• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Meteorit u Hrvatskoj

Started by Dušan, July 27, 2007, 02:53:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dušan

Ne znam da li znate, ali juce je oko 12 sati u Hrvatskoj primecen bolid. Pretpostavlja se da je meteorit pao negde izmedju Zagreba i Ljubljane.
Korado & Company rade na potrazi za meteoritom i snimcima pojave...

Link: http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/1860626/index.do

Korado, da li mozes da nam kazes nesto vise? Kako teku istrazivanja? 

mravic

Ja gledao na RTL-u, cak i nekoliko snimaka. Velicanstveno. :o
Posted on: Jul 27, 2007, 04:12:26 pm
Evo i link ko nije video http://dnevnik.hr/naslovnica/vijesti/hrvatska/20070726_21921_61602.php
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sich

sjajno, tek sam sad ovo video i odusevio se. To je spektakl koji bi trebalo videti :)

Mada koliko sam shvatio, ovi snimci na hrvatskim vestima nisu od tog bolida, vec su preuzeli neke snimke nacinjene ranije?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dušan

Da, nisu to ti snimci (pa i pise arhivski snimak).

Evo najnovijih podataka. Sve vise je verovatno da je pao u Sloveniji.

http://www.javno.com/hr/zagreb/clanak.php?id=65357

Bobo

Vidio ga je Vid. Imao je fotoaparat u ruci. Nije ga se sjetio upotrijebiti   :-\

Dušan

Jel imao neku procenu jel meteor, koliko je bio sjajan, odakle je dosao... Jel cuo zvuk?...

sale11472

Quote from: Bobo on July 31, 2007, 07:23:51 pm
Vidio ga je Vid. Imao je fotoaparat u ruci. Nije ga se sjetio upotrijebiti   :-\


Eh al' mi je poznat taj sindrom ;) No nije bitno neka recima opise utiske  ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sich

koliko sam procitao procenjuje se da je bio nekih -17, :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dušan

Inace i Italijani (u severnoj Italiji) su videli veoma sjajan meteor (bolid) oko 12.06h tog dana, ne znam da li sam rekao... U Italiji svedoke trazi neki Enrico Stomeo...

NASA


sale11472

E ima li negde da se vidi original snimak tog dogadjaja posto onaj sa HRT mi deluje malo sumnjivo posle posete youtube-u
http://www.youtube.com/watch?v=8mbA606ZRWI&mode=related&search=
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

ikalo

Hm.. ne znam za HRT, ali ja sam gledao prilog na novoj TV... prikazali su nekoliko drugih snimaka od ranije, ali nigdje nije stavljeno "arhivski snimci"... Zašto mislim da su u pitanju drugi snimci i to nekoliko različitih... pa snimljeni su u urbanim sredinama, a dio teksta koji čita voditelj kaže da se traga za kamenom i da niko nije snimio bolid... hehe.. plus, snimci su prekinuti u pola leta.. da je to bio originalni snimak pa pusti li bi ga do kraja i vidjeli gdje je kamenčuga završila... ili bi zašao za neku zgradu pa ga ne bi bilo moguće odmah pratiti... plus, svaki snimak pokazje bolid drugačijih karakteristika, sjaja i putanje...


Bobo

Nijedan od snimaka nije od tog bolida, sve su arhivski. Mislim da to čak i piše tamo na dnevniku, ali se nekako slabo kuži. U svakom slučaju, ne znamo za još niti jedan snimak tog bolida.

Danijel

Hajde da probudim ovu temu jer je sada opet aktualna ;D

Dakle, jučer je bila konferencija za medije, pronađen je fragment meteorita koji je krajem drugog mjeseca bubnuo pored Križevaca. Evo kako je bilo, sve je u članku Astronomi kod Križevaca pronašli meteorit  ;)

Uskoro članak i na Astronomskom magazinu :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Evo, u međuvremenu je o tome stavljen i video prilog na stranicama Astrovizije :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT