granice blizu Ženeve najveći je i najsloženiji naučni instrument na svetu. To je takođe i najhladniji frižider na našoj planeti, napravljen da radi na temperaturi od minus 271°C -- što je čak hladnije nego u vasionskom prostranstvu.

Istraživači iz CERN-a veruju da sudaranjem dva protonska zraka brzinom od 99,9% brzine svetlosti mogu da iznova stvore uslove kakvi nisu postojali od Velikog praska, što će znatno povećati naše razumevanje univerzuma.

Kad LHC počne da radi, CERN će doprinositi jedan posto ukupne količine informacija koja nastaje na našoj planeti: 15 miliona gigabajta (15 petabajta) podataka svake godine.

Da bi mogao da izađe na kraj s ovim morem podataka, CERN pionirski stvara Internet nove generacije: Rešetku (Grid).  HP je prva komercijalna kompanija čija tehnologija ostvaruje učinak u CERN-ovoj LHC računarskoj rešetki (LHC Computing Grid, LCG) - Rešetki epskih proporcija. HP Laboratorije i HP Program odnosa s univerzitetima sarađuju sa CERN Openlab na razvoju softvera i hardvera za Rešetku.

Više detalja na:

http://h41131.www4.hp.com/rs/sr/feature_stories/story5310.html
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Kizza

Mislim da ce to tesko ici :'(
Koliko me pamcenje sluzi ameri su napravili akcelerator u obliku broja 8 gde je trebalo da se cestice sudaraju i da se napravi "mini" Sunce.
Medjutim to bi bilo adekvano kao da se dva metka sudare ako se ispale sa kilometarske udaljenosti!
Ali drzim palceve da to uspe,ipak su dali tolike pare ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

buca

Stanford Linear ACcelerator je najveci akcelerator cestica na svetu i nalazi se u kaliforniji. mislim da je precnik 47 km
i konstruisan je da dokaze postijanje higsov bozon tj(boziju cesticu).

Kizza

Buco,
da liznas dokle su stigli?Nisam nista skoro cuo o tome?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

rade0709

ej ljudi odgovorite mi posto neznam dali uopste postoje cvrsti dokazi da je bilo velikog praska uopste......
gledao sam neku emisiju gde se govorilo o tome ali nikakvi dokazi ne postoje makar po toj emisiji samo nagadjanja......

Kizza

Normalno da ga je bilo!Dokazali su putem radio astronomije a "eho" se moze uhvatiti svakodnevno.Ipak glavna cinjenica je da se Svemir i dalje siri a  Galaksije se podjednako udaljavaju jedna od druge.Kazu sve dok se ne raspadnu i atomi!Pa koliki je taj Svemir ??? :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Bilo o tome predavanje (OK malo kasno ali je bilo) na Letenki pa sto niste dosli ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mmilan

Uh cega li sve nema u ovoj temi... idem redom.

QuoteKoliko me pamcenje sluzi ameri su napravili akcelerator u obliku broja 8 gde je trebalo da se cestice sudaraju i da se napravi "mini" Sunce.

Uslovi u Suncu su davno proslo vreme u oblasti eksperimentalne fizike elementarnih cestica. Odavno su sve reakcije ponovljene ispitanje itd. Energija po cestici u Suncu je relativno mala, akceleratori rade na mnogo vecoj energiji po cestici. Na primer, proces fuzije protona u helijum odvija se pri energiji od nekoliko MeV-a po protonu, energija koju protoni dostizu u akceleratorima je reda velicine GeV-a a u najjacim akceleratorima cak i TeV-a

QuoteMedjutim to bi bilo adekvano kao da se dva metka sudare ako se ispale sa kilometarske udaljenosti!

Tacno, ali pod uslovom da sa svake strane ispalis bar po nekih 1010 metaka po kvadratnom metru i da cekas sudar bilo koja dva :)

QuoteStanford Linear ACcelerator je najveci akcelerator cestica na svetu i nalazi se u kaliforniji. mislim da je precnik 47 km i konstruisan je da dokaze postijanje higsov bozon tj(boziju cesticu).

Apsolutno pogresno. Pre svega ako je nesto linearan akcelerator onda je linearan i NEMA precnik vec duzinu. Duzina najveceg SLAC-ovog akceleartora je 3.2 kilometara

Najveci kruzni akcelerator, tj. kolajeder je LHC cija se gradnja zavrsava ove godine u CERNU (Zeneva), njegov obim je 27 km. Vece, jace od toga ne postoji.

Druga stvar kada je SLAC pravljen (1966. godine) niko nije imao pojma sta je Higsov bozon, energija koju SLAC moze da postigne je daleko ispod one koja je potrebna za lov na Higsa, tj. trebutno jos ne postoji ekcelerator koji moze da postigne dovoljnu energiju. Lov na Higsa je osnovna namena LHC-a

Quoteej ljudi odgovorite mi posto neznam dali uopste postoje cvrsti dokazi da je bilo velikog praska uopste......

1. Mikrotalasno kosmicko pozadinsko zracenje (CMBR)
2. Rasprostranjenost elementarnih cestica, elemenata itd
3. Crveni pomak
4. ....
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz