• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Avgustovsko lansiranje

Started by sashastar, July 27, 2007, 11:59:27 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

July 27, 2007, 11:59:27 am Last Edit: July 27, 2007, 12:28:15 pm by sashastar
Pocelo je odbrojavanje.
7 avgust je lansiranje Shuttla.

Iako se desila jedna sabotaza od jednog radnika u NASA centru
i to pokusajem kvarenja jednog od vaznih kompjutera.
Prema recima iz NASA centra to nece omesti lansiranje.


Toma B

Sutra, 9-tog avgusta u 00:36 po nasem vremenu (6:36 p.m. EDT) lansiranje Space Shuttlea "Endeavour".

Sich

Odlicno, hocemo da navijamo satove da posmatramo satla kako prelece iznad nas? :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Kizza

Pouzdano sam saznao da ce popiti po jednu sljivovicu ;D!
Znaci istina je da piju >:(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ikalo

Šljivomicin nije piće nego antidepresiv i antistres

nemojte molim vas brkati pojmove...

šalu na stranu.. dosta je prašine dignuto oko ovoga, a mislim da tome nema mjesta. Pa oni prolaze tako rigorozne testove čitavo vrijeme dok su u karantinu da je suludo pomisliti da nemo može alkoholisan da zakorači na rampu.. o dalje da i ne govorim

Ikalo

sashastar


sashastar


sashastar


Sich

Ovde kod mene pljustalo i grmelo tako da nije bilo sanse za gledanje preletanje satla.

Ono sto me interesuje, i mozda neko zna da ti odgovori, jeste: na kojoj visini se nalazi spejs satl kad stigne iznad Evrope?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Sobzirom da je ISS na visini 319.6 km do 346.9 km.
Onda je satl negde izmedu Zemlje i ISS visine  ;)

sashastar

Posada šatla Endeavor izašla je treći put u svemir gde obavlja pripreme za nadogradnju Mešunarodne svemirske stanice. 

Današnja misija uključuje pripremu jednog od solarnih panela koji će biti krajem godine premješten na drugi dio stanice.

U međuvremenu, zvaničnici NASA-e kažu da su oprezni optimisti kada je u pitanju povratak šatla bez prethodne popravke oštećenja na toplotnoj izolaciji letilice.

Šef misije, Džon Šenon, rekao je novinarima da je komjuterska analiza  pokazala da oštećenje na šatlu neće uzrokovati veće probleme prilikom njegovog povratka u zemljinu atmosferu.

Toma B


sashastar

Endeavour se vraca na zemlju ranije jedan dan od planiranog zbog uragana.
Tako da ce sletanje biti u utorak.


sashastar

Američki spejs šatl Endevor, sa posadom, bezbedno je sleteo u Floridu, po vedrom vremenu, javljaju agencije. Točkovi letelice dodirnuli su tlo američkog svemirskog centra u Kejp Kanaveralu u 18.32h po centralnoevropskom vremenu, kao što je i bilo predviđeno.

Spejs šatl američke svemirske agencije NASA je 13 dana bio u svemiru, od čega devet prikačen za Međunarodnu svemirsku stanicu i uspešno nastavio njenu izgradnju.

Boravak Endevora u svemiru je trebalo da traje 14 dana, ali je odlučeno da se letelica pošalje ranije na Zemlju zbog uragana Din, koji je pretio da udari u obalu Teksasa i da zahvati Hjuston gde je kontrolni centar misije.

Endevoru, u kome se nalazilo sedam članova posade, trebalo je 67 minuta da iz orbite sleti na Zemlju. Sletanje je obeležilo dvostruko probijanje zvučnog zida.

Misija je obavljena uglavnom uspešno, a posada je u svemiru završila sve zbog čega je poslata do Međunarodne svemirske stanice. Jedina senka bilo je oštećenje, prilikom lansiranja sa Zemlje, termičkog omotača letelice usled udara komada izolacione pene sa spoljnog rezervoara.

Isti problem je uzrokovao raspad šatla Kolumbija 2003. godine i pogibiju svih članova posade. Posle brojnih testiranja, NASA je zaključila da takvo oštećenje ne predstavlja rizik po misiju Endevora

RTS