• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zakljucavanje tema

Started by flintviking, August 01, 2007, 11:46:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Koliko ja znam ovde su skoro svi amateri i laici. Stvarno ne znam da i jedan pro astronom posecuje ovaj forum, ali ako nesto ne znas onda valjda zelis da naucis od onih koji znaju a koliko sam video niko nije odbio da bilo sta objasni ili pokaze
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cosmostar

sta znaci   pro astronom

r2d2

Evo neznam sta znaci pro astronom ali znam da sta znaci laik i zasto sam na ovom forumu. Naime ovde nisam dosao da bih bio pozeljan ili nepozeljan, to me licno ne intresuje (mada svakom prija da bude pozeljan zar ne?), Cak mi i nije primarno da li nesto bas moram da naucim po svaku cenu.
Prvo sam dobivsi brzi net slucajno nabasao na AM. Odmah je usledilo "move to favorite"
I tako prolazili su meseci... AM je zadovoljavao sve moje potrebe za saznanjem...
Posle odredjenog vremena postao sam nestrpljiv za nekim "novijim" vestima. I tako sam se zadesio ovde.
Posto sam siguran da ljudima koji su ovde u forumu je glavni motiv ljubav prema slicnim stvarima nemam dileme oko toga da li me ta i ta osoba gotivi ili ne gotivi.
Zasto bi ovde vladali neki drugi zakoni u odnosu na svakodnevni zivot? Postoje odredjena pravila kao sto postoje u prodavnici autobusu, biblioteci, zatim postoje  ljudi koji me upoznaju i koje ja upoznajem, interagujemo jedni na druge i ako nisam pozeljan vecini, sam sam kriv, i sto bih se ja uopste bavio s tim?
Istina da mnogo toga tek ucim i da mi je problem da sa nekim diskutujem o temi o kojoj nisam nacisto, ali tim pre hvala toj osobi sto trosi svoje resurse objasnjavajuci mi.
Oblasti koje su zastupljenje na ovom forumu su toliko siroke  da mi je savim ok to sto je neko u raspravi strucnjak za jednu a pocetnik u drugoj oblasti, a ne mora to da primeti, a da dodam da  kao laik nisam merodavan da ocenjujem ko je kolko strucan ili nije.
Ovde je ona prava "ziva" rec koja mi je nedostajala dok sam citao razne knjige, pa cak da mi se i ne svide neke stvari i da smatram da nije fer (sto je i normalno razliciti smo) nije primarno barem meni i nebi da ucestvujem u tim "dnevnim politikama",i  "ispravljanjima krivih drina" .
Dobrodosao cosmostar nadam se da ce ovaj forum opravdati tvoja ocekivanja.

sale11472

Quote from: r2d2 on August 19, 2007, 06:15:45 pm
Evo neznam sta znaci pro astronom


Pro(fesionalni) astronom = skolovani astronom kome je ista posao  ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Dr.Alien

Mišljenja sam da svaki forum od momenta kada počne život na netu postaje vlasništvo njegovih članova a da su urednici tu samo da bi na vreme sprečavali kršenje pravilnika i nedolično ponašanje (čitaj - postovanje) i grubo trolovanje i offovanje. Kod ovakve vrste foruma, sa unapred definisanim oblastima interesovanja, stručnost i kvalitet diskusije s jedne i masovnost članova s druge strane su neizvesna kombinacija. Prosto, ne može i jedno i drugo. Na urednicima je odluka da li će prednost dati labavijoj koncepciji i pri tom zainteresovati širi krug ljudi ili će se držati diskusija koje su na stručnom nivou, pri čemu će uvek biti više kibicera (gostiju) nego aktivnih članova na forumu.

Da bi svima bilo jasno kakva je uređivačka politika foruma, trebalo bi u jednoj lepljivoj temi staviti na znanje članovima, kojim idejama se vode tvorci foruma i kakav forum žele. To je sasvim legitimno pravo i ne treba niko da se ljuti ako se njihovi stavovi i mišljenja razilaze sa mišljenjem ljudi koji vode forum.
Uostalom, ima dobrih mesta na koja ne možete otići u patikama ili bez kravate, pa kada ispunite te uslove i odete na takvo mesto, obično se hvalite prijateljima kako ste se dobro proveli. Poređenje je možda malo nezgrapno ali je bitna suština.

Administratori, Global moderatori i Moderatori ne treba da se raspravljaju javno sa članovima foruma oko odluka koje su doneli. Svaki član foruma je u obavezi da poštuje pravilnik foruma sa kojim se saglasio registrovanjem na forum.

I na samom kraju ... velika je greška zaključavati teme koje su dobile zamah i na kojima članovi puno postuju. Ako tema nije primerena uređivačkoj politici foruma, treba je brisati istog momenta a ne čekati da dobije prve postere, jer je to onda direktno ugrožavanje slobode govora i omalovažavanje učesnika koji su odvojili neko vreme da na pomenutoj temi postuju. Sve probleme treba rešavati pp porukama a ne prati prljav veš javno na ruke.

PS.
Ja jesam nov na ovom forumu ali sam neko ko ima dugogodišnje iskustvo u postavljanju i moderisanju foruma svojim klijentima i saradnicima i sve ovo govorim iz dobre namere, pre svega zato što sam jako zainteresovan za oblasti astronomije i kosmonautike i želim da dam svoj skroman doprinos ovom forumu.

stameni

Mislim da je Dr.Alien prilično u pravu, pogotovo u prvom i (možda malo manje) u drugom pasusu.

Mislim da bi ovaj potencijalno narastajući problem trebalo rešiti dvema akcijama:

Kao prvo, mislim da bi administratori trebalo da budu "oštriji" u prebacivanju off-topic i nazovi-naučnih diskusija u potforume kao što su Podrum, Chat i sl.

Kao drugo, trebalo bi takve potforume "vizuelno" i "tehnički" odvojiti od "ostatka sajta"; npr. kao kada bih kliknuvši na "Prikaži nepročitane poruke od moje poslednje posete" na vrhu stranice imao stručne forume, a recimo ispod te... sa slobodnijim moderisanjem, eventualno vizuelno drukčije prikazane, recimo promenjenom bojom. Onda bih mogao da odlučim da li ću pogledati samo ono što "ima težinu", ili ću zaći u malo neformalniji deo Foruma.

r2d2

Quote from: stameni on August 21, 2007, 11:15:38 am

Kao prvo, mislim da bi administratori trebalo da budu "oštriji" u prebacivanju off-topic i nazovi-naučnih diskusija u potforume kao što su Podrum, Chat i sl.

Kao drugo, trebalo bi takve potforume "vizuelno" i "tehnički" odvojiti od "ostatka sajta"; npr. kao kada bih kliknuvši na "Prikaži nepročitane poruke od moje poslednje posete" ..........


joj, pa gde cu ja onda nesto da napisem  kao osoba koja nije strucna. mislim da li treba da zavrsim fakultet atomske fizike i  astronomije, da jezivo dobro vladam engleskim i onda da sretan izadjem iz podruma i popnem se na neki drugi ili treci sprat. ako je tako odoh pa cu doci za jedno 30 godina kada sve to savladam, a do tada bi trebalo radi verodostojnosti promeniti naziv u `formum naucnih diskusija astronomskog magazina`

doduse istina je da se neke teme `razvodnjavaju` i to moze biti posledica generalno odnosa kvantiteta i kvaliteta u svim oblastima kada je internet u pitanju, a ne organizacija foruma i diskutabilno  je da li tu uopste postoji formula koja uvek vazi kao lek.
bio bi  problem sekirom seci one delove iste teme koji nisu `in`  jer neki put ne postoji ostra crta  izmedju ozbiljnosti i balge povrsnosti.
sam kvalitet postova odredjuju direktno ucesnici i niko ne sprecava ljude da daju svoj doprinos licnim primerom u samim postovima sto moze da bude dodatni napor, a sami tim dobija na jos vecoj vrednosti.

i na kraju postoje usko specijalizovani strucni  sajtovi kao sto je na primer ;http://saj.matf.bg.ac.yu/
tj "SERBIAN ASTRONOMICAL JOURNAL" koji je licno meni je potpuno stran i nezgodan za edukovanje.

ikalo

Nije potrebno zavrsiti fakultet...

ja imam samo zavrsenu srednju elektrotehnicku, ali smatram da mogu dosta toga da kazem.

potrebno je samo biti strpljiv i ne trcati pred rudu.. potrebno je biti spreman razmisljati otvoreno i potrebno je znati saslusati druge...

niko se nije rodio naucen, svi smo negdje nesto vidjeli, culi, procitali i zapamtili... jedina razlika medju ljudima je sto je nekime potrebno krace a nekima duze vrijeme da im stvar "legnu"...

mmilan

Pre svega, pravilnik je u pripremi, uskoro stize, tako da ce neke stvari postati jasnije.

QuoteI na samom kraju ... velika je greška zaključavati teme koje su dobile zamah i na kojima članovi puno postuju. Ako tema nije primerena uređivačkoj politici foruma, treba je brisati istog momenta a ne čekati da dobije prve postere

Sa ovim se slazem, ali delimicno. Bilo koja tema moze da bude zanimljiva i moze joj se pristupiti na dva nacina - argumentovano i dogmatski. Konkretan primer je zakljucana tema "Nauka i religija". Ova tema nije bez veze, tu moze mnogo da se kaze i da bude zanimljivo, ali potrebno je dosta znanja i razumevanja. Tema moze lepo da pocne, ali u jednom trenutku skrene sa osnovnog pravca i umesto argumentovane diskusije postane nesto tipa "vi nemate pojma ja sve znam" ili "pricaj ti sta hoces ja ne verujem". Tako teme koje su nekada bile dobre, i nisu trebale da budu obrisane postanu suvisne u bolje ih je zakljucati. Teme tog tipa takodje mogu da pocnu da dobiju pogresnu ciljnu grupu i da privuku pristalice nekih pseudonaucnih ubedjenja, tada isto nastaje veliki problem i bolje je zakljucati temu jer pretrazivaci obozavaju aktivne stranice.
Ukratko receno, tema moze da pocne kao dobra diskusija ali ako se pretvori u monolog jedne strane treba je zakljucati.

QuoteAdministratori, Global moderatori i Moderatori ne treba da se raspravljaju javno sa članovima foruma oko odluka koje su doneli. Svaki član foruma je u obavezi da poštuje pravilnik foruma sa kojim se saglasio registrovanjem na forum.

To je najbitnije pravilo, pise u predlogu novog pravilnika. Ali dok pravilnika nema, mora ovako. Najgora stvar z aforum su javne rasprave.

QuoteKao prvo, mislim da bi administratori trebalo da budu "oštriji" u prebacivanju off-topic i nazovi-naučnih diskusija u potforume kao što su Podrum, Chat i sl.

Slazem se, ali treba to postici. Postoji previse starih tema na forumu, nije bas jednostavno da se sve procita i smesti tamo gde im je mesto. Neki ljudi vole da vade stvari stare po godinu, dve i vise. U svakom slucaju ovo je jedna od stvari koja ce sigurno biti postovana i u tome mogu da pomognu svi clanovi foruma koriscenjem opcije - Report to Moderator.

Quotetrebalo bi takve potforume "vizuelno" i "tehnički" odvojiti od "ostatka sajta"; npr. kao kada bih kliknuvši na "Prikaži nepročitane poruke od moje poslednje posete" na vrhu stranice imao stručne forume, a recimo ispod

Trebalo bi i to uopste nije komplikovano da se resi (potrebno je neko malo editovanje PHP koda i teme i to je sve) jedino sto treba neko da nadje vremena da to uradi.
Ubacicu opciju ignore za forume i zlanove, pa mozda nekima to malo pomogne.

Quotepa gde cu ja onda nesto da napisem  kao osoba koja nije strucna. mislim da li treba da zavrsim fakultet atomske fizike i  astronomije, da jezivo dobro vladam engleskim i onda da sretan izadjem iz podruma i popnem se na neki drugi ili treci sprat

Pisaces ovde :) Sama cinjenica da prihvatas na ne znas sve i da hoces da ucis dovoljna je da nema nikakvih problema. Nikakav problem nije kad neko postavi pitanje, napise sta misli. Koliko god to bilo pogresno, odgovor moze da pomogne da svi nesto nauce. Problem nastaje kada neko pocne da postavlja nove teorije a uopste ne pokusava da pogleda sta drugi pisu, vec tvrdi da naucnici nemaju pojma, poziva se na teoriju zavere, neke (verske) dogme itd. Takvim stvarima ovde nije mesto i smatram da ih treba eliminisati sa foruma.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

AshPiranha



QuoteUbacicu opciju ignore za forume i zlanove, pa mozda nekima to malo pomogne.


Ako ovo uradiš, odštampaću majicu sa tvojim likom, napraviću ikonu sa tvojim likom i prinositi joj žrtve.
Moji unuci će slaviti dan Sv. mmilan-a
Dobićeš 2 paketa čokobananica

...
Neverovatan napor volje sam imao da ostanem na ovom forumu bez da budem banovan zbog izliva besa prema idiotima (to mi se redovno dešava) + forum je FANTASTIČNO moderiran. Dogme, zavere i gluposti se brišu, ovde im nije mesto. Filtriranje je neophodno da bi se omogućilo borderline topicima da postoje a da oni koji su slabije tolerancije mogu selektivno čitati raspravu.

Hvala unapred!

mmilan

Ubacene opcije za ignore, koristite ih ako bas morate:

http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,1371.msg16582.html#msg16582

Ponovo bih zamolio sve korisnike - kad primetite nesto cemu ovde nije mesto, prijavite. Prijava stize administratorima i ne pojavljuje se na forumu.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

NASA

a na moderatora ne moze da se stavi ignore? ;D ;D ;D

sala ;)