• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc! eq RA Motor

Started by abrasax, July 24, 2007, 11:44:50 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

abrasax

Zdravo svima! Kao sto znate skoro sam kupio teleskop i jos sam pod utiskom ne samo teleskopa nego i najboljeg kampa koji se zavrsio u nedelju :'(
No, da predjem na stvar. Posto sam dobio neki cudan napad volje za radom hteo bih da napravim jednostavan RA motor za moju montazu. Mislim da mogu nabaviti step motor i imam druga koji ce mi pomoci oko svega, sve sto mi treba je neko uputstvo ili nesto sl.

NASA

koju Eq imas?-
i jel moze neko da objasni za sta je tacno RA motor? :-\

Toma B

Quote from: NASA on July 24, 2007, 11:56:38 am
koju Eq imas?-

Verovatno Nemacku ekvatorijalnu montazu kao i ti...a i ja...

Quote from: NASA on July 24, 2007, 11:56:38 am
i jel moze neko da objasni za sta je tacno RA motor? :-\

RA motor ti sluzi da kompenzuje rotaciju Zemlje odnosno da pomera optiku teleskopa po REKTASCENZIJI.
Rektascenzija=Right Ascension=Otklon (uspon) u desno....
rektascenzija ((lat. rectus prav, ascensio penjanje, uzlaženje))
Jednostavnije:
Kada imas dobar RA motor i dobro useveren teleskop objekti koje jednom nadjes u vidnom polju ostaju tamo dok ti sam ne promenis pravac posmatranja. Ako planiras da se bavis Deep-sky astrofotografijom ne mozes bez RA motora.

sale11472

July 24, 2007, 12:27:31 pm #3 Last Edit: July 24, 2007, 12:35:24 pm by sale11472
kljucno pitanje ta EQ2 montaza moze da se motorizuje ili ne ???
Proverio moze  ;D
Ako se ne varam na Jankovom (mravic) sajtu imas nesto vise o tome a i najbolje je da kontaktiras njega, da si se setio toga na Letenki tamo je bio i decko koji je to radio
a evo i linka
Quotehttp://www.ad-univerzum.org.yu/motorizacija.html
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

ima da se kupi RA motor za 90-100eura

sale11472

Psssttttttt vidis da je decko na pravom putu da se zarazi ATM sindromom ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

da ali-za to mu treba preko 100e i 1 mesec rada a ovako 100e i jedini rad narucivanje 8) 8) 8) 8)
ako bas hoce da napravi nesto-neka mi napravo Barn door ;)

sale11472

Vauuu otkud ta procena o ceni :o

A Sto ti on napravi barnodoor napravi ga sam  :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

javila mi se sama!

previse sam glup-da bi napravio barndoor-jedva provalim kako da otvorim Coca Colu ???

abrasax

Malo smo se udaljili od teme. Onog koga zanima ima da se kupi za 50 evra na astroshop.de, ali ja to ne zelim. Verujem da to nije komplikovano i mogu proci prilicno jeftino. Hvala vam, pitacu Janka.