• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

sateliti

Started by , April 11, 2004, 01:46:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

 Da li su, i zašto svi sateliti srebrni?
Zašto špijunski nisu crne boje (zar to nije logičnije)...
Ako nisu svi crnih boja kojih boja ih ima...  

Sich

 Pa, sigurno da nisu svi sateliti srebrni.
Za njih se traze materijali koji su laki i otporni, kao aluminijum ili neke legure, kao sto je titanijum i sigurno postoji jos dosta takvih materijala. Uglavnom su to metali ili legure metala, pa zato imaju srebrni, metalni sjaj na povrsini.

Medjutim sjaj koji dolazi od vestackih satelita je prvenstveno od solarnih panela, a a ne od same povrsine satelita.

Moguce je da spijunski sateliti imaju tamnu povrsinu ali to nije bitno. Da bi ostali sakriveni koliko-toliko od nezeljenih pogleda spijunske satelite stavljaju u vise orbite i sto je najvaznije izvor energije im nije preko Suncevih panela vec koriste uglavnom neke akumulatore, tako da se ne vide kao obicni sateliti (satelite koje vidimo su najcesce meteoroloski i telekomunikacioni, a vrlo cesto i poslednji stepeni raketa)

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

 Ma jok. Oni se pregrevaju: osuncana strana je do 1000 stepeni, a tamna strana -200! Otuda se rade stateliti koji stalno rotiraju (i zbog stabilnosti ose). Ako ne onda su u folijama: zlatne su najbolje za IR, srebrne za UV.

Neko je davno predlozio da se stavi u upotrebu jedan mini shatl da parabolicnim zlatnim ogledalom unistava - sprzi - nekih 25000 komada djubreta u orbiti. Vrlo su NEpokretljive sve te letilice pa nista od toga.

Niko ne zna koliko su loshi akumulatori :-)) a jako su loshi, ugl. o tome nema podataka (na internetu). Oni sluze JEDINO za uspostavljanje kontinuiteta napajanja za solarne panele (isto bi trebalo i na zemlji ali su suvishe slabi pa niko ne koristi stvarno solarnu energiju.... a i inace nije neka energija). Ti akumulatori su gro prazni jer letovi traju dugo a jako je hladno! Stoga nista ne ide bez panela. npr. Na marsu je prvi korak bilo punjenje baterija!

I konacno ako sateliti iole sijaju onda im utoliko nisu dobre solarne celije. :-))

Sich

 Hm, pa najbolje solarne celje koje se danas mogu proizvesti ne mogu nikako da stepen iskoriscenja predju 50%. Za njih bi bilo vrlo nezgodno kad bih se ostalih 50+% posto energije pretvaralo u toplotnu. Naravno da se to ne desava i da se (ne mali) deo energije reflektuje.
Spijunski sateliti kojima treba visoka rezolucija snimanja povrsine se prosto moraju staviti na niske orbite, a tu se sa solarnim panelima javnja jos jedan problem. Tu su najvisi slojevi atmosfere, oni iako imaju jako malu gustinu ona je dovoljna da zbog otpora sredine satelit stalno gubi visinu (Mir, ISS, Hablov teleksop stalno moraju da povecavaju visinu) tako da bi se tom satelitu moralo dodati i motorni pogon za menjanje visine sto bi opet dosta pvecalo njegovu zamenu tako da se radije primenjuje akumulator sa nekim radioaktivnim elementima.
Letelici ka Marsu je dovoljan samo mali akumulator dok se ne stigne do Marsa. Veci uopste nije potreban.
Generalno akumulatori mogu da budu vrlo nezgodni, ali nisu toliko losi i dalje mogu da se takmice sa sol. panelima kod izrade spijunskih satelita jer njih treba sakriti
Koriscenje solarne energije na zemlji ima ogromni potencijal, za sada se slabo koristi (industrija nafte drzi jak lobi, pa samo pogledajmo koliko je spor razvoj elektricnih automobila, sve postoji ali se serijka proizvodnja ne dozvoljava) ali to je jako dobar izvor energije. Solarni paneli su sve bolji, a za koriscenje na zemlji svoju cenu otplate za 3-4 god. a koriste se oko 20 god.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Mihael

Stepen iskoristenja solarnih panela u praksi ne prelazi 18%, u teoriji 23-25%, ponavljam u teoriji. Ovi poslednji se ne koriste medju obicnim smrtnicima, jer je ekonomski neisplativo.