• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ajde da vidimo nesto

Started by Sich, November 01, 2004, 09:10:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Miranda

 A u kom smislu mislis "sta se desava sa Mesecom"....?

Dule_smor

 Valjda ce biti najblizi zemlji za nekoliko dana.

Maxscope

 
QUOTE (Dule_smor @ 5. Jan. 2005., 10:05)
Valjda ce biti najblizi zemlji za nekoliko dana.[/quote]
Mislis najdalji a ne najblizi.
25-og. januara, precnik punog Meseca ce iznositi 29.5` sto je za oko 1.6` manje od prosecne "velicine" punog Meseca i to zato sto je tog datuma najudaljeniji od Zemlje u svojoj orbiti.
Najblizi Zemlji i "najveci" pun Mesec ce ove godine biti 19-og. avgusta. Tada ce mu precnik iznositi 33.4`  

Dule_smor

 Pa tako nesto, pomesao samo:).

AstroTeta

 
QUOTE (Dule_smor @ 6. Jan. 2005., 10:09)
Pa tako nesto, pomesao samo:).[/quote]

Mislim da ovo zaslužuje da se malo pojasni za šire narodne mase...
Pa ću stidljivo reći, da mi se čini da znam o čemu masxcope ovdje govori...kad kaže da će mjesec biti najdalje od zemlje 25 januara,a i zašto je to tako...trebali bi mi vjerovati na riječ :D
Ali meni se činilo da si ti htio da kažeš da će mjesec biti ovih dana najbliži zemlji...što me upućuje ...da i hoće...konačno zar nije svakog mjeseca, mjesec po jedanput u tim položajima...što ne znači da je to "najbliži" i u onom krajnjem,kad je mjesečev prividni prečnik 33,4`,kako reče masxcope...i kad je i doslovce "najbliži"...ako sam se dobro izrazila...
Pitam samo...

AstroTeta








Miranda

 Maxscope je bio dovoljno jasan...

AstroTeta

 
QUOTE (Miranda @ 6. Jan. 2005., 15:54)
Maxscope je bio dovoljno jasan...[/quote]
Hvala ti Miranda...nisi mi ništa novo rekao...I meni je jasan...ali ja sam pitala i nešto drugo...
Još nemam za to podatke za 2005...pa rekoh, daj malo da uvatim kaku asnu...
Sve više uvidjam da bi oni,(da im ime ne pominjem) imali od vas šta da nauče,a to je, kako se u svemu solidarišete...
A zašto onda kukate kako nam je narod neprosvijećen,pa kao neće ništa da se prihvate kad je znanmost u pitanju...
A budi siguran da malo nam tog naroda i zna čak i da mjesec ima elipsastu putanju...
Pa malo tim nekim koji ovo čitaju,pa i nešto priupitaju, pa bi htjeli nešto i da nauče...sa malo dobre volje, možda bi trebalo i nešto objasniti,a ne rogušiti se na svaku... :D

Ako ovaj Forum,ili ovo mjesto, nema takve tendencije,onda se ja vama duboko izvinjavam i slobodno ovo sve obrišite...
Pa ako nisam bila jasna,evo malo i sličice...nek narod i to vidi...možda nekom posluži da nešto shvati...




AstroTeta

Dule_smor

 Da, kapiram sta hoces da kazes, afel i perihel, najblizi i najdalji, to je logicno ako je orbita pravilna elipsa, kao sto valjda jeste:).Ne znam stvarno, treba proveriti negde.

luna

 Cula sam na vestima a bilo je i u dnevnoj stampi da ce 10.01 mesec biti najblizi zemlji ,sto ce mozda izazvati poplave i sta ti ja znam...Vrlo sturo objasnjenje ali se vise puta ponovilo.

luna

 Da li se ovde ikad nadju bar dvoje ljudi!Dosadilo mi je da cekam na odgovor ili komentar do sledeceg dana.Mogli bi da zakazujemo razgovore u nekim terminima. :unsure:  

Miranda

QUOTE (AstroTeta @ 6. Jan. 2005., 17:06)
Hvala ti Miranda...nisi mi ništa novo rekao...I meni je jasan...ali ja sam pitala i nešto drugo...
Još nemam za to podatke za 2005...pa rekoh, daj malo da uvatim kaku asnu...
Sve više uvidjam da bi oni,(da im ime ne pominjem) imali od vas šta da nauče,a to je, kako se u svemu solidarišete...
A zašto onda kukate kako nam je narod neprosvijećen,pa kao neće ništa da se prihvate kad je znanmost u pitanju...
A budi siguran da malo nam tog naroda i zna čak i da mjesec ima elipsastu putanju...
Pa malo tim nekim koji ovo čitaju,pa i nešto priupitaju, pa bi htjeli nešto i da nauče...sa malo dobre volje, možda bi trebalo i nešto objasniti,a ne rogušiti se na svaku... :D

Ako ovaj Forum,ili ovo mjesto, nema takve tendencije,onda se ja vama duboko izvinjavam i slobodno ovo sve obrišite...
Pa ako nisam bila jasna,evo malo i sličice...nek narod i to vidi...možda nekom posluži da nešto shvati... [/quote]
Sta da ti kazem drugo nego IZVINI!! A sto se tice toga da ljudi ne znaju kakvu putanju ima Mesec slazem se.....ali oni ne znaju ni neke osnovnije stvari tako da je ovo za njih visa matematika....Jos jednom,ako je ovo tvoje pitanje bilo iz cisto edukativnih razloga (?), IZVINI....a ne znam na osnovu cega si zakljucila da ljudi na ovom Forumu (ili na ovom mestu kako kazes) nemaju tendencije da objasne nesto....? Ima dosta toga objasnjeno....pitanje je da li NEKO zeli to da shvati....

AstroTeta

 
QUOTE (Dule_smor @ 6. Jan. 2005., 19:23)
Da, kapiram sta hoces da kazes, afel i perihel, najblizi i najdalji, to je logicno ako je orbita pravilna elipsa, kao sto valjda jeste:).Ne znam stvarno, treba proveriti negde.[/quote]
Pa nisam ja Dule mislila ništa dok ti nisi rekao da će ovih dana biti najbliži mjesec zemlji...a onda sam počela misliti,na šta si ti mogao misliti...
a sad baš i nisam sigurna da smo mislili na isto...kod mene je perigej najbliži,a apogej najdalji...provjeri ti to ipak sve skupa...ko zna šta je tamo? :D

AstroTeta


luna

 Al ste me iskulirali!  <_<  

Maxscope

 
QUOTE (luna @ 6. Jan. 2005., 19:51)
Cula sam na vestima a bilo je i u dnevnoj stampi da ce 10.01 mesec biti najblizi zemlji ,sto ce mozda izazvati poplave i sta ti ja znam...Vrlo sturo objasnjenje ali se vise puta ponovilo.[/quote]
Ili si pogresno cula ili su pogresili na vestima i u dnevnoj stampi (sto je verovatnije, jer im to nije ni prvi a verovatno na zalost ni poslednji put da "serviraju" gluposti za siru javnost.)
Mesec ce ovog januara biti najudaljeniji od Zemlje tokom svoje orbite i nece izazvati nikakve poplave ni kada je najudaljeniji ni kada je najblizi.
Razlika u "velicini" punog Meseca iznosi ponekad i celih 13.5% sto je vise nego dovoljno da se razlika uoci i golim okom. Mesec orbitira oko Zemlje (da ne spominjemo sada "baricentar") elipticnom putanjom. Mesec se tokom ove putanje moze pribliziti Zemlji na distancu od svega 356.000km. pa do 407.000km.
Kao i svako nebesko telo, mesec ne orbitira oko Zemlje u perfektnom krugu, vec elipticnom putanjom kao sto sam vec napisao. Kako i Zemlja orbitira Sunce, ova elipticna putanja ostaje u skoro fiksiranoj orijentaciji u relativnom odnosu na zvezde u pozadini tokom svake godine. Jedna tacka u Mesecevoj orbiti se nalazi najblize Zemlji, perigej, dok se na suprotnoj strani od ove tacke u orbiti, Mesec nalazi najudaljeniji od Zemlje i ta tacka se naziva apogej.
Mesec prolazi kroz ove dve tacke svakog meseca. Pa ipak, pun Mesec se dogadja u blizini jedne od ove dve tacke samo dva puta godisnje. Isto vazi i za svaku drugu fazu Meseca. Zato sto je Meseceva orbita skoro fiksna u svemiru, ova orijentacija rezultira da se perigej ili apogej nalazi u liniji sa Suncem i Zemljom, i time se podudara sa punim Mesecom ili novim Mesecom, svega dva puta godisnje.
Mesecu treba 29.5 dana da nacini jedan krug oko  Zemlje. Tacan "sinodicni lunarni orbitalni period" varira vrlo malo od jedne do druge orbite i to upravo zato sto orbita Meseca oko Zemlje nije perfektan krug kao sto ni orbita Zemlje oko Sunca nije perfektan krug. U  odnosu na zvezde u pozadini, Meseceva orbita je brza sa orbitalnim periodom koji iznosi 27 dana i 7 casova.
Razlika je prouzrokovana zato sto svaki put kada Mesec nacini jedan krug oko Zemlje, nasa planeta se pomeri za otprilike 1/12 na svom putu oko Sunca.
 

Dule_smor

QUOTE (AstroTeta @ 6. Jan. 2005., 22:47)
...kod mene je perigej najbliži,a apogej najdalji... [/quote]
Uf al' si mi rekla, svaka ti cast.Strasno, nisam lepo postavio proporciju, to zna i dete iz osnovne skole.Molim te da vise ne postujes zajedljive komentare na moj racun, jer koliko se secam ja te na ovom forumu nisam ni sa cime uvredio.